HTTPS, İnternet'i gerçekten güvenli hale getiriyor mu?

'Özgürlük ve güvenlik arasındaki denge hassas bir denge'

Mark Udall

HTTPS uzantısı bir süredir ortalıkta, yani güvenlik ve güvenliğin bu günlerde Web'de hüküm sürmesi gerekiyor. Bununla birlikte, hepimiz bunun böyle olmadığını çok iyi biliyoruz: modern İnternet, kötü niyetli tehditlerle dolup taşıyor ve bu da gezinmeyi tehlikeli sulara dönüştürüyor. Bu bağlamda, "HTTPS sitesi güvenli midir?" tamamen meşru bir sorudur ve sizi buraya getiren şeyin bu olduğunu varsayıyoruz. İyi haber şu ki, cevaplayabiliriz. HTTPS'nin ne olduğunu ve gerçekten güvenli gezinme garantisi olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

HTTPS nasıl çalışır?

Layman'ın terimleriyle, HTTPS, tarayıcınız ve bağlı olduğunuz web sitesi arasında veri aktarımını sağlayan bir protokoldür. HTTPS, bu aktarımı şifreleyerek güvenli hale getirmek için tasarlanmıştır - HTTPS'deki "S" harfi aslında "güvenli" anlamına gelir. Süreçte her zaman ya SSL (Güvenli Yuva Katmanı) ya da TLS (Taşıma Katmanı Güvenliği) vardır - bunlar, veri hırsızlarını uzak tutmak için iletişimleri şifrelemek için kullanılan güvenli protokollerdir. Bu, asimetrik Açık Anahtar Altyapısı (PKI) sistemi aracılığıyla elde edilir, bu da işi yapmak için kullanılan iki anahtar olduğu anlamına gelir: genel olanı şeyleri şifrelemek için kullanılır ve özel olanın şifresini çözmek için gereklidir. Özel anahtarın düzgün bir şekilde korunması gerekiyor - adının oldukça basit bir şekilde önerdiği bu. Böylece,özel anahtar, ulaştığınız web sitesinin web sunucusunda güvenli bir şekilde saklanır. Bir HTTPS sayfasına bağlanırken, tarayıcınız benzersiz şekilde güvenli bir oturum başlatmak için gereken genel anahtarı alır. Şifrelenmiş bir SSL / TLS bağlantısı kullanırken, tarayıcınızın adres çubuğunda bir asma kilit simgesi görürsünüz; bu, bu web sitesiyle tüm iletişiminizin güvenli bir şekilde şifrelendiğinin bir işaretidir. Bu, özellikle çevrimiçi alışveriş ve bankacılıkta son derece gizli çevrimiçi işlemleri korumak için önemlidir.Bu, özellikle çevrimiçi alışveriş ve bankacılıkta son derece gizli çevrimiçi işlemleri korumak için önemlidir.Bu, özellikle çevrimiçi alışveriş ve bankacılıkta son derece gizli çevrimiçi işlemleri korumak için önemlidir.

"Güvenli" siteler güvenli midir?

İnternet topluluğu üyeleri sık sık "https korumalı bir site zararlı olabilir mi?" Maalesef cevap beklediğiniz kadar güven verici değil. Tarayıcınızın adres çubuğunda "https" görüntüleyen bir web sitesi, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmanın veya hassas verilerinizi, paranızı ve kimliğinizi çalmanın bir yolu olabilir.

"Güvenli" bir web sitesi, yalnızca güvenli bir bağlantı kullandığınız anlamına gelir; bu şüphesiz harika bir durumdur, çünkü aktarım sırasında hiç kimse verilerinizi çalamaz. Bu nedenle, açıkçası, web siteleri bu teknolojiyi ne kadar çok tercih ederse o kadar iyidir. Sorun şu ki, hiçbir tehdit oluşturmayan bağlantınız - gezindiğiniz web sitesinin içeriği değil. Bu yeşil asma kilit, web sitesinde her şeyin güvenli olduğu anlamına gelmez. Hala virüslerle dolu olabilir veya sahte olabilir.

Verilerinizi korumak için güvenli bir protokol kullanmak önemlidir, ancak yine de tarayıcınızın adres çubuğunda ne görürseniz görünsün tetikte olmalı ve güvenli gezinme alıştırması yapmalısınız. Şüpheli web sitelerine geniş yer ayırın, hassas bilgilerinizi ifşa etmeyin ve bu izinsiz açılır pencereleri asla tıklamayın. Ayrıca, yazılımınızı güncel tutun, parolalarınızı güvenli bir şekilde saklayın ve kimlik avı kancalarından kaçının. Edge kullanıyorsanız, Windows Defender Application Guard'ı etkinleştirdiğinizden emin olun.

Bilgisayar güvenliğinin temel dayanaklarından biri, yerinde uygun bir kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümüne sahip olmaktır. Güvenliğinizle düzenli sistem taramaları yapmanız ve web'de her gezindiğinizde korumanızı açık tutmanız önemlidir.

Win 10 kullanıcısıysanız, yerleşik Windows Defender yazılımını kullanmaktan çekinmeyin - Microsoft tarafından kötü amaçlı şeyleri dışarıda tutmak için tasarlanmış iyi bir araçtır. Çoğu durumda, Windows Defender varsayılan olarak etkindir, ancak gerçekten olup olmadığını kontrol etmek için şu şekilde gidin: Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Güvenlik ve Bakım. Windows Defender'ı yapılandırmak için şu yolu izleyin: Ayarlar -> Güncelleme ve Güvenlik -> Windows Defender.

Yine de, Windows Defender'ın en gelişmiş güvenlik aracı olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle, bilgisayarınızı ekstra bir güvenlik katmanıyla güçlendirmek size zarar vermez. Kötü amaçlı yazılım dünyasındaki en karmaşık tehditleri ortadan kaldırabilen güçlü bir araç olan Auslogics Anti-Malware kullanarak ekleyebilirsiniz.

HTTPS hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fikrinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!