Windows 10'da kalan pil süresi nasıl etkinleştirilir?

Ekim 2018'de yayınlanan Creators Güncellemesinden sonra artık Windows 10'da tahmini kalan pil süresini göremeyeceğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Ekranınızdaki pil simgesinin üzerine gelirseniz, bilgisayarınızın pil ömrünü gösteren bir yüzde göreceksiniz. - ama bir zaman değil. Bu hala ne kadar pil ömrünüzün kaldığının açık ve güvenilir bir göstergesi olsa da, pil süresi göstergesini daha kullanışlı bulabilirsiniz.

Neyse ki geri getirmenin bir yolu var.

Bu makaleden, Windows 10 bilgisayarınız için 'kalan süre' göstergesini nasıl geri getireceğinizi öğreneceksiniz.

Ama önce, Microsoft'un neden ilk etapta zaman pili göstergesini kaldırmayı seçtiğini öğrenelim.

Microsoft pil ömrü tahminini neden gizledi?

Kararın arkasındaki ana sebep, gösterilen bilgilerin sadece kaba bir tahmin olmasıdır. Bildiğimiz gibi, bilgisayarınızın pilinin dayanabileceği süre, çalıştırdığınız programlara, ekran parlaklığı ayarlarına, Wi-Fi bağlantı durumuna, dış sıcaklık koşullarına vb. Bağlıdır. Sistem bu nedenle, piliniz çok daha uzun süre dayanır - ancak yine de gerçeklikten önemli ölçüde farklı olabilecek bir tahmindi. Daha önce belirtildiği gibi, bilgisayarınızın kalan pil süresi çok dalgalanabilir.

Windows 10'da kalan pil süresi nasıl etkinleştirilir?

Pil simgesinin üzerine geldiğinizde hala zaman tahmini seçeneğine sahip olmayı tercih ediyorsanız, geri getirmenin bir yolu vardır. İhtiyacınız olan tek şey Windows Kayıt Defterinde birkaç değişiklik yapmaktır.

Dikkat! Bu makalede açıklanan Windows Kayıt Defteri'nde yapılan değişiklikler oldukça basit olsa da, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne aşina değilseniz veya ilk kez kullanacaksanız, devam etmeden önce Windows Kayıt Defteri'nin nasıl çalıştığını okumanız önemle tavsiye edilir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sisteminizde önemli değişiklikler yapabileceğini ve onu yanlış kullanmanın bilgisayarınızın çalışmaz hale gelmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik yapmadan önce bilgisayarınızı ve Kayıt Defterini yedeklediğinizden emin olun.

Peki, Windows'ta kalan pil süresini nasıl geri getireceksiniz?

  • Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açarak başlayın: Başlat'a gidin ve arama çubuğuna "regedit" yazın. Enter tuşuna basın ve aracın sisteminizde değişiklik yapmasına izin verin.
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatın.
  • Uygulamada, aşağıdaki adrese gidin veya adresi adres çubuğuna yazın:

Bilgisayar \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Power

  • Burada, birkaç girişi silmeniz gerekecektir: EnergyEstimationDisabled ve UserBatteryDischargeEstimator.

Sağ bölmedeki UserBatteryDischargeEstimator değerine sağ tıklayın ve Sil'e tıklayın. Onaylamak için Evet'e basın.

  • EnergyEstimationDisabled değeri için aynısını tekrarlamanız gerekecektir.
  • Ardından, sol bölmede, Güç tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ne gidin.
  • Yeni değere bir ad verin: EnergyEstimationEnabled.
  • Yeni değere çift tıklayın ve "Değer Verisi" alanının 1'e ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Onaylamak için Tamam'a basın.

Bunu yapmalı. Artık Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatabilir ve değişiklikleri uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, fare imlecinizi pil simgesinin üzerine getirin ve 'kalan süre' göstergesinin dönüp dönmediğine bakın.

Windows 10 sisteminizin bunun ve diğer yönlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için, Auslogics BoostSpeed ​​gibi performans artırıcı bir program yüklemeyi düşünün. Yazılım, sisteminizde eksiksiz bir kontrol gerçekleştirecek, hız düşürücü sorunları tespit edecek ve bunları ortadan kaldıracaktır.

Windows 10'daki "kalan süre" pil göstergesini yararlı buluyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.