Daha fazla sabit disk alanı nasıl kolayca boşaltılır?

Sabit sürücü boyutları ne kadar büyük olursa olsun, bir şekilde onları doldurmanın yollarını buluyoruz. Bu, özellikle diğer mekanik sabit sürücülere kıyasla genellikle daha küçük alan sunan bir katı hal sürücüsü (SSD) kullanıyorsanız geçerlidir. Çoğu kullanıcının bildiği gibi, sabit diskte yeterli alan olmadığında çeşitli performans ve hız sorunları ortaya çıkmaya başlayabilir.

Bu nedenle, size Windows 10 ve diğer Windows sistemlerinde sabit disk alanını nasıl boşaltacağınızı öğreteceğiz. Önemli programlar ve dosyalar için sabit disk alanınız tükeniyorsa, şimdi faydalı ipuçlarımızdan birini deneyin.

Yöntem 1: Disk Temizlemeyi Çalıştırma

Windows'un iyi özelliklerinden biri, önemsiz ve geçici dosyaları silen yerleşik aracıdır. Windows 10'da güvenli bir disk temizleme için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + E tuşlarına basın. Bu, Dosya Gezgini'ni açmalıdır.
 2. Soldaki çubuk menüsüne gidin, ardından Bu PC'yi tıklayın.
 3. Temizlemek istediğiniz sabit sürücüyü seçin.
 4. Sağ tıklayın, ardından Özellikler'i seçin.
 5. Genel sekmesine gidin.
 6. Disk Temizleme düğmesini tıklayın. Disk Temizleme şimdi sürücüdeki geçici ve gereksiz dosyaları tanımlamaya başlayacaktır. Ayrıca, yeniden kazanabileceğiniz disk alanı miktarını da hesaplayacaktır.
 7. Silmek istediğiniz dosyaları veya klasörleri seçin, ardından Tamam'ı tıklayın.
 8. Dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir uyarı görünecektir. Dosyaları Sil'i tıklayın.
 9. Disk Temizleme penceresindeki 'Sistem dosyalarını temizle' düğmesini tıklayarak da sistem dosyalarını silebilirsiniz.Daha değerli alan boşaltmak için sürücünüzü temizleyin.
 10.   Sistem dosyalarınızı temizledikten sonra Daha Fazla Seçenek sekmesine gidin.
 11.   Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyaları bölümüne gidin ve 'Temizle' düğmesini tıklayın. Bu, en sonuncusu dışında kaydettiğiniz tüm geri yükleme noktalarını silecektir. Bu nedenle, 'Temizle' düğmesine tıklamadan önce bilgisayarınızın düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, önceki sistem geri yükleme noktalarına geri dönemezsiniz.

Yöntem 2: Yer kaplayan uygulamaları kaldırma

Programları kaldırarak yer açabileceğiniz doğrudur. Ancak, bu programların tümü çok fazla alan kullanmaz. Yapmanız gereken şey, çok fazla alan kullanan önemsiz uygulamaları kontrol etmektir. Basitçe Başlat menüsüne gidin ve "Programları Kaldır" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Boyut sütununa tıklayın ve her uygulamanın ne kadar alan kullandığını kontrol edin.

Yukarıda belirtilen sütunu göremiyorsanız, listenin sağ üst köşesine gidin ve Seçenekler'i tıklayın. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri almak için Ayrıntılar görünümünü seçin. Burada göreceğiniz ayrıntıların doğru olmayabileceğini belirtmekte fayda var. Sonuçta, bazı programlar kullandıkları alan miktarını tam olarak bildirmez. Bu, çok fazla alan kullanan ancak bu bilgiyi Boyut sütununda tam olarak göstermeyen uygulamalar olduğu anlamına gelir.

Windows 10 bilgisayarınız varsa, aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz:

 1. Görev çubuğundaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Uygulamalar'ı tıklayın, ardından soldaki çubuk menüsüne gidin ve Uygulamalar ve Özellikler'i seçin.Yer kaplayan programları kaldırmak için Uygulamalar ve Özellikler'e gidin.
 4. Çok fazla yer kaplayan gereksiz programları seçin.
 5. Programı seçin, ardından Kaldır'a tıklayın.

Yöntem 3: Geçici ve gereksiz dosyaları kaldırma

Windows PC'nizdeki yerleşik Disk Temizleme aracı oldukça kullanışlıdır. Ancak, diğer programlar tarafından kullanılan geçici dosyaları kaldırmaz. Örneğin, Google Chrome veya Mozilla tarayıcı önbelleklerini kaldırmaz. Gözetimsiz bırakılırsa, bunların gigabaytlık sabit disk alanı kaplayabileceğini belirtmek gerekir.

Söylemeye gerek yok, kapsamlı bir araç kullanarak gereksiz dosyalardan kurtulmanız gerekiyor. Bu nedenle, Auslogics Disk Defrag Pro'yu şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu aracın Pro sürümünün harika özelliklerinden biri Disk Temizleme ve Kontrol. Sadece bir düğmeye tıklayarak, tüm geçici ve gereksiz dosyaları kaldırabilirsiniz. Dahası, Auslogics Disk Defrag Pro, sürücülerinizi en yüksek hız ve maksimum verimlilik için optimize edecek. İşlem tamamlandığında, daha hızlı ve daha iyi performans gösteren programların keyfini çıkarırken önemli miktarda sabit disk alanı kazanabileceksiniz.

Daha iyi performans için sabit sürücünüzün düzenli olduğundan emin olun.

Öte yandan, geri yükleme noktalarını silerek sabit disk alanını boşaltabilirsiniz.

Bu, özellikle Sistem Geri Yükleme'nin çok fazla sabit disk alanı kapladığını gördüğünüzde yararlı olabilir. Uyarı, daha az geri yükleme noktasına sahip olacaksınız. Bu, sisteminize geri yükleyebileceğiniz önceki dosya kopyalarına sahip olmayacağınız anlamına gelir. Ancak bunların ihtiyacınız olan sabit disk alanı kadar önemli olmadığını düşünüyorsanız, Sistem Geri Yükleme'nin kullandığı alan miktarını azaltarak biraz gigabayt kazanın.

Diğer Yöntemler: Umutsuz Önlemler

Yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ve yine de yeterli sabit disk alanınız yoksa, başka önlemler almak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki püf noktaları, biraz yer kazanmanıza izin verecektir. Ancak, bunların Windows'ta önemli olan belirli özellikleri devre dışı bırakacağını unutmamalısınız. Çaresizce daha fazla disk alanına ihtiyacınız varsa, aşağıdaki yöntemleri kendi sorumluluğunuzdadır kullanabilirsiniz:

Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakma

Sisteminiz hazırda bekletme moduna geçtiğinde, RAM içeriğini sabit sürücünüze kaydeder. Böylelikle sistem, güç kullanmadan mevcut durumunu kaydedebilir. Bu nedenle, bilgisayarınıza önyükleme yaptığınızda, kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Windows sisteminin RAM içeriğini C: \ hiberfil.sys dosyasına kaydettiğini unutmayın. Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Görev çubuğundaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Komut İstemi" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın, ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Komut İstemi açıldığında, "powercfg.exe / h off" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın. Bu, hazırda bekletme sistem dosyasını silecektir.
 5. Komut İstemi'nden çıkın.

Sistem Geri Yüklemeyi Devre Dışı Bırakma

Sistem Geri Yükleme'nin kullandığı alan miktarını azaltmanın yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, özelliği tamamen devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak, bunu yaptığınızda, sisteminizi herhangi bir geri yükleme noktasına geri dönemeyeceğiniz konusunda uyarılmalısınız. İşte adımlar:

 1. Menü tepsisindeki Ara simgesine gidin.
 2. "Geri yükle" (tırnak işaretleri olmadan) yazın, ardından sonuçlardan Geri Yükleme Noktası Oluştur'u tıklayın.
 3. Sistem Koruması sekmesine gidin, ardından Yapılandır düğmesine tıklayın.
 4. "Sistem korumasını devre dışı bırak" ı seçin.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

Bir miktar disk alanını geri kazanmak için sistem korumasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Sabit disk alanını geri kazanmanın daha kolay yolları olduğunu düşünüyor musunuz?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!