Sabit disk arızasına neden olabilecek faktörler

Arabanız gibi, bir sabit disk de mekanik bir cihazdır. Bilgisayarınızın diğer bileşenlerinin çoğu tamamen elektroniktir ve yalnızca elektronik yollarla (güç dalgalanması gibi) zarar görebilir. Bununla birlikte, sabit diskler, her biri sabit disk sorunlarına neden olabilecek hem elektronik hem de mekanik baskılara maruz kalır. Burada hem sabit disk arızasına karşı koruma hem de sabit disk sorunları sizi hazırlıksız yakaladıysa acil durum kurtarma için bir kılavuz.

Sabit diskler neden başarısız oluyor?

Sabit diskler mekanik aygıtlar olduğundan, onlara kendi çocuklarınızdan daha iyi davransanız bile yıpranmaya maruz kalırlar. Sabit sürücü arızalarının yaklaşık% 60'ı öngörülebilir mekanik arıza nedeniyle meydana gelirken, arızaların kalan% 40'ı yanlış kullanımdan kaynaklanıyor. Aşağıdakilerden herhangi biri olursa sabit disk arızası meydana gelebilir:

 • Bilgisayarınız çalışırken çarpıyor veya sarsılıyor;
 • Tabağın dönmesine izin veren elektrik motoru, kötü yataklar veya diğer bileşenler nedeniyle arızalanır;
 • Hava girişinizdeki filtre çok tıkalı veya filtre düzgün çalışmıyor;
 • Çalışırken aşırı ısı elektronik devre kartının arızalanmasına neden olur;
 • Disk yazılırken ani bir elektrik kesintisi oldu.

Sabit sürücü arızası türleri

İki ana tür sabit sürücü hatası vardır - fiziksel ve mantıksal.

Fiziksel arızalar genellikle elektrik motorunun veya sürücünün - hareketli parçaların arızalanmasından kaynaklanır. Aynı zamanda büyük bir kafa çarpması nedeniyle de meydana gelebilir (bilgisayarınızın çalışırken düşmesi veya itilmesi nedeniyle).

Mantıksal hatalar , dosya sistemindeki bozulmadan kaynaklanır. Önemli bir kayıt defteri girişini yanlışlıkla sildiyseniz veya sürücüyü yanlış biçimlendirdiyseniz ya da kötü bir virüsünüz varsa, sabit sürücü sorunları ortaya çıkacaktır. BIOS sürücüyü tanıyacak, ancak önyükleme yapmayacak.

Sabit sürücü arızasının belirtileri

Tüm bilgisayarlarda sorun vardır, ancak aşağıdaki şeylerden biri veya daha fazlası olmadıkça sabit disk arızası konusunda paniğe kapılmanıza gerek yoktur:

 • Çalışırken tıklama veya öğütme sesleri;
 • Dosyalar gizemli bir şekilde kaybolur. Genellikle birden fazla;
 • Önyükleme işlemi sırasında kilitlenme - bu sık sık meydana geliyorsa sabit disk sorunları gösterilir;
 • Bilgisayar genellikle donuyor ve donduğunda, fare veya klavye girişi olmadan kalıyor ve donanımdan sıfırlama yapmanız gerekiyor;
 • Kaydetme ve açma gibi standart dosya işlemleri, küçük dosyalar için bile ara sıra yavaşlar;
 • Chkdsk çalıştırılırken kaydedilen bozuk kesimlerin sayısındaki artış;
 • Optimizasyon hilelerini uygulayarak bile bilgisayar performansını hızlandıramazsınız;
 • Bilgisayarınızın alışılmadık derecede ısındığını fark ettiniz.

SMART kullanımı

Sabit diskiniz SMART teknolojisi (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) ile donatılmışsa, yakın gelecekte arıza olasılığını tahmin etmek için kontrol edilebilecek günlük dosyaları olacaktır. SMART teknolojisi, çok çeşitli sabit disk belirtilerini izler ve diskin durumunu günlüğe kaydeder. Disk için tahmin edilebilir bir hata tarihi sağlamayı amaçlamaktadır.

Veriler, arızalı bir sabit sürücüden geri yüklenebilir mi?

Genellikle olabilir. Ancak ne yazık ki, arızalı bir sabit diskten kurtarmak, Google ve forumların yardımıyla bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağınızı söyleyen diğer bazı bilgisayar sorunları kadar basit değildir. Profesyonel yardım kesinlikle tavsiye edilir.

Sabit sürücü arızası durumunda büyük veri kaybını önlemek için, hızlı ve kolay bir şekilde disk görüntüsü oluşturan bir program yükleyin. Bu yedekleme sistemini en az haftada bir veya yoğun bir bilgisayar kullanıcısıysanız veya daha sık kullanın. Bu önleyici adımları atmazsanız ve veri kurtarma hizmetlerine ihtiyacınız varsa, potansiyel olarak kaybolan verilerinizi alma konusunda uzmanlaşmış profesyoneller olduğunu bilirsiniz.