Windows 7 ve Windows 10 Önizleme sürümlerinde ikili önyükleme nasıl yapılır?

Windows Insider Programının bir üyesiyseniz, Windows 10'un erken önizleme sürümlerini deneme ayrıcalığına sahipsiniz. Bu programa katılmak, gelecek değişiklikleri ve özellikleri genel kullanıma sunulmadan önce test etmenize olanak tanır. Bununla birlikte, temelde bitmemiş bir yazılım kullandığınız için, birkaç sorunla karşılaşmanız mümkündür.

Aşağıdakiler dahil belirli sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Mevcut sistem kurulumunuzu bozabilecek başarısız bir yükseltme
 • Programlarınızı ve uygulamalarınızı etkileyebilecek hatalar
 • Düzgün çalışmayabilecek az gelişmiş özellikler

Elbette, Windows 10'un önizleme yapılarını test etmek için her zaman yedek bir bilgisayar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, eğer yoksa, Win 7'yi çift önyükleme Win 10'a yükseltebilirsiniz. İkili önyükleme kurulumunun birincil avantajı tek bir bilgisayarda iki farklı işletim sistemi çalıştırmanıza olanak sağlamasıdır. Dahası, sistemler birbirlerinin kurulum konfigürasyonunu etkilemeyecektir. Bu aynı zamanda, bir programın sistemlerden biriyle uyumlu olmasa bile, yine de bilgisayarınızda çalışabileceği anlamına gelir. Bir sanallaştırma çözümü kullanacağınız için donanım kısıtlamalarınız yoktur.

Bu makalede, Windows 7 ve 10'u nasıl ikili önyükleyeceğinizi öğretecek ve adımlar boyunca size dikkatlice rehberlik edeceğiz. Talimatlarımızı izleyerek, Windows 7 sisteminizi bozmadan Windows 10'un test sürümünü çalıştırabileceksiniz.

Her şeyden önce…

Bahsettiğimiz gibi, yalnızca Microsoft'un Insider Programına üyeyseniz Windows 10'un önizleme yapısını deneyebilirsiniz. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, önizleme yapısının ISO dosyasını indirmek için bu programa katılmaktır. İşlemcinizle uyumlu sürümü (32 bit veya 64 bit) seçtiğinizden emin olun. Ayrıca önyüklenebilir bir USB flash sürücü veya DVD oluşturmanız gerekir.

Devam etmeden önce bir yedek oluşturmayı unutmayın. Bu karmaşık bir prosedür olmamalı ve herhangi bir terslik olması durumunda bir güvenlik ağına sahip olmanızı sağlar. Sürücülerinizi güncelleyerek kurulum sürecini daha sorunsuz hale de getirebilirsiniz. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz, ancak işlemi Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak otomatikleştirmenizi öneririz. Tek bir düğmeye tıklayarak, tüm sürücülerinizi üreticinin önerdiği en son sürümlere güncelleyebilirsiniz.

Tüm sürücülerinizi tek bir tıklamayla güncelleyebilirsiniz

Windows 7 ve 10'da ikili önyükleme nasıl yapılır?

Win 7'yi çift önyükleme Win 10'a yükseltmek istediğinizde, üç aşamadan geçmeniz gerekir:

 • Yeni bir bölüm oluşturmak
 • Önyükleme önceliğini değiştirme
 • Windows 10 Önizleme yapısını yükleme

Bilgisayarınızda Windows 7 ve Windows 10 Önizleme kullanmaya başlamak için aşağıdaki talimatlarımızı dikkatlice izleyin. Bazı adımların zor olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, dikkatli bir şekilde okuyup takip ettiğinizden emin olun.

Aşama 1: Yeni bir bölüm oluşturma

Windows 10 Önizleme yapısını kurmadan önce yeni bir bölüm oluşturmanız gerekir. Önyüklenebilir USB flash sürücünüzü oluşturduktan sonra, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Bu, çalıştır iletişim kutusunu açmalıdır.
 2. "Diskmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Disk Yönetimi dolduğunda, bazı sabit sürücü bölümlerini küçültün. Daha fazla boş alan içeren birini aramalısınız. Bölümü sağ tıklayın, ardından menüden Birimi Küçült öğesini seçin.
 4. 'Küçültülecek alan miktarını MB olarak girin' bölümüne gidin, ardından yeni bölüm için istediğiniz boyutu yazın.
 5. Yeni bölümün boyutunu yazdığınızdan emin olun. Süreç boyunca ona ihtiyacınız olacak.
 6. Küçült düğmesine basın.Windows 7 ve 10'u çift önyüklemek için bir bölümü küçültün
 7. 'Ayrılmamış alan' bölümüne sağ tıklayın, ardından Yeni Basit Birim'i seçin.
 8. Yeni bir bölüm oluşturmak için bir NTFS dosya sistemi kullanın.
 9. İşlemi tamamladıktan sonra Disk Yönetimi'nden çıkın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Aşama 2: Önyükleme önceliğini değiştirme

 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. Bilgisayarınız önyüklenirken, BIOS'a girmek için Delete, Esc veya F tuşlarından birine basmaya devam edin.

Not: Uygun anahtarı belirleyemiyorsanız, anakart kılavuzunuza başvurmanız yeterlidir.

 1. BIOS'a girdikten sonra, önyüklenebilir USB sürücünüzü veya DVD'nizi ilk önyükleme aygıtı olarak ayarlayın. Bunu yapmak için anakart kılavuzunuzdaki talimatları izleyin.
 2. Az önce yaptığınız değişiklikleri kaydettiğinizden emin olun.

3. Aşama: Windows 10 Önizleme yapısını yükleme

 1. Windows 10 DVD'nizi veya önyüklenebilir USB flash sürücünüzü bilgisayarınıza takın.
 2. "USB'den başlatmak için herhangi bir tuşa basın" diyen bir mesaj göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basarak başlatma işlemine başlayın.
 3. İleri'yi tıklayın, ardından Şimdi Kur'u seçin.
 4. Ekrandaki yönergeleri takip edin. "Ne tür bir kurulum istiyorsunuz?" Mesajını içeren bir pencere göreceksiniz. 'Özel: Yalnızca Windows'u yükle (gelişmiş)' seçeneğini seçin.
 5. Bu adım biraz karmaşıktır. Bu nedenle, talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Oluşturduğunuz sürücüyü seçmek için Disk Yönetimi aracını kullanın. Sürücülerin harflerle işaretlenmediğini unutmayın. Bu nedenle, Windows 7'nizin üzerine yazmamak için çok dikkatli olmalısınız. Boyutu kontrol ederek en son oluşturulan bölümün hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz bölümünüz dosya içermiyor. Yani, aynı miktarda toplam alana ve boş alana sahip olacaktır.
 6. Bölümü seçtikten sonra, kurulum işlemine başlamak için İleri'ye tıklayın.
 7. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra, artık bilgisayarınızı her başlattığınızda Windows 7 ve Windows 10 Önizleme arasında seçim yapma olanağına sahip olacaksınız.

Çift önyükleme kurulumları hakkında daha fazla ipucu almak ister misiniz?

Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi duymak isteriz!