Windows 10 uygulamalarının içindeki kişiselleştirilmiş reklamlar nasıl engellenir?

Windows 10 yükseltmenizi aldığınız için şanslı olabilirsiniz, ancak ödenecek bir bedel olduğunu unutmayın. Microsoft, Windows 10 uygulamalarında rahatsız edici reklamların ve bildirimlerin dağıtımını artırıyor gibi görünüyor.

Windows 10'da can sıkıcı reklamlarla bombardımana tutulmak rahatsız edici olabilir ve yapılacak en iyi şey kişiselleştirilmiş reklamları devre dışı bırakmaktır. Ayrıca, yetkin bir kötü amaçlı yazılım önleme programı, kötü amaçlı reklamlara karşı yardımcı olabilir. Windows 10 uygulamalarında kişiselleştirilmiş reklamları nasıl engelleyeceğinizi öğrenmeden önce, reklamların bilgisayarınızda kaç yerde görünebileceğini bilmek isteyebilirsiniz. İşte bu tür yerlerle ilgili hızlı bir hatırlatma:

 • Başlat menüsü
 • Eylem Merkezi
 • Cortana araması
 • Canlı fayanslar
 • Reklam gösteren uygulamalar
 • Kilit ekranı
 • Windows bağlantısı
 • Microsoft Edge

Microsoft, ipuçları, öneriler, teklifler ve bildirimler dahil olmak üzere çok sayıda reklam sunar. Ve yukarıdaki yerlerden herhangi birinde size gönderilen tüm reklamlar kişiselleştirilmiş reklamlar olacaktır. Bu ne anlama geliyor?

Bu, Microsoft'a kişisel bilgilerinizi, muhtemelen her seferinde sizin izninizi almadan kullanma izni verdiğiniz anlamına gelir. Neyse ki, biraz çabayla bu sıkıntıları kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Windows 10 uygulama reklamlarının nasıl devre dışı bırakılacağına ilişkin bu kılavuzu izleyin.

Birinci Durum: Windows 10 Home Edition

Windows 10, eklentileri gizlemek için genellikle başlat menüsünde "önerilen uygulamaları" görüntüler. Genellikle başlangıç ​​menünüzde değerli yer kaplayabilecek ücretli uygulamalardır. Devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin.

 1. Başlat Menüsündeki Ayarlar çarkına tıklayın
 2. Arama çubuğuna gidin ve "Gizlilik" i arayın.
 3. "Uygulamaların reklam kimliği kullanmasına izin ver" i seçin ve "Kapalı" konumuna getirin.

İkinci Durum: Windows 10 Pro

Windows 10 Pro kullanıyorsanız, isterseniz biraz daha farklı bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

 1. Windows tuşunu ve ardından "R" tuşunu basılı tutun. Bunu yapmak Çalıştır komutunu açar
 2. "Gpedit.msc" dosyasını kopyalayın ve Çalıştır komutuna yapıştırın. "Tamam" düğmesine tıklayarak Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini açın
 3. Kullanıcı Profiline ulaşana kadar aşağıdaki klasörleri takip edin: Bilgisayar Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Sistem Kullanıcı Profili
 4. Sağ tarafta, "Reklam kimliği politikasını kapat" seçeneğini bulun ve üzerine çift tıklayın
 5. "Devre Dışı Bırak" ı seçin
 6. Uygula'ya tıklayın ve kurulumu Tamam ile bitirin

Windows 10 uygulamalarında Bağımsız Reklamları Engelleme:

Kilitli Ekranda Windows Spotlight Reklamlarını Devre Dışı Bırak

Kilit ekranınızda görünen reklamlar Windows Spotlight'tan gelir. Windows Spotlight, kilit ekranınızda çeşitli ücretsiz harika resimler görüntüleyen kullanışlı bir özellik olsa da, bazen özellikle oyunlar için öneriler ve reklamlar da gösterir. Kilit ekranınızda Windows Spotlight eklentilerini kapatmak için aşağıdaki prosedürü izleyin:

 1. Ayarlar'dan "Kişiselleştirme" yi seçin
 2. Kişiselleştirme penceresinde "Ekranı Kilitle" yi seçin
 3. Kilit ekranınız olarak kullanmak için Resim veya Slayt Gösterisi seçin (Windows spot ışığı yerine)
 4. Daha eski bir Windows 10 sürümünü kullananlar için, "Kilit ekranınızda Windows ve Cortana'dan eğlenceli bilgiler, ipuçları ve daha fazlasını alın. Onu da kapat.

Resim veya Slayt Gösterisi ayarlarını seçerek, kilit ekranınızda dönen duvar kağıtlarına sahip olmak hala mümkündür. Kilit ekranı görüntülerini eklemek de mümkündür. Veya doğrudan şuraya yüklemenize izin vermek için kilit ekranını devre dışı bırakabilirsiniz

Multi Lighting Store Windows 10'da her oturum açtığınızda kilit ekranınızı tıklamak yerine Windows oturum açma istemi.

İşlem Merkezindeki Reklamları Devre Dışı Bırak

Eylem Merkezi, Windows 10'da bulunan bir bildirim merkezidir. Microsoft ayrıca bu alanı size ipuçları, reklamlar ve öneriler göndermek için kullanır. Bu tür reklamları engellemek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

 1. "Ayarlar" a gidin ve "Sistem" e tıklayın
 2. "Bildirimler ve İşlemler" i seçin
 3. "Windows'u kullanırken ipuçları, püf noktaları ve öneriler alın" ı bulun ve kapatın

Cortana Aramasından Reklamları Devre Dışı Bırak

Cortana, Windows 10 kullanıcılarına ipuçları, öneriler ve yardım sağlayan dijital bir asistandır. Kendi içinde bir reklam olan çok sayıda AI tabanlı özelliğini ve önerilerini kullanmanız için sizi teşvik edebilir veya ikna edebilir. Özellikle Cortana'nın size bu tür reklamlar vermesini istemiyorsanız, bu özelliği engelleyebilirsiniz. İşte nasıl:

 1. "Cortana" yı açın
 2. "Ayarlar" simgesine tıklayın
 3. "Görev Çubuğu tidbitlerini kapat" ı kapatın

Reklam Gösteren Uygulamaları Kaldırma

Windows 10'da önceden yüklenmiş birkaç uygulama, sizi yeni özellikleri veya uygulamaları denemeye çeken reklamlar gösterir. Ayrıca, Windows Mağazasından indirilen uygulamalar, Eylem Merkezinde reklamları gönderir. Bu tür istenmeyen uygulamaları bir kez ve herkes için kaldırabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip et:

 1. Ayarları aç"
 2. "Sistem" i seçin
 3. "Uygulamalar ve Özellikler" i tıklayın
 4. Kaldırmak istediğiniz belirli uygulamaya tıklayın
 5. "Kaldır" düğmesini seçin

Not: Windows 10'da önceden yüklenmiş bazı uygulamalar kısıtlanmıştır ve kaldırılamaz veya kaldırılamaz. Bu tür uygulamalar arasında Xbox, Windows Mağazası, Filmler ve TV ve Groove Müzik bulunur. Windows 10'da güvenle kaldırılabilen uygulamalar şunları içerir: Uygulama Yükleyici, 3B Oluşturucu, Başlayın, Geri Bildirim Merkezi, Microsoft Solitaire Koleksiyonu, Skype Önizleme, Microsoft OneDrive, Yeni, Ücretli Wi-Fi ve Hücresel vb.