Atanmış Erişim (Kiosk Modu) nasıl kurulur ve kullanılır?

Kiosk modu: Windows 10'da Atanan Erişim nasıl kurulur

Kullanıcılar, Atanmış Erişim özelliğini kullanarak tek bir Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamasını çalıştırmak için Kiosk modunda bir cihaz olarak Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education sürümlerini kurabilir. Atanan Erişim özelliğiyle bir hesap oluşturduğunuzda, kullanıcının masaüstüne, Başlat Menüsüne veya bilgisayarın herhangi bir bölümüne erişimi olmaz. Yalnızca seçilen UWP uygulamasına erişebilir ve onu kullanabilir.

Windows 10'da Atanmış Erişim'in nasıl kurulacağına ve bu özelliği bilgisayarınızda düzgün bir şekilde nasıl yapılandıracağınıza ilişkin hızlı bir kılavuz.

Windows 10'da Atanan Erişim nedir?

Kiosk modu, bir kilitleme ortamı oluşturmak ve genel bir ortak alanda bir Windows sistemi kurmak için kullanışlıdır. Bir kullanıcıya, bir bilgi kiosku veya hava durumu güncellemelerini almak için bir kiosk gibi belirli bir işlev için tek bir uygulamayı kullanma erişimi sağlar.

Bir kiosk cihazının bir UWP uygulamasını çalıştırması için Atanan Erişim özelliği anahtardır. Atanmış Erişim, sistemi tehlikeye atma riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için kullanıcıyı tek bir uygulamayla etkileşime girmeye zorlar.

Atanmış Erişim nasıl açılır veya kapatılır?

Yerel bir standart kullanıcı hesabına atanmış erişimi açmak veya kapatmak için yönetici olarak oturum açmanız gerekir. İşte adımlar:

 1. Bu özellik nasıl açılır - Bu adımlar aracılığıyla kullanıcılar, seçilen hesapta her oturum açtıklarında yalnızca seçilen uygulamaya erişebilirler.
 2. Atanmış erişim için kullanılmak üzere standart kullanıcı olarak yeni bir yerel hesap ekleyin.
 3. Yeni hesapta oturum açın. Daha sonra Mağaza uygulamasını açın ve atanan erişimle kullanılacak uygulamayı yükleyin.
 4. Yeni hesaptan çıkış yapın ve yönetici hesabınızda tekrar oturum açın.
 5. Ayarları aç. Hesaplar simgesine tıklayın.
 6. Tıklayın Aile ve diğer insanlara sol tarafında yer ve sonra tıklayın atanan erişim yukarı Set bağlantı sağda gördük.Atanmış erişimi ayarla'yı tıklayın.
 7. Bir hesap seçin üzerine tıklayın . Daha önce oluşturulan yerel standart kullanıcı hesabını seçin.
 8. Bir uygulama seçin üzerine tıklayın . Kurmak ve atanmış erişim ile kullanmak istediğiniz mevcut bir uygulamayı seçin.Bir uygulama seçin'i seçin.
 9. Belirli bir hesap için atanmış erişim artık açılmıştır. Ayarları istediğiniz gibi kapatın.
 10. Bu özellik nasıl kapatılır - Basitçe Ayarlar'ı açın ve ardından Hesaplar simgesine tıklayın. Tıklayın Aile ve diğer insanlara solda ve tıklayın Seti yukarı atanan erişim sağdaki linke. Atanan erişimi kapat seçeneğine tıklayın ve seçilen hesaptan çıkış yapın . Artık Ayarları istediğiniz gibi kapatabilirsiniz.

Not: Başlat menüsüne erişiminiz olmayabileceğinden, atanan erişimden çıkmak için Ctrl + Alt + Del tuşlarını kullanın.

Windows PowerShell kullanarak bir kiosk nasıl kurulur?

Tek uygulamalı bir kiosk kurmak için Windows PowerShell cmdlet'lerini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken cihazda kullanıcı hesabını oluşturmak ve o hesap için kiosk uygulamasını kurmaktır.

Birden çok cihaza atanmış erişim sağlamak için bir PowerShell cmdlet'i de kullanabilirsiniz. Cmdlet'leri çalıştırmadan önce, yönetici olarak oturum açın ve Atanmış Erişim için kullanıcı hesabını oluşturun. Atanmış Erişim kullanıcı hesabıyla oturum açın ve ardından yukarıdaki yönergeleri izleyerek Evrensel Windows uygulamasını yükleyin. Bu kullanıcı hesabından çıkın ve yönetici olmaya geri dönün.

PowerShell'i aradığınızda sonuçlarda Windows PowerShell Masaüstü uygulamasını arayarak Windows 10'da PowerShell'i açın. Daha sonra PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın. Buradan, AppUserModeID ve kullanıcı adı gibi atanmış erişimi yapılandırabilirsiniz:

Set-AssignedAccess -AppUserModelId -UserName

Girdi Set-AssignedAccess -AppUserModelId -UserName.

PowerShell aracılığıyla atanan erişimi kaldırmak için bu cmdlet'i çalıştırın:

Clear-AssignedAccess

Chrome, Kiosk modunda nasıl çalıştırılır?

Kiosk modunu etkinleştirmek ve ikincil bir kullanıcı profili oluşturmak, bir misafire kişisel verileriniz olmadan tam ekran bir tarayıcı sağlar. Bu arada, gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruyacağınızı biliyor musunuz? ..

Adımlar da oldukça basit:

 1. Chrome'da Ayarlar'ı açın.
 2. Kullanıcılar altında, Yeni kullanıcı ekle'yi tıklayın .
 3. Yeni profile bir ad ve resim verin. Bu kullanıcı için bir masaüstü kısayolu oluştur seçeneğini işaretli bırakın ve ardından Oluştur'a tıklayın.
 4. Yeni oluşturulan kısayola sağ tıklayın. Özellikler'i seçin.
 5. Hedef alanında, sonuna –kiosk ekleyin .
 6. Uygula'yı tıklayın.

Bu kısayolu başlatmak, Chrome'u tam ekran modunda sahte bir kullanıcı hesabına açar. Bilgisayarı paylaştığınız kullanıcının PC'nizin masaüstü eşyalarını merak etmesini engellemek yeterlidir - eğer teknoloji konusunda yetkin değilse. Bunun nedeni, basitçe Alt + F4'ün uygulamadan çıkması ve konuklara tüm bilgisayara erişim hakkı vermesidir.

Bu adımlar, Windows 10'da Atanmış Erişim'in nasıl kurulacağını, özelliği etkinleştirip devre dışı bırakmayı öğrenmek için yeterli olmalıdır. İyi şanslar ve daha fazla öğretici için gözlerinizi dört açın!