Mavi Ekran Hatası 0x00000109 nasıl giderilir?

Mavi Ölüm Ekranı (BSOD) Hatası 0x00000109 sizi hayal kırıklığına uğratıyor mu? Aynı zamanda Kritik Yapı Bozulması olarak da adlandırılır. Sisteminiz kapanmaya zorlanır ve başlatma sırası tamamlanamaz, böylece bilgisayarınızı kullanamazsınız.

0x00000109 BSOD hatası nedir? Buna ne sebep olur ve nasıl düzeltilebilir?

Öğrenmek için okumaya devam edin.

Hata mesajı şöyle gider:

“Bir sorun algılandı ve bilgisayarınıza zarar gelmesini önlemek için Windows kapatıldı.

Sistem kodunda veya kritik bir veri yapısında değişiklik tespit edildi.

Bu Dur hata ekranını ilk kez görüyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran tekrar belirirse, şu adımları izleyin:

Yeni donanım veya yazılımların düzgün şekilde kurulduğundan emin olmak için kontrol edin.

Bu yeni bir kurulumsa, donanım veya yazılım üreticinizden ihtiyaç duyabileceğiniz Windows güncellemelerini isteyin.

Sorun devam ederse, yeni kurulan donanım veya yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın;

Önbelleğe alma veya gölgeleme gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın.

Bileşenleri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için Güvenli Modu kullanmanız gerekirse, bilgisayarınızı yeniden başlatın, Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri'ni seçmek için F8'e basın ve ardından Güvenli Mod'u seçin.

Teknik Bilgiler:

*** DUR: 0x00000109 (0x00000001, 0x00000001, 0x00000000, 0x00000000)

Kilitlenme dökümü için veriler toplanıyor…

Kilitlenme dökümü için disk başlatılıyor …

Fiziksel bellek için başlangıç ​​dökümü.

Fiziksel belleğin diske atılması: 100

Fiziksel bellek boşaltımı tamamlandı.

Daha fazla yardım için sistem yöneticinizle veya teknik destek grubunuzla iletişime geçin. "

Gördüğünüz gibi, hata mesajı oldukça açıklayıcı ve denemeniz gereken birkaç düzeltme öneriyor.

0x00000109 Hatasına Neden Olan Nedir?

Hata, genellikle bir aygıt sürücüsü veya üçüncü taraf yazılımı, çekirdek verilerini yetkisiz bir şekilde değiştirdiğinde, verilerin zarar görmesine veya kritik bir çekirdek koduna yol açtığında tetiklenir.

Çekirdek, bir bilgisayarın işletim sisteminin önemli bir parçasıdır. Önyükleme işlemi sırasında, korumalı bellek alanına yüklenen ilk programdır. Sistem kaynakları ile PC kullanıcısı arasında köprü görevi görmesinin yanı sıra, aynı zamanda bellek yönetimi, kaynak yönetimi ve cihaz yönetimi işlevlerini de yerine getirir. Böylece, çekirdekteki bir sorunun Mavi Ekrana nasıl yol açtığını görebilirsiniz.

Ancak, bozuk donanım belleği, bir çekirdek hata ayıklama aracının yanlış kullanımı ve bir virüs bulaşması gibi diğer faktörler de hatayı tetikleyebilir.

0x00000109 hatası oluştuğunda, işletim sistemi bilgisayarın kullanılamaması için birkaç kritik görevi kapatır. Hata derhal çözülmezse, ciddi hasara neden olabilir.

Hataya neden olabilecek çeşitli faktörler olduğundan, belirli nedeni bulmak ve çözmek gerekir. Aşağıdakileri içerir:

 1. Sürücü Sorunları: Yakın zamanda PC'nizin önyükleme yapılandırma verilerini etkileyen bir sürücü yüklemiş olabilirsiniz. Ayrıca, bazen sistem sürücüleri bir Windows güncellemesinden sonra yanlış yüklenir. Bu durumda yapmanız gereken, güvenli modda önyükleme yapmak ve Sistem Geri Yükleme yardımcı programını kullanarak, sorun olmadığında bilgisayarınızı önceki bir duruma geri döndürmektir.
 2. Virüs Bulaşması: Bu hatanın en yaygın nedenlerinden biri, bir virüsün sistem çekirdeği verilerini değiştirmeye çalışmasıdır. Böyle bir durumda, temiz bir önyükleme gerekecektir, ardından sistemi virüslere karşı taramanız gerekir.
 3. Sistem Dosyası Bozulması: Ani elektrik kesintileri ve uygun olmayan kapatma veya başlatma prosedürleri, disk okuma / yazma hataları ve virüs saldırıları, sistem dosyalarının bozulmasına yol açabilir. Tartışmadaki hatanın yaygın nedenlerinden biridir. Sorunu çözmek için, çalıştırabileceğiniz SFC ve DISM gibi yerleşik yardımcı programlar vardır. Diğer bir seçenek, işletim sisteminin her bileşenini sıfırlamak için temiz bir kurulum yapmaktır.
 4. Sistem Belleği Arızası: Mavi ekran hatası, bir RAM bellek modülü düzgün çalışmadığında ortaya çıkabilir. Sistem daha sonra RAM ile ilişkili tüm önemli görevleri zorla devre dışı bırakır. Zaman geçtikçe veya elektrik kesintisi olduğunda bir modül arızalanabilir. Sistem belleğini kontrol etmeniz ve hala düzgün çalıştığından emin olmanız gerekir.

Artık çeşitli nedenleri gördüğümüze göre, devam etmenin ve 0x00000109 BSOD'nin nasıl kaldırılacağını tartışmanın zamanı geldi. Bu yüzden lütfen okumaya devam edin.

Windows 10'da 0x00000109 Hatası Nasıl Onarılır

 1. Güvenli Modda Önyükleme
 2. Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırın
 3. Aygıt sürücülerini güncelleyin
 4. Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın
 5. Sistem geri yüklemesi gerçekleştirin
 6. SFC ve DISM taramalarını çalıştırın
 7. CHKDSK'yi çalıştırın
 8. Temiz bir kurulum gerçekleştirin

Başlayalım:

Düzeltme 1: Güvenli Modda Önyükleme

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak, BSOD hatasını çözmek için yapmanız gereken ilk şeydir. Güvenli modda, yalnızca gerekli sistem programlarının ve hizmetlerinin önyükleme sırasında başlatılmasına izin verilir. Güvenli modda önyükleme yapmayı başarırsanız, işletim sisteminin BCD'sine (Önyükleme Yapılandırma Verileri) müdahale ederek 0x00000109 hatasına üçüncü taraf bir uygulamanın veya aygıt sürücüsünün neden olduğunu gösterir.

Güvenli modda başlatmak için şu kolay adımları izleyin:

 1. Bilgisayarınız şu anda açıksa, sistem kapanana kadar güç düğmesine basın.
 2. Şimdi bilgisayarı açmak için güç düğmesine tekrar basın.
 3. İlk başlangıç ​​ekranı geldiğinde, Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü görüntülenene kadar F8 düğmesine art arda basın.
 4. Güvenli Modu Etkinleştir'i seçmek için aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın (Veya seçeneği hemen çalıştırmak için F4'e basabilirsiniz, böylece kaydırmak için aşağı ok tuşunu kullanmanız gerekmez).
 5. Önyükleme sırasının tamamlanmasını bekleyin.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra durma hatası görünmezse, daha sonra Düzeltme 2, 3, 4 ve 5'i uygulayabilirsiniz. Ancak, durma hatası devam ettiği için güvenli modda önyükleme yapamıyorsanız, devam edin 6, 7 ve 8 numaralı düzeltmeler için.

Düzeltme 2: Windows Bellek Tanılama Aracını çalıştırın

Arızalı bir bellek çubuğunuz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Windows Bellek Tanılama aracı, bilgisayarınızda bellek sorunu olup olmadığını öğrenmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir yardımcı programdır.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu çağırmak için Windows logo tuşu + R'ye basın.
 2. Denetim Masası yazın ve Enter'a basın.
 3. Sistem ve Güvenlik> Yönetim Araçları'nı tıklayın.
 4. Listede Windows Bellek Tanılama'yı bulun ve üzerine çift tıklayın.

İpucu: Çalıştır iletişim kutusuna 'mdsched.exe' yazıp ardından Enter tuşuna basarak aracı hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

 1. "Şimdi yeniden başlatın ve sorunları kontrol edin (önerilir)" yazan seçeneği tıklayın.
 2. Tarama tamamlandığında, bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Kötü bir RAM modülünüz olup olmadığını belirlemek için şimdi Olay Görüntüleyicideki test sonuçlarını kontrol etmeniz gerekir:

 1. Başlat'ı açmak için Windows logo tuşuna basın.
 2. Arama çubuğuna 'eventvwr.exe' yazın ve Olay Görüntüleyiciyi açmak için sonuçlardan tıklayın.
 3. Windows Günlükleri klasörünü açın ve ardından Sistem'e sağ tıklayın.
 4. Bağlam menüsünden Bul'u tıklayın.
 5. Şimdi, 'Ne bul' çubuğuna 'MemoryDiagnostics-Sonuçlar' yazın.
 6. Sonrakini Bul düğmesini tıklayın ve ardından Bul iletişim kutusunu kapatın.
 7. Olay Görüntüleyici penceresinde listelenen 'MemoryDiagnostic-Results' öğesini çift tıklayın. Mesajda "Windows Bellek Tanılama bilgisayarın belleğini test etti ve hiçbir hata tespit etmedi" yazıyorsa bu, bellek modülünüzün arızalı olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bazı hatalar varsa, bu, RAM modüllerinizden birinin değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelir.

Düzeltme 3: Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

Durma hatası sorunlu bir aygıt sürücüsünden kaynaklanıyorsa, güncelleme yapmak sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Manuel olarak yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Windows logo tuşu + R'ye basın.
 2. Arama alanına 'devmgmt.msc' yazın ve ardından Tamam'ı tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 3. Ortasında ünlem işareti olan sarı bir dikdörtgene sahip cihazları arayın. Bu onlarla ilgili bir sorun olduğunu gösterir.
 4. Güncellemek istediğiniz cihaza sağ tıklayın ve ardından Sürücü Yazılımını Güncelle seçeneğine tıklayın.

Profesyonel ipucu: Auslogics Driver Updater ile tüm hatalı, eski ve eksik sürücüleri kolayca düzeltebilirsiniz. Araç, sürücü sorunlarını tespit etmek için bir tarama çalıştırır ve ardından gerekli sürücülerin üreticinin önerdiği en son sürümlerini indirip yükler.

Düzeltme 4: Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Tarayın

0x00000109 hatası, çekirdek verilerini değiştirmeye çalışan bir virüs bulaşmasından kaynaklanmış olabilir. Bir virüs taraması çalıştırmanız ve virüslü tüm dosyalardan kurtulmanız gerekir.

Profesyonel İpucu: Auslogics Anti-Malware kullanmanızı öneririz. Sertifikalı bir Microsoft ® Silver Uygulama Geliştiricisi tarafından sağlanır.

Düzeltme 5: Sistem Geri Yükleme gerçekleştirin

Güvenli Modda önyükleme yaptıktan sonra, bir sistem geri yüklemesi gerçekleştirmek, Dur Hatası 0x00000109'u çözmenin kolay bir yoludur. Sistemi, sorunun bulunmadığı önceki bir duruma döndürecektir.

Sistem Geri Yükleme yardımcı programını şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

 1. Klavyenizdeki Windows logo tuşu + R kısayoluna basarak Çalıştır iletişim kutusunu çağırın.
 2. 'Rstrui' yazın ve Enter'a basın veya Tamam'ı tıklayın.
 3. Sistem Geri Yükleme Sihirbazı'na girdikten sonra İleri'ye tıklayın.
 4. Şimdi, 'Daha fazla geri yükleme noktası göster' kutusunu işaretleyin.
 5. Uygun bir geri yükleme noktası seçin (siz hatayı yaşamaya başlamadan önce bulunan).
 6. İleri> Son'u tıklayın.
 7. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Not: Seçtiğiniz geri yükleme noktası tarihinde bilgisayarınızda uygulanmayan uygulamaların, sürücülerin, ayarların vb. Sistem geri yüklemesi tamamlandıktan sonra artık mevcut olmayacağını unutmayın.

Düzeltme 6: SFC ve DISM Taramalarını Çalıştır

Güvenli modda önyükleme yapmaya çalışırsanız ancak yine de durma hatasıyla karşılaşırsanız, bu sistem dosyası bozulmasının bir göstergesidir. Gelişmiş Seçenekler menüsü aracılığıyla yükseltilmiş bir komut istemi açmanız ve SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) ve DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) yardımcı programlarını çalıştırmanız gerekecektir.

Şu kolay adımları izleyin:

 1. Windows kurulum medyanızı yerleştirin.
 2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve istem göründüğünde herhangi bir tuşa basın.

İpucu: Yükleme medyanız yoksa, bilgisayarınızı açıp önyükleme sırasını durdurmak için güç düğmesini basılı tutarak Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri Menüsünü yine de açabilirsiniz. Bunu arka arkaya üç kez yapmanız gerekecek. Daha sonra 4. Adıma geçin.

 1. Kurulum medyasından önyükleme yaptıktan sonra, ekranın sol alt köşesinde görüntülenen 'Bilgisayarınızı onarın'ı tıklayın.
 2. Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Komut İstemi'ni seçin.
 3. Yükseltilmiş komut istemi penceresinde 'sfc / scannow' yazın ve Enter tuşuna basın.
 4. İşlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlemi yarıda kesmeyin. Bunu yapmak bazı ek mantıksal hatalara neden olabilir. Taramanın düşük pil nedeniyle kesintiye uğramamasını sağlamak için bilgisayarınızı şarj etmek için takın.

İpucu: Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), bozuk dosyaları yerel olarak depolanan bir klasördeki sağlıklı eşdeğerleriyle değiştirir.

 1. Tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yükseltilmiş komut istemi penceresine dönmek için 1'den 4'e kadar olan Adımları izleyin.
 2. DISM kullanarak bozuk dosyaları taramak ve düzeltmek için aşağıdaki komutları yazın ve her birinin ardından Enter tuşuna basın:
 • Dism / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntü / CheckHealth
 • Dism / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntü / ScanHealth
 • Dism / Çevrimiçi / Temizleme-Görüntü / RestoreHealth

Not: DISM, bir Windows güncelleme alt bileşeni kullanarak bozuk dosyaların sağlıklı kopyalarını indirir. Bu nedenle, işlemi başlatmadan önce kararlı bir ağa bağlanın.

 1. Tarama tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve 0x00000109 durma hatasının çözülüp çözülmediğine bakın.

Düzeltme 7: CHKDSK'yi Çalıştır

CHKDSK (Diski kontrol et) yardımcı programı, durma hatasının bozuk bir HDD'den kaynaklanıp kaynaklanmadığını size bildirir. Çalıştırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Windows kurulum medyanızı (disk, USB bellek) takın.
 2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve istemi gördüğünüzde herhangi bir tuşa basın.
 3. Windows Kurulum ekranını bekleyin ve ardından komut istemi penceresini açmak için Shift + F10 tuşlarına basın.
 4. Chkdsk C: / f yazın ve Enter'a basın.

Not: C sürücüsünde Windows yüklü değilse, C: yerine Windows'un yüklü olduğu sürücünün harfini yazın.

 1. Taramanın tamamlanmasını bekleyin.

Düzeltme 8: Temiz Bir Kurulum Gerçekleştirin

Yukarıdaki düzeltmeler 0x00000109 hatasını düzeltmek için yeterli olmadıysa, bıraktığınız seçenek tüm Windows bileşenlerini ve önyükleme ile ilgili verileri temiz bir yükleme yoluyla yenilemektir. Bunu başarmanın iki farklı yolu vardır: Windows'u onarın ve yeniden yükleyin.

Uygulamalar, oyunlar, fotoğraflar, videolar ve hatta bazı kullanıcı tercihleri ​​dahil olmak üzere kaybetmek istemediğiniz kişisel veriler varsa, Onarım Yükleme arama noktanız olmalıdır. İşlem oldukça sıkıcı olsa da, kişisel verilerinizi önceden herhangi bir yedekleme yapmanıza gerek kalmadan kaydedecektir.

Sahip olduğunuz ikinci seçenek, Windows'u yeniden yüklemektir. Bunu gerçekleştirmek daha kolaydır. Ancak, bu süreçte tüm verilerinizin silineceğini unutmayın.

Bu kılavuzun, Kritik Yapı Bozulması hatası 0x00000109'u başarıyla çözmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Herhangi bir yorumunuz, sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın. Sizden haber almak isteriz.