Windows 10'da 203 Çalışma Zamanı Hatası nasıl çözülür?

Az önce bir uygulama başlattınız, yalnızca Çalışma Zamanı Hatası 203 ile karşılanacaksınız. O halde sorun yok. Bir düzeltme için sadece çevrimiçi Google'a ihtiyacınız var. Ama bu nedir? Web'de bu hata kodu hakkında yetersiz bilgi var ve çok az olanın çoğu pek işe yaramıyor gibi görünüyor. 203 Çalışma Zamanı Hatasının ne olduğunu ve bundan nasıl kurtulacağınızı merak eden sinirli kullanıcıların kulübüne katılın.

Muhtemelen, titiz bir çözüm arayışınız sonunda sizi bu sayfaya götürdü. Bu durumda kendinizi şanslı sayın. Bu kılavuzun, 203 Çalışma Zamanı Hatasının doğasına ve nedenlerine ve bunun çözümlerine ilişkin mevcut birkaç güncellenmiş görünümden biri olduğunu göreceksiniz.

Bu kılavuz, bu hataya ve bilgisayarınızda neden oluştuğuna ilişkin kapsamlı bir genel bakış sağlamak için oluşturulmuştur. Windows 7'den önce rasgele oluyordu, ancak Microsoft'un düzeltmeyi başardığı görülüyordu. Sonuçta, Microsoft'un sepetine belki de çok fazla hata düzeltici yumurta konduğu ortaya çıktı. Çalışma Zamanı Hatası 203, Windows 10'da ortaya çıktı ve sonuçlar hoş değil.

Muhtemelen bunu okuyorsunuz çünkü hatayla karşılaştınız ve sisteminize yeni yazılım yüklemenizi engelledi. Endişe etmeyin. Denemeniz için doğru düzeltmelerimiz var. Ancak bundan önce, 203 Çalışma Zamanı Hatasının tam olarak ne olduğu ve bilgisayarınızın neden bir kurban haline geldiğinin açıklamasını incelemeye değer.

203 Çalışma Zamanı Hatası Nedir?

Windows'u etkileyen geniş bir sorun yelpazesinde, Çalışma Zamanı Hatası 203, kritik bir hatadan çok bir hatadır. Mavi ölüm ekranı gibi daha ciddi konularla karşılaştırıldığında kesinlikle oldukça hafiftir. Bununla birlikte, bu hata genellikle daha derin bir sorunun belirtisidir ve hata uyarısı alındığında hemen düzeltme adımları gerçekleştirilmelidir.

Bir çalışma zamanının ne olduğunu bilmek, 203 Çalışma Zamanı Hatası noktasını eve yaklaştıracaktır. Bilgisayar sözlüğünde, çalışma zamanı, çalışan bir programın başlangıç ​​ve bitiş noktaları arasındaki süredir. Yani, programın yürütüldüğü süreyi belirtir. Bu nedenle, Microsoft Word uygulamasının çalışma zamanı, uygulamayı başlatmanızla programı kapatmanız arasındaki zaman olacaktır.

Bir program çalışırken birçok şey olur. İnek değilseniz, gerçekten bilmenize gerek yok. Çoğumuz sadece bir program başlatır ve diğer şeyleri umursamadan kullanmaya başlarız. Ve olması gerektiği gibi.

Çalışma zamanı hatası, başlatıldıktan sonra sorunlarla karşılaşan bir programın sonucudur. Bu hata, programın çalıştırılma durumunda veya hemen sonrasında ortaya çıkar. Kullanıcıya programın yürütülmesini durduran bir durumun ortaya çıktığını bildirir. Bazen kök neden ele alınana kadar, hata bilgisayarda kalır, uygulamaların kullanılmasını ve yeni programların yüklenmesini engeller veya kullanıcıyı başka bir şekilde etkiler.

Windows 10'da 203 Çalışma Zamanı Hatasına Ne Sebep Olur?

Çalışma Zamanı Hatası 203, tipik bir BSOD'den daha hafif olabilir, ancak olası nedenleri aynı derecede çeşitlidir. Bu hata üzerinde yapılan araştırmalar, bunun genellikle bellek sorunlarıyla ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Bu tür bir nedenin sınırlı belleğe sahip bilgisayarlarda ortaya çıkması daha olasıdır.

Hatayı tetikleyen belirli bir uygulama olduğu ölçüde, sistemdeki kullanılabilir bellek uygulama veya programın yaptığı işi yapması için yeterli olmayabilir. Bunun nedeni, diğer programların da açık olması ve değerli kaynak alanını kullanması olabilir.

RAM'iniz sağlık açısından en iyi durumda değilse, eskisi kadar yük ile baş edemez. Çalışma Zamanı Hatası 203 ve ilişkili sorunlar, donanım yaşlanmasının üzücü bir yan etkisi olabilir.

Hatanın başka bir nedeni, bilgisayarınızda çakışan iki programın olmasıdır. Garip yatak arkadaşları hakkındaki atasözünü duymuş olmalısın. Bazı uygulamalar garip komşular olabilir, biri Windows 10 PC'de varken diğeri iyi çalışmayabilir. Birinin düzgün çalışmasını durdurduğunda, kalıcılığınız için Çalışma Zamanı Hatası 203 alabilirsiniz.

Windows ile ilgili bir başka garip şey de güncelleme mekanizmasıdır. Windows Update söz konusu olduğunda, kurtarıcı genellikle işkenceci olur. Güncelleme işlemi, birkaç sorunu düzeltse bile, fazladan hatalar getirebilir. Bu özellikle tamamlanmamış kurulumlar veya sistemden uygun şekilde kaldırılmamış kurulumlar için geçerlidir. Çalışma Zamanı Hatası 203 de buna bağlı olabilir.

Birçok kullanıcı, bu hatanın ortaya çıkmasından sonra kayıt defterini kontrol ettikten sonra birkaç bozuk anahtar bulduklarını bildirdi. Kayıt defterinin zarar görmesi, hata her meydana geldiğinde her zaman güçlü bir adaydır. Sorun sistematik olabilir. Örneğin, bir uygulamanın kaldırılması yanlış gitmiş veya tüm dosyaları tamamen kaldırmada başarısız olmuş olabilir. Bazı kayıt defteri anahtarları, bozuk bir durumda takılıyor olabilir. Diğer bir olası neden, kötü amaçlı yazılım bulaşmasıdır. Virüsler kayıt defterini hedefleyebilir, anahtarları kurcalayıp hasara neden olabilir; bunlardan Çalışma Zamanı Hatası 203, buzdağının sadece görünen kısmıdır.

Çok sık olmasa da, eski donanım sürücüleri de hatayı tetikleyebilir veya semptomlarını kötüleştirebilir. Bunun nedeni, sistemde özel donanım kullanan programlar için en son sürücülere ihtiyaç duyulmasıdır. Bu sürücülerin eski sürümleri, birden çok programın donanımla sorunsuz bir şekilde çalışmasına izin verecek kadar optimize edilmemiş olabilir, bu da program çakışmasını artırır.

Nedeni ne olursa olsun, bazı belirtiler sizi Çalışma Zamanı Hatası 203'ün olası varlığı konusunda hızlı bir şekilde uyarmalıdır. Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Özellikle belirli uygulama pencerelerinde kalıcı sistem donuyor
  • Rastgele sistem veya uygulama çöküyor, özellikle ikincisi
  • Sistem performansında yavaşlık
  • Bilgisayarı başlatmayla ilgili sorunlar
  • Yazılım kurulumu sırasında birden çok sorun
  • Çekirdek sistem ve kullanıcı uygulamaları düzgün çalışmıyor

Peki, Çalışma Zamanı Hatası 203 gibi bir sorunu nasıl çözersiniz? Okumaya devam etmek.

Windows 10'da 203 Çalışma Zamanı Hatası Nasıl Onarılır

Belirli Çalışma Zamanı Hatası 203 sorununun doğru nedenini bulduğunuzda, çözmek çok kolay olacaktır. Sorun, sizin için hataya gerçekte neyin neden olduğunu belirlemekten kaynaklanıyor. Aşağıda, sorunun ortadan kalkması ve asla geri dönmemesi için yapabileceğiniz birkaç şey açıklanmaktadır.

Düzeltme 1: Tüm Açık Programları Kapat

Sistemdeki tüm açık programları kapatmak, RAM'inizi o anda gerektiren uygulama tarafından kullanılmak üzere boşaltmanıza yardımcı olur. Birden fazla uygulamayı açıp aktif kullanımda değilken kapatmayı unutmak alışkanlık olabilir, ancak aktif uygulamalar üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Çalışma zamanı hatasının belirli bir uygulamada devam ettiğini fark ederseniz, onu RAM'inizi kullanan tek uygulama yapmayı deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın. İmlecinizi görev çubuğunuzdaki her açık programın simgesine getirin, simgeye sağ tıklayın ve Kapat'ı seçin.

Hayır, henüz bitirmedin. Yıllar geçtikçe, uygulama geliştiricileri, görev çubuğunuzda görünmese bile programlarını arka planda çalıştırma sanatını mükemmelleştirdiler. Ancak Windows, Aygıt Yöneticisi ile kendi oyunlarında onları yener. Sisteminizdeki kaynakları hangi işlemlerin tükettiğini hızla not etmek için kaynak yönetimi uygulamasını kullanabilirsiniz. Fazladan RAM, CPU gücü veya ağ bant genişliğini boşaltmak için bu işlemleri basitçe sonlandırabilirsiniz.

Bu nedenle, Windows 10 masaüstünün sol alt tarafındaki Başlat Menüsü simgesine sağ tıklayın ve menü listesinden Görev Yöneticisi'ni seçin. Pencere görüntülendiğinde, arka planda çalışan ve aşırı miktarda bellek tüketiyor gibi görünen tüm işlemleri not edin. Bundan sonra ne yapacağınızı biliyorsunuz - sorun teşkil eden programa sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır'ı seçin.

Bunu, temel Windows işlemleri olmadıkları veya şu anda üzerinde çalıştığınız uygulamayla ilgili olmadıkları sürece, yüksek kullanım oranı gösteren tüm işlemler için yapın. Hizmet Ana Bilgisayarı: Yerel Sistem (Ağ Kısıtlı) gibi bir Windows işlemi ise, sonlandırmaya çalışmak sistemin yeniden başlatılmasına neden olabilir. Seçeneği deneyin ve sorunun yeniden başlatıldığında düzelip düzelmediğine bakın.

Ayrıca bilgisayarınızdaki uygulama hatalarının ve çökmelerinin tüm nedenlerinden kurtulmak için Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı öneririz. Yazılım, aktif uygulamalarınızın her zaman kendilerine tahsis edilen maksimum kaynaklara sahip olmasını sağlar. Bu, gerçek zamanlı olarak sorunsuz ve hızlı performans sağlar ve her gün tutarlı bir şekilde harika bir bilgisayar deneyimi yaşamanızı sağlar.

Bazen, yanlış bir şekilde kaldırılan uygulamalar kayıt defterinde izler bırakır ve bu da tek başına bırakıldığında hasara neden olabilir. Aslında, kayıt defteri sorunları, Çalışma Zamanı Hatası 203 nedenlerinin en üstünde duruyor. Uzmanlar, sorunu ortadan kaldırmak için kayıt defterini düzgün şekilde temizlemenizi önerir. Ancak, yanlış anahtarlarla oynamak ölümcül sistem hatalarına neden olabileceğinden, bunu manuel olarak yapmanız önerilmez. Auslogics BoostSpeed'in ekstra faydalar sağladığı yer burasıdır. Bozuk anahtarları ve geçersiz girişleri Windows kayıt defterinden dikkatlice kaldırmak için hassas araçlar kullanır ve hayati önem taşıyan hiçbir şeye zarar vermemeye özen gösterir.

Düzeltme 2: Windows 10 Güncellemelerini Kontrol Edin

Çalışma Zamanı Hatası 203 için bir düzeltme arıyorsanız, bir sistem güncellemesi tam da doktorun sipariş ettiği şey olabilir. Güncellemeler, herhangi bir zor işi kendiniz yapmadan sistemdeki yanlış olanı düzeltmenin harika bir yoludur. Yazılımın en son sürümü genellikle mevcut sürümünüzde keşfedilen yaygın hatalar için düzeltmeler içerir.

Sistem güncellemeleri, sorunun Windows yerine donanım veya uygulamalardan gelmesi durumunda hata direncini artırabilecek geliştirmeler de içerir. Başka bir deyişle, güncelleme yapmak, size yüksek ödüller kazandırabilecek düşük riskli bir stratejidir. Dahası, bundan en iyi şekilde yararlanmak için işletim sistemini yine de güncellemelisiniz:

  • Windows tuşuna basın ve Başlat Menüsüne Windows Update yazın.
  • En iyi sonucu seçin.
  • Windows Update penceresinde, Güncellemeleri Kontrol Et düğmesini tıklayın.
  • Herhangi bir güncelleme bulunursa, Windows indirmeye başlamanızı isteyecektir. Böyle yap.

Güncellemeyi uygun bir zamana planlayabilirsiniz. Windows sistemi yeniden başlatacak ve kuruluma başlayacaktır. Bittiğinde, tekrar oturum açın ve Uygulama veya programda Çalışma Zamanı Hatası 203'ün hala devam edip etmediğini kontrol edin. Güncelleme büyük ihtimalle sorunu çözmüştür.

Düzeltme 3: Kötü Amaçlı Yazılımları Auslogics Anti-Malware ile Kaldırma

Virüsler sisteminizi istila edebilir ve hassas dosyalara zarar verebilir. Ayrıca, bazı programların çalışmasını durdurabilir ve diğerlerini her başlattığınızda bir çalışma zamanı hatası bildirebilirler. Kötü amaçlı yazılım bulaşmasının bu tür sonuçlarını ortadan kaldırmak için birinci sınıf, profesyonel bir bilgisayar bulaşma temizleme aracı çalıştırmalısınız.

Windows Defender, Windows 10'daki temel virüs taramaları için yeterince iyidir, ancak en karmaşık ve karmaşık enfeksiyonları yakalamak için yeterli olmayabilir. En iyi seçenek, yalnızca virüslere değil, casus yazılımlara, kripto madenciliğine, Truva atlarına, fidye yazılımlarına ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı da savaşan bir araç kullanmaktır.

Auslogics Anti-Malware'in ötesine bakmanıza gerek yok. Bu araç, sistem güvenliği ihtiyaçlarınız için Microsoft tarafından onaylanmıştır. Ana güvenlik paketiniz olarak veya Windows Defender veya başka bir antivirüs ile birlikte çalışabilir. Auslogics Anti-Malware ile derin bir tarama yapmak, var olduğunu hiç düşünmediğiniz kötü amaçlı öğeleri tespit etmenize yardımcı olur.

Ancak, güvenlik yazılımınızı her zaman en son tanımlarla güncel tuttuğunuzdan emin olun. Sürekli yeni kötü amaçlı yazılım türleri oluşturulduğundan, bunu yapmak, yazılımın sisteminize zarar verebilecek her türlü yeni virüsle savaşmaya hazır olmasına yardımcı olur.

Düzeltme 4: Çakışan Uygulamaları Kaldırın

Aynı sistemdeki başka bir uygulamayla çakışırsa, bir programın çalışma süresi sırasında bir hata oluşabilir. Bazı güvenlik yazılımlarının, programın başka bir benzer programla çakışabileceği konusunda kullanıcıyı uyarmasının bir nedeni vardır. Bunun nedeni, benzer programların genellikle birbirlerinin işlevlerini etkileyen yinelenen işlemlere sahip olmasıdır.

Bu nedenle, belirli bir uygulamayı çalıştırmaya çalıştığınızda Çalışma Zamanı Hatası 203 sorununu alıyorsanız, bilgisayarınızda benzer programları kontrol edin ve kaldırın. Belki de programın kendisinde soruna neden olan bazı hatalar vardır. Herhangi bir yama veya hata düzeltmesi için geliştiricinin web sitesini kontrol edin. Yazılımın yeni bir sürümü varsa, onu da güncelleyin ve herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın.

Bu işe yaramazsa, hataya neden olan programı kaldırmayı ve aynı işi yapmak için başka bir uygulamayı kullanmayı deneyin.

Bunların hiçbiri sizin için işe yaramazsa, sonraki düzeltmeyi deneyin.

Düzeltme 5: Sürücüleri Güncelleyin

Eski sürücülerin sıklıkla sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Doğrudan donanım kullanan uygulamalar, sorunsuz çalışabilmeleri için donanım sürücülerinin güncel olmasını gerektirir. Bir sürücünün bozulması, şu anda çözmeye çalıştığınız sürücü gibi çalışma zamanı sorunlarına neden olabilir. Durdurma Hatalarından farklı olarak, hangi donanım sürücüsünün sorumlu olabileceğini belirlemek nadiren kolaydır. Neyse ki senin için anlamana gerek yok. Auslogics Sürücü Güncelleyici sizin için zor işi yapacak. Sadece yazılımı yükleyin ve sisteminizi eski, eksik ve bozuk sürücüler için tarayın. Oradan, yalnızca gerekli sürücüyü güncellemek veya birkaç dolar ödeyerek güncellemek, tek bir tıklama ile her şeyi güncellemek size kalmış.

Hepsi bu, Çalışma Zamanı Hatası 203 onarım kılavuzunda var. Bu makalenin, sisteminizin tekrar normal şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olduğunu umuyoruz.