Yavaş bir bilgisayarı düzeltmek için en iyi 10 ücretsiz program

Çoğu bilgisayar kullanıcısı sonunda aynı sorunla karşı karşıya kalır: birkaç aylık kullanımdan sonra yavaş bilgisayar. Bu kaçınılmazdır çünkü gereksiz dosyalar, şişirilmiş yazılımlar ve kayıt defteri hataları, bilgisayarları yavaşlatır. Bilgisayarda acemi olanlar, zaten yeni bir bilgisayara ihtiyaç duyup duymadıklarını merak etmeye başlarlar veya belki hala umut vardır ve yükseltmek için ne varsa yükseltecek bir teknisyeni arayabilirler.

Neyse ki, bilgisayar performansını hızlandırmanın daha kolay yolları var ve yavaş bir bilgisayarı nasıl düzelteceğinizi bilmek için bir bilgisayar dehası olmanıza gerek yok. Sadece hangi araçları kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. İşte eski PC'nizin yeni kadar iyi çalışmasını sağlayacak en iyi 10 ücretsiz programın bir listesi.

1. CCleaner

CCleaner, zamanla biriken tüm gereksiz dosyaları bulup kaldırarak bilgisayarınızı daha hızlı hale getirir - geçici İnternet dosyaları, Windows geçici dosyaları, tanımlama bilgileri, tarama geçmişi vb. Pekala, fikri anladınız.

CCleaner ayrıca bir kayıt defteri temizleyicisine, bir başlangıç ​​yöneticisine ve bir kaldırma yöneticisine sahiptir. Hepsi yeterince iyi çalışıyor ve hızlı PC bakımı için kullanılabilir.

Disk Birleştir

2. Auslogics Disk Birleştirmesi

Piyasadaki en popüler birleştiricilerden biri. Ücretsizdir, Windows dahili yardımcı programından çok daha hızlıdır ve hatta sabit disk optimizasyonu gerçekleştirebilir. Yardımıyla, dosya erişimini hızlandırmak ve sistem dosyalarını diskin başına taşımak için dosyaları birleştirebilir ve boş alan oluşturabilirsiniz, böylece bilgisayarınız daha hızlı açılacaktır.

Tüm işlevlerine bir başka güzel ek, renk temalarını kullanarak Disk Defrag'ı kişiselleştirme yeteneğidir.

3. Otomatik Çalıştırmalar

Çok fazla başlangıç ​​girişine sahip olmak, Windows önyükleme süresini önemli ölçüde artırabilir. Dolayısıyla, Windows'un yüklenmesi için uzun bir süre beklemeniz gerekiyorsa, başlangıç ​​girdileriniz bundan sorumlu olabilir.

Autoruns, sistem açılışı veya oturum açma sırasında hangi programların çalışacak şekilde yapılandırıldığını gösteren ve Windows'un onları işlediği sırayla size girişleri gösteren harika bir yardımcı programdır. Bu programlar, başlangıç ​​klasörünüzdeki, Run, RunOnce ve diğer Kayıt Defteri anahtarlarındaki programları içerir. Otomatik Çalıştırmaları, Explorer kabuk uzantıları, araç çubukları, tarayıcı yardımcı nesneleri, Winlogon bildirimleri, otomatik başlatma hizmetleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere diğer konumları gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Otomatik çalıştırmaların kullanımı çok kolaydır - bir otomatik başlatma girişini devre dışı bırakmak istiyorsanız, onay kutusunun işaretini kaldırmanız yeterlidir. Bir otomatik başlatma konfigürasyon girişini silmek istiyorsanız, Sil menü öğesini veya araç çubuğu düğmesini kullanın.

4. Revo Kaldırıcı

Çok fazla programa sahip olmak, çok fazla sistem kaynağı gerektirebilir. Bu nedenle, yavaş bilgisayarınızı düzeltmek istiyorsanız, kullanmadığınız programları kaldırmak en iyisidir.

Revo Uninstaller, Download.com'daki Uninstallers kategorisinde 1. sırada yer alan küçük ama güçlü bir yardımcı programdır. Windows Ekle / Kaldır aracından çok daha hızlıdır ve bazı yazılım kaldırıcılarının geride bıraktığı izleri kaldırma yeteneği ve 8 ek temizleme aracı gibi çok daha fazla özelliğe sahiptir.

Revo'yu başlattığınızda, kurulu yazılımların listesini sunan kişi olacaksınız. Sağ tıklama, kullanıcılara Kaldır ve Listeden Kaldır'dan Google'da Ara, Kurulum dizinini göster ve uygulamanın Yardım dosyasına, Hakkında ekranına ve bir Güncelleme bağlantısına hızlı erişim gibi bir seçenek listesi sağlar.

Kayıt Temizleyici

5. Auslogics Registry Cleaner

Kayıt defterini düzelterek bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağınızı mı merak ediyorsunuz? Kayıt defteri hataları genellikle kararsızlığa ve yavaş bilgisayar performansına neden olur. Auslogics Registry Cleaner, kayıt defteri hatalarının çoğunu bulup düzelten, böylece bilgisayarınızı daha hızlı ve daha kararlı hale getiren bir araçtır. Bazı kayıt defteri temizleyicilerinden farklı olarak, kullanımı kesinlikle güvenlidir, çünkü herhangi bir değişiklik yapmadan önce kayıt defterini yedekler ve başka bir akıllı belirtmediğiniz sürece yalnızca güvenli kategorileri tarar.

6. Sürücü Süpürme Aracı

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, çeşitli cihazları bilgisayarlarına oldukça sık bağlar - USB flash sürücüler, dijital kameralar, cep telefonları, web kameraları, ayrıca yazıcılar ve tarayıcılar. Bir aygıt ilk kez bağlandığında, aygıt sürücülerini bir CD'den yüklersiniz veya otomatik olarak yüklenirler. Maalesef, aygıtı kullanmayı bıraktığınız anda sürücüler modası geçmiş ve kesinlikle yararsız hale gelebilir. Eski sürücüler ve sürücü artıkları, sistem kararsızlığına ve başlatma sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden onları ortadan kaldırmak çok önemlidir.

Driver Sweeper, aygıt sürücülerinizi güncellemenize veya kaldırmanıza yardımcı olacak bir araçtır. Yazılım şu anda NVIDIA (Ekran ve Yonga Seti), ATI (Ekran), Yaratıcı (Ses) Realtek (Ses), Ageia (PhysX) ve Microsoft'u (Fare) desteklemektedir. Driver Sweeper, yükleyicili ve taşınabilir olmak üzere iki versiyonda gelir.

Yinelenen Dosya Bulucu

7. Auslogics Duplicate File Finder

Etkin bir bilgisayar kullanıcısıysanız, büyük olasılıkla disk alanından tasarruf etmek için silinebilecek çok sayıda yinelenen dosyanız vardır. Auslogics Duplicate File Finder, tam da bunu yapabilen hafif ve ücretsiz bir yardımcı programdır - gereksiz kopyaları bulun ve silin. Auslogics Duplicate File Finder'ın en iyi özelliklerinden biri, dosyaları içeriğe göre eşleştirebilmesidir. Bu, kopyası olmayan bir dosyayı yanlışlıkla silmemenizi sağlar.

8. Secuina Kişisel Yazılım Denetçisi (PSI)

Secunia PSI, bilgisayarınızı güvende tutmanıza ve potansiyel olarak uygulamaları hızlandırmanıza yardımcı olacak çok kullanışlı bir araçtır. Yazılım, bilgisayarınızı saldırılara açık hale getiren savunmasız ve güncel olmayan programları ve eklentileri tespit eder. Çözüm, yama uygulamaktır, ancak web sitesinden web sitesine gitmek ve çok sayıda uygulama için yama indirmek sıkıcı bir iş olabilir. Secunia PSI bunu otomatikleştirir ve programlarınızın ve eklentilerinizin güvende kalması için güncellenmesi gerektiğinde sizi uyarır. Yama yazılımı, yavaş bir bilgisayarı düzeltmenize de yardımcı olabilir, çünkü eski programlar genellikle yazılımınızın daha yavaş ve daha az kararlı olmasına neden olur.

9. Foxit Okuyucu

Foxit Reader, kesinlikle bir hızlandırma aracı değildir. Yine de, özellikle PDF'lerle çok çalışıyorsanız üretkenliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Şişirilmiş Adobe Reader'ın aksine, Foxit hafiftir, hızlıdır ve multimedya desteği, sekmeli PDF tarama ve içerik paylaşım seçenekleri gibi bazı yararlı özelliklere sahiptir.

10. Chrome

İnternette gezinmek istediğiniz kadar hızlı değilse ve tarayıcınızın suçlu olduğunu düşünüyorsanız, daha hızlı bir tarayıcıya - Google Chrome'a ​​geçmeyi düşünmenin zamanı geldi. Çünkü Internet Explorer ve Firefox, başlangıçta oldukça yavaş olabilir ve çok fazla RAM tüketebilir. Dolayısıyla, bilgisayarınız çok güçlü değilse, Chrome sizin için tarayıcıdır.