Mozilla Firefox'ta sayfalar otomatik olarak nasıl aşağı kaydırılır?

Bugünlerde çoğu web sayfası o kadar dolu ki, her şeyi bilgisayar ekranınızın boyutlarına sığdırmak imkansız. Elbette, yazı tipini azaltmadığınız sürece, bu durumda metne gözlerinizi kısarak gözlerinizi kısarak iyi şanslar. Daha fazla içerik ortaya çıkarmak için aşağı, önceki satırlara dönmek için yukarı kaydırıyoruz. Bunu klavyedeki yukarı ve aşağı yönlü alt oklara basarak gerçekleştiriyoruz. Masaüstü PC kullananlar, aynı şeyi gerçekleştirmek için fare tekerleğini de kullanabilirken, dizüstü bilgisayar kullanıcıları sadece bir USB fareyi takabilir. Diğer bir yöntem de imleci sayfanın sağ kenarındaki dar kaydırma çubuğuna yerleştirmek, ardından ellerinizi dizüstü bilgisayarınızın izleme dörtgeninde yukarı ve aşağı hareket ettirirken LMB'yi basılı tutmaktır.

Yine de, bu eylemlerden vazgeçip web sayfasının kendi kendine otomatik kaydırılmasını sağlayabilsek, güzel olmaz mıydı? Okuma hızınıza göre web sayfası yavaşça yukarı veya aşağı doğru hareket ederken ayaklarınızı kaldırabilirsiniz. Mozilla Firefox'ta bu özelliği etkinleştirmenin bir yolunu arıyorsanız, bu kılavuz tam size göre. Otomatik kaydırmayı etkinleştirmek için kullanabileceğiniz araçlar hakkında size bilgi vereceğiz.

Firefox'ta bir web sayfasını otomatik olarak aşağı veya yukarı nasıl kaydırabilirim?

Otomatik kaydırmayla, web sayfanız, ayarlanan bir hıza göre yavaşça yukarı kayarken otomatik hale gelir ve parmağınızı kaldırmadan boş zamanlarınızda okumanıza olanak tanır. Windows ve Firefox'ta yerel olarak mevcut olmasa da, bilgisayarınız hala orta kaydırma şeklinde bir sonraki en iyi şeyi fare veya izleme dörtgeninizle üç parmağınızla tıklama şeklinde sağlar. Ayrıca, bir ekranın yüksekliğini yukarı veya aşağı atlamanıza izin veren Sayfa Yukarı ve Sayfa Aşağı tuşları da vardır.

Doğal olarak, bu seçeneklerden hiçbiri gerçek otomatik kaydırma kadar tatmin edici değildir. Bu yüzden geliştiricilerin kendi akıllarına göre tarayıcı uzantıları ve otomatik kaydırma özelliğini tetikleyen diğer araçlar oluşturdular. Bu araçlardan bazıları Chrome, Firefox veya Opera gibi herhangi bir tarayıcıda kullanılabilir; bazıları yalnızca belirli bir tarayıcıda çalışır. Etkinleştirildiğinde, Firefox'taki sayfaların otomatik olarak yukarı veya aşağı kaydırılmasına izin verecek bir araç listesi derledik.

Herhangi bir uzantı kullanmadan otomatik olarak nasıl kaydırılır

Normalde, web sayfalarınızı Firefox'ta uzantılar olmadan otomatikleştiremezsiniz. Bu, Mozilla'nın tarayıcıyı geliştirme yoludur. İlk kez değil, yanlış bir şekilde, geleneksel kaydırmadan kurtulabileceklerini düşündüler. Ancak, hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan Firefox'ta otomatik kaydırmanın kilidini açabilen JavaScript kullanan bir yöntem hala var.

Bu yöntem, otomatik kaydırmayı zorlamak için kod enjeksiyon tekniğinden yararlanır. F12'ye basarak (bilgisayarınız farklı bir işlev tuşu gerektirebilir), web sayfası için sayfa konsolunu açarsınız. Ardından aşağıdaki kodu kopyalayıp konsola yapıştırmanız gerekir:

"Var scroll = SetInterval (işlev) ()

{window.scrollBy (0,1000); }, 2000); "

Bitirdiğinizde F5'e basın. Sayfanızın şimdi otomatik olarak kaydırıldığını görmelisiniz.

Firefox'ta Otomatik Kaydırmayı nasıl etkinleştiririm?

Doğrusu, yukarıdaki yöntem inanılmaz derecede sıkıcı ve düpedüz sıkıcı. Basit bir yenilemeden bahsetmemek, sayfayı varsayılan ayarlara sıfırlar. Özelliğe her ihtiyaç duyduğunuzda kod enjekte etmek, bir şeyler yapmanın iyi bir yolu değildir.

Bunun yerine bir uzantı yükleyerek, çok daha rahat bir şekilde otomatik kaydırabilirsiniz. Bu eklentiler, otomatik kaydırmayı ince ayar yapmak ve kişiselleştirmek için seçenekler sunan tercih sayfalarıyla birlikte gelir. Başlangıç ​​ve bitiş parametrelerini, kaydırma hızını, kaydırma seçeneklerini vb. Ayarlayabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan, aşağıdaki otomatik kaydırma araçları hakkında konuşalım:

  • HandsFread Bookmarklet
  • Otomatik kaydırma
  • FoxScroller
  • ScrollyFox
  • Otomatik kaydırma
  • Yeniden Kaydır

HandsFread Bookmarklet

Bir yer imi, web tarayıcınızda saklanan ve sayfaya ek işlevler getiren küçük bir programdır ve HandsFred Bookmarklet tam olarak budur. Bu yazılım Firefox'a kaydedilir ve mevcut sayfayı otomatik olarak kaydırmanızı sağlar. Kullanımı nispeten basittir. Programı yer imi çubuğunuza yerleştirin ve otomatik kaydırmayı kullanmak istediğinizde tıklayın.

HandsFread Bookmarklet'e ne kadar çok tıklarsanız, kaydırma o kadar hızlı olur. Ne yazık ki süreci tersine çevirmenin bir yolu yok. Temelde bir başlatma, hız ve durdurma programıdır. Otomatik kaydırmayı durdurmak için F5'e basın veya sayfayı yenileyin.

Otomatik kaydırma

Geliştirici igor86 tarafından yapılan otomatik kaydırma, adından da anlaşılacağı gibi, bir otomatik kaydırma eklentisidir. İndirme sayfası, uzun web sayfalarını kaydırarak dinamik içerik ekleyen bir geçiş düğmesi olarak tanımlar. Otomatik kaydırma, kaydırma aralığını ayarlayabileceğiniz bir tercih sayfasıyla birlikte gelir. Ayrıca, sayfanın kaydırmayı durdurması için kullanıcının maksimum hareketsiz kalma süresini şart koşmanıza izin veren bitiş algılama zaman aşımı seçeneği ile birlikte gelir.

FoxScroller

FoxScroller, Firefox'a iki yönlü kaydırmayı getiriyor. Yükledikten sonra, tek bir tıklama otomatik kaydırmayı etkinleştirecek ve eklenti düğmesi tekrar tıklanana kadar sayfa aşağı kaydırmaya devam edecektir. Düğmeye sağ tıklandığında yukarı veya aşağı kaydırma seçenekleri açılır.

Bu Firefox eklentisi bir ayarlar sayfasıyla birlikte gelir (düğmeye sağ tıklayıp Seçenekler'i seçerek erişilir). Seçenekler menüsünde kaydırma hızını (saniyede piksel cinsinden) ayarlayabilir, sayfa sonu eylemini ayarlayabilir, sayfaları değiştirdikten veya mevcut olanı yeniden yükledikten sonra sürekli kaydırmayı etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca yeni sayfaların yüklenmesi bittikten sonra otomatik olarak kaydırılmaya başlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Hepsinden iyisi, daha önemli eylemler için kısayol tuşları ayarlayabilirsiniz.

ScrollyFox

Bu eklenti, iki yönlü kaydırma sunma açısından FoxScroller'a benzer. Ayrıca, kullanıcılara kaydırma hızını dakika başına satır olarak değiştirme seçeneği sunar. Varsayılan değer 50'dir. Varsayılan kaydırma ayarları korunursa, sayfa en alta ulaştığında geriye doğru kaydırmaya başlayacaktır.

Otomatik kaydırma

Hizakazu'nun bu yazılımı, otomatik kaydırmayı ve başka hiçbir şeyi etkinleştirmeyen basit bir kaydırıcıdır. Otomatik kaydırma işlemi, eklenti düğmesine tıklanarak başlatılır ve tekrar tıklanarak durdurulur. Sekmeler arasında geçiş yapmak da otomatik kaydırmayı durdurur.

Yeniden Kaydır

ReScroll, Firefox autoscroller serisine ilginç bir dinamik katıyor. Bu eklenti yüklendiğinde ve bir tıklama ile etkinleştirildiğinde, sayfanın en altına kayar, ardından sayfayı yeniden yükler ve otomatik kaydırmayı baştan başlatır. Yeniden Kaydır tıklanarak durdurulmazsa bu işlem süresiz olarak devam edecektir.

Mozilla'da web sayfalarında gezinirken eller serbest kalmanıza olanak tanıyan birkaç başka eklenti vardır, ancak bunlar en yaygın olanlarıdır. İstediğinizi bulmak için, htpps: //addons.mozilla.org adresinde Firefox'un uzantı mağazasını ziyaret edin ve uygulamayı bulmak için arama çubuğunu kullanın. Buradan devam edip Firefox'a yükleyebilirsiniz.

Uzantılar, normalde bulunmayan veya elde edilmesi zor özelliklerin kullanımını etkinleştirerek hayatı çok daha kolaylaştırırken, Windows PC'niz için de çok fazla sorun kaynağı olabilir. Web uzantıları olarak gizlenen kötü amaçlı yazılımların, tarayıcınızı ve bilgisayarınızı etkilediği ve önemli işlevleri sakatladığı bilinmektedir. Uzantı kodu, bilgisayarınızda istenmeyen eylemler gerçekleştirmek için işlevlerini yeniden yazan bilgisayar korsanları tarafından da hedeflenmiştir. Yüklü uzantılarla göz atarken güvenli tarafta olmak için, Auslogics Anti-Malware gibi bir güvenlik programı kullanmak şarttır. Büyük boyutlarda gelen ve sisteminizi yavaşlatmaya katkıda bulunan diğer güvenlik yazılımlarının aksine, Auslogics Anti-Malware nispeten küçüktür ve hızlı çalışır. Tek bir tıklama ile, tarayıcınızda veya PC'nizin başka bir yerinde gezinen kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları veya truva atlarını bulur ve karantinaya alır.Tarayıcınız zararlı uzantılar içeriyorsa, bunu size bildirecek ve kaldıracaktır. Auslogics Anti-Malware, herhangi bir zararlı programı yüklemenizi de önleyecek veya zaten yüklü ve etkin olup olmadığını size bildirecektir.

Zor bir Firefox kullanıcısı mısınız? Otomatik kaydırmayı kullanıyor musunuz? Cevabınız evet ise, yorumlarda bize favori otomatik kaydırmalı Firefox eklentinizden bahsedebilirsiniz.