Bilinmeyen cihazlar için sürücüler nasıl indirilir?

Bazen Windows 10 bilgisayarınızda çalışırken, Bilinmeyen Aygıt hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Bu genellikle bir Windows yükseltmesinden sonra ve özellikle sisteminizi Windows 10'a yükselttiğinizde gerçekleşir.

Bilgisayarınızda Bilinmeyen Aygıt hata mesajı ile karşılaştıysanız endişelenmeyin - tek değilsiniz. Çoğu durumda, bu kolayca çözülebilen bir sorundur ve bilgisayarınız kısa sürede normale dönmelidir. Tek yapmanız gereken, soruna neden olan aygıtın sürücüsünü güncellemektir. Ancak, sürücülerinizi güncellemenin birkaç yolu vardır.

Güncel olmayan sürücüler, Bilinmeyen Aygıt hatasına ek olarak bilgisayarınızdaki birçok sorunun nedeni olabilir. Bilgisayarınızdaki aksaklıklardan ve hatalardan kaçınmak istiyorsanız, sürücüleri güncel tutmanız önerilir.

Bu yazıda size sürücülerinizi güncelleme adımlarını vereceğiz ve bilinmeyen bir cihaz için nasıl sürücü alacağınızı açıklayacağız. Daha önce belirtildiği gibi, aygıt sürücülerinizi güncellemenin birkaç yolu vardır ve sorunu çözmek için birkaç seçeneğiniz olacaktır.

Bunlar şunları içerir:

 • Sürücülerinizi Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncelleme
 • Sürücüleri manuel olarak indirme ve yükleme
 • Ve sürücüleri Auslogics Driver Updater kullanarak güncelleme.

Windows 10'da Bilinmeyen Bir Aygıtın Sürücülerini Nasıl İndirebilirim?

Hadi baştan başlayalım.

Birinci Seçenek: Sürücülerinizi Aygıt Yöneticisi aracılığıyla Güncelleme

Hangi belirli aygıtın sürücü güncellemesine ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız, sürücüyü Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncellemeyi deneyebilirsiniz. Sürücülerinizi Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncellerseniz, Windows gerekli sürücüleri otomatik olarak belirleyecek ve yükleyecektir.

Aygıt Yöneticisi aracılığıyla bir sürücüyü nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Aygıt Yöneticisi'ni açın.
 • Bilinmeyen aygıt'a sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle'ye tıklayın.
 • 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğini seçin, ardından Windows yeni sürücüyü otomatik olarak yükleyecektir.

İşte buna sahipsiniz - sisteminizdeki her şey yolundaysa, gerekli sürücü güncellenmeli ve artık Bilinmeyen Aygıt hata mesajını almamanız gerekir.

İkinci Seçenek: Sürücüleri Manuel Olarak İndirme ve Kurma

Bu seçenek genellikle daha deneyimli kullanıcılar için önerilir. Sürücülerinizi manuel olarak güncellemek için, eski sürücüleri kendiniz bulmanız, üreticinin web sitesinden mevcut en son sürümleri indirmeniz ve bunları bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Bu oldukça zaman alan bir süreç olabilir. Dahası, sürücülerinizi güncellerken bir hata yaparsanız, bu bilgisayarınız için giderek daha büyük sorunlara neden olabilir.

Göreve hazır hissediyorsanız, sistem sürücülerinizi manuel olarak şu şekilde güncelleyebilirsiniz:

 • Aygıt Yöneticisine gidin.
 • Bilinmeyen cihaza sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın.
 • Ayrıntılar sekmesini tıklayın ve Mülkten açılır menüyü seçin.
 • Açılır menüde Donanım Kimlikleri'ne gidin.
 • Bir değer listesi ile bir değer alanı açılacaktır.
 • En yüksek değere sağ tıklayın ve menüden Kopyala'yı seçin.
 • Bundan sonra, kopyalanan değeri tercih ettiğiniz arama motoruna yapıştırın - bu, bilinmeyen cihazı belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Ardından, bilgisayar üreticisinin web sitesine veya belirli bir cihazın üreticisinin web sitesine gidin. Doğru sürücüyü indirmek için hangi Windows sürümünü kullandığınızı bilmeniz gerekeceğini unutmayın.
 • Gerekli sürücüyü web sitesinden indirin ve bilgisayarınıza yüklemeye devam edin.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu oldukça karmaşık bir süreç olabilir. Dahası, herhangi bir noktada bunun çok arttığını hissederseniz, sürücülerinizi özel yazılımın yardımıyla otomatik olarak güncellemeyi düşünün - tıpkı aşağıdaki üç numaralı seçenekte açıklandığı gibi.

Üçüncü Seçenek: Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanarak Sürücüleri Güncelleme

<

Kendinize biraz zaman kazandırmak ve sürücülerinizi manuel olarak güncellememeyi tercih ediyorsanız, bunu Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak otomatik olarak yapabilirsiniz. Yazılım, mevcut ve olası sorunlar için sistem sürücülerinizin kapsamlı bir taramasını çalıştıracak, tespit ettiği güncel olmayan veya eksik sürücüler hakkında bir rapor hazırlayacak ve ardından bunları tek bir tıklamayla otomatik olarak en son üretici tarafından önerilen sürümlere güncelleyecektir.

Sürücülerinizi bu şekilde güncellemenin bir dizi faydası vardır. İlk olarak, kendinize çok zaman kazandırırsınız ve süreç otomatik olarak biter. İkinci olarak, program yalnızca cihazın tipi ve modeli için özel olarak yapılmış resmi sürücü sürümlerini yükleyecektir. Üçüncüsü, program sürücüyü güncellemeye geçmeden önce yedeklemeler oluşturacaktır - böylece, istediğinizde sürücünün önceki sürümüne her zaman geri dönebileceksiniz.

İşte size: sürücülerinizi güncellemek için kullanabileceğiniz üç yöntem verdik. Yukarıda sunulan seçeneklerden hangisi en başarılı oldu? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.