Dosya Gezgini aramasının Windows 10'da çalışmaması nasıl düzeltilir?

Dosya Gezgini uygulamasında (Windows 10'da) sağlanan metin kutusunu kullanarak diskinizde depolanan öğeleri arayabilirsiniz. Benzer şekilde, belirli bir konumda depolanan dosyaları arayabilirsiniz (ilgili dizinden bağımsız olarak). Görünüşe göre Microsoft, yeni bir Windows güncellemesinde Dosya Gezgini uygulamasındaki arama işlevinin davranışını değiştirdi.

Dosya Gezgini araması Windows 10'da dosyaları bulamıyorsa ne olur?

Öncelikle, bilgisayarınızdaki arama işlevi arızasının bir özellik mi yoksa hata mı olduğunu belirlemelisiniz.

Sizin durumunuzdaki arama işlevi hatası bir özellikse, bu, Microsoft'un işlevde yaptığı değişikliklerin sizi işlevin çalışmadığına inandırdığı anlamına gelir (işlev tam olarak olması gerektiği gibi çalışsa bile).

Normalde, bir sorgu yazmaya başladığınızda, Windows açılır menüde bazı seçenekler getirir. Arama sonuçları neredeyse anında görünür. Ancak, değişiklikler yapıldığından, artık sorguyu (tam olarak) yazmanız ve ardından sisteminiz ilgili arama sonuçlarını getirmeye başlamadan önce Enter düğmesine (klavyenizde) basmanız gerekebilir.

Artık açılır menü alanında arama önerileri alma olasılığınız düşük. Gelişmiş Windows Arama işlevlerinin yeni arama deneyimine güç verdiğini görmek kolaydır. Pekala, şikayetlerin olabilir. Birincisi, çok sayıda kullanıcı Windows aramasının artık donduğunu veya yavaş çalıştığını bildirdi.

Sizin durumunuzdaki arama işlevi hatası bir hataysa - Windows araması hiç çalışmıyorsa (ne yaparsanız yapın), sorunu çözmek için bazı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Arama işlevi düzgün çalışmadığında veya bozulduğunda, Windows, bilgisayarınızda bulunan bir öğeyi bulmaya çalışsanız bile aramanızla hiçbir öğenin eşleşmediğini bildirir.

Neyse ki, bu kılavuzda, Windows 10 Dosya Gezgini aramasının düzgün çalışmamasını nasıl düzelteceğinizi göstermeyi planlıyoruz. Hadi gidelim.

Windows 10'da çalışmayan Dosya Gezgini araması nasıl çözülür

Verimlilik uğruna, listedeki ilk düzeltmeyle başlamak ve çözümlerin geri kalanına bu sırayla devam etmek isteyebilirsiniz (durumunuzdaki sorun çözülene kadar prosedürler boyunca ilerleyin).

 1. Windows arama dizinini yeniden oluşturun:

Windows'ta arama işlevini etkileyen sorunların büyük çoğunluğunun arama dizini ile ilgisi vardır. Arama dizini, Windows'un belirli bir sorgu için sonuçları bulması gerektiğinde geçtiği yapılandırılmış verilerin gövdesine karşılık gelir. Arama indeksi, arama işlemlerinde önemli bir rol oynar. Arama indeksi düştüğünde, arama işlemleri zarar görür veya tamamlanamaz.

Arama dizini ile ilgili sorunları düzeltmek için, Windows'a onu yeniden oluşturmasını istemeniz gerekir. İşi burada gerçekleştirmek için atmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Bilgisayarınızdaki Windows logo düğmesine basarak (ve basılı tutarak) ve ardından R harfine dokunarak Çalıştır uygulamasını açın.
 • Küçük Çalıştır penceresi açıldığında, üzerindeki metin kutusunu şu kodla doldurmanız gerekir: exe shell32.dll, Control_RunDLL srchadmin.dll
 • Şimdi, kodu çalıştırmak için, Uygulamayı çalıştır penceresindeki Tamam düğmesine tıklamanız (veya aynı sonuç için cihazınızın klavyesindeki Giriş düğmesine dokunmanız) gerekir.

Dizin Oluşturma Seçenekleri penceresi şimdi açılacaktır.

 • Gelişmiş düğmesine tıklayın.

Gelişmiş Seçenekler penceresi açılacaktır.

 • Dosya Türleri sekmesine tıklayın (oraya gitmek için).
 • Dizin Özellikleri ve Dosya İçeriği için radyo düğmesine tıklayın (bu parametreyi seçmek için).
 • Gelişmiş Seçenekler penceresindeki Tamam düğmesine tıklayın.
 • Burada, Dizini Yeniden Oluştur onay isteminde Tamam düğmesine tıklamanız gerekir.

Windows, bilgisayarınızdaki dosya dizini için yeniden oluşturma işlemlerini başlatacaktır. İşlemlere dikkat ederken sabırlı olun. İşlem biraz zaman alabilir.

 • Her şey tamamlandıktan sonra, Dosya Gezgini'ni açmanız ve ardından bir şeyleri test etmek için bir arama görevi çalıştırmanız gerekir.

İstediğiniz herhangi bir sorguyu kullanabilirsiniz - aradığınız öğenin bilgisayarınızda bulunduğundan eminseniz, bu da Windows'un onu bulması gerektiği anlamına gelir.

Windows arama sonucu olarak hiçbir şey bulunamadığını bildirirse - arama işlevi tekrar başarısız olursa - daha fazla değişiklik yapmak için bilgisayarınızı yeniden başlatabilir (olağanüstü değişiklikler) ve ardından işleri yeniden kontrol edebilirsiniz.

 1. Cortana'nın sürecini yeniden başlatın:

Cortana, Microsoft'un Windows 10'da sunduğu dijital veya kişisel asistandır. Cortana kullanıyorsanız - ya da asistan bilgisayarınızda kullanılmak üzere etkinleştirildiyse - o zaman eksikliklerinin arama işlevinin mücadeleleriyle bir ilgisi olabilir. Cortana'nın kodundaki veya daha geniş Windows işletim sistemi ortamındaki hatalar veya tutarsızlıklar bazen asistanın arızalanmasına ve diğer işlemleri veya hizmetleri bozmasına neden olur.

Neyse ki, yalnızca özelliğin sürecini yeniden başlatarak Cortana'yı etkileyen sorunları çözebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Öncelikle, görev çubuğunuza sağ tıklayarak (ekranınızın altında) ve ardından Görev Yöneticisi'ni (görüntülenen listeden) seçerek Görev Yöneticisi uygulamasını açmanız gerekir.

Alternatif olarak, aynı şeyi yapmak için şu anahtar kelime kısayolunu da kullanabilirsiniz: Ctrl + Shift + Esc.

 • Daha fazla ayrıntıya tıklayın - sınırlı görünüme sahip Görev Yöneticisi penceresi görünürse.
 • Tam Görev Yöneticisi penceresi açıldığında, İşlemler sekmesi altındaki aktif işlemlerden geçmeniz gerekir.
 • Cortana'yı bulun, vurgulamak için üzerine tıklayın ve ardından Görevi sonlandır düğmesine tıklayın (Görev Yöneticisi penceresinin sağ alt köşesinde).

Windows şimdi Cortana için işlemleri sonlandırmak için harekete geçecek.

 • Cortana'yı tercih ettiğiniz araçla açın.

Windows, asistanın işlemini yeniden başlatacaktır.

 • Şimdi, arama fonksiyonunun normal durumuna geri döndüğünü onaylamak için bazı testler yapmalısınız. Ne olacağını görmek için bir şeyler bulmaya çalışın.
 1. Windows Arama hizmetini yeniden başlatın:

Windows Arama hizmeti, Windows işletim sistemi ortamındaki arama özelliği adına önemli işlevleri yöneten hizmettir. Örneğin, arama dizini işlevini işini yapması için (uygun zamanda) yönlendirir ve durdurur (gerektiğinde). Windows'ta arama görevlerinde hiç şansınız yoksa, muhtemelen Windows Arama hizmetinde bir sorun vardır.

Windows'taki çoğu hizmet gibi, yeniden başlatma işlemi genellikle onu etkileyen düzensizlikleri veya tutarsızlıkları düzeltmek için yeterlidir. Şu adımları izleyin:

 • Burada da önce Run uygulamasını açmanız gerekir. Windows düğmesi + R harfi klavye kısayolunu kullanarak bunu tekrar yapabilirsiniz.
 • Bu sefer, Çalıştır penceresi göründüğünde, üzerindeki metin kutusuna Services.msc yazmanız gerekir.
 • Çalıştır penceresindeki Tamam düğmesine tıklayın (veya cihazınızın klavyesindeki Giriş düğmesine bir dokunuş verin).

Bu sefer, Windows kodu çalıştırdıktan sonra, Hizmetler penceresi açılacaktır.

 • Şimdi, pencerede listelenen hizmetlerden dikkatlice geçmelisiniz.
 • Windows Arama'yı bulduğunuzda, bu hizmete çift tıklamanız gerekir.

Windows Arama Özellikleri (Yerel Bilgisayar) penceresi şimdi açılacaktır.

 • Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak ayarlamalısınız. Açılır menüyü tıklayın ve ardından Otomatik'i seçin.
 • Ayrıca hizmetin çalıştığından da emin olmalısınız. Başlat düğmesine tıklayın.
 • Uygula düğmesine tıklayın ve ardından Windows Arama hizmeti için yeni yapılandırmayı kaydetmek için Tamam düğmesine tıklayın.
 • Şimdi, Hizmetler penceresinden çıkmalısınız.
 • Şimdi, arama işlevini kullanarak bilgisayarınızda bir şey bulmak için yeni bir girişimde bulunmalısınız.

Aynı sorun tekrar ortaya çıkarsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve ardından tekrar kontrol etmeniz gerekir.

 1. Etkilenen klasöre sistem izinleri ekleyin (çalışmayan arama işlevi için özel düzeltme):

Windows'un sistem diskinizdeki belirli bir dizindeki öğeleri gözden geçirmesini sağlayamazsanız - veya arama işlevi yalnızca belirli bir klasördeki öğeleri kontrol ederken sorun yaşıyorsa - etkilenen konuma sistem izinleri eklemekten yararlanmanız olasıdır. Bir klasöre sistem izinleri ekleyerek, Windows'a bu klasörde çalışması için gereken tüm ayrıcalıkları veya hakları sağlarsınız.

Etkilenen klasöre sistem izinleri eklemek için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Öncelikle, mevcut içerik menüsünü görmek için ilgili klasöre sağ tıklamanız gerekir.
 • Görüntülenen seçenekler listesinden Özellikler'i seçmelisiniz.

Seçilen klasör için Özellikler penceresi şimdi açılacaktır.

 • Güvenlik sekmesine tıklayın (oraya gitmek için).
 • Şimdi, Gruplar veya kullanıcı adları kutusunun altındaki isim listesine göz atmalısınız. Sistemi Bulun.

Listede Sistem yoksa, Düzenle düğmesine tıklamanız, Ekle düğmesine tıklamanız , metin kutusuna Sistem yazmanız (Seçilecek nesne adlarını girin için) ve ardından Adları Kontrol Et düğmesine tıklamanız gerekir.

 • Vurgulanması veya seçilmesi için Sistem'e tıklayın. Tamam düğmesine tıklayın.
 • Şimdi, İzin Ver sütununun altında, şu parametreler için onay kutularına tıklamanız gerekir: Oku ve çalıştır, Oku ve Klasör içeriğini listele.
 • Tamam düğmesine tıklayın. Her pencere kapanana kadar Tamam düğmesini tıklamaya devam edin.
 • Şimdi, Dosya Gezgini'ne geri dönmeli ve ardından bu sefer ne olacağını görmek için Arama işlevinin daha önce çalışmadığı veya çalışmadığı klasörde bir arama görevi çalıştırmalısınız.
 1. Arama ve Dizine Ekleme sorun gidericisini çalıştırın:

Sorun gidericilere aşina değilseniz, sorun gidericilerin kullanıcılara Windows işletim sistemi ortamında sorunları tanılama ve çözme konusunda yardımcı olan inanılmaz derecede yardımcı programlar olduğunu öğrenmek üzeresiniz. Farklı yardımcı programlar, kurulumlar ve yapılandırmalar için farklı sorun gidericiler vardır. Microsoft, belirli senaryoları göz önünde bulundurarak sorunlara yardımcı olmak için sorun gidericiler tasarladı. Bu nedenle, sorun gidericiler yanılmaz değildir.

Arama işlevini (normal çalışma durumuna) geri almanın bir yolunu henüz bulamadığınız için, bir sorun gidericiden yardım almanız mantıklı olacaktır. Şu anda uğraştığınız sorun göz önüne alındığında, Arama ve Dizine Ekleme sorun gidericisi, size bir şekilde yardımcı olma olasılığı en yüksek olan sorun gidericidir, bu nedenle çalıştırmanız gerekir.

Arama ve Dizine Ekleme sorun gidericisini çalıştırmak için şu talimatları izleyin:

 • Öncelikle, Windows Başlat menüsüne gitmek için, makinenizin klavyesindeki Windows düğmesine dokunmanız (veya aynı şeyi yapmak için masaüstü ekranınızdaki Windows simgesine tıklamanız) gerekir.
 • Şimdi, Ayarlar uygulamasını açmak için ayarlar simgesine (Başlangıç ​​ekranının sol alt alanı çevresinde) tıklamanız gerekir.
 • Ayarlar penceresi açıldığında, Güncelle ve Güvenlik'e (ana menü ekranında) tıklamanız gerekir.
 • Şimdi, pencerenin sol bölme alanına yakın listeye bakmalı ve ardından Sorun Gider'e tıklamalısınız.
 • Sağ tarafta, Sorun Giderme menüsünün altında, mevcut sorun gidericiler (veya sorun giderme kategorileri) listesine göz atmanız gerekir.
 • Arama ve Dizin Oluşturmayı Bulun. Bu sorun gidericiye tıklayın.
 • Sorun gidericiyi çalıştır düğmesine tıklayın (yalnızca yakın zamanda görünen).

Arama ve Dizine Ekleme için sorun giderici penceresi şimdi açılacaktır.

 • Eğer görürseniz ne gibi sorunlar fark edersiniz? ekranında Dosyalar arama sonuçlarında görünmüyor için kutuyu tıklamanız gerekir (bu seçeneği seçmek için).
 • Şimdi İleri düğmesine tıklamalısınız.
 • Bekleyen görevleri gerçekleştirin. Ekrandaki yönergeleri takip edin. İşlemleri olabildiğince iyi izleyin.

Her şey yolunda giderse, sorun giderici, durumunuzdaki arama işlevini etkileyen sorunları çözmek için gerekli işlemleri gerçekleştirecektir. Sorun gidericiye düzeltmeleri uygulaması talimatını vermek için bir düğmeye tıklamanız gerekebilir. Veya soruna sunulan çözümlerden veya önerilen çözümlerden geçmeniz gerekebilir, bu da işleri düzeltmek için kendi başınıza bazı işler yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Ne olursa olsun, sorun giderme aracıyla ilgili her şey tamamlandıktan sonra, özelliğin şimdi nasıl performans gösterdiğini görmek için Windows Arama'yı kullanmalısınız. Aynı arama sorunları ortaya çıkarsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve ardından testleri tekrar çalıştırmanız gerekir.

 1. Bilgisayarınızı protokole göre varsayılan uygulamaları seçecek şekilde yapılandırın:

Bazı kullanıcılar, bilgisayarlarını protokole göre Varsayılan uygulamaları seçecek şekilde yapılandırarak Dosya Gezgini aramasının çalışmama sorununu çözmeyi başardılar. Ayarlar'daki Uygulamalar menüsüne gitmeleri gerekiyordu ve orada bazı çalışmalar yaptılar. Aynı sonucu alıp almadığınızı görmek için bilgisayar yapılandırmanızda aynı değişiklikleri yapmanızı istiyoruz.

Şu adımları izleyin:

 • Öncelikle, PC'nizin klavyesindeki Windows düğmesine basarak (ve basılı tutarak) ve ardından I harfine bir dokunuş vererek Ayarlar uygulamasını açmanız gerekir.
 • Ayarlar penceresinin şimdi ekranınızda olduğunu varsayarsak, Uygulamalar'a (ana ekranda) tıklamanız gerekir.
 • Şimdi, pencerenin sol bölme alanına bakmalı ve oradaki listeden geçmelisiniz. Varsayılan uygulamalar'a tıklayın.
 • Pencerenin sağ bölmesinde, Varsayılan uygulamalar altında, Protokole göre varsayılan uygulamaları seç bağlantısını tıklamanız gerekir.
 • Aşağıdaki ekranda, sol bölme alanına bakmanız, Windows arama protokolünü kontrol etmeniz ve ardından üzerine tıklamanız gerekir.
 • Şimdi, sağ bölme alanında, Windows Gezgini'ne tıklamanız gerekir (bu seçeneği seçmek için). Hepsi bu kadar.
 • Artık Ayarlar penceresinden çıkabilirsiniz.
 • Dosya Gezgini uygulamasını açın ve ardından bu sefer işlerin nasıl sonuçlanacağını görmek için orada bir şey arayın.
 1. Cortana'yı yeniden kaydedin:

Cortana'nın eksiklikleri ile Dosya Gezgini araması çalışmıyor sorunu arasındaki bağlantıyı zaten kurduk. Buradaki prosedür, Cortana'yı etkileyen tutarsızlıkların veya düzensizliklerin etkilerini azaltmak için kullanılır. Cortana yalnızca Windows'ta yerleşik bir dijital asistan olsa da, işlem uygulaması pek de sıradan bir program değildir.

Cortana, normal standart kaldırma prosedürleriyle (Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler menüsünden veya Ayarlar'daki Uygulamalar ekranından) kaldırılamaz veya kaldırılamaz. Adil olmak gerekirse, sorunlarını gidermek için Cortana'yı yeniden yüklemenizi tercih ederiz. Bu nedenle Cortana'yı yeniden kaydettirmenizi istiyoruz çünkü yeniden kayıt işlemini oluşturan işlemler, normal yeniden yükleme görevlerindekilere oldukça benzer.

Cortana'yı yeniden kaydetmek için şu talimatları izleyin:

 • Öncelikle, makinenizin klavyesindeki Windows düğmesine dokunmanız (veya masaüstü ekranınızda görünen Windows simgesine tıklamanız) gerekir.
 • Tip PowerShell hızla sorgu olarak bu kelimeyi kullanarak bir arama görevi gerçekleştirmek için (eğer türüne başlaması an görünen) metin kutusuna.
 • Windows PowerShell (Masaüstü uygulaması), sonuçlar listesinde birincil giriş olarak göründüğünde, mevcut seçenekleri görmek için üzerine sağ tıklamanız gerekir.
 • Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

Yönetici PowerShell penceresinin şimdi gelmesi gerekiyor.

PowerShell'i aradığınızda hiçbir şey görünmediği için yönetici PowerShell penceresini az önce anlattığımız adımlarla başlatamazsanız, o zaman işleri şu şekilde yapmanız gerekir:

 • Windows düğmesi + R harfi tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır uygulamasını hızlı bir şekilde açın.
 • Küçük Çalıştır penceresi açıldıktan sonra, aşağıdaki kodu oradaki metin kutusuna girmeniz gerekir:

C: \ Windows \ System32 \ WindowsPowerShell \ v1.0

Bir Dosya Gezgini penceresinde belirli bir konuma yönlendirileceksiniz.

 • Şimdi, bulunduğunuz yerde, powershell.exe'yi bulmanız ve ardından mevcut içerik menüsünü görmek için üzerine sağ tıklamanız gerekir.
 • Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.

Yönetici PowerShell penceresi şimdi görüntülenecektir.

Artık ekranınızda gerekli PowerShell penceresine sahip olduğunuzu varsayarsak, şu talimatlara devam etmelisiniz:

 • Bu kodu yazın:

Get-AppXPackage -Name Microsoft.Windows.Cortana | Her seferinde {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) \ AppXManifest.xml”}

 • Windows'u kodu yürütmeye zorlamak için makinenizin klavyesindeki Enter düğmesine basın.

Hepsi bu kadar.

 • Yükseltilmiş PowerShell uygulama penceresini kapatın.

Şimdi Windows Başlangıç ​​ekranındaki arama işlevini açmalı veya Dosya Gezgini uygulamasını açmalı ve ardından orada bir şey bulmaya çalışmalısınız. Arama görevi tekrar başarısız olursa (önceki gibi), bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve ardından aynı görev için başka bir girişimde bulunmanız gerekir.

 1. Windows'u dosyalarınızın içeriğini aramak için yapılandırın:

Varsayılan olarak, arama işlevi kullanım için etkinleştirildiğinde, Windows'un dosyaların içeriğini otomatik olarak gözden geçirmesi beklenir. Aslında, bilgisayarınız çok sayıda öğeyi dizine eklemek için kontrol edecek şekilde programlanmıştır. Arama işleviyle mücadele eden bazı kullanıcılar, Windows'un dosyalarının içeriğini aramasını sağlamak için bilgisayarlarına belirli talimatlar vererek işleri düzeltmeyi başardılar.

Hareket ne kadar tuhaf görünse de, aslında bazı durumlarda iyi sonuçlar verdi. Bu nedenle, ona bir şans vermelisiniz. Prosedür (veya ilgili işlem) tamamen zararsızdır, bu nedenle kaybedecek hiçbir şeyiniz yoktur (işlem bilgisayarınızdaki arama işlevi sorunlarını gidermek için yeterince başarısız olsa bile).

Bunu yap:

 • Öğeleri aramaya çalıştığınız Dosya Gezgini penceresinde olduğunuzu varsayarsak, Görünüm'e tıklamanız gerekir (pencerenin üst kısmına yakın).

Görünüm sekmesinin altındaki parametreler şimdi görünür hale gelecektir.

 • Seçenekler'e tıklayın (pencerenin sağ üst köşesinin etrafında).

Klasör Seçenekleri penceresi şimdi açılacaktır.

 • Ara sekmesine tıklayın (oraya gitmek için).
 • Her zaman dosya adlarını ve içeriğini ara kutusunu tıklayın (bu birkaç dakika sürebilir).
 • Klasör Seçenekleri için yeni yapılandırmayı kaydetmek için Uygula düğmesine ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.
 • Dosya Gezgini uygulama penceresini ve diğer etkin uygulamaları kapatın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Dosya Gezgini uygulamasını açın. Şimdi ne olacağını görmek için bir şey aramalısınız.
 1. Windows güncellemelerini indirin ve yükleyin:

Dosya Gezgini aramasının çalışmama sorununun tamamen Windows kodundaki hatalara veya tutarsızlıklara bağlı olması iyi bir ihtimal. Microsoft, güncellemelerdeki veya daha yeni Windows sürümlerindeki sorunları ortadan kaldırmak için yamalar ve düzeltmeler yayınlamış olabilir. Ancak, bilgisayarınız henüz en son Windows güncellemelerini indirip yüklemediğinden, bilgisayarınızda temel yamalar ve düzeltmeler eksiktir.

Windows 10 çalıştıran cihazların güncellemeleri otomatik olarak (çoğunlukla) araması, indirmesi ve yüklemesi gerekir, ancak bilgisayarınızın ayarlarını, izniniz olmadan güncellemeler üzerinde çalışmasını engellemek için değiştirmiş olabilirsiniz veya bir şey otomatik güncellemeyi bozmuş olabilir. bilgisayarınızda işlev. Bu amaçla, bilgisayarınıza güncellemeleri manuel olarak kontrol etme talimatı vermenizi istiyoruz. Ardından, Windows'un bulduğu tüm güncellemeleri çalıştırmanız ve yüklemeniz gerekecektir.

İşi burada yapmak için şu talimatları izleyin:

 • Makinenizin klavyesindeki Windows düğmesine basarak (ve basılı tutarak) ve ardından I harfine basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ayarlar penceresinin şimdi ekranınızda olduğunu varsayarsak, Güncelle ve Güvenlik'e (ana ekrandaki seçeneklerden biri) tıklamanız gerekir.
 • Şimdi, pencerenin sağ bölmesine bakmalısınız. Windows Update altında, Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklamanız gerekir.
 • Güncellemeleri içeren görevleri gerçekleştirmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Bilgisayarınızın mevcut tüm güncellemeleri yüklemesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapmalısınız.

Windows güncelleme işlemlerini tamamladığınızda - bilgisayarınızda yüklenecek hiçbir şey kalmadıysa - işleri bitirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Windows güncellemeleri art arda oturumlarda yüklerken, makinenizi birkaç kez yeniden başlatmanız gerekebilir.

Windows güncellemelerini içeren her şeyi bitirdikten sonra, bilgisayarınızı normal Windows işletim sistemi ortamında başlatmanız gerekir. Masaüstünüze gitmeli ve ardından Dosya Gezgini uygulamasını açmalısınız. Her zaman olduğu gibi, ilgili sonuçların ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için bilinen sorguları kullanarak arama görevlerini çalıştırarak işleri test etmeniz gerekir.

İPUCU:

Bilgisayarınızdaki işlemler veya görevler için performans sonuçlarını iyileştirmek istiyorsanız, Auslogics BoostSpeed'i almak isteyebilirsiniz. Bu uygulama, en üst düzey optimizasyonları çalıştıracak, temel onarımları gerçekleştirecek ve PC'nizin yararına diğer performans artırıcı işlemleri gerçekleştirecektir.

Windows 10 bilgisayarında Dosya Gezgini aramasının çalışmaması sorununu çözmek için deneyebileceğiniz diğer şeyler

Bilgisayarınız hala bir şey bulmaya çalıştığınızda alakalı sonuçları göstermekte zorlanıyorsa (veya reddediyorsa), o zaman bu çözümleri denemeniz ve Dosya Gezgini Araması'nın son listemizde çalışmayan geçici çözümlerini denemeniz gerekir.

 1. Windows'u, hızlı dosya arama için diski indeksleyecek şekilde yapılandırın.
 1. SFC ve DISM yardımcı programlarını kullanarak bazı taramalar yapın.
 1. Yeni bir yönetici hesabı oluşturun ve bilgisayarınızda oturum açmak için kullanın.
 1. Windows'u yenileyin / sıfırlayın.
 1. Windows'u temizleyin.