Windows 10'da Bluetooth cihazlarının pil durumunu kontrol etmek için?

Bluetooth teknolojisi sayesinde, insanlar birkaç cihazı kablosuz olarak Windows 10 bilgisayarlarına bağlayabilirler. Dosyalarınızı aktarmak veya kablosuz kulaklıklar, oyun konsolları ve diğer bilgisayar çevre birimleri dahil olmak üzere elektronik cihazları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Bluetooth, Wi-Fi'den daha düşük bant genişliği ve daha kısa menzil gibi belirli sınırlamalara sahip olsa da, yine de cihazlarınız arasında güvenilir bir bağlantı sağlayabilir.

Şimdi, klavye, ekran kalemi, fare veya kulaklık gibi Bluetooth cihazları kullanıyorsanız, pil seviyelerinin hala yeterli olup olmadığını bilmek istersiniz. Ekim 2018 Güncellemesi olarak da anılan Windows 10 sürüm 1809'u yüklediyseniz, Ayarlar uygulamasını kullanarak Bluetooth çevre birimlerinizin pil seviyelerini kontrol edebilirsiniz. Bunu yalnızca cihazınız özelliği destekliyorsa yapabileceğinizi unutmayın.

Bu yazıda, Windows 10'da bir Bluetooth cihazının pil seviyesini nasıl kontrol edeceğinizi öğreteceğiz. Bilgisayarınızda Windows 10 sürüm 1809'un yüklü olduğundan emin olun. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Windows 10'da Bluetooth Cihazının Pil Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir

 1. Klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Cihazları seçin.
 3. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Bluetooth ve Diğer Aygıtlar'ı tıklayın.
 4. Şimdi sağ bölmeye gidin ve Fare, Klavye ve Kalem bölümüne gidin.
 5. = Bluetooth cihazınızı seçin. Bunu yaptıktan sonra, cihazınızın yanında bir pil yüzdesi göstergesi görmelisiniz.

Yukarıdaki adımları izlediyseniz, yine de bir pil göstergesi görmüyorsanız, bu, Windows 10'un en son sürümünü çalıştırmadığınız anlamına gelir. Bluetooth cihazınızın bu özellik için destek sunmaması da mümkündür.

Profesyonel İpucu: Bluetooth cihazlarınızın bu özelliğe hazır olduğundan emin olmak için sürücülerini güncellemenizi öneririz. Bu bakım prosedürünü gerçekleştirmenin en güzel yanı, aynı zamanda çok çeşitli PC performans sorunlarını da çözmesidir. Sürücülerinizi güncellemeye gelince, üç seçeneğiniz vardır:

 • Aygıt Yöneticisine Erişim
 • Sürücüleri İndirmek için Üreticinin Web Sitesini Ziyaret Etmek
 • Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma
<

Aygıt Yöneticisine Erişim

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu açıldığında, "devmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Tamam'a tıklayarak Aygıt Yöneticisi'ni açın.
 4. Bluetooth kategorisinin içeriğini genişletin.
 5. Bluetooth cihazınıza sağ tıklayın, ardından seçeneklerden Sürücüyü Güncelle'yi seçin. Kullandığınız her Bluetooth çevre cihazında bu adımı tekrarladığınızdan emin olun.

Sürücüleri İndirmek için Üreticinin Web Sitesini Ziyaret Etmek

Aygıt Yöneticisini kullanarak sürücülerinizi güncellemenin birkaç tıklama aldığı doğrudur. Ancak bu yöntem güvenilmez olabilir çünkü sürücülerin en son sürümünü gözden kaçırabilir. Bu nedenle, doğru sürücü sürümlerini indirip yüklemek için üreticinin web sitesini ziyaret etmeye devam edebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanırken dikkatli olmalısınız. Uyumsuz bir sürücü kurmanın sistem kararsızlığı sorunlarına neden olacağını unutmayın.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma

Sürücüleri güncellemenin en güvenli ve en uygun yöntemi Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmaktır. Bu aracı yükledikten sonra, sahip olduğunuz Windows sürümü ve işlemci türünü belirleyecektir. Dahası, tek yapmanız gereken bir düğmeyi tıklamaktır ve tüm sürücüleriniz otomatik olarak güncellenecektir. Auslogics Sürücü Güncelleyici, bilgisayarınız için en son, üretici tarafından önerilen sürücüleri arayacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra, Bluetooth cihazlarınızın performansında önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. Genel olarak, bilgisayarınız da daha verimli çalışacaktır.

Yeni Bluetooth Pil Seviyesi özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi duymak isteriz. Aşağıdaki tartışmaya katılın.