Windows 10'da diğer kullanıcı hesapları nasıl kapatılır?

Bilgisayarınızı birden çok kişi kullanıyorsa, parola korumalı bir kullanıcı hesabı oluşturarak ayarlarınızı kişiselleştirebilir ve dosyalarınızı gizli tutabilirsiniz. Diğer kullanıcılar da hiç kimsenin dosyalarına dokunmamasını sağlamak için hesaplarını bir parola ile koruyabilirler. Ancak, oturumu kapatmayı unuturlarsa, profilleri yine de arka plan kaynaklarını tüketebilecek belirli hizmetleri ve işlemleri çalıştıracaktır. Öyleyse, "Windows 10'da başka bir kullanıcının oturumunu nasıl kapatırım?" Diye merak edebilirsiniz.

Cihazınızda hala başka kullanıcı hesapları varsa, bunun bilgisayarınızın genel performansını etkileyebileceğini unutmayın. İşlemlerin ve uygulamaların normalden daha yavaş çalıştığını fark edeceksiniz. Üstelik bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, piliniz çabuk bitecektir. Bu sorunların ortaya çıkmasını önlemek için, size Windows'ta bir kullanıcının oturumunu nasıl kapatacağınızı öğreteceğiz. Bunu Görev Yöneticisi veya Komut İstemi aracılığıyla yapabilirsiniz. Devam etmeden önce, yalnızca yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap kullanıyorsanız adımları başarıyla gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Yöntem 1: Görev Yöneticisi aracılığıyla

 1. Klavyenizde Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Bu kısayolu kullanmak, Görev Yöneticisini kolaylıkla başlatmanıza izin vermelidir.
 2. Görev Yöneticisi açıldığında, Kullanıcılar sekmesine gidin.
 3. Mevcut kullanıcı hesaplarına bakın ve oturumu kapatmak istediğinizi seçin.
 4. Pencerenin altına gidin ve Oturumu Kapat düğmesini tıklayın. Bunu kullanıcıyı sağ tıklayıp ardından bağlam menüsünden Oturumu Kapat'ı seçerek de yapabilirsiniz.
 5. Kullanıcının kaydedilmemiş verilerinin kaybolacağını söyleyen bir uyarı göreceksiniz. Diğer kullanıcının herhangi bir veri kaybetmeyeceğinden eminseniz Kullanıcı Oturumu Kapat düğmesini tıklayın.

Yöntem 2: Komut İstemi ile

Bu çözüm için, yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresi başlatmanız gerekecektir. Bunu aşağıdaki talimatları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesini tıklayın, ardından "Komut İstemi" yazın (tırnak işareti olmadan).
 2. Sonuçlardan Komut İstemi'ne sağ tıklayın, ardından içerik menüsünden Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin.
 3. Komut İstemi açıldığında, o anda cihazda oturum açmış olan kullanıcıları tanımlamanız gerekir. Bunu aşağıdaki komut satırını çalıştırarak yapabilirsiniz:

sorgu oturumu

Not: Her kullanıcı hesabının kendi kimliği vardır. Çıkış yapmak istediğiniz kişinin kimliğini not almayı unutmayın.

 1. Şimdi aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor. Ancak, "ID" yi daha önce not aldığınız kullanıcı kimliğiyle değiştirin.

oturum kapatma kimliği

 1. Cihazdaki aktif kullanıcı hesaplarını görmek için 3. Adımdaki komutu çalıştırın. Diğer kullanıcı hesabından başarıyla çıkış yaptığınızı göreceksiniz.

Yöntem 3: Windows PowerShell ile

Son olarak, diğer kullanıcıları Windows 10'dan nasıl kapatacağınızı öğrenmek istiyorsanız, yükseltilmiş bir PowerShell'i nasıl açacağınızı bilmelisiniz. İşte talimatlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Seçeneklerden Windows PowerShell'i (Yönetici) seçin.
 3. Windows PowerShell (Yönetici) açıldıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırın:

quser | Select-String "Disk" | Her biri için {logoff ($ _. Tostring () -split '+') [2]}

 1. Windows PowerShell'den (Yönetici) çıkın.

Son yöntemin, şu anda kullanmakta olduğunuz hesap dışındaki tüm diğer kullanıcıların oturumunu kapattığını unutmayın.

Profesyonel İpucu:

Cihazınızdaki diğer kullanıcıların indirme ve tarama etkinliklerini kontrol etmek zor olabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızı tehditlerden ve saldırılardan korumak için, Auslogics Anti-Malware yüklemenizi öneririz. Bu güçlü güvenlik aracı, var olduğunu hiç düşünmediğiniz kötü amaçlı öğeleri tespit edebilir. Kötü amaçlı yazılımın arka planda ne kadar gizlice çalıştığı önemli değil, Auslogics Anti-Malware onu hemen tespit edebilecektir. Böylece, başkaları cihazınızı kullanırken bile ihtiyacınız olan gönül rahatlığına sahip olacaksınız.

Windows 10 PC'de birden çok kullanıcı hesabının nasıl yönetileceğine dair bazı ipuçlarınız var mı?

Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın!