Chrome ve Chromium arasındaki fark nedir?

Google tarafından geliştirilen ve sürdürülen özel web tarayıcısı olan Chrome'a ​​şüphesiz herkes aşinadır. 2008 yılında tanıtıldı.

Ancak, pek çok kişi Chromium ile konuşmuyor. Bazıları bunun Chrome ile bağlantılı olup olmadığını bilmek ister (aynı logoya sahip, ancak mavi renkte olduğu için), bazıları ise bunun kötü amaçlı bir program olup olmadığını merak ediyor.

Bugün gerçekleri ortaya çıkaracağız. Bilmeniz gerekenleri öğrenmek için lütfen okumaya devam edin.

Chromium Nedir?

Chromium, Chromium Project tarafından sağlanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Açık kaynak, geliştiricilerin kaynak kodunu değiştirmelerine izin verildiği anlamına gelir. Ancak, Chromium Project geliştirme topluluğunun yalnızca güvenilir üyelerinin bunu yapmasına izin verilir.

Öte yandan Chrome, Chromium'a dayanmaktadır - Google geliştiricileri kendi özel kodlarını Chromium kaynak koduna eklediler. Bunun anlamı, Chrome'un Chromium'da bulunmayan bir dizi özelliğe sahip olmasıdır (örneğin, daha fazla video biçimini destekler ve güncellemeleri otomatik olarak yükler).

Not: Aynı senaryo Chrome OS (Chromebook'lar için işletim sistemi) için de geçerlidir. Google bunu aynı zamanda açık kaynaklı bir proje olan Chromium OS'den geliştirdi.

Chromium Browser ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir?

Chrome, Chromium kaynak kodu üzerine inşa edilmiş olsa da, Google'ın birkaç iyileştirmeden fazlasını eklemesi bekleniyor. Öyleyse iki tarayıcının nasıl farklı olduğuna bir göz atalım:

  • Google Güncelleme: macOS ve Windows işletim sisteminde, Chrome'u indirdiğinizde, tarayıcıyı otomatik olarak güncelleyen ek bir arka plan uygulaması alırsınız (Ancak Linux'ta, standart yazılım yönetimi araçları kullanılarak bir güncelleme yapılır).

Chromium bu otomatik güncelleme özelliğinden yoksundur. Güncellemeleri manuel olarak almanız gerekecek. Ancak, doğrudan Chromium Project kaynak kodundan geldiği için, güncellemeler daha sık kullanıma sunulur ve tarayıcı sürekli değişir.

  • Adobe Flash (Pepper API): Chrome, tarayıcıyla düzenli olarak güncellenen korumalı bir PPAPI Flash eklentisiyle birlikte gelir. Bu eklenti genellikle Adobe web sitesinde bulunan eski NPAPI Flash eklentisine tercih edilir.

Öte yandan Chromium, Flash'ı yerel olarak desteklemez. Ancak Pepper API (PPAPI) Flash eklentisini Chrome'dan alıp Chromium'a yükleyebilirsiniz.

  • Kapalı kaynaklı medya codec bileşenleri: Chrome'da MP3, AAC ve H.264 desteği vardır.

Öte yandan Chromium, yalnızca Chrome'da da bulunabilen Theora, Opus, WAV, VP8, VP9 ve Vorbis gibi ücretsiz ve temel kodekleri içerir. Bu, Chrome'da daha fazla medya içeriğinin keyfini çıkaracağınız anlamına gelir.

Videoları Chromium kullanarak YouTube veya Netflix gibi sitelerde izlemek için gerekli codec bileşenlerini manuel olarak yüklemeniz gerekir.

  • Uzantı kısıtlamaları: Chromium dış uzantılara izin verirken, Chrome yalnızca Web Mağazası'nda barındırılanları kabul eder. Ancak, Chrome'da geliştirici modunu etkinleştirerek daha fazla özgürlük kazanabilirsiniz.
  • Kilitlenme ve hata raporlama: Chrome'da, bir kilitlenme veya başka hatalar olduğunda, istatistikleri analiz edebilmeleri için Google'a rapor göndermeyi seçebilirsiniz. Bu kilitlenme raporlama özelliği Chromium'da mevcut değildir, bu da kendi başınıza bir hata izleme yapmanız gerektiği anlamına gelir.
  • Güvenlik Korumalı Alanı: Güvenlik korumalı alan modu hem Chrome'da hem de Chromium'da mevcut olsa da, özellik Chromium'un bazı Linux dağıtımlarında genellikle varsayılan olarak kapalıdır (Not: Etkin olup olmadığını kontrol etmek için yaklaşık: korumalı alana gidin).

Not: Chromium, Google tarafından markalanmasa da, yine de Google'ın sunucularına bağlı birçok özelliğe sahiptir. Varsayılan olarak etkindirler. Örneğin, anti-phishing, tahmin, yanlış yazılmış bir web adresini düzelten bir hizmet ve çok daha fazlası (Bunları Ayarlar sayfasında listelenmiş olarak bulabilirsiniz). Ayrıca Google hesabınızla Chromium'da oturum açabilir ve verilerinizi senkronize edebilirsiniz.

Hangisi Daha İyi, Chrome mu Chromium mu?

Chromium, Chrome'dan daha mı iyi? Cevap, bir tarayıcıda neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. İleri düzey bir kullanıcıysanız ve açık kaynaklı yazılımı tercih ediyorsanız Chromium iyi bir seçimdir.

Ancak herhangi bir özel yapılandırma gerektirmeyen bir tarayıcıya ihtiyacınız varsa, Chrome tam size göre. Çevrimiçi ortamda daha fazla medya içeriğinin keyfini çıkarmanıza ve Flash gerektiren web sitelerine erişmenize izin verme ek avantajına sahiptir.

SSS:

Chrome Bilgilerimi İzliyor mu?

Chrome, tarayıcının farklı bileşenlerini nasıl kullandığınız hakkında Google'a bilgi gönderen bir kullanıcı ölçüm özelliğine sahiptir. Bu, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için belirli kararlar almalarını sağlar.

Ayrıca Chrome, benzersiz bir istemci kimliğiyle geliyordu. Ancak Google bunu 2010 yılında durdurdu.

Chromium, Chrome'dan Daha Az Bellek Kullanır mı?

Bazı kullanıcılar bellek kullanımının her iki tarayıcı için de yaklaşık olarak aynı olduğunu bildiriyor. Bununla birlikte, Google ile daha az iletişim kurduğu için Chromium'un biraz daha küçük olması bekleniyor.

Google Chrome'u Nasıl Edinebilirim?

Chrome'u Google Chrome indirme sayfasından (//www.google.com/chrome/) yükleyebilirsiniz.

Chromium'u Nasıl Alabilirim?

Mac veya Windows kullanıcısıysanız, resmi Chromium yapılarını buradan edinebilirsiniz. Ancak, yalnızca son teknoloji olduklarını ve otomatik olarak güncellenmeyeceklerini aklınızda bulundurmalısınız.

Bir Linux kullanıcısıysanız, Chromium'u doğrudan yüklemek için Linux dağıtımının yazılım havuzlarından geçebilirsiniz.

Uzman ipucu: Sık sık program veya sistem hataları ve çökmelerle karşılaşır mısınız? Tam bir tarama yapmak için Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı öneririz. Araç, bu sorunları otomatik olarak düzeltir ve PC'nizin kararlılığını geri yükler. Ayrıca gereksiz dosyaları temizler ve sisteminizi daha yüksek hızlar elde edecek şekilde yapılandırır.