En Yaygın Excel Sorunları (Ve MS Office ile İlgili Diğerleri) Nasıl Çözülür?

Yaygın Microsoft Office sorunlarını nasıl çözeceğinizi mi arıyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz. MS Office uygulamalarını nasıl onaracağınızı size göstereceğiz.

Microsoft Office neden donuyor? Ya Excel kilitlenirse?

Microsoft Excel ve Word gibi diğer Office uygulamalarını kullanırken karşılaşabileceğiniz birkaç sorun vardır. Microsoft en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için elinden geleni yapmış olsa da, uygulamalar bazen takılıyor, donuyor veya 'Yanıt vermiyor' hatası veriyor.

Excel'de (veya MS Office'te) karşılaşabileceğiniz hata mesajlarından bazıları şunlardır:

 • Excel çalışmayı durdurdu
 • Excel yanıt vermiyor
 • Bilinmeyen bir sorun, uygulamayı düzgün çalışmamaya zorladı. Windows programı kapatacak ve mevcut çözümleri görüntüleyecektir.

Bu hatalar, çeşitli nedenlerden herhangi biri nedeniyle ortaya çıkabilir. Ve bu makalede tartışacağımız şey bu. Önerilen çözümlerden herhangi birini başarılı olmadan denerseniz, lütfen bir sonrakine geçin. Karşılaştığınız sorun yakında çözülecektir.

Windows PC'de Microsoft Excel'in Yanıt Vermemesi Nasıl Onarılır

1.Çözüm: Programı Güvenli Modda başlatın

Bazı başlangıç ​​programları Excel ile çakışabilir ve düzgün çalışmamasına neden olabilir. Excel'in güvenli modda başlatılması, sorunun atlanmasına yardımcı olabilir. Bunu başarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Uygulamayı başlatırken kontrole basın ve basılı tutun.
 2. Alternatif olarak, Windows tuşu + R klavye kombinasyonuna basarak Çalıştır aksesuarını açabilirsiniz. Ardından metin kutusuna 'excel.exe / safe' yazın (ters virgül eklemeyin) ve Excel'i güvenli modda başlatmak için Enter'a basın veya Tamam düğmesini tıklayın.

Excel'i güvenli modda başlatmak, değiştirilmiş araç çubukları, Excel eklentileri, alternatif başlangıç ​​konumu ve xlstart klasörü gibi bazı işlevleri ve ayarları atlar. Ancak COM eklentileri hariç tutulacaktır.

Uygulamayı güvenli modda başlattıktan sonra sorun devam ederse, sonraki çözüme geçin.

2.Çözüm: Yeni Güncellemeleri Yükleyin

En son Windows Güncellemelerini yüklemek yardımcı olabilir. Güvenlik açıklarını düzeltirler ve sisteminizin ve uygulamalarınızın düzgün çalışmamasına neden olan güncel olmayan dosyaları değiştirirler.

En son Windows Güncellemelerini yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Win tuşu + I klavye kombinasyonuna basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Yeni pencerenin sol bölmesinde, Windows Güncellemelerini bulun ve tıklayın.
 4. Sağ bölmedeki 'Güncellemeleri kontrol et' düğmesini tıklayın.
 5. Sistemin yeni güncellemeleri bulup indirmesini bekleyin ve ardından işlemi tamamlamak için sisteminizi yeniden başlatın.

Office'in daha yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, bir güncelleme çalıştırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Office uygulamasını (Excel) açın.
 2. Yeni belgede, Dosya sekmesine ve Hesap seçeneğine tıklayın.
 3. Ürün Bilgilerine gidin ve genişletmek için Güncelleme Seçenekleri açılır menüsünü tıklayın.
 4. 'Şimdi güncelle'yi tıklayın.
 5. Office güncellemeleri kontrol edip, varsa bunları yükledikten sonra, "Güncelsiniz!" pencere.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirirken internet bağlantınızın aktif olduğundan emin olun.

Bu çözüm Office sorununu çözmede yardımcı olmadıysa, bir sonrakine geçin.

3. Çözüm: Office'in Başka Bir İşlem Tarafından Kullanılmadığından Emin Olun

Excel veya başka herhangi bir Office uygulaması, başka bir işlem tarafından kullanıldığında yanıt vermeyebilir. Bu olduğunda, bilgiler program penceresinin altındaki durum çubuğunda görüntülenecektir. Başka bir işlevi gerçekleştirmeye başlamadan önce, mevcut görevin tamamlanmasına izin verin.

Excel başka bir işlem tarafından kullanılmıyorsa ancak yine de sorunlarla karşılaşıyorsanız, sonraki çözümü deneyin.

4.Çözüm: Eklenti Sorunlarını Kontrol Edin

Eklentiler Excel'de kullanışlıdır, ancak programa müdahale edebilir veya programla çakışabilir. Uygulamayı eklentiler olmadan başlatmayı deneyin ve bunun uğraştığınız sorunu çözüp çözmeyeceğini görün. İşlemi aşağıda gösterildiği gibi izleyin:

 1. Windows 7 kullanıyorsanız, Başlat düğmesine tıklayın. Programları ve dosyaları ara çubuğuna gidin ve "Excel / safe" yazın (tırnak işaretlerini dahil etmeyin) ve Tamam'ı tıklayın.
 2. Windows 8 kullanıyorsanız, klavye kombinasyonuna (Windows tuşu + R) basarak Çalıştır aksesuarını açın. Ardından kutuya "Excel / safe" yazın ve Enter tuşuna basın veya Tamam düğmesini tıklayın.
 3. Windows 10 kullanıyorsanız, Başlat menüsüne gidin ve 'Tüm Uygulamalar'ı seçin. Ardından Windows sistemi> Çalıştır'ı seçin. Ardından, 'Excel / safe' yazın ve Enter'a basın veya Tamam'ı tıklayın.
 4. Yukarıdaki süreci izledikten sonra sorun çözülürse, Dosya sekmesine gidin ve Seçenekler> Eklentiler'i tıklayın. Ardından COM'u seçin

  Eklentiler ve Git'i tıklayın.

 5. Listedeki tüm onay kutularının işaretini kaldırın. Ardından Tamam'ı tıklayın.
 6. Uygulamayı kapatın ve tekrar başlatın.

Excel'i yeniden başlattıktan sonra sorun artık oluşmazsa, çakışmaya neden olan eklentiyi bulmanız gerekir. Sorun tekrar ortaya çıkana kadar bunları tek tek etkinleştirin. Daha sonra sorunlu öğeyi kaldırmak için devam edebilirsiniz. Bir eklentiyi her etkinleştirdiğinizde Excel'i yeniden başlattığınızdan emin olun.

Eklentilerinizden hiçbiri sorunun nedeni değilse, aşağıdaki sonraki çözüme geçin.

5.Çözüm: Excel Dosyası Ayrıntılarını ve İçeriğini Kontrol Edin

Excel dosyaları genellikle bilgisayarınızda uzun bir süre kalır. Sıklıkla daha yeni sürümlere yükseltilirler ve size başka bir kullanıcıdan aktarılmış olabilirler. Devraldığınız Excel dosyasında gerçekleştirilen düzenlemeleri bilmiyor olabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdakiler uygulamanızın kilitlenmesine veya başka performans sorunlarıyla karşılaşmasına neden olabilir:

 • Bir formül tüm sütunlara başvurur.
 • Tanımlanan isimler aşırı veya geçersizdir.
 • Çoklu gizli sıfır yükseklik ve genişlik nesneleri.
 • Dizi formülleri, bağımsız değişkenlerdeki eşit olmayan sayıda öğeye başvurur.
 • Çalışma kitaplarına sık sık kopyalama ve yapıştırma, aşırı stillere neden olur.

6.Çözüm: Dosyanız Bir Üçüncü Taraf Tarafından Oluşturulabilir

Excel dosyanız üçüncü taraf bir uygulama tarafından oluşturulmuşsa, yanlış yapılmış olabilir ve bu nedenle, dosyaları Excel uygulamasında açtığınızda bazı özelliklerin düzgün çalışmamasına neden olabilir. Başka bir uygulamayı deneyin ve benzer bir sonuç alacağınızı görün. Değilse, söz konusu üçüncü taraf uygulamasının geliştiricilerine haber vermelisiniz.

Bu çözüm sizin için geçerli değilse, bir sonrakine geçin.

7. Çözüm: Office Uygulamanızı Onarın

Office uygulamalarınızı onarmak, takılma, donma ve karşılaşabileceğiniz diğer sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Aşağıda gösterilen prosedürü izleyin:

Windows 10:

 1. Windows 10 kullanıyorsanız, ekranınızın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine sağ tıklayarak başlayın. Ardından, açılan güçlü kullanıcı menüsünden Uygulamalar ve Özellikler'e tıklayın.
 2. Açılan pencerede, onarmak istediğiniz Office uygulamasını seçin (Örneğin, Excel) ve ardından Değiştir'e tıklayın.
 3. Office kopyanız Tıkla Çalıştır ise, 'Office Programlarınızı nasıl onarmak istersiniz?' Yazan bir istem alırsınız. Çevrimiçi Onarım> Onar'ı tıklayın. Bu, tüm sorunların çözülmesini sağlayacaktır. Hızlı Onarım'ı da seçebilirsiniz, ancak bu yalnızca bozuk program dosyalarını algılar ve değiştirir.
 4. Office kopyanız Tıkla-Çalıştır yerine MSI tabanlıysa, 'Yüklemenizi değiştirin' mesajını görürsünüz. Ardından Onar'ı seçin ve Devam'a tıklayın.
 5. Düzeltmeyi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Pencere 8 veya 8.1:

 1. Windows 8 veya Windows 8.1 çalıştırıyorsanız, ekranınızın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine sağ tıklayarak başlayın.
 2. Açılan güç kullanıcısı menüsünde Denetim Masası'nı seçin.
 3. Ekranın sağ üst köşesindeki "Görüntüle:" kutusundan "Kategori" yi seçin.
 4. Programlar> Program kaldır'a tıklayın.
 5. Onarmak istediğiniz Office uygulamasına sağ tıklayın ve görünen içerik menüsünden Değiştir'i seçin.
 6. Office kopyanız Tıkla-çalıştır yükleme türündeyse, 'Office Programlarınızı nasıl onarmak istersiniz?' Mesajı görüntülendiğinde 'Çevrimiçi Onarım'ı tıklayın. Ardından Onar'ı seçin. Hızlı Onarım'ı seçmenin yalnızca bozuk program dosyalarını algılayıp değiştireceğini unutmayın. Bu nedenle, her sorunun çözüldüğünden emin olmak için 'Onar'ı seçin.
 7. Office kopyanız Tıkla-Çalıştır yerine MSI tabanlıysa, 'Yüklemenizi değiştirin' altında 'Onar'ı seçin. Devam et'i tıklayın.
 8. Onarım sürecini tamamlamak için verilen talimatları izleyin.

Çözüm 8: Temiz Önyükleme Gerçekleştirin

Bilgisayarınızı başlattığınızda, birkaç uygulama ve arka plan işlemi otomatik olarak başlar. Bu uygulamalardan ve işlemlerden bazıları Office uygulamanızı engelliyor ve hatalı çalışmasına neden olabilir. Temiz önyükleme yaparak bu sorunu çözebilirsiniz (Seçmeli başlatma olarak da bilinir). Bu, sorunlu uygulamaları ve süreçleri tespit etmeye yardımcı olur.

Bu çözümleri 'Microsoft Excel'in bir Windows PC'de yanıt vermemesini nasıl düzelteceğiniz' konusunda faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Excel hakkında daha fazla yardımcı malzeme bulabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa lütfen bize ulaşmaktan çekinmeyin. Şerefe.