Windows 10 için Chrome'da dil ayarlarını değiştirme

Google Chrome, ister bilgisayar ister mobil tarama için piyasadaki en iyi genel tarayıcıdır. Aynı zamanda piyasadaki aslan payını da köşeye sıkıştırdı ve nedenini görmek kolay. Boyut, hız ve harika özelliklerin birleşimi, onu rekabette rakipsiz kılıyor. Google'ın şerefine güvenmek üzere olmadığından değil: Chrome'u eğrinin önünde tutmak için sürekli olarak yeni özellikler ve iyileştirmeler yapılmaktadır.

Tarayıcı, küresel kullanıcılar için bir numaralı seçenek haline geldikçe, desteklediği dillerin aralığı da önemli ölçüde arttı. Başlangıçta 2008'de yalnızca birkaç Batı ve Doğu diliyle gönderilen Chrome, artık 100'den fazla dili desteklemektedir ve tarayıcınızın varsayılan dilini bunlardan herhangi biri ile değiştirebilirsiniz.

Açık olmak gerekirse, burada Chrome kullanıcı arayüzünün dilinden bahsediyoruz. Yani menülerin, ayarların, sekmelerin ve diğer UX öğelerinin dili. Web sayfalarının oluşturulduğu dil başka bir konudur: Chrome bunların çoğunu çevirebilir - ancak her dile değil ve her zaman yüksek derecede doğrulukla değil.

Görüntü dili tüm platformlar için Chrome'da değiştirilebilir ancak burada Windows için Chrome'a ​​odaklanıyoruz. Chrome UX dilinin sistem diline göre değiştiği mobil, Apple ve Linux platformlarından farklı olarak, Chrome'un Windows sürümündeki dil bağımsız olarak değiştirilebilir. Bu, bilgisayarınızın İngilizce olarak ayarlanabileceği ve Chrome tarayıcınızın UX öğelerini Fransızca veya Mandarin dilinde oluşturabileceği anlamına gelir.

Dolayısıyla, Google Chrome dilimi İngilizce veya başka bir dile değiştirmenin yollarını arıyorsanız, Kontrol Paneli veya Windows Ayarları uygulamasında dolaşmanıza gerek yok. Her şeyi doğrudan Chrome'un içinden başlatabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Chrome'da Dil Ayarları Nasıl Değiştirilir

Öncelikle Chrome Ayarları menüsüne erişmeliyiz. Chrome'u açın ve Hamburger olarak da bilinen üç dikey noktayı tıklayın - menü simgesi. Bunu yapmak, dikey olarak düzenlenmiş bir seçenek listesi ile Chrome menüsünü görüntüler.

Ardından, Chrome davranışını bir şekilde önemli ölçüde ayarlayan temel Chrome ayarlarının bir sayfasını ortaya çıkarmak için Ayarlar seçeneğine tıklayın. Bunun yerine adres çubuğuna "chrome: // settings" yazarak ayarlara atlayabilirsiniz.

Aradığımız şey, Ayarlar menüsünde hemen görünmüyor. Sayfanın en altında bulunan "Gelişmiş" etiketli küçültülmüş dikey açılır oku bulana kadar biraz aşağı kaydırmanız gerekecek. Daha kapsamlı ayarları ortaya çıkarmak için buna tıklayın - size Chrome'un birçok özelliği olduğunu söylemiştik, değil mi?

Buradan, yapılacak biraz daha kaydırma var. Aşağı inerken gözlerinizi sayfadan ayırmayın. Diller bölümünü bulduğunuzda durun. Bu bölümün altında, bir "Dil" ayarı ve bir "Yazım denetimi" ayarı göreceksiniz. İlki, burada ilgilendiğimiz şey.

Dil ayarı, Chrome UX'in şu anda hangi dile ayarlı olduğunu söyler. Bu bilgilerin yeşil ve beyaz olarak söylenmesi gerekiyorsa, dilin altında daha küçük yazı tipinde bir “Google Chrome bu dilde görüntülenir” bildirimi vardır. Ayarı genişletmek için dilin sağındaki açılır oku tıklayın.

Önceden ayarlanmış ekstra dillerin bir listesini göreceksiniz. Bazen gördüğünüz şey şu anda kullanmakta olduğunuz dilin başka bir çeşididir. Örneğin, İngilizce (ABD), İngilizce (Birleşik Krallık) veya İngilizce (Avustralya). Değiştirmek istediğiniz dil veya varyant listeleniyorsa, sekmesinin solundaki üç dikey noktayı tıklayın ve "Google Chrome'u bu dilde görüntüle" onay kutusunu işaretleyin. Ayrıca "Sayfaları bu dile çevirmeyi öner" seçeneği de vardır. Onay kutusunu da işaretlerseniz, Chrome, görüntülemekte olduğunuz bir web sayfasını seçilen dile çevirmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Öyle mi olmalı? Pek iyi değil. Genellikle, kullanmak istediğiniz dil, "Dil" ayarını genişlettiğinizde listelenmez. Bu durumda, genişletilmiş diller listesinin altında bir "Dil ekle" bağlantısı vardır. Bu tıklandığında, Chrome'da desteklenen tüm dillerin bir listesini görüntüleyen bir açılır kutu açılır.

İstediğiniz dili bulmak için aşağı kaydırın ve solundaki onay kutusunu işaretleyin. Birden fazla dil seçebilirsiniz ve bunların tümü gelecekte kolayca seçebilmeniz için Chrome'un Diller bölümüne eklenir. Açılır penceredeki diller alfabetik olarak düzenlenmiştir, bu nedenle, istediğiniz dil alfabenin sonraki bir harfiyle başlıyorsa, yapmanız gereken çok sayıda aşağı kaydırmanız vardır. İstediğiniz dili hızlıca bulmak için üstteki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Dil seçiminizden memnun kaldığınızda, pencereyi kapatmak ve bu dilleri Dil listesine eklemek için Pencerenin sol alt kısmındaki mavi Ekle düğmesini tıklayın.

Şimdi eklenen dilin yanındaki üç dikey noktayı tıklayın ve "Google Chrome'u bu dilde görüntüle" onay kutusunu işaretleyin. Chrome'un bir web sayfasını bu dile çevirmek isteyip istemediğinizi sormasını istiyorsanız, ikinci onay kutusunu da işaretlemeyi unutmayın.

Seçtiğiniz yeni dilin yanında bir Yeniden Başlat düğmesi görünecektir. Chrome'un Diller bölümündeki çalışmanız tamamlandığında, bu düğmeyi tıklayın ve değişikliklerin etkili olabilmesi için tarayıcı yeniden başlayacaktır.

Sonuç olarak:

 • Chrome'u açın ve menü simgesini tıklayın.
 • Ayarlar'ı tıklayın.
 • Aşağı kaydırın ve Gelişmiş'i tıklayın.
 • Diller bölümünde, dil listesini genişletin veya "Dilleri ekle" ye tıklayın, istediğiniz dilleri seçin ve Ekle düğmesine tıklayın.
 • İstediğiniz dilin yanındaki üç dikey noktayı tıklayın ve "Google Chrome'u bu dilde görüntüle" onay kutusunu işaretleyin.
 • Chrome'u seçtiğiniz dilde yüklemek için Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.

Tebrikler, varsayılan Chrome dilinizi değiştirdiniz. Artık Chrome ayarlarında, menüsünde gezinebilir ve göz atma seçeneklerini en sevdiğiniz dilde görüntüleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, Chrome'da paketlenmiş mükemmel özellikler ve kullanım kolaylığı ile bile, yine de, çoğu kullanıcı bunu bazen, özellikle Windows 10'da biraz yavaş ve hatalı bulmaktadır. Bu, eski donanım kullanan eski sistemlerde daha belirgindir. Ancak daha yeni modellerde bile Chrome, bilgisayarın grafik ekranını biraz zorlayan orta derecede zorlu bir uygulamadır.

Performans hatalarını ve hız düşürücü sorunları ortadan kaldırmak için Auslogics BoostSpeed'i kullanmak, Chrome'u şüphesiz daha hızlı ve sorunsuz hale getirecektir. En iyi sonuçlar için, sürücülerinizi de güncelleyebilirsiniz, böylece bilgisayarınızın ekran kartı Windows 10'da Chrome'un en son sürümleriyle daha iyi optimize edilebilir.

Sürücülerinizi üç şekilde güncelleyebilirsiniz: Aygıt Yöneticisi aracılığıyla, manuel veya otomatik olarak. Her birinin avantajları ve dezavantajları vardır, ancak bunların hepsi aynı amaca yöneliktir - donanım kontrol yazılımınızı güncel hale getirmek, böylece herhangi bir sorunla karşılaşmadan kullanabilirsiniz.

 • Aygıt Yöneticisi ile güncelleme

Bu yöntemi kullanmak için, öncelikle güncellenmesi veya yeniden yüklenmesi gereken tüm donanım sürücülerini bulmalısınız:

 • Aygıt Yöneticisi'ni açın. Windows Araçlar menüsüne erişmek için Windows tuşu + X'i kullanın ve listeden Aygıt Yöneticisi'ni tıklayın.
 • Aygıt Yöneticisi penceresindeki Eylem sekmesine tıklayın ve Donanım değişikliklerini tara seçeneğine tıklayın.
 • Eksik veya sorunlu sürücüler sarı üçgen veya ünlem işaretleriyle görüntülenecektir. Bazen, sarı ile işaretlenmiş sürücü de gri renkte görünecektir.
 • İşaretli sürücülerden birine sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle seçeneğine tıklayın.
 • Bir sonraki pencerede, 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğini seçin.
 • Windows'un gerekli yazılımı aramayı, indirmeyi ve yüklemeyi bitirmesini bekleyin.
 • Bu noktada, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecektir. Şu anda reddedebilirsiniz.
 • Ana Aygıt Yöneticisi penceresinde, başka bir sorunlu sürücüye tıklayın ve yukarıda açıklanan adımları tekrar uygulayın. Bunu sarı ile vurgulanan tüm sürücüler için yapın.
 • Hepsini güncellemeyi bitirdiğinizde, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Birkaç durumda, Windows belirli bir aygıtın güncel olduğunu veya bir aygıt sürücüsünün güncellenmiş sürümünü bulamadığını belirten bir mesaj verebilir. En son sürücüyü manuel olarak indirmek için üreticinin web sitesini ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Sürücüyü açıp uygun bir yere yerleştirdikten sonra, Aygıt Yöneticisi'ne geri dönün, sürücüyü her zamanki gibi sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle'yi seçin. Bir sonraki pencerede, sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz at seçeneğini tıklayın, indirilen sürücüyü seçmek ve yüklemek üzere yerleştirdiğiniz yere gitmek için Gözat düğmesini kullanın.

Çoğu zaman bu uzunluklara gitmenize gerek yok. "Ses, video ve oyun denetleyicileri" düğümünü genişletin, grafik kartınıza sağ tıklayın ve "Aygıt Yazılımını Güncelle" yi seçin. Ardından, yukarıda açıklanan süreci takip edin.

 • Sürücüleri manuel olarak güncelleyin

Ne aradığınızı bildiğiniz sürece, bilgisayarınızdaki aygıtlar için en son donanım sürücülerini indirmek için üreticinin web sitesine gidebilirsiniz. Donanımınızın adının ve modelinin indirdiğiniz sürücüye karşılık geldiğinden emin olmanız gerekecektir. Ayrıca, indirdiğiniz sürücünün işletim sisteminiz için doğru sürücü olduğundan emin olmalısınız.

Farklı üreticiler tarafından geliştirilen birden fazla aygıt sürücüsünü güncelliyorsanız bu çok fazla iş gerektirir. Bu, bu OEM'lerin bazılarının çevrimiçi olarak takip edilmesinin zor olması ve aradığınız sürücülerin web sitelerinin belirsiz bir köşesine sıkışmış olabileceği gerçeğiyle birleşiyor. Yine de, iradeye sahip olduğunuz ve çabaladığınız sürece, sonunda ihtiyacınız olanı elde edeceksiniz.

Bilgisayarınıza her şeyi indirdikten sonra, bir sürücü dosyasına tıklayın ve yükleyicinin kurulum boyunca size rehberlik etmesine izin verin. Kuruluma devam etmeden önce sürücü dosyasını bir arşivden çıkarmanız gerekebilir. İndirilen her sürücü dosyası için işlemi tekrarlayın.

 • Sürücüleri otomatik olarak güncelleyin

Aldığınız hatadan hangi sürücünün sorumlu olduğunu bulmak için uğraşacak vaktiniz yoksa, tüm sürücülerinizi tek bir hamlede güncelleyebilirsiniz. Bu sadece donanım sürücülerinizi güncellemekle kalmaz, aynı zamanda sorunlu sürücüyü yeni / bozulmamış bir sürümle değiştirerek ortadan kaldırır. Nitekim sürücü ile ilgili hatalardan kurtulmanın en etkili yolu, tüm sürücülerinizi güncellemektir. Sürücülerinizi Auslogics Sürücü Güncelleyici ile otomatik olarak güncel hale getirebilirsiniz.

Auslogics Driver Updater, aygıt çakışmalarını önlemek ve sorunsuz donanım çalışması sağlamak için bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri tek bir tıklamayla güncelleyen güvenli, hızlı ve sezgisel bir araçtır. Size tespit ettiği güncel olmayan veya eksik sürücüler hakkında bir rapor verecek ve bunları üreticinin önerdiği en son sürümlere hızlı bir şekilde güncellemenize izin verecektir.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Yazılımı indirin ve kurun.
 • Auslogics Driver Updater'ı başlatın ve bilgisayarınızı internete bağlayın.
 • Yeşil "Aramayı Başlat" düğmesine tıklayın ve Sürücü Güncelleyici, sisteminizde hatalı, eksik ve güncel olmayan sürücüleri arayacaktır.
 • Güncelleme gerektiren sürücülerin bir listesi kategoriye göre gösterilecektir. Tümünü görüntülemek için "Listeyi genişlet" i tıklayın.

Gördüklerinizi beğendiyseniz, tam sürüme yükseltebilirsiniz. Daha akıcı performans sağlamak için cihazlarınızı tarar ve hepsini tek bir tıklama ile günceller.

Makinenizdeki tüm sürücüleri her zaman en son sürüme getirmeniz önerilir. Belirli bir donanım sürücüsünün suçlu olabileceğini düşünebilir ve yalnızca onu güncellemek isteyebilirsiniz, ancak her şeyi güncellemek, yanılıyorsanız pişmanlığa karşı sizi güvence altına alır. Dahası, daha sonra daha fazla rahatsızlık yaratacak olan diğer sorunlu sürücülerin yerini alır.