Windows 10 bilgisayarda YouTube veri kullanımı nasıl azaltılır?

YouTube, web'deki en büyük video akışı sitesi veya hizmetidir, bu nedenle insanların platformda yayın yapmak veya bir şeyler izlemek için çok fazla zaman harcaması doğaldır. Kullanıcılardan, verilerinin ve bant genişliğinin büyük bir kısmının YouTube'a katkıda bulunmasını beklemeye başladık.

YouTube'a giderseniz, yalnızca bir video izlemenin (ve ardından platformdan ayrılmanın) inanılmaz derecede zor olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen, bir süredir YouTube'da olduğunuzu fark etmeden veya fark etmeden önce birkaç video izlemeye başlayacaksınız.

Pek çok YouTube videosunu izleyen tek kişi sen değilsin. Aslında, iyi bir geniş bant bağlantısı olan çoğu insan her gün YouTube videoları izliyor. Her durumda, bir PC'de YouTube veri kullanımını nasıl azaltacağınızı öğrenmek istediğinizde mantıklıdır.

Bu yazıda, kullanıcıların YouTube'dayken veri tüketimlerini veya bant genişliği kullanım oranlarını düşürmek için kullanabilecekleri tüm etkili yöntemleri veya yolları göstermeyi planlıyoruz. Ancak önce, YouTube'un genel olarak farklı değişkenler veya faktörlerle ilgili olarak ne kadar veri tükettiğini inceleyeceğiz.

YouTube ne kadar veri kullanıyor?

Web'de yaptığınız hemen hemen her şey veri gerektirir veya kullanır. Yine de video akışı pastayı alır. YouTube'un veri kullanımı veya tüketim oranı, büyük ölçüde yayınlanan videonun kalitesine bağlıdır. YouTube, kullanıcılara 144p'den (mevcut en düşük değer) 2160p'ye veya 4K'ya (sağlanan en yüksek değer) kadar çeşitli kalite seviyeleri sunar.

Tüm videolar birbirinden farklıdır, bu nedenle bir video belirli kalite seviyelerinde yayınlandığında verilerin nasıl kullanılacağına dair belirli rakamlar belirleyemeyiz. En iyi ihtimalle, tahminler sağlayabiliriz (oldukça değişme eğiliminde olan kaba sayılar).

YouTube, çeşitli kalite seçeneklerinde içerik akışı sağlamak için önerdiği video bit hızları hakkında bazı bilgiler sağlar. Burada, referans olarak (veya temel) olarak sağlanan rakamları kullanmayı amaçlıyoruz. Sonuçta her video aynı değil ama bir şeye karar vermeliyiz.

Bir videoyu 480p'de (standart kalitede) yayınlamayı düşünüyorsanız, YouTube 500 ile 2000Kps arasında bir bit hızı önerir. İdeal olarak, her iki rakam arasındaki ortalamaları tahmin etmeliyiz - çünkü bunlar ölçeğin uç noktalarında. Bu nedenle 1250Kbps kullanacağız.

Daha sonra 1250 Kbps'yi (Saniyede Kilobit) Mbps (saniyede Megabit) cinsinden bir rakama şu şekilde dönüştürebiliriz: 1250 bölü 1000'e eşittir 1.25. Yani 1.25Mbps'ye sahibiz. Bir baytta 8 bit olduğunu biliyoruz, bu nedenle 1.25Mbps'yi (saniyede Megabit) MB / s (saniyede Megabyte) cinsinden bir rakama şu şekilde dönüştürebiliriz: 1.25 bölü 8 eşittir 0.156 MB / s.

Artık 480p'de yayınlanan bir videonun saniyede 0.156 MB kullandığını biliyoruz. Veri rakamını 60 saniye ile çarparsak, videonun bir dakika içinde tükettiği veri olan 9.375 MB elde ederiz. Ve 9.375 ile 60 dakikayı çarparsak, video tarafından bir saat içinde tüketilen veri olan 562.5 MB elde ederiz.

Şimdi YouTube'da 480p'de bir video yayınlanırken veri tüketimi için tüm rakamlara sahibiz. Diğer kalite seçenekleri için gerekli verileri YouTube'dan aldık ve bu ayarlar için tahminleri bulmak için benzer hesaplamalar yaptık.

YouTube'da saatlik veri kullanımı için bu tahmin listesindeki değerleri ve rakamları kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 • 144p: YouTube tarafından sağlanan bit hızı verisi yoktur.
 • 240p: Saatte yaklaşık 225 MB
 • 360p: Saatte yaklaşık 315 MB
 • 480p: Kabaca saatte 562,5 MB
 • 30FPS'de 720p: Saatte kabaca 1237,5 MB (1,24 GB)
 • 60FPS'de 720p: Saatte Kabaca 1856,25 MB (1,86 GB)
 • 30FPS'de 1080p: Saatte Kabaca 2,03 GB
 • 60FPS'de 1080p: Saatte Kabaca 3,04 GB
 • 30FPS'de 1440p (2K): Saatte kabaca 4,28 GB
 • 60FPS'de 1440p (2K): Saatte yaklaşık 6,08 GB
 • 30FPS'de 2160p (4K): Saatte kabaca 10,58 GB
 • 60FPS'de 2160p (4K): Saatte yaklaşık 15.98GB

480p standart tanım olarak kabul edilir (ve iyi nedenlerden dolayı). YouTube, çoğu kullanıcıya varsayılan olarak 480p sunar. 1080p, tercih edilen akış kalitesi seçeneği olarak YouTube'da oldukça yaygın veya popüler olan full HD'dir - eğer yükleyiciler videoyu kullanılabilir hale getirirse ve kullanıcıların internet bağlantısı akış taleplerini karşılayabilirse.

YouTube videolarını izlerken internet veri kullanımı nasıl azaltılır

YouTube'da harcanmakta olan verileri azaltmak için bu ipuçlarını inceleyebilir ve uygun görevleri gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Video kalitesini düşürün:

Burada, YouTube'da yayınladığınız videolar için daha düşük kaliteli seçenekler (öncekinden) seçmenizi istiyoruz. Kullanıcıların (ortalama olarak) Full HD (1080p) video akışı yaptıklarında saatte yaklaşık 3,03 GB harcadıklarını, Standart Tanımlı (480p) video akışının ise bir saat içinde 0,56 GB geriye döndüğünü zaten tespit ettik.

Bu nedenle, video kalitesinden çok fazla ödün vermeden olabildiğince fazla veri kaydetmek istiyorsanız, videoları Full HD'de değil, Standart Çözünürlükte (SD) yayınlamanız iyi olur. Daha fazla video izleyebileceksiniz (SD veri tüketim oranı, HD oranından kabaca 5 kat daha az olduğu için) veya aynı videoları izlerken daha fazla veri tasarrufu yapacaksınız.

Mümkün olduğu kadar çok veri kaydetmek istiyorsanız ve video kalitesini çok önemsemiyorsanız, videolarınız için kalite seçeneği olarak 240p veya hatta 144p seçebilirsiniz. Her durumda, hatırlamanız gereken en önemli ipucu, videoları HD olarak izlemekten kaçınmanız gerektiğidir - çünkü bu kalite seçeneği için veri kullanım oranı, bant genişliğiniz sınırlıysa veya sınırlandırılmışsa genellikle sürdürülemez.

Her neyse, YouTube'da yayınlanan bir videonun kalite seçeneğini değiştirmek için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 1. Şu anda yayınlamayı düşündüğünüz (veya zaten akış halindeyken) videonun YouTube sayfasında olduğunuzu varsayarsak, dişli şeklindeki simgeye (video penceresinin sağ alt köşesinde) tıklamanız gerekir.
 2. Görüntülenen seçenekler listesinden, Kaliteye tıklamanız gerekir.
 3. Daha düşük kaliteli bir seçenek seçin.
 4. Videoyu 1080p'de yayınlıyorsanız, 480p'yi seçebilirsiniz.
 5. Videoyu zaten 480p'de izliyorsanız, daha düşük kaliteli bir seçenek olan 360p'yi (hatta 240p'yi) seçmelisiniz.

Her durumda, video için yeni bir kalite seçeneği belirledikten sonra, YouTube yaptığınız değişiklikleri not alacak ve yeni ayarları uygulayacaktır.

 1. Otomatik oynatma işlevini devre dışı bırakın:

YouTube'da Otomatik Oynatma işlevi etkinleştirildiğinde, videolar otomatik olarak yüklenmeye ve kullanıcı bir videoyu izlemeyi bitirdikten sonra oynatılmaya zorlanır. Otomatik oynatma işlevi aşağı yukarı, bilgisayarınız YouTube'dayken bir şeyin her zaman yayınlanmasını sağlar.

Verilerinizin ilk başta oynatmak istemediğiniz videolar tarafından kullanılmamasını sağlamak için Otomatik Oynatma işlevini ortadan kaldırmalısınız. Videoları YouTube'da (izniniz olmadan) oynayamazsınız.

YouTube'da Otomatik Oynatmayı devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 • YouTube'daki herhangi bir video için sayfaya gidin veya platformdaki herhangi bir videoyu izlemeyi deneyin.
 • Pencerenin sağ üst köşesine bakın ve ardından AUTOPLAY geçişine tıklayın (bu işlevi devre dışı bırakmak için).

Mavi nokta griye dönmelidir.

Hepsi bu kadar. YouTube artık videoları otomatik olarak oynatmayacak (izniniz olmadan).

 1. YouTube için bir bant genişliği tasarrufu uzantısı edinin:

YouTube'daki veri kullanımınızı azaltmak için tarayıcınıza bir uzantı veya eklenti yükleyebilirsiniz. Bu tür amaçlar için tasarlanan bazı uzantıların, YouTube'un yüksek kaliteli seçenekleri kullanarak videoları yüklemeye çalışırken kullanıcıların verilerini tüketmemesini sağlamak için video kalitesi parametresini otomatik olarak en düşük seçeneklere ayarladığı bilinmektedir.

Diğer uzantılar, kare hızını optimize ederek, kullanıcıların YouTube'da izlemesi gereken reklamları azaltarak ve YouTube'da video akışı yapılırken bilgisayarların eskisinden daha az veri kullanmasına neden olan diğer görevleri gerçekleştirerek çalışabilir. İhtiyaçlarınıza uygun veya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir uzantı bulmanız olasıdır.

Örneğin, Google Chrome kullanıyorsanız, YouTube veri kullanımını azaltmaya yardımcı olan uzantılar için Chrome web mağazasına bakabilirsiniz. Veya genel olarak bant genişliği tasarrufu uzantılarını bile arayabilirsiniz.

 1. YouTube Premium edinin; videolarınızı önceden indirin:

YouTube, kullanıcıların akış hizmetinden normal şekilde video indirmesine izin vermez. Bununla birlikte, YouTube Premium'a abone olursanız, platformdan herhangi bir videoyu kaydetme ve indirme konusunda tüm haklara sahip olacaksınız. Yine de abonelik hizmeti size biraz para ödeyecek.

Yine de, YouTube premium için ödeme yaparak önemli miktarda veri ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, evde, okulda veya işte sınırsız internet bant genişliğine erişiminiz varsa, izlemek istediğiniz birkaç videoyu kolayca indirebilirsiniz.

Bu şekilde, sınırlı internet planınızdaki verileri akış için harcamaktan kaçınırsınız - çünkü gerekli videolar bilgisayarınızda kayıtlı dosyalar olarak zaten mevcuttur. Uygun bir zamanda veya mekanda, daha sonra videoları izleyebilirsiniz.

Premium YouTube almaya gücünüz yetmiyorsa veya abonelik için ödeme yapmak istemiyorsanız, YouTube videolarını indirebileceğiniz başka yollar, prosedürler veya hizmetler aramanız gerekir. Yetenekliyseniz, web tarayıcınızdaki bir sayfadan yayınlanan videoları kaydetmenize ve indirmenize izin veren bir komut dosyası yazabilirsiniz.

Aksi takdirde veya alternatif olarak, kullanıcıların kendi sayfalarından YouTube videolarını getirmelerine yardımcı olan bir uzantı arayabilir ve yükleyebilirsiniz. Videoları doğrudan YouTube'dan kopyalamanıza izin veren bir uzantı veya eklenti bulamazsanız, ekranınızdaki öğeleri kaydeden bir uygulama edinmeniz iyi olur.

Bir ekran kaydetme uygulamasıyla bir videoyu oynatmak üzere ayarlayabilir (halka açık sınırsız, evde, okulda veya iş yerinde WIFI iken) ve ardından ekranınızı kaydedebilirsiniz. Kayıttan kaynaklanan dosya kaydedilecektir. Daha sonra uygun video oynatıcıyı kullanarak oynatabileceksiniz.

Videoları daha sonra izlemek üzere kaydetmek için yararlanabileceğiniz çok sayıda seçenek veya yardımcı program vardır. Sınırlı bant genişliğinizi kullanarak her zaman video akışı yapmanız gerekmez.

İPUCU:

Bilgisayarınızdaki veri tüketimini mümkün olduğunca düşük tutmak istiyorsanız, bant genişliğinizi (bilginiz olmadan) kullanan bilinmeyen, gizli veya kötü amaçlı uygulamalara veya komut dosyalarına sahip olamazsınız. Bu amaçla, Auslogics Anti-Malware'i kurmanız ve bilgisayarınızı tehditlere veya zararlı öğelere karşı kontrol etmek için bu güvenlik programı tarafından sağlanan işlevleri kullanmanız iyi olacaktır.

Önerilen uygulama büyük olasılıkla yeni tarama işlevleri sunacaktır, bu nedenle bilgisayarınızın kötü amaçlı programları algılama şansı eskisinden daha yüksektir. Uygulama ayrıca sisteminizin savunmasını ek koruyucu katmanlarla aşılayacak ve bu da PC'nizin güvenliğini artıracaktır.