Windows 10 BSOD Hatasını Düzeltme 0x00000139

Burada olduğunuz için, Hata 0x00000139'un mavi ekranda anahtar terim olarak göründüğü bir sorun açıklaması veya bildirim gördüğünüzü varsaymalıyız. Mavi ölüm ekranının tezahürü (genellikle BSOD olarak kısaltılır) göz önüne alındığında, bilgisayarınızın çöktüğünü ve yeniden başlatıldığını da çıkarabiliriz. Bu kılavuzda, Hata 0x00000139'u ve etrafında dönen sorunları incelemeyi planlıyoruz.

BSOD 0x00000139 hatası nedir?

Hata 0x00000139 - Hata 0x00000133'e benzer - mavi bir ölüm ekranına neden olan belirli olayları tanımlayan özel bir hata kodudur. Bu durumda olayların muhtemelen hatalı çalışan ve Windows'un kapanmasına neden olan bir donanım (fiziksel) aygıt veya sürücü (yazılım) ile bir ilgisi vardır.

Tipik olarak, bir bilgisayar mavi ekrana neden olan ciddi bir çökme yaşadığında, etkilenen sistem meydana gelen sorunla ilgili bazı bilgiler (hata kodu gibi) görüntüler. Bir BSOD için hata kodu, çökmeyi tetikleyen sorunlar, faktörler, koşullar veya çökmeye neden olan olaylar vb. İle aşağı yukarı ilişkilidir.

BSOD'lerin büyük çoğunluğu - doğaları gereği - bu aygıtların fiziksel donanım bileşenleri veya sürücüleriyle ilgili sorunlara bağlıdır. Her durumda, hata kodunun yine de işleri daraltmanıza yardımcı olması bekleniyor.

Örneğin, siz web'de gezinirken bilgisayarınız Hata 0x00000133 tarafından tanımlanan kilitlenmeye maruz kaldıysa, sorunlar muhtemelen hatalı bir ağ bağdaştırıcısı veya sürücüleri tarafından tetiklenmiştir. BSOD kendini yalnızca oyun oynarken veya grafik yoğun programlar çalıştırırken gösterirse, grafik kartınızın sürücüsünün soruna neden olmada bir rol oynamış olması muhtemeldir. Bu durumların herhangi birinde, sorunu çözmek için sürücülerle ilgili sorunları çözmeniz gerekecektir.

Öte yandan, Windows'u başlatırken bir sorun hakkında sizi bilgilendirmek için Hata 0x00000133'ün ortaya çıktığı çökme nedeniyle bilgisayarınız çökerse, diğer faktörler veya değişkenler büyük olasılıkla oyunda olacaktır. İşleri biraz farklı yapmanız gerekir - çünkü normal görevleri gerçekleştirmek için bilgisayarınızda oturum bile açamazsınız.

Bazı kullanıcılar, KERNEL_SECURITY_CHECK_ FAILURE çökmesinin bilgisayarlarını uykudan uyandırmaya çalıştıktan sonra kendini gösterdiğini, diğerleri ise sorunun bir RAM yükseltmesinden sonra ortaya çıktığını bildirdi.

Windows 10 BSOD hatası 0x00000133 nasıl düzeltilir

Burada, Windows 10 cihazlarda Hata 0x00000133 tarafından tanımlanan mavi ölüm ekranını çözmek için kullanılan prosedürler için eksiksiz açıklamalar sağlamayı amaçlıyoruz. Sorunun kendini gösterdiği tüm durumları veya senaryoları dikkate aldık ve tüm kullanıcı kategorileri için düzeltmeler sağlayacağız.

Bilgisayarınızı normal şekilde açıp masaüstünüze ulaşamasanız bile, bu kılavuzda Windows 10 Hatası 0x00000133'ün nasıl çözüleceğini öğrenmeye devam edeceksiniz. BSOD çökmesini yalnızca belirli görevleri yerine getirirken deneyimleyen kullanıcılar - özellikle Windows'u normal olarak başlatabilenler (sorunsuz) - kendi durumlarındaki sorunlar için düzeltmeler de bulacaklardır.

Listedeki ilk prosedürle başlamalı ve ardından geri kalanı buna göre ilerletmelisiniz. Sizin için geçerli olmayan düzeltmeleri veya işlemleri atlamanız ve listedeki sonraki göreve geçmeniz gerekir.

Başlangıç ​​Onarımını tetikleyin ve Windows'u güvenli modda başlatın (bilgisayarları normal şekilde önyüklemeyi reddeden kullanıcılar için özel prosedür):

KERNEL_SECURITY_CHECK_ FAILURE hata mesajının temsil ettiği sorunlar nedeniyle normal Windows işletim sistemi ortamına erişemezseniz, Başlangıç ​​Onarımını tetiklemeniz ve bilgisayarınızı güvenli moda almanız gerekir. Başlangıç ​​Onarma, Windows'un normal şekilde başlamasını engelleyen sorunları düzeltmek için kullanılan özel bir kurtarma aracıdır (veya yardımcı programlara erişim platformudur).

Bu arada Güvenli mod, sisteminiz minimum sayıda sürücü ve program yüklerken Windows'u başlatmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir önyükleme tekniği veya işlemidir. Bilgisayarınız ihtiyaç duyduğu minimum bileşenleri çalıştıracaktır. Gereksiz sürücülerin ve üçüncü taraf programların güvenli bir önyüklemeden kaynaklanan ortamda çalışmasına izin verilmediğinden, BSOD'yi tetikleyen sorunların orada kendini göstermesi olası değildir.

Başka bir deyişle, bilgisayarınız güvenli moda geçtikten sonra çökmemelidir. Güvenli modda, Hata 0x00000133'ü giderebilecek ve BSOD sorununu çözmek için düzeltmeleri uygulayabileceksiniz. Yine de önce Başlangıç ​​Onarımına gitmelisiniz.

Bilgisayarınız, Windows önyükleme sırasını arka arkaya üç kez (veya daha fazla) bir şey bozarsa, Başlangıç ​​Onarımını otomatik olarak getirecek şekilde programlanmıştır. Windows 10'da Başlangıç ​​Onarımını başlatmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Makinenizin klavyesindeki güç düğmesine basın (ve basılı tutun), aygıtın gücünün kesilmesini (ve kapanmasını) bekleyin ve ardından aygıtınızı tekrar açmak için güç düğmesine bir dokunun.
 • Adımı (yukarıdaki) en az iki kez tekrarlayın.
 • Bu kez, makinenizin klavyesindeki güç düğmesine bastıktan sonra, Otomatik Onarım Hazırlanıyor mesajını görene kadar beklemelisiniz.
 • Bir hesap seçmeniz ve bilgisayarınızda oturum açmak için kullanmanız istenebilir. Bu durumda, seçilen hesabın şifresini girmeniz gerekecektir.
 • Yönetici hesabını (yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap) seçmeli ve onunla oturum açmalısınız.

Otomatik Onarım sonunda ortaya çıkacak ve bilgisayarınızı etkileyen sorunları teşhis etmeye çalışacaktır.

 1. Ekrandaki yönergeleri takip edin. Uygun görevleri gerçekleştirin - bu adım geçerliyse.
 2. Sonraki ekranda, Gelişmiş seçenekleri seçmelisiniz.
 3. Sorun Gider'e tıklayın.
 4. Başlangıç ​​Ayarları'na tıklayın.

Başlangıç ​​ayarlarını görmüyorsanız, Daha fazla kurtarma seçeneği gör bağlantısına tıklamanız gerekir. Aşağıdaki ekranda, Başlangıç ​​Ayarları'na tıklamanız gerekecektir.

 1. Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınızın artık kendini yeniden başlatması ve sizi kurtarma ortamına götürmesi gerekiyor.

Ekranınızdaki seçeneklere göz atın. Ağ ile Güvenli Modda başlatmak için makinenizin klavyesindeki 5 veya F5 düğmesine basmanız gerekir.

Alternatif olarak, Komut İstemi ile Güvenli Modu seçmek için cihazınızın klavyesindeki 5 veya F5 düğmesine basabilirsiniz.

Not: Bilgisayarınızı kurtarma ortamından güvenli modda başlatamazsanız veya Otomatik onarımı bile tetikleyemezseniz, önyüklenebilir bir Windows 10 flash sürücü oluşturmanız, sürücüyü bilgisayarınıza takmanız ve ardından makinenizi sürücüden önyükleme. Ortaya çıkan ortamda kurtarma, teşhis ve onarım yardımcı programlarına erişebileceksiniz.

Eski gelişmiş önyükleme menüsünü etkinleştirin (Hata 0x00000133 nedeniyle önyükleme sorunları yaşayan belirli düzeltme kullanıcıları):

Görünen hata veya BSOD tarafından tanımlanan sorunlar nedeniyle bilgisayarınızda oturum açamıyorsanız, eski gelişmiş önyükleme menüsünü etkinleştirmeniz gerekir. Burada, bilgisayarınızı güvenli moda (veya kurtarma araçlarına erişmek için bir flash sürücüden Windows'u başlattığınızı) varsayıyoruz, bu da Komut İstemi'ni kullanabileceğiniz anlamına gelir. Daha önce Komut İstemi ile Güvenli Modu seçtiyseniz, işler sizin için daha kolay olacaktır.

Şu talimatları izleyin:

 • Öncelikle, Komut İstemi uygulamasını başlatmanız gerekir - bu program penceresi şu anda ekranınızda değilse.

Komut İstemi'ni zaten açtıysanız sonraki üç adımı atlayın.

 • Makinenizin ekranının sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın (veya cihazınızın klavyesindeki Windows logo düğmesine hafifçe vurun).
 • Bu anahtar kelimeyi sorgu olarak kullanarak bir arama görevi gerçekleştirmek için metin alanına (yazmaya başladığınız anda görünen) CMD'yi girin.
 • Komut İstemi (Uygulama) sonuçlar listesinde ana giriş olarak göründüğünde, mevcut seçenekleri görmek için üzerine sağ tıklamanız ve ardından Yönetici olarak çalıştır'ı seçmeniz gerekir.
 • Şimdi Komut İstemi penceresinde olduğunuzu varsayarsak, bu kodu orada çalıştırmanız gerekir (önce komutu yazın ve ardından Enter düğmesine basın):

C:

 • Bu noktada, eski gelişmiş önyükleme menüsünü etkinleştirmek için bu komutu çalıştırmanız gerekir:

BCDEDIT / SET {DEFAULT} BOOTMENUPOLICY LEGACY

 • Son olarak, Komut İstemi penceresini kapatmak veya kapatmak için bu kodu çalıştırmanız gerekir:

ÇIKIŞ

Bir seçenek belirleyin ekranına geri yönlendirileceksiniz.

 • Devam'a tıklayın. Şimdi, bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatmanız gerekiyor.
 • Bilgisayarınızın artık eskisi gibi mavi ekranlar olmadığını kontrol edin ve onaylayın.

Hızlı ön kontroller yapın ve tamamlayıcı görevleri gerçekleştirin:

Uzun işlemlerle uğraşmak zorunda kalmadan önce, sorunu gidermek için bilgisayarınızda hızlı kontroller yapmak ve sorunu gidermek için tamamlayıcı görevler (varsa) gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını gözden geçirin (kolaylık ve erişilebilirlik için kısaltılmıştır):

 • Makinenize yakın zamanda bir çevre birimi veya yeni bir donanım bileşeni bağladıysanız, işlerin düzelip düzelmediğini görmek için onu çıkarmanız (veya değiştirmeniz) gerekir.
 • Yakın zamanda yeni bir sürücü veya uygulama yüklediyseniz, tamamen devre dışı bırakmanız veya kaldırmanız gerekir.

Genel olarak, yeni yazılım (uygulamalar veya sürücüler) veya yeni ayarlar veya yapılandırmalar (uygulamalar, kurulumlar ve hatta Windows'un kendisi için) açısından son zamanlarda bilgisayarınızda yaptığınız değişiklikleri tersine çevirmeniz iyi olacaktır.

 • Sorunun nedenini daraltmanıza veya BSOD'den sorumlu olan aygıtı veya sürücüyü bulmanıza yardımcı olabilecek ek hata mesajlarını ve sorun açıklamalarını görmek için Olay Görüntüleyicisi'ndeki Sistem günlüğünü kontrol edin.
 • Aygıt Yöneticisi uygulamasında yolunuzu biliyorsanız, ünlem işaretiyle işaretlenmiş aygıt sürücüleri olup olmadığını görmek için bu uygulamayı başlatmanız gerekir.

Eh, Windows genellikle sorunlu bir sürücünün yanına ünlem işareti koyar, böylece hangi aygıtın sorunları kontrol edeceğini bilirsiniz.

Otomatik yeniden başlatma işlevini devre dışı bırakın:

Burada, bilgisayarınızı, çökme meydana geldikten sonra hata ekranının normalden daha uzun süre açık kalmasına izin verecek şekilde yapılandırmanızı istiyoruz. Şu anda, sisteminiz mavi ekranı yalnızca yeniden başlatmadan önce kısa bir süre gösterecek veya hatta kendini hemen yeniden başlatacak (bir hata ekranı göstermeden) programlanmıştır. Bilgisayarınızı hata ekranını açık tutmaya zorlayarak, hatayı gerektiği kadar inceleyebilecek ve onunla ilgili bazı şeyler öğrenebileceksiniz.

Belirli bir mavi ekran hatasıyla ilgili yeterince ayrıntı topladığınızda, sorunları, özellikle de çökmeye neden olan veya tetikleyen sorunları çözmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz. Otomatik yeniden başlatma işlevini devre dışı bırakmak için şu talimatları izleyin:

 • Windows Başlat menüsü ekranını görmek için cihazınızın klavyesindeki Windows logo düğmesine bir kez dokunun (veya bilgisayarınızın ekranının sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayın).
 • Bu anahtar kelimeleri sorgu olarak kullanarak bir arama görevi gerçekleştirmek için metin kutusuna (yazmaya başladığınız anda görünen) Gelişmiş ayarları girin.
 • Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle (Denetim Masası) sonuçlar listesinde ana giriş olarak göründüğünde, gerekli programı başlatmak için üzerine tıklamanız gerekir.

Sistem Özellikleri penceresi şimdi açılacaktır.

 • Oraya gitmek için Gelişmiş sekmesine tıklayın (pencerenin üst kısmına yakın) - şu anda orada değilseniz.
 • Devam etmek için Başlangıç ​​ve Kurtarma bölümünün altındaki Ayarlar düğmesine tıklayın.

Windows şimdi Başlangıç ​​ve Kurtarma penceresini açacaktır.

 • Bu parametrenin seçimini kaldırmak için Otomatik yeniden başlatma kutusunu tıklayın (Sistem hatası bölümünün altında).
 • Başlangıç ​​ve Kurtarma için yeni yapılandırmayı kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın.
 • Tüm pencereleri kapatın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Mavi ölüm ekranını tetiklemek için elinizden gelenin en iyisini yapın veya bilgisayarınızın bir çökme ile gittiği olayı yeniden oluşturun.

Mavi ölüm ekranı tekrar göründükten sonra teknik bilgiler altındaki hata kodunu ve diğer önemli detayları kontrol etmeniz gerekiyor. Windows muhtemelen sizden belirli bir hatayı aramanızı isteyecektir.

Ayrıntılarda abcd.sys görünüyorsa (burada abcd, .sys uzantısına sahip herhangi bir ad olabilir), o zaman uğraştığınız mavi ölüm ekranının sürücü sorunlarıyla bir ilgisi olduğu anlamına gelir. Sürücü hakkında bilgi almak için sürücü adını (abcd.sys) kolayca google'da arayabilirsiniz. Ne tür bir sürücü olduğunu bulmalısınız - örneğin, bir ağ bağdaştırıcısı için bir sürücü veya bir grafik kartı veya benzer bir bileşen için sürücü olabilir.

Sürücülerle sorunu geri alarak düzeltin:

Daha önce, sürücü sorunları ile Hata 0x00000133 tarafından tanımlanan mavi ölüm ekranları arasındaki bağlantıyı kurduk. Burada sürücülerle ilgili sorunları ele almak istiyoruz. Yakın zamanda bir sürücü için güncellemeler yüklediyseniz, problemden muhtemelen yeni sürücü sorumludur, bu da işleri düzeltmek için onu kaldırmanız gerektiği anlamına gelir. Sürücü güncellemelerinin cihazınızın yeteneklerini iyileştirmesi beklenir, ancak bazen, özellikle bilgisayarların mavi ekranlarla kapanmasına neden olduklarında yarardan çok zarar verirler.

Windows'ta sağlanan geri alma işlevi sayesinde mevcut sürücüden kolayca kurtulabilir ve eski sürücü yazılımını geri getirebilirsiniz. Burada, bilgisayarınızda oturum açabileceğinizi ve masaüstünüze gidebileceğinizi varsayıyoruz (güvenli mod veya normal başlatma işlemi aracılığıyla).

Gerekli sürücüyü geri almak için şu talimatları izleyin:

 • Makinenizin klavyesindeki Windows logosunu basılı tutun ve ardından R harfine bir kez dokunun.
 • Küçük Çalıştır penceresi göründüğünde, buradaki metin alanını aşağıdaki kodla doldurmanız gerekir:

devmgmt.msc

 • Kodu çalıştırmak için makinenizin klavyesindeki Enter düğmesine basın.

Aygıt Yöneticisi uygulama penceresi şimdi açılacaktır.

 • Listelenen kategorilere gidin, üzerinde çalışmak istediğiniz sürücüyü barındıran kategoriyi bulun ve ardından içeriğini görmek için o kategorinin genişletme simgesine tıklayın.

Örneğin, web'de gezinirken BSOD kendini gösterirse, ağ bağdaştırıcısı sürücülerinize erişmeniz gerekir - bu, Ağ bağdaştırıcıları kategorisinin yanındaki genişletme simgesine tıklamanız gerektiği anlamına gelir.

Oyun oynarken veya grafik yoğun uygulamalar çalıştırırken BSOD kendini gösterirse, grafik kartınızın sürücülerine erişmeniz gerekir - bu, Ekran Bağdaştırıcıları kategorisinin yanındaki genişletme simgesine tıklamanız gerektiği anlamına gelir.

 • Üzerinde çalışmak istediğiniz aygıt sürücüsünün artık görünür olduğunu varsayarsak, üzerine çift tıklamanız gerekir.

Seçilen aygıt sürücüsü için Özellikler penceresi şimdi açılacaktır.

 • Oraya gitmek için Sürücü sekmesine (pencerenin üst kısmına yakın) tıklayın. Sürücüyü Geri Al düğmesine tıklayın.

Sürücüyü Geri Al düğmesi grileşmiş görünüyorsa - bu onu kullanamayacağınız anlamına gelir - o zaman seçtiğiniz sürücü için geri alma görevini gerçekleştiremezsiniz. Bilgisayarınız eski sürücü yazılımına erişemiyor veya bulamıyor. Belki de, sisteminiz henüz yeni bir sürücü yüklememiştir. Başka bir deyişle, bilgisayarınızın yeniden yüklenmesi için eski bir sürücü yoktur.

 • İşlemi onaylamak için Geri Dön düğmesine tıklayın - bu adım geçerliyse.

Windows'un artık sürücüyü geri alması gerekiyor (istediğiniz gibi).

 • Aygıt Yöneticisi penceresini kapatın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çalışmayı güvenli modda yaptıysanız, normal Windows işletim sistemi ortamına girmeye zorlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

 • Windows açıldıktan ve yerleştikten sonra, KERNEL_SECURITY_CHECK_ FAILURE mavi ekran hatasının çözüldüğünü onaylamak için şeyleri kontrol etmeniz ve test etmeniz gerekir.
 • Daha önce kazanın meydana geldiği olay veya senaryoyu yeniden oluşturmaya çalışın. Daha önce oynadığınız oyunu oynayın veya grafik ağırlıklı uygulamada aynı görevi yeniden deneyin.

Sürücülerle ilgili sorunu güncelleyerek düzeltin:

Bilgisayarınızın sorunlu sürücüyü geri almasını sağlayamadıysanız - Sürücüyü Geri Al düğmesi griyse - veya sorunlu sürücüyü değiştirmek için eski sürücüleri başarıyla geri getirdikten sonra bile bilgisayarınız mavi ölüm ekranlarıyla aşağı inmeye devam ediyorsa sürücüler, daha sonra sürücü güncellemelerini yüklemeniz gerekir. BSOD'yi tetikleyen sorunlar, bilgisayarınız yeni bir sürücü kullanmaya başladığında büyük olasılıkla faktör dışı hale gelecektir.

Burada da Aygıt Yöneticisi uygulamasından erişilen bazı işlevleri kullanmalı ve penceresinden gerekli görevleri gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle, bilgisayarınızda şu anda yüklü olan sürücü sürümünü kontrol etmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Aygıt Yöneticisi programını açın. Power User menü programlarını ve seçeneklerini görmek için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows logo düğmesine sağ tıklayabilir ve ardından Aygıt Yöneticisi'ni seçebilirsiniz.
 • Şimdi Aygıt Yöneticisi penceresinde olduğunuzu varsayarsak, burada listelenen kategorilerden geçmeniz gerekir.
 • Bilgi aradığınız aygıt sürücüsünü barındıran kategoriyi tanımlamalı ve ardından içerdiği öğeleri görmek için yanındaki genişletme simgesine tıklamalısınız.
 • Aygıt sürücüsünün artık görünür olduğunu varsayarsak, üzerine çift tıklamanız gerekir.

Seçili sürücü için Özellikler penceresi şimdi ekranınızda görünecektir.

 • Oraya gitmek için Sürücü sekmesine (pencerenin üst kısmına yakın) tıklayın.
 • Görüntülenen bilgileri not etmelisiniz. İdeal olarak, ayrıntıları bir yere yazmanız veya kopyalamanız gerekir.

Özellikle Sürücü Sürümü alanının değeri çok önemlidir. Bu rakamlar sürücü sürümünüzü temsil eder.

Şimdi, sürücü hakkında bilgi için çevrimiçi arama yapmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın sürücünün en son sürümünü çalıştırıp çalıştırmadığını veya yeni bir sürücü yapısının piyasaya sürülüp sürülmediğini bilmeniz gerekir. Aşağıdaki talimatlara devam edin:

 • Görev çubuğunuzdaki tarayıcı simgesine veya masaüstünüzdeki tarayıcı kısayoluna tıklayarak web tarayıcınızı açın.
 • Tarayıcı penceresi açıldığında, metin alanını cihaz sürücünüzün adı ve üreticisinden oluşan bir sorgu ile doldurmanız ve ardından Google'da bir arama görevi çalıştırmak için Enter düğmesine basmanız gerekir.
 • Google Arama sonuçları sayfası açıldıktan sonra, oradaki girişleri gözden geçirmeniz ve ardından iyi bir web sayfasına götüren uygun bağlantıyı tıklamanız gerekir.

Alternatif olarak, cihaz üreticisinin web sitesine gidebilir ve oradaki sürücü sürümlerini ve çıkış tarihlerini kontrol edebilirsiniz.

 • Numaralar eşleşmiyorsa, bilgisayarınız muhtemelen en son sürücüyü çalıştırmıyordur.
 • En yeni sürücüyü indirin. Paketi kaydedin. Çalıştırmayın.

Her durumda, sorunlu aygıt için yeni bir sürücü olduğunu onayladıktan sonra, mevcut sürücüyü kaldırmanız ve ardından mevcut en yeni sürücüyü yüklemeniz gerekir. Mevcut sürücüden kurtulmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Burada da Aygıt Yöneticisi uygulamasını açmanız gerekir (daha önce yaptığınız gibi). Görevi gerçekleştirirken sağladığımız adımları (yukarıda) uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, onları tekrar görmek için biraz yukarı kaydırmak.
 • İlgili kategoriyi genişletmeniz, aygıt sürücüsünü bulmanız ve ardından Özellikler penceresini görmek için üzerine çift tıklamanız gerekir.
 • Sürücü sekmesine gidin. Orada, bu sefer Kaldır düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Windows, sürücü kaldırma işlemine devam etmek isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu veya pencere açacaktır.

 • İşleri onaylamak için Kaldır düğmesine tekrar tıklayın.

Sisteminizin artık seçilen sürücüden kurtulması gerekiyor.

Mevcut sürücüyü kaldırmayı tamamladığınızı varsayarak (sorunlu olan), yeni sürücüyü yüklemek için hareket etmelisiniz. Aşağıdaki adımlarla devam edin:

 • Aygıt Yöneticisi uygulamasını açın, uygun kategoride gezinin, aygıt sürücüsünü bulun ve ardından vurgulanması için üzerine tıklayın.
 • Mevcut seçenekleri görmek için vurgulanan sürücüye sağ tıklayın. Sürücü Yazılımını Güncelle'yi seçin.

Bilgisayarınızın şimdi size sürücü güncelleme işlemini nasıl yapmak istediğinizi soran bir pencere açması gerekiyor.

 • İkinci seçeneğe tıklayın (Sürücü yazılımı için bilgisayarıma göz atın).
 • Şimdi, daha önce indirdiğiniz sürücünün depolandığı klasöre ulaşmak için uygun dizinlerde gezinmeniz gerekiyor.

Muhtemelen tarayıcınız tarafından kullanılan İndirilenler klasörüne gitmeniz gerekecektir.

 • İndirilen sürücü paketini bulun ve vurgulanması için üzerine tıklayın. Windows'u sürücüyü seçmeye zorlamak için Tamam'a tıklayın veya uygun düğmeye tıklayın.
 • İleri düğmesine tıklayın. Ekrandaki talimatları ve yönergeleri izleyin. Yeni sürücüyü yüklemek için ilgili görevleri gerçekleştirin.
 • Sürücü yükleme işlemleri tamamlandığında, bilgisayarınızda şu anda çalışan tüm programları kapatmanız ve ardından makinenizi yeniden başlatmanız gerekir.
 • KERNEL_SECURITY_CHECK_ FAILURE mavi ölüm ekranı hatasının tamamen çözüldüğünü doğrulayın.

Hata 0x00000139 tarafından tanımlanan BSOD, sorunlu sürücüyü güncelledikten sonra bile sizi rahatsız etmeye devam ederse veya sorunlu sürücüyü güncelleyemezseniz (herhangi bir nedenle), Auslogics Sürücü Güncelleyicisini indirip çalıştırmanızı öneririz. Bu programla sürücü güncelleme görevlerini farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz, bu da daha iyi sonuçlar alabileceğiniz anlamına gelir. Önceki süreçlerde, bir şeyi gözden kaçırma veya hata yapma şansınız yüksektir.

Önerilen uygulama, bilgisayarınızdaki hatalı, arızalı, güncel olmayan veya eski, bozuk ve bozuk sürücüleri tespit etmek veya belirlemek ve ayrıca bunlarla ilgili bilgileri toplamak için bir tarama gerçekleştirecektir. Sürücü algılama / tanımlama aşamasından sonra, uygulama kötü sürücülerin değiştirilmesini çevrimiçi olarak aramaya devam edecektir. Üreticinin önerdiği en son sürücü sürümleri, işleri düzeltmek için indirilecek ve yüklenecektir.

Sürücü güncelleme işlemleri otomatik olarak başlatıldığından ve yönetildiğinden - ve sizin hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadığından - bilgisayarınız, neredeyse tüm aygıtları için en yeni sürücüleri kısa sürede çalıştırır. Bu şekilde, tüm sürücü sorunlarını çözme arayışınızda hiçbir şey (veya sürücü yok) kalmaz.

Burada da, sürücü yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızda açık olan tüm uygulamaları kapatmanız ve ardından işi tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Windows'un açılmasını ve yerleşmesini bekleyin. Daha sonra, mavi ölüm hatası ekranının artık tetiklenemeyeceğini onaylamak için bir şeyleri test etmelisiniz.

Windows 10 PC'de Hata 0x00000139 mavi ölüm ekranını çözmeye çalışabileceğiniz diğer şeyler

Bilgisayarınızın mavi ekran çökmeleriyle çökmesini engellemenin bir yolunu henüz bulamadıysanız, sorunla ilgili son düzeltmeler ve geçici çözümler listemizdeki çözümleri denemeniz gerekir.

Taramaları SFC ve DISM kullanarak çalıştırın:

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) ve Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi (DISM) yardımcı programlarıyla, sistem dosyalarında ve önemli Windows yükleme paketlerinde bozulma olup olmadığını kontrol etmek için hem standart hem de üst düzey taramalar çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, bu araçları kullanarak tespit edilen sorunları çözebileceksiniz.

Geçici belleğinizi test etmek için Bellek Tanılama aracını kullanın:

BSOD için ideal bir düzeltme sizi bu noktaya kadar kaçırdığından, makinenizdeki donanım bileşenlerini (fiziksel parçaları) hasarlar veya arızalar için test etmeye başlamanızın zamanı gelmiştir. Bellek Tanılama aracı, kullanıcıların geçici bellekte denetimleri çalıştırmak için kullanabilecekleri Windows'ta yerleşik bir yardımcı programdır. Pekala, mükemmel olmaktan uzaktır, bu nedenle daha kapsamlı prosedürler, teknikler veya programlar aracılığıyla testlerinin sonuçlarını (olumlu veya olumsuz) doğrulamanız gerekecektir.

 • Sabit sürücünüzü test etmek için CHKDSK aracını kullanın.
 • Bilgisayarınız veya sistem yapılandırmanız için şimdiye kadar yayınlanan tüm Windows güncellemelerini indirin ve yükleyin.
 • Virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılım önleme uygulamaları kullanarak bilgisayarınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın.
 • Sistem Geri Yükleme'yi kullanın.
 • Windows'u sıfırlayın veya onarın.
 • Temiz bir Windows 10 sürümü yükleyin (her şey başarısız olursa).