Windows 10 geri alma işleminden sonra klavye çalışmıyorsa ne olur?

Yeni bir eve taşındığınızda, huzurlu ve rahat bir uyku çekmeniz birkaç gece sürecektir. Ayrıca yeni bir çift ayakkabı giydiğinizde katlanmak zorunda olduğunuz korkunç hırsızlık döneminden de muhtemelen nefret ediyorsunuz. Söylemeye gerek yok, yeni şeylere ve değişikliklere alışmak zor olabilir.

Bu nedenle, Microsoft başlangıçta Windows 10'u piyasaya sürdüğünde, pek çok kullanıcı yükseltmeyi denemekle ilgilenmedi. Böylelikle teknoloji devi, yeni işletim sistemini tüm Windows 8 ve Windows 7 kullanıcılarına ücretsiz olarak sundu. Sonuç olarak, birçoğu çoğunluğa katıldı ve Windows 10'a yükseltildi. Ancak, bu kullanıcıların önemli bir yüzdesi işletim sisteminden hayal kırıklığına uğradı ve eski sürüme geri dönmeyi seçti.

Windows'un güçlü ve verimli bir işletim sistemi olduğu doğrudur. Ancak hepimiz bunun mükemmel olmaktan uzak olduğunu biliyoruz. Hangi sürümü kullanırsanız kullanın, sorunlarla dolu. Dolayısıyla, Windows 8 veya Windows 7'ye geri dönmeyi planlıyorsanız, muhtemelen çeşitli sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu sorunları nasıl çözeceğinizi bilmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok.

Windows 10 geri alma işleminden sonra klavye çalışmıyorsa ne olur? Artık endişelenmeyin çünkü ihtiyacınız olan çözümlere sahibiz. Bu yazıda, bir Windows 10 geri alma işleminden sonra klavyenin çalışmayı nasıl durduracağını size göstereceğiz. Sizin için en uygun çözümü bulana kadar listemizde ilerlediğinizden emin olun.

Windows 10 Geri Döndürüldükten Sonra Klavyenin Çalışmaması ile İlgili Yaygın Sorunlar

Sorundan kurtulmaya çalışmak, onu çözmenin ilk adımıdır. Tekrar olmasını engellemenin yollarını bulmalısın. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, sorunun nedenini anlamaktır. Sorunla ilgili yaygın durumlardan bazıları şunlardır:

 • Windows 10 geri alma işleminden sonra klavye ve fare çalışmıyor - Bazı kullanıcılar klavye ve farelerinin işletim sisteminin önceki bir sürümüne döndükten sonra çalışmayı durdurduğundan şikayet ettiler. Bu sorunu gidermek için, Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırmanız önerilir.
 • Klavye harf yazmıyor - Bir işletim sistemi geri dönüşünden sonra, kullanıcılar klavyelerinde harf yazamadıklarını bildirdi. Endişelenmeyin çünkü size Windows 10 klavyesinin harf yazmama sorununu nasıl düzelteceğinizi öğreteceğiz. Çoğu durumda, Güvenli Mod'a girmek sorunu çözer.
 • Dizüstü ve masaüstü Klavye arızaları - Çoğu durumda, dizüstü ve çünkü eski sürücülerin masaüstü klavyeler arıza. Bunları güncellemek veya yeniden yüklemek sorunu çözebilir.

Yöntem 1: Güvenli Modda Önyükleme

Sorunu çözmenin en kolay yollarından biri Güvenli Modda başlatmaktır. Bunu yapmak, sisteminizi yalnızca çalışan varsayılan sürücüler ve uygulamalarla başlatmanıza olanak tanır. Aşağıdaki talimatları izleyerek Güvenli Mod'a erişebilirsiniz:

 1. Klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basın. Bu, Ayarlar uygulamasını başlatmalıdır.
 2. Ayarlar uygulamasında Güncelleme ve Güvenlik'i seçin.
 3. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Kurtarma'yı seçin.
 4. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 5. Bu yolu izleyin:

Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler -> Başlangıç ​​Ayarları -> Yeniden Başlat

 1. Bilgisayarınız yeniden başladığında, bir seçenek listesi göreceksiniz. Güvenli Mod'un tercih ettiğiniz sürümünü seçin.

Güvenli Modda klavyeniz arızalı değilse, sisteminizi normal şekilde başlatmayı deneyin. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 2: Klavye Sürücünüzü Yeniden Yükleme

Windows 10 geri alma işleminden sonra klavyenin çalışmayı nasıl durduracağını öğrenmek istiyorsanız, sürücüyü nasıl yeniden yükleyeceğinizi bilmelisiniz. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin ve Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Klavyeler bölümünü bulun, ardından içeriğini genişletin.
 4. Öğeler arasında klavyenizi arayın.
 5. Klavyenizi sağ tıklayın, ardından Kaldır'ı seçin.
 6. Onay penceresini gördüğünüzde Tamam'ı tıklayın.

Klavye sürücüsünü kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, sisteminiz varsayılan klavye sürücüsünü otomatik olarak yükleyerek cihazı sorunsuz bir şekilde kullanmanıza olanak tanır.

Yöntem 3: Sürücü Klasörünü Düzeltme

Bazı kullanıcılar, sürücü klasörünü çalışan bir bilgisayardan kopyalayarak sorunu çözebildiklerini bildirdi. Yani, aynı çözümü denerseniz zarar vermez. Ancak, sizinkiyle aynı sistem sürümüne sahip çalışan bir bilgisayar bulmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Windows 8'in 64 bit sürümüne sahipseniz, sürücü klasörlerini başka bir 64 bit Windows 8 bilgisayarından kopyalamanız gerekir.

Uyarı: Devam etmeden önce, orijinal sürücülerinizin ve DriverStore klasörlerinizin bir yedeğini oluşturmanız gerekir. Bu çözüm, yanlış yapılırsa sistem kararsızlığına neden olabilir. Bu nedenle, bazı sorunların ortaya çıkması durumunda bir yedeğinizin olması en iyisidir. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz:

 1. Diğer bilgisayarda şu yola gidin:

C: \ Windows \ System32

 1. Blue DRVSTORE dosyasıyla birlikte sürücüleri ve DriverStore klasörlerini arayın. Dosyayı bulmakta sorun yaşıyorsanız, iki klasörü kopyalayabilirsiniz.
 2. Bunları bir USB flash sürücüye kaydedin.
 3. USB flash sürücüyü PC'nize takın.
 4. Klasörleri C: \ Windows \ System32 klasörüne yapıştırın. Bilgisayarınızdaki mevcut klasörlerin üzerine yazmayı unutmayın.

Yöntem 4: Klavye Sürücünüzü Güncelleme

Sürücülerinizden dolayı klavye sorunları yaşıyor olmanız mümkündür. Sürücüleriniz eski veya bozuk olduğunda klavyeniz arızalanacaktır. Bu yüzden, onları güncellemenizi öneririz. Bunu yapmanın farklı yolları var. Birincisi, sürücülerinizi Aygıt Yöneticisi aracılığıyla güncelleyebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Şimdi, "aygıt yöneticisi" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Klavyenizi bulun, ardından sağ tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır. 'Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz at' seçeneğini seçin.
 4. 'Bilgisayarımdaki mevcut sürücüler listesinden seçmeme izin ver' seçeneğini seçin.
 5. Şimdi kullanmak istediğiniz sürücüyü seçin.

Sisteminizin klavyeniz için en iyi sürücü sürümünü gözden kaçırması mümkündür. Bu nedenle, sürücülerinizi güncellemenin daha güvenilir bir yolunu istiyorsanız, Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmanızı öneririz. Bu yazılım programını kurduğunuzda ve etkinleştirdiğinizde, sisteminizi otomatik olarak tanır. Tek yapmanız gereken bir düğmeyi tıklamaktır ve bu araç, üretici tarafından önerilen en son sürücü sürümlerini bulacaktır.

Yöntem 5: Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini Kullanma

Belki de sisteminizde klavyenin arızalanmasına neden olan küçük bir aksaklık vardır. Bu sorunu çözmenin en kolay yollarından biri, Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırmaktır. İşte adımlar:

 1. Klavyenizdeki Windows Key + S tuşlarına basın.
 2. "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Sol bölmeye gidin, ardından menüden Sorun Giderme'yi seçin.
 4. Şimdi sağ bölmeye gidin ve Donanım ve Aygıtlar'ı seçin.
 5. Sorun Gidericiyi Çalıştır düğmesini tıklayın.
 6. Ekrandaki talimatları izleyerek sorun giderme işlemini tamamlayın.

İşlem bittiğinde, sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yöntem 6: Kayıt Defterinizi Değiştirme

Windows 10 geri alma işleminden sonra klavyenizin hatalı çalışmasının nedenlerinden biri kayıt defteriniz olabilir. El ile düzeltmeniz gereken bazı sorunlar olabilir. Ancak devam etmeden önce, kayıt defterinin hassas bir veritabanı olduğunu bilmelisiniz. En küçük hata bile sisteminizi açmanızı engelleyebilir. Bu nedenle, aşağıdaki adımları izlemeden önce kayıt defterinizin bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun.

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın.
 2. "Regedit" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldığında, şu konumlara gidin:

ControlSet001 \ Control \ Class \ {4D36E96B-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

ControlSet002 \ Control \ Class \ {4D36E96B-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

 1. Bu anahtarların her ikisi için UpperFilters değerini bulun, ardından adını "kbdclass" olarak değiştirin (tırnak işareti olmadan). UpperFilters içinde başka değerler görürseniz, bunları silin ve yalnızca kbdclass bırakın. UpperFilters değerini görmüyorsanız, sağ bölmeye gidin ve boş alana sağ tıklayın. Yeni -> Çoklu Dize Değeri'ni seçin. Adı olarak UpperFilters'ı seçin, ardından buna göre değiştirin.
 2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Hızlı çözüm «Klavye çalışmıyor» sorununu hızlı bir şekilde çözmek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli bir ÜCRETSİZ araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.

Windows 10'u tekrar kullanmayı düşünür müsünüz?

Aşağıdaki tartışmaya katılın!