MSVCR71.dll Eksik veya Bulunamadı hatası nasıl çözülür?

Dünya çapında birçok insan için bilgisayar programları günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu aynı zamanda, ihtiyaç duyduğunuz anda başlamayacak araçlara sahip olmanın sinir bozucu olmasının da sebebidir. MSVCR71.dll hatası nedeniyle başlatılamayan programlar olduğunu bildiren Windows kullanıcıları vardır.

MSVCR71.dll Hatasının Açıklaması

DLL dosyası eksik olduğunda veya bozulduğunda ya da silindiğinde bir MSVCR71.dll hatası ortaya çıkar. Sonuç olarak, düzgün çalışması için ona güvenen yazılım çalışamaz. Bu hatanın kayıt defteri sorunları, bilgisayardaki kötü amaçlı bir program, virüs bulaşması veya bilgisayar donanımı ile ilgili sorunlardan kaynaklanması olasıdır. Bu sorun, diğerleri arasında Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista dahil olmak üzere herhangi bir Windows programını veya işletim sistemini etkileyebilir.

MSVCR71.dll dosyasıyla ilgili hata iletileri, çeşitli senaryolarda görünebilir. Belirli bir programı çalıştırmaya veya bir uygulamayı yüklemeye çalışıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda, Windows'u başlatırken veya kapatırken hata görünebilir. Bu, özellikle etkilenen programı hemen kullanmanız gerektiğinde can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, Windows 10'da eksik olan MSVCR71.dll'nin nasıl düzeltileceğini size öğretmek için bu kılavuzu bir araya getirdik. Sorunu kalıcı olarak çözmek için talimatlarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

1.Çözüm: Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştırma

Windows 10 ile ilgili harika şeylerden biri, bozuk dosyaları tarayan ve onaran yerleşik bir programa sahip olmasıdır. Eksik MSVCR71.dll dosyasını geri yüklemek ve programlarınızın başlamasını sağlamak için Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Görev çubuğundaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Cmd" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın.
 4. Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 5. Komut İstemi açıldığında, "sfc / scannow" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.Bilgisayarınızdaki sistem dosyalarını kontrol ederek MSVCR71.dll Eksik veya Bulunamadı hatasını giderin.
 6. Sistem Dosyası Denetleyicisi artık bozuk dosyaları birkaç dakikalığına tarayacak ve onaracaktır.
 7. İşlem tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2.Çözüm: Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir Paketlerini Yükleme

MSVCR71.dll dosyasının Visual C ++ yeniden dağıtılabilir paketlerle birlikte geldiğini belirtmek gerekir. Yani, onları yüklemeyi denerseniz, sorunu muhtemelen çözebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. "Cmd" yazın (tırnak işaretleri olmadan), ardından sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın.
 3. Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Komut İstemi'nde, "control / name microsoft.system" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Enter tuşuna basın.
 5. Sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu kontrol edin.
 6. Microsoft'un web sitesini ziyaret edin ve Visual C ++ İndirmeleri sayfasına gidin.
 7. Sisteminiz için belirtilen yeniden dağıtılabilir paketi indirin.
 8. Paketi PC'nize yükleyin.
 9. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

3. Çözüm: Aygıt sürücülerinizi güncelleme

Bilgisayarınızda MSVCR71.dll eksik hatasının görünmesine neden olan güncel olmayan veya yanlış sürücülere sahip olmanız da mümkündür. Yani, sürücülerinizi güncellemeye çalışırsanız zarar vermez. Bunu manuel olarak yapabilir veya Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak işlemi otomatikleştirebilirsiniz. Sürücüleri manuel olarak güncellemenin zamanınızın ve enerjinizin önemli bir kısmını alabileceğini bilmek önemlidir. Bu yola gitmeyi seçmeden önce, doğru sürücüleri bulup kurmak için gerekli becerilere, sabra ve zamana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Auslogics Driver Updater ile bir düğmeye tıklamanız yeterlidir ve işlem otomatik hale gelecektir. Yanlış sürücüleri yükleme konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü araç sisteminizi tanıyacak ve bunun için en yeni, uyumlu ve üretici tarafından önerilen sürücü sürümlerini bulacaktır. Dahası, program yalnızca MSVCR71.dll eksik hatasına neden olanlarla değil, tüm sorunlu sürücülerle ilgilenecektir. Dolayısıyla, işlem tamamlandığında, bilgisayarınızdan daha hızlı ve daha verimli performans bekleyebilirsiniz.

4.Çözüm: MSVCR71.dll dosyasını başka bir bilgisayardan alma

Bu sorun için en iyi çözümlerden biri, MSVCR71.dll dosyasını sizinkiyle aynı sisteme sahip başka bir bilgisayardan kopyalamaktır. Aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Windows Tuşu + S tuşlarına basarak bilgisayarınızda Ara kutusunu açın.
 2. "Komut İstemi" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın, ardından Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 4. Komut İstemi'nin içine "control / name microsoft.system" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Enter tuşuna basın.
 5. MSVCR71.dll dosyasını alacağınız bilgisayardaki ilk dört adımı tekrarlayın.
 6. PC'lerin aynı Windows sürümüne ve sistem türüne sahip olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde, başka bir bilgisayar bulmanız tavsiye edilir.
 7. Diğer bilgisayarı kullanın ve Dosya Gezgini'ni açmak için Windows Tuşu + E'ye basın.
 8. C: \ Windows \ SysWOW64 veya C: \ Windows \ System32 konumuna, hangisi uygunsa gidin.
 9. MSVCR71.dll dosyasını kopyalayın ve harici bir sabit sürücüye veya flash sürücüye kaydedin.
 10. Kendi bilgisayarınıza gidin, ardından Dosya Gezgini'ni başlatın.
 11. 8. Adımdan tam konuma gidin ve MSVCR71.dll dosyasını buraya yapıştırın.
 12. Bu yöntemin hatayı düzelttiğini kontrol edin.

İşte burada… MSVCR71.dll hata iletilerini çözmenin dört yolu var. Bu makaledeki tüm yöntemleri denediyseniz ve yine de sorun devam ederse, deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin. Sorunun ne olduğunu ve bununla nasıl başa çıktığınızı bize bildirin. Bu şekilde, hatayı gidermenize ve sorununuz için en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olabiliriz.