Wmpnscfg.exe güvenli midir ve wmpnscfg.exe sorunları nasıl düzeltilir?

Bilgisayarınızın normalden daha yavaş çalıştığını fark etmeye başladığınızda, bu kadar çok sistem belleğini neyin kullandığını görmek için içgüdüsel olarak Görev Yöneticisini açabilirsiniz. Wmpnscfg.exe dosyasını görmeniz ve güvenli olup olmadığını merak etmeniz mümkündür. Bunun önemli bir Windows Media Player süreci olduğunu bilmelisiniz. Ancak, bu yürütülebilir dosyanın güvenliği ihlal edilebilir ve bilgisayar korsanları tarafından bir cihaza kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılabilir.

Wmpnscfg.exe ile ilişkili hata mesajının yüksek CPU kullanımını göstermediği doğrudur. Ancak, hata metnini kapatmaya çalıştığınızda yeniden göründüğünü fark edebilirsiniz. Bunun gibi yürütülebilir dosyalar, geliştiricilerin bir programı açmak için sağladığı temel bilgileri taşır. Bunlar çok önemli Windows bileşenleridir ve işletim sistemi onlar olmadan düzgün çalışmayacaktır.

Günümüzde virüs geliştiren kişiler, kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlara göndermek için bu özellikten yararlanmaktadır. Wmpnscfg.exe hatası PC'nizin performansını önemli ölçüde etkilediğinden, hemen düzeltmeniz gerekir.

Aynı sorunu paylaşıyorsanız endişelenmeyin. Bu yazıda, Windows 10'da Wmpnscfg.exe sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğreteceğiz. Ayrıca, size sorunun bir arka planını vereceğiz. Bu şekilde, geri gelmesini engelleyebileceksiniz.

Wmpnscfg.exe nedir?

Windows Media Player çalıştırılırken ağın tamamında yeni bir ortam dosyası açılırsa, Wmpnscfg.exe, kullanıcıya bildirim göndermek için Sistem tepsisini kullanır. Bu bildirime tıklamak, sisteminize Windows Media Player'ı yeniden başlatması talimatını verecek ve belirli bir dosyayı paylaşmasını isteyecektir. Wmpnscfg.exe'nin birincil işlevinin Media Player Ağ Paylaşımına izin vermek olduğunu bilmek önemlidir. Temel olarak, bilgisayarınızdan bir medya dosyasını Xbox 360 gibi üçüncü taraf bir ağa paylaşmanıza izin verir.

Bahsettiğimiz gibi, bu süreç tehlikeye girebilir. Virüs geliştiricileri, kötü amaçlı yazılımları Wmpnscfg.exe gibi geçerli yürütülebilir dosyalar adı altında gizleyebilir. Çoğu zaman tehlikeli web siteleri ve spam e-postalar arasında dağıtılırlar. Bağlantıya tıkladığınızda, kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza girerek sisteminizi kararsız hale getirebilir. Bu nedenle, herhangi bir tür yürütülebilir dosya indirmeden önce, dosyayı Auslogics Anti-Malware gibi güçlü bir antivirüs ile taramanızı öneririz.

Windows 10'da Wmpnscfg.exe Hatasına Neden Olan Nedir?

Kötü amaçlı yazılım saldırısının yanı sıra, Wmpnscfg.exe hatasının oluşmasının başka nedenleri de vardır. Soruna neden olan olaylardan bazıları şunlardır:

 • Wmpnscfg.exe veya MSDN Disc 3715 ile ilişkili kayıt defteri anahtarları bozulmuş.
 • Wmpnscfg.exe ile çakışabilecek bir işlemle benzer bir program yüklediniz.
 • Farkında olmadan Wmpnscfg.exe ve diğer yürütülebilir dosyaları sildiniz.
 • Yakın zamanda yüklediğiniz program, Wmpnscfg.exe gibi yürütülebilir dosyalardan kurtuldu.
 • Windows güncellemelerinin bileşenlerini ve referans dosyalarını başarılı bir şekilde indiremediniz.
 • Bir program dosyasının kaldırılması zorla iptal edildi.

Wmpnscfg.exe'ye eşlik eden hata mesajlarından bazıları şunlardır:

 • Wmpnscfg.exe geçerli bir Win32 uygulaması değil.
 • Wmpnscfg.exe Uygulama Hatası.
 • Wmpnscfg.exe bulunamıyor.
 • Windows başlatılamadı - exe.
 • Programı başlatırken hata oluştu: Wmpnscfg.exe.
 • Hatalı Uygulama Yolu: Wmpnscfg.exe.
 • Wmpnscfg.exe çalışmıyor.
 • “Wmpnscfg.exe” dosyası eksik veya bozuk.
 • Wmpnscfg.exe başarısız oldu.

Bir EXE Dosyasının Kötü Amaçlı Yazılım Olarak Gizlendiğini Anlama

Sadece yürütülebilir bir dosyaya bakarak, bunun kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılım mı yoksa geçerli bir Windows işlemi mi olduğunu anlayamazsınız. Ancak, öğrenmenin hızlı bir yolu var:

 1. Klavyenizde Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Bunu yapmak, Görev Yöneticisini başlatır.
 2. Şimdi İşlemler sekmesine gidin.
 3. Wmpnscfg.exe'ye sağ tıklayın ve seçeneklerden Dosya Konumunu Aç'ı seçin.

Dosya Gezgini sizi şu yola yönlendirmelidir: C: \ Windows \ System32. Bu durumda, EXE dosyası meşru bir Windows bileşeni olduğu için endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, farklı bir dosya konumu görürseniz, bu, yürütülebilir dosyanın kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılım olduğu anlamına gelir.

Bilgisayarımı Yavaşlatan Wmpnscfg.exe'nin Birden Çok Örneği Nasıl Onarılır

Bahsettiğimiz gibi, Wmpnscfg.exe bilgisayarınızın performansını etkileyebilir. Bu yüzden hemen düzeltmeniz çok önemlidir. Size Windows 10'da Wmpnscfg.exe sorunlarını nasıl çözeceğinizi öğretecek bir çözüm listesi hazırladık. Sorunu kalıcı olarak çözmenize yardımcı olacak yöntemi bulana kadar yöntemlerde çalışın.

1.Çözüm: İşlemi Görev Yöneticisi aracılığıyla Sonlandırma

Sağlayacağımız ilk çözümün yalnızca geçici bir çözüm olduğunu unutmayın. Dahası, Wmpnscfg.exe sorununun geri gelmesini engellemez. Ancak, acil işleriniz varsa ve hatayı derhal ortadan kaldırmanız gerekiyorsa, bu işe yarayacaktır. İşte adımlar.

 1. Klavyenizde Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisini başlatın.
 2. Görev Yöneticisi açıldığında, Daha Fazla Ayrıntı'yı tıklayın.
 3. Ayrıntılar sekmesine gidin.
 4. Wmpnscfg.exe'yi seçin, ardından Görevi Sonlandır düğmesine tıklayın.

2.Çözüm: Tam Virüs Taraması Gerçekleştirme

Windows 10, cihazınızı yaygın virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için kullanabileceğiniz yerleşik bir güvenlik aracına sahiptir. Bu programı Wmpnscfg.exe hatasından kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Windows Defender Güvenlik Merkezi" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Windows Defender Güvenlik Merkezi'ni tıklayın.
 4. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Virüs ve Tehdit Koruması'nı seçin.
 5. 'Yeni bir gelişmiş tarama çalıştır' bağlantısını tıklayın.
 6. Yeni sayfada Tam Tarama'yı seçin.
 7. Şimdi Tara seçeneğine tıklayın.

İşlemin tamamlanmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın. Bununla birlikte, Windows Defender'ın, özellikle daha karmaşık bir şekilde geliştirildiklerinde tehditleri gözden kaçırması hala mümkündür. Bu nedenle, Auslogics Anti-Malware kullanarak başka bir tam tarama yapmanızı öneririz. Bu güvenlik programı, ana antivirüsünüzün gözden kaçırabileceği tehditleri algılayabilir. Arka planda ne kadar gizlice çalışsa da kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir. Dahası, Auslogics Anti-Malware, Windows Defender ile çakışmayacak şekilde tasarlanmıştır.

3. Çözüm: Windows Media Player için Ağ Paylaşımı Hizmetini Devre Dışı Bırakma

Wmpnscfg.exe, Windows Media Player ile ilişkili olduğundan, programın Ağ Paylaşımı hizmetini devre dışı bırakmak, hatayı gidermenize yardımcı olabilir. Bu adımları takip et:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır iletişim kutusu açıldıktan sonra, "services.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Şimdi, Hizmetler penceresinde Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmetini bulmanız gerekir. Bulana kadar aşağı kaydırın.
 4. Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti'ne çift tıklayın.
 5. Genel sekmesinde olduğunuzdan emin olun.
 6. Başlangıç ​​Türü'nün yanındaki açılır listeye tıklayın.
 7. Seçeneklerden Devre Dışı öğesini seçin.
 8. Devam etmek için Uygula ve Tamam'ı tıklayın.

4.Çözüm: Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştırma

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), bozuk, hasarlı veya eksik sistem dosyalarını tanımlamanıza ve onarmanıza olanak tanıyan bir Windows yardımcı programıdır. Wmpnscfg.exe hatasını çözmek için bir SFC taraması çalıştırmayı deneyebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. "Komut İstemi" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın.
 3. Seçeneklerden Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Şimdi, "sfc / scannow" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.

Sistem Dosyası Denetleyicisi'nin hasarlı sistem dosyalarını tanımlaması ve onarması birkaç dakika sürecektir. İşleme müdahale etmediğinizden emin olun.

Wmpnscfg.exe hatasını çözmek için daha fazla yöntem olduğundan eminiz.

Birini biliyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!

Original text