Windows 10'da ikinci monitörünüzün algılanmaması nasıl düzeltilir?

Üretkenliği artırmanın ve çoklu görev deneyiminizi geliştirmenin en iyi yollarından biri, bilgisayarınıza ikinci bir monitör bağlamaktır. Genel olarak, ilgili süreç basit ve basittir. Ancak, durum her zaman böyle değildir. Windows 10'un ikinci monitörünüzü algılayamaması mümkündür. Bu nedenle, bilgisayarınız ve harici ekran arasında iyi bir bağlantı olmasına rağmen, hata mesajları görebilirsiniz.

Öyleyse, Windows 10 neden ikinci monitörü algılamıyor? Peki, bu yazıda, buna cevap vereceğiz ve hatta size uygun çözümleri sunacağız. Monitörü manuel olarak algılama, donanım sorunlarını giderme ve sürücülerinizi güncelleme dahil bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Donanım Sorun Giderme Tekniklerini Kullanma

Çoğu durumda, Windows 10, yazılım sorunları nedeniyle ikinci monitörü algılayamaz. Ancak yine de bir bağlantı sorununun diğer monitörünüzü kullanmanıza engel olması olasıdır. Bu nedenle, sürücülerinizi güncellemeyi denemeden veya cihaz ayarlarınızı değiştirmeden önce, aşağıdaki donanım sorun giderme adımlarını gerçekleştirmenizi öneririz:

 • Ekrandan dizüstü bilgisayarınızdaki, PC'nizdeki veya tabletinizdeki video bağlantı noktasına fiziksel kablo bağlantısında sorun olmadığından emin olun.
 • Sorunun konektördeki bozuk bir pim veya kablodan kaynaklanması olasıdır. Bu nedenle, farklı bir kablo denemeniz ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakmanız önerilir.
 • Monitörünüzün birden fazla girişi varsa, doğru olanı seçtiğinizden emin olun.
 • İkinci monitörünüz olarak yüksek çözünürlüklü bir ekran mı kullanıyorsunuz? Uyumluluk sorunlarını ve hataları çözmek için aygıt yazılımını güncellemeyi deneyin. Bu durumda, en son aygıt yazılımı güncellemesini nasıl edineceğinizi öğrenmek için ekranınızın üretici destek web sitesini ziyaret edin.
 • Sorunun, cihazınızdaki çıkış bağlantı noktasıyla veya monitördeki giriş bağlantı noktasıyla bir ilgisi olabilir. İkinci monitöre bağlanma sorununu çözüp çözmediğini kontrol etmek için bağlantı noktalarını değiştirmeyi deneyin.
 • Sorunu çözüp çözmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • İkinci ekranınızı farklı bir cihaza bağlamayı deneyin. Hala çalışmıyorsa, sorun ekranın kendisindedir.

Yukarıdaki tüm sorun giderme adımlarını denediyseniz ve harici monitörünüz hala Windows 10'da çalışmıyorsa, gelişmiş çözümleri deneme zamanı gelmiştir. Ekran ayarlarında ve diğer pratik ve takip edilmesi kolay yöntemlerde ikinci monitörün nasıl etkinleştirilmediğini nasıl düzelteceğinizi öğreteceğiz.

Yöntem 1: Ayarlar uygulamasını kullanma

Fiziksel bağlantıda herhangi bir sorun yoksa, Windows'un harici monitörünüzü manuel olarak algılamasını sağlamalısınız. Bunu Ayarlar uygulamasını kullanarak yapabilirsiniz.

Sisteminizi İkinci Ekranınızı Algılamaya Nasıl Zorlayabilirsiniz?

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Sistem'i tıklayın.
 4. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Ekran'ı tıklayın.
 5. Çoklu Ekran bölümünün altında, Algıla düğmesini tıklayın.

Bir Kablosuz Ekrana Bağlanma

Harici bir kablosuz ekrana bağlanmaya çalışıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Klavyenizdeki Windows Key + S tuşlarına basın.
 2. "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Bluetooth ve Diğer Cihazlar'ı seçin.
 4. 'Bluetooth ve diğer cihazları ekle' düğmesini tıklayın.
 5. 'Kablosuz ekran veya yuva' seçeneğini seçin.
 6. Keşfedilebilir bir kablosuz ekrana sahip olduğunuzdan emin olun.
 7. Listeden ekranı seçin.
 8. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

Yöntem 2: Grafik Sürücülerinizi Güncelleme

Bazı durumlarda, Windows 10 bozuk, güncel olmayan veya uyumsuz grafik sürücüleri nedeniyle harici monitörü algılayamaz. Bu nedenle, sürücülerinizi güncellemenizi veya yeniden yüklemenizi öneririz. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz, ancak Auslogics Driver Updater gibi güvenilir bir araç kullanmak daha uygundur. Sürücülerinizi güncellemenin sıkıcı bir süreç olduğunu unutmayın. Doğru sürücüleri manuel olarak aramak için sabrınız yoksa, en iyisi Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmaktır.

Size sürecin ne kadar karmaşık olabileceği konusunda bir fikir vermek için, sürücülerinizi manuel olarak güncelleme ve yeniden yükleme adımlarını gösterelim.

Grafik sürücülerinizi manuel olarak güncellemek istiyorsanız, bunu Aygıt Yöneticisi aracılığıyla yapabilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin ve Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi açıldığında, Ekran Bağdaştırıcıları kategorisine bakın. İçeriğini genişletin.
 4. Aygıta sağ tıklayın, ardından Sürücüyü Güncelle'yi seçin.
 5. 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sisteminizin artık harici monitörü algılayıp algılamadığını kontrol edin. Öte yandan, grafik sürücülerinizi yeniden yüklemeyi tercih edebilirsiniz. Şu talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + X tuşlarına basın.
 2. Listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi kategorisine gidin ve içeriğini genişletin.
 4. Aygıta sağ tıklayın, ardından Aygıtı Kaldır öğesini seçin.
 5. Tekrar Kaldır'ı tıklayın, ancak 'Sürücü yazılımını bu aygıttan sil'in seçili olmadığından emin olun.
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 7. Aygıt Yöneticisi'ni açmak için ilk iki adımı tekrarlayın.
 8. Aygıtınızın adına sağ tıklayın, ardından Donanım Değişikliklerini Tara öğesini seçin.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, sisteminizden sürücüleri otomatik olarak yeniden yüklemesini istemelidir. Ancak, video kartının doğru bir şekilde algılandığından emin olmak için ek adımlardan geçmek idealdir. Aksi takdirde, üreticinin web sitesine gitmeniz ve doğru ve uyumlu sürücüleri aramanız gerekir. Yanlış sürücüleri yüklerseniz, bilgisayarınızın sistem kararsızlığı sorunları yaşayabileceğini unutmayın. Öyleyse, Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanarak süreci otomatikleştirebildiğinizde neden riske atasınız?

Yöntem 3: Grafik Sürücülerinizin Önceki Sürümlerini Kullanma

Sorunun, yakın zamanda yüklediğiniz daha yeni sürücü ile bir ilgisi olabilir. Adaptörde sarı bir ünlem işareti görürseniz, sürücüyü önceki sürümüne geri döndürmenizi öneririz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + X tuşlarına basın.
 2. Seçeneklerden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Ekran Bağdaştırıcılarını arayın ve içeriğini genişletin.
 4. Aygıta sağ tıklayın, ardından Özellikler'i seçin.
 5. Sürücü sekmesine gidin.
 6. Sürücüyü Geri Al'a tıklayın.

Not: Soluk görünüyorsa Sürücüyü Geri Al düğmesini kullanamazsınız. Öte yandan, cihaz üreticinizin destek web sitesine gidebilir ve sürücülerinizin önceki sürümlerini indirebilirsiniz.

 1. Sürücünün daha eski bir sürümüne neden dönmek istediğinizi belirtin.
 2. Evet'i tıklayın.

Bu sorunu çözmenin daha kolay yolları olduğunu düşünüyor musunuz?

Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın!