Bir monitörün yanıt süresi nedir ve neden önemlidir?

Özellikle karmaşık teknik özelliklerle bombardımana tutulduğunuz için, bilgisayar ve PC bileşenleri için alışveriş yapmak çok zor olabilir. Günlük bilgi işlem ihtiyaçlarınız için doğru monitörü seçtiğinizde bile, süreç karmaşık olabilir. Elbette çoğu insan ekran çözünürlüğü ve boyutu gibi özellikleri anlar. Ancak, dikkate almaları gereken bir başka önemli faktör daha vardır: yanıt süresi.

Peki, monitör yanıt süresi ne anlama geliyor? Bu makalede, bilgisayarınızı grafik ağırlıklı etkinlikler için kullandığınızda oynadığı önemli rol de dahil olmak üzere amacını tartışacağız.

Monitör Tepki Süresi Ne Anlama Geliyor?

Monitörün renkleri değiştirmesi için geçen süreye 'yanıt süresi' denir. Monitör yanıt süresi nedir? Bu genellikle siyahtan beyaza, ardından tekrar siyaha geçiş için gereken milisaniye cinsinden ölçülür. Genel LCD yanıt süresi on milisaniyenin (10 ms) altındadır. Ancak bazı ürünler bir milisaniye kadar hızlı olabilir.

Tüm üreticiler arasında standart bir ölçüm yöntemi olmadığını belirtmek gerekir. Bazı şirketler, ekranın siyahtan beyaza ve ardından tekrar siyaha geçme yeteneği açısından yanıt süresini ifade ediyor. Diğerleri, ekranın 'griden griye' geçme yeteneğini test ederek elde ettikleri rakamlara göre ölçüyor. Temel olarak, ekran aynı, tam spektrumdan geçer, ancak daha karmaşık ve daha ince gri değerlerde başlar ve biter. Bununla birlikte, genellikle daha düşük bir yanıt süresinin daha iyi olduğu düşünülmektedir. Sonuçta, 'gölgelenme' veya bulanıklık gibi grafik sorunlarını azaltır.

Bir monitörün yanıt süresini yenileme hızıyla karıştırmaktan kaçınmalısınız. Kulağa benzer gelseler de, ikincisinin ekranın yeni görüntüleri bir saniye içinde gösterme yeteneği ile bir ilgisi var. Bu bilgi hertz cinsinden ifade edilir ve standart monitörler genellikle 60HZ yenileme hızına sahiptir. Ancak bazı ekranlar bundan daha yükseğe çıkabilir. Yenileme hızları söz konusu olduğunda, ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Öte yandan, daha düşük bir yanıt süresi genellikle daha uygundur.

Daha Düşük Yanıt Oranı Önemli mi?

Çoğu durumda, bir monitörün yanıt oranı önemli olmayacaktır. Dizüstü bilgisayarınızı veya bilgisayarınızı web'de gezinmek, Word'e yazmak veya bir e-posta yazmak için kullanıyorsanız, monitörünüzdeki renk değişimindeki gecikmeyi fark etmeyeceksiniz çünkü çok hızlı. Bir video izlerken bile, gecikme görmeniz için yeterince önemli değildir. Çoğu bilgisayar kullanıcısının ekranlarının yanıt oranını önemsememesinin nedeni de budur.

Bununla birlikte, ciddi bir oyuncuysanız, bir maçta her bir milisaniyenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Sonuçta, bir ralli yarışında mükemmel bir çizgi elde etmek, bir keskin nişancı atışını doğru bir şekilde yapmak veya bir oyun kazanmak için büyük bir fark yaratır. Peki, oyun oynamak için en iyi monitör yanıt süresi nedir? Rekabet avantajı elde etmek istiyorsanız, yanıt süresi 1 ila 5 milisaniye kadar kısa olan bir monitör satın almaya değer. Ancak, bunun gibi ekranların pahalı olabileceğini unutmayın. Ciddi bir oyuncuysanız, kesinlikle yatırıma değer.

Daha Hızlı Yanıt Süresi Alacak Monitör Türü

Bilgisayar monitörünün yanıt vermesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Dolayısıyla, daha hızlı bir şey elde etmek istiyorsanız, oyun masaüstünüz için doğru türde ekrana sahip olmalısınız. İdeal olarak, aşağıdaki panellerden birini almalısınız:

  • Twisted Nematic (TN) monitörler: Bu ekran panelleri genellikle ucuzdur, ancak renk aralığı zayıftır. Tepki süresi söz konusu olduğunda, TN monitörler piyasadaki en hızlılar arasındadır. Daha uygun fiyatlı bir ürün istiyorsanız ve daha az renkli seçeneği tercih etmekten çekinmiyorsanız, bir TN ekran paneli sizin için iyi bir seçimdir.
  • Düzlem İçi Değiştirme (IPS) monitörleri: Daha doğru renkler istiyorsanız ve daha fazla para kazanmak istiyorsanız, o zaman bir IPS ekran paneli sizin için ideal seçenektir. Video editörleri, grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar bu ürünü tercih ediyor çünkü doğru renkleri elde etmeleri çok önemli. TN monitörlerle karşılaştırıldığında, IPS ekranların yanıt süreleri daha yüksektir. Bu nedenle, nadiren 'oyun ekranı panelleri' olarak reklamlarının yapıldığını göreceksiniz.
  • Dikey Hizalama (VA) monitörler: TN ekranların düşük yanıt süresini korurken IPS monitörlerin canlı ve daha doğru renklerini sunan ekran panelleri vardır. Bugünlerde birçok oyun monitöründe VA panelleri var ve yanıt oranları bir milisaniye kadar düşük olabilir.

Video oyunları için ideal monitörü istiyorsanız, o zaman bir TN veya VA ekran paneli almanız en iyisidir. IPS oyun monitörlerinin olduğu doğrudur, ancak yanıt oranları yüksek olabilir. Genellikle panel türü, çevrimiçi listede monitörün özelliklerinde belirtilir. Fiziksel bir mağazayı ziyaret ediyorsanız, bu bilgileri almak için kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Düşük Yanıt Süresinin Dezavantajları Nelerdir?

Yanıt oranını düşük tutmak için, oyun monitörleri genellikle bilgisayar sinyali gönderdiğinde gerçekleşmesi gereken karmaşık görüntü işlemeyi geçersiz kılar. Bu, diğerleri arasında artırılmış parlaklık, göz yorgunluğunu azaltan mavi filtreler ve monitörün renk düzeltme parçaları gibi özellikleri içerir. Bu nedenle, oyun monitörünüzde mümkün olan en hızlı yanıt süresini seçtiğinizde, muhtemelen daha donuk renkler ve azalan parlaklık fark edeceksiniz.

Hızlı Tepki Süresi Olan Bir Monitöre Yatırım Yapmaya Değer mi?

Çoğu oyun için en düşük yanıt süresine sahip bir monitöre ihtiyacınız olmayacak. Örneğin, tek oyunculu oyunları tercih ediyorsanız ve sahip olduğunuz tek rakip bilgisayarınızsa, o zaman pahalı bir oyun monitörü almaya değmez. Minecraft gibi sıradan oyunlar oynuyorsanız, ara sıra görülen ve fark edilmeyen hayalet görüntü veya bulanıklık gerçekten önemli olmayacaktır.

Bahsettiğimiz gibi, PC monitörünün yanıt vermesini etkileyen farklı faktörler vardır. Örneğin, İnternet bağlantınız zayıfsa, bilgisayarınızın oyunun sunucusundan bilgi yüklemesi ve indirmesi için geçen sürede bir gecikme olacaktır. Bu nedenle, monitörünüzün hızlı yanıt oranı çok büyük bir fark yaratmayacaktır. Öte yandan, iyi bir İnternet bağlantınız varsa ve sık sık Overwatch, Fortnight, Street Fighter veya Rocket League gibi çok oyunculu oyunlar oynuyorsanız, alabileceğiniz en düşük yanıt oranına ihtiyacınız olacaktır.

Profesyonel İpucu: Bilgisayarınızı tehditlerden ve saldırılardan korumak için güvenilir bir anti-virüs de edinmelisiniz. Virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların sisteminizi bozarak görüntüleri işleme şeklini etkileyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, PC'nizin optimum grafiklerinin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Auslogics Anti-Malware yüklemelisiniz. Bu araç, arka planda ne kadar gizlice çalışırsa çalışsın kötü amaçlı programları tespit edebilir. Bu nedenle, hiçbir kötü amaçlı yazılımın veya virüsün sizi video oyunlarınızdan keyif almaktan alıkoyamayacağından emin olabilirsiniz.

Ne tür bir monitör tercih edersiniz?

Cevabınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın!