Ya USB-C Windows 10'da çalışmıyorsa?

USB-A ve USB-B bağlantı türleri, çoğu kullanıcının alışkın olduğu şeydir. Ancak bu günlerde yeni USB-C bağlantı türü ile elde edebileceğiniz daha çok şey var. Bu seçenek ile kullanıcılar bilgisayarlarını şarj edebilir. Dahası, bilgisayarlarını medya oynatıcılar, akıllı telefonlar, bağlantı istasyonları ve ekran adaptörleri gibi diğer USB-C tipi cihazlara da bağlayabilirler.

Ancak, kullanıcıların büyük bir kısmının USB-C bağlantılarında sorun yaşadığının farkındayız. Çoğu durumda sorunlar, donanım veya yazılımdaki sorunlardan kaynaklanır. Endişelenmeyin çünkü bir Windows 10 bilgisayarda USB-C sorunlarını kolayca çözebilirsiniz. Hepsinden sonra. Sorunu nasıl çözeceğinizi belirlemek için kullanabileceğiniz bildirimler alacaksınız.

USB-C konektörü nedir?

USB Implementers Forum tarafından geliştirilen USB-C bağlantı türü, hem gücü hem de verileri iletmek için bir araçtır. Bunun, organizasyon üyeleri tarafından endüstri standardı bir bağlayıcı olarak tasarlandığını, onaylandığını ve piyasaya sürüldüğünü belirtmek gerekir. Apple, Microsoft, Dell, HP, Intel ve Samsung dahil 700'den fazla şirket USB Uygulayıcıları Forumu'nun bir parçasıdır. Bu aynı zamanda birçok bilgisayar üreticisinin USB-C teknolojisini kolayca kabul etmesinin nedenidir.

Mikro USB konektörüne benzer mi?

İlk bakışta, USB-C konektörü bir mikro USB konektörüne çok benziyor. Bununla birlikte, eski, belirgin bir oval şekle sahiptir. Dahası, en iyi özelliğini barındırmak için biraz daha kalındır - MagSafe ve Lightning gibi, USB-C konektörünün yukarı veya aşağı yönü yoktur. Konektörü doğru bir şekilde hizalamanız yeterlidir ve doğru şekilde takmak için çevirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da kabloların her iki ucunda da aynı konektörlere sahip olmasıdır. Bu, hangi ucun nereye gittiğini anlamakta zorlanmayacağınız anlamına gelir.

USB-C ve USB 3.1'in karşılaştırılması

USB-C bağlantı türünün varsayılan protokolü USB 3.1'dir. Teorik olarak, 10Gbps'de USB 3.1, USB 3.0'dan iki kat daha hızlıdır. Bununla birlikte, USB 3.1 için bağlantı noktaları yine de orijinal, daha büyük şekillerinde bulunabilir. Bu tür bağlantı noktalarına 'USB 3.1 Tip-A denir. Genel olarak, USB-C konektörlü USB 3.1 bağlantı noktalarını görmek daha yaygın hale geldi.

Windows 10 bilgisayarda USB-C sorunları nasıl giderilir

USB-C bağlantısı çalışmadığında karşılaşabileceğiniz bildirimlerden bazıları şunlardır:

 • USB cihazınızı tamir edebilirsiniz
 • Yavaş USB şarj cihazı bağlantısı
 • Ekran bağlantısı sınırlı olabilir
 • PC şarj olmuyor
 • USB cihazı çalışmayabilir
 • Bu iki cihaz iletişim kuramıyor
 • USB cihazı düzgün çalışmıyor olabilir
 • Farklı bir USB bağlantı noktası kullanın
 • USB veya Thunderbolt cihaz işlevselliği sınırlı olabilir

Her bildirimin bir çözümü vardır. İster USB-C uyumluluğunu düzeltmeniz veya sürücülerinizi güncellemeniz gerekse, sorunu çözmek için her zaman yapabileceğiniz bir şey vardır.

'USB cihazınızı düzeltmeniz mümkün olabilir' hata bildirimini gördüğünüzde ne yapmalısınız?

Bir USB-C bağlantı türü kullanmaya çalışırken bu bildirimi görürseniz, aygıt veya bilgisayarınızdaki sürücülerle ilgili bir sorun olması gerekir. Donanım ve aygıtlar için sorun gidericiyi çalıştırabilir veya sorunu çözmek için sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

Hızlı çözüm «USB-C Windows 10'da çalışmıyor» sorununu hızlı bir şekilde düzeltmek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli ÜCRETSİZ bir araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.

Donanım ve Aygıt sorun gidericisini çalıştırma

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. "Kontrol paneli" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Kontrol Paneli açıldığında, pencerenin sağ üst köşesine gidin ve Görüntüle seçeneğine tıklayın.
 4. Seçeneklerden Büyük Simgeler'i seçin.
 5. Sorun Giderme'yi tıklayın.
 6. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Tümünü Görüntüle'yi tıklayın.
 7. Donanım ve Aygıtlar'ı seçin.
 8. İleri'ye tıklayın, ardından ekrandaki talimatları izleyin.

Araç, donanımınız ve cihazlarınızla ilgili sorunları onarmaya çalışarak belirlemeye başlayacaktır.

Aygıt sürücülerini düzeltmek için Windows Update'i kullanma

 1. Görev çubuğunuzdaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Listeden Ayarlar'ı seçin.
 3. Güncellemeler ve Güvenlik'i tıklayın.
 4. Sol bölme menüsüne gidin ve Windows Update'i seçin.
 5. Sağ bölmeye gidin, ardından Güncellemeleri Denetle'yi tıklayın.
 6. Mevcut tüm güncellemeleri yükleyin.

Aygıt sürücülerinizi güncelleme

Bilgisayarınızdaki aygıt sürücülerinin bozuk, hasarlı veya eski olması mümkündür. Ünitenize yeni bir sürücü seti vermek için bunları güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır: üreticinin web sitesine gitmek veya Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak güncelleme sürecini otomatikleştirmek.

Ya USB-C Windows 10'da çalışmıyorsa?

Sürücülerinizi manuel olarak güncellemenin zaman alıcı ve riskli olabileceğini belirtmekte fayda var. Bahsettiğimiz gibi, üreticinin web sitesinde uyumlu sürücüleri aramanız gerekiyor. Yanlış sürücüleri indirip yüklerseniz, bilgisayarınızda daha fazla soruna neden olabilirsiniz.

Öte yandan, süreci Auslogics Driver Updater yardımıyla otomatik hale getirdiğinizde, olası PC hasarlarından kaçınıyorsunuz. İşin en iyi yanı, aracın yalnızca USB-C bağlantı türü sorununa neden olanla değil, tüm sorunlu sürücülerle ilgilenmesidir. Böylece, bilgisayarınızın performansında ve hızında önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Cihaz sorunları için hata kodlarını bulma

Cihazınızla ilgili sorunları uygun şekilde ele almak için hata kodunu bilmek önemlidir. Hata kodunu almak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Görev çubuğunuzdaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Sorunlu aygıta sağ tıklayın, ardından Özellikler öğesini seçin.
 4. Hata kodunu görmek için Aygıt Durumu iletişim kutusuna gidin.

Bağlanan yavaş USB şarj cihazı nasıl düzeltilir

'USB şarj cihazı yavaş bağlandı' bildirimi göründüğünde, bunun arkasında çeşitli olası nedenler vardır. Bunlardan bazıları:

 • Cihazınız veya bilgisayarınızla uyumlu olmayan bir şarj cihazı kullanıyorsunuz.
 • Şarj cihazınızın gücü, cihazınız veya bilgisayarınız için yetersiz. USB-C konektörlü cihazların daha büyük güç limitlerine sahip olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, cihaz USB güç dağıtımını desteklediği sürece daha yüksek güç seviyelerinde şarj daha hızlı olmalıdır.
 • Şarj cihazını cihazınız veya bilgisayarınızdaki bağlantı noktasına doğru şekilde bağlamamışsınızdır.
 • Kablonun güç kapasitesi şarj cihazının kendisi, cihaz veya bilgisayar için yeterli değil.
 • USB bağlantı noktanız tozlu veya kirli olduğundan şarj cihazının doğru şekilde takılmasını engelliyor.
 • Şarj cihazını harici bir yuva veya hub aracılığıyla cihazınıza veya bilgisayarınıza bağladınız.

Cihazınızla birlikte gelen şarj cihazını ve kabloyu kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu çevre birimleri endüstri standartlarına göre tasarlanmıştır. Dolayısıyla, şarjı hızlandırmak için doğru güç kapasitesine sahipler. Öte yandan, şarj cihazınızın cihazınızdaki veya bilgisayarınızdaki USB-C bağlantı noktasına doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bağlantı noktası tozlu veya kirliyse, temizlemek için basınçlı hava kullanabilirsiniz.

Not: Kullanılabilir USB-C konektörlü sistemlerin daha yüksek güç sınırları vardır ve 5V, 3A veya 15W'a kadar destekleyebilirler.

'Ekran bağlantısı sınırlı olabilir' hata bildirimini çözme

Bu hata bildirimini görmenizin birçok nedeni vardır. Donanım kilidinin kablo, cihaz veya PC'nin desteklemediği yeni özelliklere sahip olması mümkündür. Ayrıca, dongle'ı doğru bağlantı noktasına veya harici bir yuva veya hub aracılığıyla bağlamış olup olmadığınızı da kontrol etmelisiniz. Öte yandan, USB-C bağlantısına sahip diğer cihazların dongle ile çakışması da mümkündür.

USB-C konektörünün USB olmayan konektörler için kullanabileceğiniz Alternatif Modlara sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu modlar HDMI, DisplayPort ve MHL'dir. Bu nedenle, bilgisayarınızın, kablonuzun ve harici ekranın yukarıda belirtilen alternatif modları destekleyip desteklemediğini kontrol ederek 'Ekran bağlantısı sınırlı olabilir' hata bildirimini çözebilirsiniz. Ayrıca, dongle'ın veya cihazın doğrudan bilgisayarınıza bağlı olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Hala sorun devam ederse, farklı bir kablo kullanmayı deneyin.

'PC şarj olmuyor' hata bildiriminden kurtulma

Bu hata bildirimine muhtemelen aşağıdakilerden kaynaklanmaktadır:

 • Uyumsuz bir şarj cihazı kullandınız.
 • Cihazınızı veya bilgisayarınızı düzgün şekilde şarj etmesini engelleyen daha düşük güç limitlerine sahip bir şarj cihazı kullandınız.
 • Şarj cihazını PC'nizdeki bağlantı noktasına yanlış bağladınız.
 • Kablonun güç kapasitesi şarj cihazını barındıramaz.
 • USB bağlantı noktaları tozlu veya kirlidir ve şarj cihazının doğru şekilde takılmasını engeller.
 • Şarj cihazını harici bir hub veya yuva aracılığıyla bağladınız.

Cihazınızın veya bilgisayarınızın ambalajıyla birlikte gelen şarj cihazını ve kabloyu kullanarak USB-C uyumluluk sorunlarını çözebilirsiniz. Bağlantı noktalarını temizlemek için basınçlı hava da kullanabilir, böylece dongle'ı doğru şekilde takabilirsiniz.

'USB cihazı çalışmayabilir' hatasını çözme

Bu hata bildirimi, PC'nizdeki Windows sürümü USB-C bağlantı noktasına bağlanmaya çalıştığınız aygıtın sürücüsünü desteklemediğinde görünür. Dolayısıyla, bunun çözümü, işletim sisteminiz için en son güncellemeleri yüklemektir. Bunu aşağıdaki talimatları izleyerek yapabilirsiniz:

 1. Görev çubuğunuzdaki Ara simgesine tıklayın.
 2. "Ayarlar" yazın (tırnak işaretleri olmadan) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Güncelleme ve Güvenlik'i seçin.
 4. Güncellemeleri Kontrol Et'i tıklayın.
 5. Mevcut güncellemeleri yükleyin.

'Bu iki cihaz iletişim kuramıyor' hatası nasıl düzeltilir

USB-C ile iki cihazı bağlarken sorun yaşadığınızda bu hata bildiriminin görüneceğini göreceksiniz. Cihazlardan birinin veya her ikisinin USB-C bağlantı türünü desteklememesi mümkündür. Buradaki geçici çözüm, iki Windows bilgisayarı bağladığınızdan emin olmaktır.

'USB cihazı düzgün çalışmıyor olabilir' hatasını çözme

Bilgisayarınız USB-C ile bağlanmaya çalıştığınız cihazı desteklemiyorsa, bu hata mesajını görürsünüz. Dizüstü bilgisayarınızın gücünün sınırlı olması da mümkündür, çünkü onu pilinizden alıyorsunuz. Bu durumda, farklı bir bilgisayar kullanmayı deneyebilir veya cihazınızı harici bir güç kaynağına bağlamayı deneyebilirsiniz.

'Farklı bir USB bağlantı noktası kullan' uyarısı aldığınızda ne yapmalısınız?

Bu hata bildirimini aldığınızda, USB bağlantı noktası Thunderbolt, DisplayPort veya MHL'yi desteklemiyor olabilir. Bu durumda, PC'nizde farklı bir bağlantı noktası kullanmayı deneyebilirsiniz. Belirli bir bağlantı noktasına bağladığınızda USB aygıtının işlevselliğinin sınırlanmış olması da mümkündür. Sorunu çözmek için bilgisayarınızda farklı bir bağlantı noktasına takmayı deneyebilirsiniz.

'USB veya Thunderbolt cihaz işlevselliği sınırlı olabilir' hatasını çözme

Bu hata bildiriminin arkasındaki nedenler, sınırlı ekran bağlantısı sorunlarına neden olana benzer. Dolayısıyla, PC'nizin ve kablonuzun bağlanmaya çalıştığınız cihazla aynı USB-C özelliklerini desteklediğinden emin olarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca, dongle'ın bilgisayarınıza doğrudan bağlı olduğundan da emin olmalısınız.

Hangi bağlantı türünü tercih edersiniz?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!