Otomatik olarak önerilen belirli URL'ler Chrome, Firefox ve IE'den nasıl silinir?

Yani, işi olabildiğince hızlı halletmeye çalışıyorsunuz. Ancak, görevi tamamlamak için hala çok sayıda çevrimiçi araştırma gerekiyor. Bu nedenle, tarayıcınıza gidin ve ziyaret etmeniz gereken sitenin URL'sini yazın. Bununla birlikte, tarayıcınız URL'yi daha önce ziyaret ettiğiniz veya yanlış yazdığınız bir adresle otomatik olarak tamamlar. Her zaman silmek için uzun URL'yi vurgularsınız. Tarayıcınızın URL'leri otomatik olarak önermesi can sıkıcı değil mi?

İstenmeyen URL'leri Tarayıcımdan Silme

Tarayıcınızın önerdiği tüm URL'lerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak pratik değildir. Zamanınızın çoğunu tüketecek ve sizi daha da yavaşlatacaktır. Dolayısıyla, tarama deneyiminizi kolaylaştırmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz tarayıcınızdan yalnızca istenmeyen URL'leri silmektir. Bu yazıda, Chrome, Firefox ve Internet Explorer'da otomatik tamamlama önerilerini nasıl sileceğinizi öğreteceğiz.

Chrome'da Otomatik Tamamlama Önerileri Nasıl Silinir?

İstenmeyen URL'leri Chrome tarayıcınızdan silmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Chrome'u açın ve URL kutusunu tıklayın.
 2. Normalde yaptığınız gibi web adresini yazın.
 3. İstenmeyen otomatik tamamlama önerisi göründüğünde, klavyenizdeki ok tuşlarını kullanarak seçeneği vurgulayın.
 4. Öneriden kurtulmak için Shift + Delete tuşlarına basın.

Mozilla Firefox'ta İstenmeyen URL'lerden Kurtulma

Firefox'ta, istenmeyen URL'leri Chrome'dan kaldırmanın aynısını uygulayabilirsiniz. "Otomatik tamamlama önerilerini Mozilla Firefox'tan kaldırmak için kısayol tuşları nelerdir?" Diye sorabilirsiniz. Cevabı keşfetmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Mozilla Firefox'u başlatın, ardından URL kutusunu tıklayın.
 2. Web adresini yazmaya başlayın, ardından istenmeyen URL'yi vurgulamak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanın.
 3. İstenmeyen URL'den kurtulmak için klavyenizdeki Sil'e basın.

Özellikle Firefox'un en son sürümünü kullanırken, vurgulanan girişin adres çubuğunda kalmaya devam edeceğini belirtmek gerekir. Ancak, onu vurgulayıp klavyenizdeki Geri tuşuna basarak kurtulabilirsiniz.

Otomatik Olarak Önerilen URL'leri Internet Explorer'dan Kaldırma

İşlem, Internet Explorer'da biraz farklıdır. İstenmeyen URL'leri silmek istediğinizde, şu talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Internet Explorer'ı açın, ardından adres çubuğunu tıklayın.
 2. URL'yi yazmaya başlayın.
 3. İstenmeyen öneriyi vurgulamak için ok tuşlarını kullanın.
 4. URL'nin en sağ tarafındaki X simgesini tıklayın. Bunu yapmak, istenmeyen URL'yi kaldıracaktır.

Profesyonel İpucu: Web tarayıcınızın performansını optimize etmek istiyorsanız, Auslogics BoostSpeed'i yüklemenizi öneririz. Güçlü temizleme modülü, web tarayıcısı önbelleği ve kullanılmayan hata günlükleri dahil olmak üzere çeşitli bilgisayar çöp türlerini etkili bir şekilde temizler. Dahası, sistem ve İnternet bağlantı ayarlarını optimize ederek sorunsuz gezinme, daha iyi sesli / görüntülü arama kalitesi ve daha hızlı indirme sağlar.

Auslogics BoostSpeed, tarama etkinliklerinizin izlerini ortadan kaldıran gizlilik araçları bile içerir. Böylece, tarayıcınızın performansını artırırken hassas kişisel bilgilerinizi korur.

Otomatik tamamlama önerilerini, göz atma deneyiminizde yararlı buluyor musunuz?

Aşağıdaki tartışmaya katılarak cevabınızı paylaşın!