Sağ tıklamanın Chrome ve Firefox'ta çalışmaması nasıl giderilir?

Web tarayıcınız, bilgisayarınızdaki en önemli uygulamalardan biridir. Aslında, muhtemelen en sık kullandığınız uygulama olacaktır. Sağ tıklama işlevinin tarayıcınızda çalışmayı durdurduğu bir sorunla karşılaşırsanız, endişelenmek ve bir çözüm aramak için yeterli nedeniniz vardır. Muhtemelen tarayıcınızda sağ tıklama sorununu nasıl çözeceğinizi öğrenmek için buradasınız.

Tarayıcımda sağ tıklama neden çalışmıyor?

Etkinlikle ilgili çok sayıda kullanıcı raporu ve şikayeti inceledik. Düzeltmelerin nasıl çalıştığını (ve etkilerini) anlamak için sorunu çözmek için kullanılan onarım stratejilerini de inceledik. Elde ettiğimiz bilgilere dayanarak, sağ tıklamanın çalışmama sorununun nedenini aşağıdaki sorunlara veya olaylara göre daraltabiliriz:

 • Tarayıcınızda hatalar veya tutarsızlıklar var:

Örneğin Firefox'ta, özellikle sağ tıklama işlevini engelleyecek ayarlara sahip olmayan sayfalarda, web sayfalarında sağ tıklama işlevini bozan nispeten iyi bilinen bir hata vardır. Hata bir süredir ortalıktaydı ve Firefox 53.0 güncellemesinde yayınlanan düzeltmelerle uzun süredir düzeltildi.

 • Etkilenen web sayfası sorumludur:

Bazı web yöneticileri, sitelerini sağ tıklama işlevini engelleyecek şekilde yapılandırır (çeşitli nedenlerle). Bildiğimiz kadarıyla, sağ tıklama işlevi (eğer engellenirse) genellikle giriş sayfalarında ve bir sitenin etrafındaki benzer bölümlerde veya arayüzlerde engellenir.

 • Üçüncü taraf eklentiler veya uzantılar şunlardan sorumludur:

Bazen, sağ tıklama işlevinin çalışmaması sorunu, üçüncü taraf bir eklenti veya uzantı (veya bu tür yardımcı programların bir kombinasyonu) tarafından yapılan değişikliklerin bir sonucudur. Diğer zamanlarda, sorunun, uzantıların birbirleriyle çakışmasıyla veya tarayıcı ayarlarına müdahale etmesiyle (olmaması gerektiğinde) ilgisi vardır.

 • Suçlu, bozuk bir kullanıcı profili veya bozuk bir tarayıcı yüklemesidir:

Pek çok rapor, Firefox'ta kullanılan kullanıcı profili bozulduğunda sağ tıklama özelliğinin çalışmayı reddedebileceğini göstermektedir. Aynı şey, tarayıcı yükleme bozulması olayları için de geçerlidir. Bozuk kullanıcı profilleri veya tarayıcı kurulumları, Google Chrome'da sağ tıklamanın çalışmaması sorununun nedenleri olarak da ortaya çıkabilir.

Çalışmayı reddeden sağ tıklama işlevi hakkındaki şikayetlerin büyük çoğunluğu Firefox kullanan kişilerdendi, bu nedenle, PC'deki Firefox uygulamasının genellikle soruna yol açan sorunlara daha yatkın olduğu görülüyor. Bu nedenle, bu kılavuzdaki düzeltmelerin çoğu, Firefox durumunda sorunların çözülmesine odaklanmıştır. Bu kılavuzda tanımlanan amaçlar doğrultusunda, Firefox referans tarayıcımız olarak hizmet verecektir.

Bununla birlikte, sağ tıklama çalışmama sorununun, PC'lerdeki en popüler web tarayıcısı uygulaması olan Google Chrome'da da kendini gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle, Chrome söz konusu olduğunda soruna yönelik çözümleri (çoğunlukla belirli düzeltmeleri) da açıklıyoruz.

Firefox'ta sağ tıklamanın çalışmaması nasıl düzeltilir

Google Chrome kullanıyorsanız, o zaman başlığa çok fazla dikkat etmeniz gerekmez. Yine de sağ tıklamanın Chrome tarayıcısında çalışmamasını nasıl düzelteceğinizi öğreneceksiniz.

Her durumda, verimlilik amacıyla, listedeki ilk yordamla başlayıp geri kalanı listelediğimiz sırayla (ihtiyaç duyulursa) ilerlemek isteyebilirsiniz.

 1. Sağ tıklama işlevini engelleyen web sayfasını kapatın:

Daha önce, sayfaları bir PC'deki bir web tarayıcısına yüklendiğinde sağ tıklama işlevini engellemek veya devre dışı bırakmak üzere yapılandırılmış web sayfalarının varlığını tespit etmiştik. Sağ tıklama engelleme kodu diğer web sayfalarına veya oturumlara taşınabilir, bu da Firefox'un bazen tüm açık sayfalar için sağ tıklama işlevini engellediği anlamına gelir.

Peki, sağ tıklama menüsüne erişemediğinizi fark ederseniz veya sağ tıklama eylemi bir kara kutuyu zorlarsa (aralarından seçim yapabileceğiniz hiçbir seçenek yoksa), başlangıçta sağdan sorumlu olan web sayfasını tanımlamanız iyi olur. blok tıklayın. Suçluyu bulamazsanız, tüm web sayfalarını ve sekmeleri kapatarak (Firefox uygulamasını bütünüyle kapatarak) tüm tarama oturumlarını sonlandırmalısınız.

Ardından, sağ tıklama işlevini engelleyen ve sizin için sorunlara neden olan web sayfasını bulmak için uygun siteleri (tek tek veya tek tek) ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Suçluyu belirledikten sonra, siteyi ziyaret etmeyi bırakmaya karar verebilirsiniz.

Siteyi kullanmaya devam etmeye kararlıysanız - web sayfası olmadan yapamazsanız - sağ tıklama kuralını atlamak (veya sağ tıklamanın etkilerini azaltmak için Firefox yapılandırmasında değişiklikler yapmak için bazı işler yapmanız gerekir) engelleme kodu). Aşağı kaydırın ve dokuzuncu düzeltmeyi kontrol edin.

 1. Firefox için güncellemeleri yükleyin; Firefox'u güncelleyin (mevcut en son sürüme):

Firefox kodundaki hatalara veya tutarsızlıklara bağlı olarak sağ tıklamanın çalışmamasına ilişkin varsayımımız doğruysa, tarayıcı uygulaması için güncellemeleri indirip yükledikten sonra sorunu yaşamayı bırakmanız olasıdır. Aslında, çok sayıda kullanıcı, mevcut en son Firefox sürümünü yükleyerek ve ardından tarayıcıyı yeniden başlatarak sorunları çözdüklerini bildirdi. Bu nedenle, aynı görevi denemelisiniz.

Çoğu rapor, sağ tıklama işlevini bozan hataların Firefox 52.0 sürümünde (ve eski sürümlerde) olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, yapmanız gereken tek şey Firefox 53.0'a veya daha yeni bir Firefox sürümüne yükseltmek (ki bu daha da iyi) ve sağ tıklama sorunu ortadan kalkacaktır.

Firefox'u mevcut en son sürüme güncellemek için bu kılavuzu gözden geçirin:

 • Öncelikle, uygulama simgesine (görev çubuğunuzda) tıklayarak veya program kısayoluna (masaüstü ekranınızda olması gereken) çift tıklayarak Firefox uygulamasını açmanız gerekir.
 • Firefox penceresi açıldığında, ekranınızın sağ üst köşesindeki eylem veya menü simgesine tıklamanız gerekir.
 • Görünen seçenekler listesinden, listeyi görmek için Yardım'a tıklamanız ve ardından Firefox Hakkında'yı tıklamanız gerekir.

Mozilla Firefox Hakkında iletişim kutusu veya penceresi açılacaktır. Orada, Firefox güncellemeleri aramak için otomatik olarak çevrimiçi olacaktır. Firefox yeni bir şey bulursa, Firefox'u güncelleme ve yeniden başlatma seçeneğine sahip olacaksınız.

 • İndirme ve kurulum işlemlerine dikkat edin (ilerledikçe). Gerekli görevleri gerçekleştirin (varsa).
 • Uygun düğmeye tıklayarak Firefox'un yeniden başlatılmasına izin verin veya yeniden başlatma işlemini kendiniz başlatın.
 • Firefox'u açın (normalde yaptığınız gibi) ve ardından sağ tıklamanın çalışmama sorununun tamamen çözüldüğünü onaylamak için tarayıcıyı test edin.

Sorun devam ederse, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız ve işlerin daha iyi olup olmadığını görmek için Firefox'u tekrar çalıştırmanız iyi olacaktır.

 1. Firefox'u yenileyin:

Burada, Firefox'taki ayarlarda ve benzeri şeylerde yapılan değişikliklerin tarayıcıdaki sağ tıklama işlevini bozma olasılığını düşünüyoruz. Bu amaçla, yapılandırmasını sıfırlamak (zorlamak) için Firefox'u yenilemenizi istiyoruz. Pekala, önerilen prosedür çok rahatsız edici olmasa da oldukça etkilidir. Birincisi, yer imlerinizi, geçmişinizi, parolalarınızı, çerezlerinizi ve Firefox'taki deneyiminizi tanımlayan diğer verileri veya ayarları kaybetme ihtimaliniz düşüktür.

Firefox'u yenilemek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle, tercih ettiğiniz araçla Firefox uygulamasını başlatmanız gerekir.
 • Şimdi tarayıcı penceresinde olduğunuzu varsayarsak, menüye veya işlem düğmesine (ekranınızın sağ üst köşesinde bulunur) tıklamanız gerekir.
 • Liste açıldığında, Yardım'a tıklamanız (başka bir listeyi görmek için) ve ardından Sorun Giderme Bilgileri'ni seçmeniz gerekir.

Şimdi Firefox'taki Sorun Giderme Bilgileri ekranına yönlendirileceksiniz.

 • Pencerenin sağ üst köşesine bakın, Firefox'a bir ayarlama yap bölümünü bulun ve ardından oradaki Firefox'u Yenile seçeneğini tıklayın .

Küçük Firefox Yenileme iletişim kutusu veya penceresi şimdi açılacaktır.

 • Her şeyi onaylamak için Firefox'u Yenile düğmesine tıklayın.

Firefox şimdi sıfırlama işlemi için işlemleri başlatacak. Olayları ilerledikçe izlemenize izin verilecek.

Firefox sıfırlama görevini tamamladığında, özelleştirmelerin ve eklentilerin geri yüklenmesini isteyip istemediğinizi soran bir uyarı alacaksınız.

 • Tümünü dışa aktarmak istiyorsanız Tüm pencereleri ve sekmeleri geri yükle'yi seçin . Veya sadece istediklerinizi geri yükle seçeneğiyle gidin - geri yüklenecek olanları belirtmek istiyorsanız.
 • Firefox uygulamasını yeniden başlatın.
 • Bu sefer işlerin nasıl gittiğini görmek için genellikle sağ tıklama çalışmama sorunuyla karşılaştığınız olayı (veya olayların birleşimini) yeniden oluşturarak bazı testler çalıştırın.

Örneğin, sağ tıklama işlevinin çalışmadığı web sayfalarını (veya web siteleri kombinasyonunu) yüklemeniz gerekebilir.

 1. Firefox'u Güvenli Modda başlatın:

Üçüncü taraf eklentileri veya uzantıları arasındaki bağlantıları ve sağ tıklamanın çalışmaması sorununu zaten açıklamıştık. Sorun, bir uzantı veya eklenti tarafından yapılan değişikliklerle tetikleniyorsa veya sorunun Firefox'ta üçüncü taraf komut dosyaları veya yardımcı programlar tarafından yürütülen işlemlerle ilgisi varsa - o zaman gerçeği sizden sonra öğreneceksiniz Firefox'u güvenli modda çalıştırın.

Bazı eklentilerin sağ tıklama menüsünün davranışını veya kurulumunu değiştirdiği bilinmektedir. Bazı uzantıların sağ tıklama menüsüne bir şeyler eklediği bilinirken, diğerleri belirli seçenekleri kaldırır. Sağ tıklama özelliğini tamamen devre dışı bırakan bazı eklentiler bile mevcuttur. Güvenli mod, Firefox'un yalnızca kendi öğeleriyle başladığı özel bir prosedürdür. Üçüncü taraf uzantılar, eklentiler ve temalar (ve bunların ayarları), güvenli modda faktör dışı hale gelir.

Bu nedenle, ortaya çıkan tarayıcı oturumu (güvenli modda Firefox için), suçluyu belirlemek için öğeleri test edeceğiniz ideal platformu veya ortamı sağlar. Birincisi, sağ tıklama işlevi güvenli modda düzgün çalışıyorsa, üçüncü taraf uzantılarından, eklentilerinden veya temalarından birinin sizin için sorun yarattığına dair onayınızı alacaksınız.

Her neyse, Firefox'u güvenli modda çalıştırmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Öncelikle, Firefox uygulamasını çalıştırmanız veya tarayıcı penceresini açmanız gerekir.
 • URL kutusunu veya metin alanını (pencerenin üstüne yakın) aşağıdaki kodla doldurun: about: support
 • Firefox'u kodu çalıştırmaya zorlamak için makinenizin klavyesindeki Enter düğmesine basın.

Firefox'ta Sorun Giderme Bilgileri ekranına (yeni bir sekmede) yönlendirileceksiniz.

 • Pencerenin sağ üst köşesini kontrol edin, Güvenli Modu Deneyin bölümünü bulun ve ardından Eklentiler Devre Dışı Bırakarak Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın.

Firefox, işlem için bir tür onay almak için küçük bir pencere veya iletişim kutusu açacaktır.

 • Göreve devam etmek için Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 • Güvenli Modda Başlat düğmesine tıklayın - Firefox Güvenli Mod iletişim kutusunu görürseniz (sonuncusu olması gerekir).

Tarayıcınızın artık güvenli modda yeniden başlatılması gerekiyor.

 • Ortaya çıkan Firefox penceresinde, sağ tıklama işlevinin artık çalıştığını doğrulamak için bazı testler yapmanız gerekir (olması gerektiği gibi).

Sağ tıklama özelliğinin güvenli modda iyi işlediğini doğruladıktan sonra, suçluyu izole etmek veya bulmak için daha fazla test yapmanız gerekir. Sonunda Firefox'u normal modda yeniden başlatmaya zorlamanız gerekecek. Her neyse, aşağıdaki adımlara devam etmelisiniz:

 • URL kutusunu veya metin alanını tekrar about: addons ile doldurun ve ardından kodu yürütmek için Enter düğmesine basın.
 • Bu sefer Eklenti Yöneticisi ekranına ulaştıktan sonra, her uzantıyı sistematik olarak devre dışı bırakmanız (ve ayrıca etkinleştirmeniz) gerekir.

Her şeyi doğru yaparsanız, Firefox'ta sağ tıklama işlevini bozan sorunların tezahürü ile belirli bir uzantıyı ilişkilendirmeye geleceksiniz.

Bu noktada, soruna neden olan uzantının kaderine karar vermeniz gerekebilir. Sağ tıklama ile hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, uzantıyı kaldırabilir (kalıcı olarak kurtulmak için) ve ardından bunun için sağlam bir yedek almak isteyebilirsiniz.

 1. Google Chrome'u gizli modda açın:

Google Chrome kullanıyorsanız, o zaman sadece gizli tarayıcı modunu kullanmanız gerekir çünkü tarayıcı ortaya çıkan ortamda olduğunda tüm uzantılar veya eklentiler devre dışı bırakılır.

Aşağıdaki prosedürlerden herhangi birini kullanarak Chrome'u gizli modda başlatabilirsiniz:

 • Mevcut seçenekleri görmek için görev çubuğunuzdaki Chrome simgesine sağ tıklayın. Yeni gizli pencere'yi seçin.
 • Chrome'u açın (normalde yaptığınız gibi). Normal tarayıcı penceresi açıldığında, şu klavye kısayolunu kullanmanız gerekir: Ctrl + Shift + N harfi.

Chrome'u gizli modda çalıştırdıktan sonra, sağ tıklama işleviyle ilgili sorunlar yaşadığınız web sitelerini ziyaret etmeniz ve orada bir şeyler test etmeniz gerekir. Sağ tıklama özelliği düzgün çalışıyorsa, travmalarınızdan tarayıcınızda yüklü olan uzantılardan birinin (veya uzantıların bir kombinasyonunun) sorumlu olduğunu bileceksiniz.

Bu durumda, soruna neden olan uzantıyı bulmak için uzantılarınız üzerinde bazı testler yapmanız gerekecektir. Birkaç deneme yanılma görevi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Daha sonra suçluyu kalıcı olarak devre dışı bırakmanız veya ondan kurtulmanız gerekecek.

 1. Google Chrome'da donanım hızlandırmayı devre dışı bırakın:

Donanım hızlandırma, muhtemelen orijinal olarak CPU'ya atanmış grafik yoğun görevleri gerçekleştirmek için bilgisayarınızın grafik bileşenini kullanan işlevdir. Bu özellik, uygulamaların önemli CPU süresini boşa çıkarırken işlemleri veya işlemleri hızlandırmak için GPU'ları kullanmasına olanak tanır.

Ne yazık ki, donanım hızlandırma bazen kullanıcıların deneyimini olumsuz etkilediğinde çözdüğünden daha fazla soruna neden olur. GPU sürücülerini etkileyen uyumsuzluklar veya tutarsızlıklar devreye girebilir ve özelliğin arızalanmasına neden olabilir. Bazı raporlar, Chrome'da sağ tıklamanın çalışmaması sorununun nedeninin donanım hızlandırması olduğuna da işaret ediyor.

Bu nedenle, bazı şeyleri test etmek için özelliği devre dışı bırakmanızı istiyoruz. Önerilen işlemden kaynaklanan önemli değişiklikleri fark etme ihtimaliniz düşüktür. Chrome'da donanım hızlandırma işlevini kapatmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • İlk önce, Chrome'u açmanız gerekir. Bunu Chrome simgesine (görev çubuğunuzda) tıklayarak veya Chrome kısayoluna (masaüstünüzde) çift tıklayarak yapabilirsiniz.
 • Chrome penceresi göründüğünde, pencerenin sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklamanız gerekir.
 • Açılan menü listesi seçeneklerinden Ayarlar'a tıklamanız gerekir.

Şimdi farklı bir sekmede Chrome Ayarları ekranına yönlendirileceksiniz.

 • Aşağı kaydırın (sayfanın altına) ve ardından Gelişmiş'e tıklayın.
 • Şimdi, tekrar biraz aşağı kaydırmanız, Sistem bölümünü bulmanız ve ardından Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan için geçişe tıklamanız gerekir (seçimi kaldırmak için).
 • Yeniden Başlat düğmesine tıklayın - bu etkiye yönelik bir uyarı görünürse.

Aksi takdirde, Ayarlar ekranından kendi başınıza çıkmanız ve ardından Chrome'u yeniden başlatmanız gerekir.

 • Sağ tıklama işlevinin artık çalıştığını doğrulamak için bazı testler çalıştırın (olması gerektiği gibi).
 1. Chrome'u Sıfırla:

Hala belirli sitelerde çalışmak için sağ tıklama özelliğini almakta zorlanıyorsanız, Chrome'u sıfırlamanız gerekir. Sağ tıklama çalışmama sorununun Chrome'un davranışını etkileyen değişikliklerle ilgisi varsa, önerilen prosedür, sorun için ideal bir çözüm olacaktır.

Chrome'u sıfırladığınızda, arama geçmişinizi, kayıtlı yer işaretlerinizi, şifrelerinizi ve benzer şeyleri kaybetmezsiniz. Ancak, Chrome'daki tüm uzantılar devre dışı bırakılacak ve çerezleriniz silinecek. Ayrıca sabitlenmiş sekmelerinizi ve belirli tercihlerinizi veya kişisel yapılandırmalarınızı da kaybedeceksiniz.

Her neyse, Chrome'u sıfırlamak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • İlk önce, Chrome'u açmanız gerekir. Tarayıcıyı, Chrome simgesine (görev çubuğunuzda) tıklayarak veya Chrome kısayoluna (masaüstünüzde) çift tıklayarak başlatabilirsiniz.
 • Şimdi Chrome penceresinde olduğunuzu varsayarsak, bazen hamburger menüsü olarak adlandırılan menü düğmesine (pencerenin sağ üst köşesinde) tıklamanız gerekir.
 • Görüntülenen menü listesi öğelerinden Ayarlar'a tıklamanız gerekir.

Chrome'da Ayarlar ekranına yeni bir sekmede gideceksiniz.

 • Sayfanın en altına gidin. Gelişmiş'e tıklayın.
 • Tekrar aşağıya kaydırın, Sıfırla ve temizle bölümünü bulun ve ardından Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle'yi tıklayın.

Ayarları sıfırla iletişim kutusu şimdi açılacaktır.

 • Ayarları sıfırla düğmesine tıklayın (işleri onaylamak ve göreve devam etmek için).
 • Sıfırlama işleminden sonra, Chrome'u yeniden başlatmanız gerekir.
 • Sağ tıklama işleviyle artık her şeyin yolunda gittiğini doğrulamak için gerekli testleri çalıştırın.
 1. Firefox'u yeniden yükleyin:

Bilgisayarınızdaki Firefox kurulumu bozuksa, çalışmayan sağ tıklama sorununu çözmek için Firefox uygulamasını yeniden yüklemeniz gerekir. Aslında, bazı kullanıcılar sorunu yalnızca bilgisayarlarına Firefox uygulamasını yeniden yükleyerek çözebildi. Yeniden yükleme prosedürünün Windows 10'un 64 bit sürümünü çalıştıran bilgisayarlarda inanılmaz derecede etkili olduğu bildirildi, bu nedenle bunu not almak isteyebilirsiniz.

Firefox'u yeniden yükleyerek, tutarsızlıkları veya düzensizlikleri ortadan kaldırmak için program kodundaki ve yapılandırmadaki sarsıntıları zorlayabilirsiniz. Kaldırma ve yükleme işlemlerinden kaynaklanan değişiklikler, sağ tıklama işlevini düzeltmek için yeterli görünüyor.

Her neyse, bu talimatlar burada yapmanız gereken hemen hemen her şeyi kapsar:

 • Makinenizin klavyesindeki Windows logo düğmesine basın (ve basılı tutun) ve ardından R harfine dokunun.
 • Çalıştır penceresi ekrana geldiğinde, üzerindeki metin kutusuna cpl yazmanız gerekir.
 • Windows'u kodu çalıştırmaya zorlamak için cihazınızın klavyesindeki Enter düğmesine basmanız gerekir.

Denetim Masası uygulamasındaki Program ve Özellikler menüsüne yönlendirileceksiniz.

 • Şimdi, yüklü uygulamalar listesini gözden geçirmeli, Mozilla Firefox'u bulmalı ve ardından vurgulamak için üzerine tıklamalısınız.
 • Mevcut içerik menüsünü görmek için vurgulanan uygulamaya sağ tıklayın ve ardından Kaldır'ı seçin.
 • UAC isteminde Evet düğmesine tıklayın - Windows, kaldırma işlemi için bir tür onay almak için küçük bir iletişim kutusu veya pencere açarsa.

Mozilla Firefox Kaldırma penceresinin şimdi açılması gerekiyor.

 • Ekrandaki talimatları izleyin. Uygun davran. Örneğin, kaldırma işlemlerini başlatmak için İleri düğmesine tıklamanız gerekir.
 • Bilgisayarınız Mozilla Firefox'u kaldırmayı tamamladıktan sonra, tüm aktif uygulamaları kapatmanız ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Yeniden başlatma işlemi oldukça önemlidir; görmezden gelme. Öngörülen düzeltmeyi yapabilir veya bozabilir. Yeniden yükleme prosedürü (bazı durumlarda), kullanıcılar bilgisayarlarını yeniden başlatmayı reddettiği veya unuttuğu için (Firefox'u kaldırdıktan sonra) sağ tıklamanın çalışmaması sorununu çözmek için yeterli işlemi yapamadı.

 • Windows yeniden başladığında ve kararlılığa ulaştığında, başka bir web tarayıcı uygulaması açmanız gerekir.
 • Anahtar sözcük olarak Windows için Download Firefox'u kullanarak Google'da bir arama görevi çalıştırın ve ardından sonuçlar listesindeki ilk girişi tıklayın.

Mozilla'nın web sitesinde Firefox için güvenilir indirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

 • Firefox paketini indirmek için yapmanız gerekeni yapın.

İdeal olarak, en yeni tarayıcı sürümü en iyi sonuçları sağladığı için, PC'niz için mevcut olan en son Firefox yapısını edinmelisiniz.

 • Firefox paketinin tamamen indirildiğini varsayarsak, Windows'un onu çalıştırması için üzerine tıklamanız veya çift tıklamanız gerekir.
 • Evet düğmesine tıklayarak bir UAC istemini onaylamanız gerekebilir.

Mozilla Firefox Yükleme penceresi büyük olasılıkla şimdi açılacaktır.

 • Firefox'u kurmak için ekrandaki talimatları izleyin ve uygun görevleri gerçekleştirin.
 • Yükleme işlemi tamamlandığında, sağ tıklama işlevinin artık çalıştığını onaylamak için yeni tarayıcıda işleri test etmek üzere Firefox'u çalıştırmanız gerekir.

Tarayıcılarda sağ tıklama yok kuralı nasıl atlanır

Bu noktada, sağ tıklama sorununu henüz çözmediyseniz, muhtemelen Firefox uygulamasını veya genel olarak bilgisayarınızı etkileyen sorunlar veya tutarsızlıklar ile hiçbir ilgisi yoktur. Daha sonra, web sitesi yöneticisinin siteyi, kullanıcıların sayfadayken (web tarayıcılarında) sağ tıklama işlevini kullanmalarını önlemek için yapılandırdığı bir sağ tıklama kuralı ile uğraştığınızı tahmin edebiliriz.

Başka bir deyişle, seçici olarak sağ tıklama işleviyle ilgili sorunlar yaşadığınızı doğrulamayı başardıysanız (yalnızca belirli bir web sitesini veya belirli bir site grubunu ziyaret ettiğinizde), tarayıcınıza izin veren prosedürler veya geçici çözümler kullanmanız gerekir. sorunu aşmak için. Aşağıdaki listedeki çözümlerden biriyle başarılı olmanız muhtemeldir.

 1. Shift tuşuyla sağ tıklama yok kuralını atlayın:

Sağ tıklama işlev bloğunu atlamanın en kolay ve en basit yöntemi, Shift tuşunu kullanmanızı gerektirir. Sağ tıklama yaparken Shift tuşunu basılı tutmanız gerekir. Her şey yolunda giderse, sağ tıklamadan sonra, mevcut içerik menüsü görünecektir - ilgili site daha önce gelmesini engellemiş olsa bile.

 1. Sağ tıklama kuralını Firefox Yapılandırma menüsünden atlayın:

Sık ziyaret ettiğiniz birkaç site için sağ tıklama menüsünün engelini kaldırmak istiyorsanız, buradaki yaklaşım muhtemelen ideal olanıdır. Yapılandırma menüsüne erişebilir ve site için içerik menüsünü tanımlayan ayarlar sayfasını değiştirebilirsiniz.

Buradaki prosedür, gizli Yapılandırma menüsüne (Firefox'ta) erişmenizi ve bazı çalışmalar yapmanızı gerektirir, bu nedenle, işlerin gidişatında biraz dikkatli olmanız gerekir. Önlemler önerilir. Her neyse, buradaki görevi sağ tıklama kuralını atlamak için yapmaya kararlıysanız, geçmeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle, bilgisayarınızda Firefox uygulamasını çalıştırmanız gerekir.
 • Şu anda Firefox penceresinde olduğunuzu varsayarsak, buradaki URL kutusunu veya metin alanını aşağıdaki kodla doldurmanız gerekir:

Hakkında: config

 • Firefox'u kodu çalıştırmaya zorlamak için cihazınızın klavyesindeki Enter düğmesine basın.
 • Şimdi, Riski kabul ediyorum düğmesine tıklamanız gerekiyor (göreve devam etmek için).

Şimdi gizli Yapılandırma menüsüne yönlendirileceksiniz.

 • Şimdi, o anahtar kelimeyi sorgu olarak kullanarak orada bir arama görevi gerçekleştirmek için metin kutusunu Bağlam ile doldurmalısınız .
 • Görüntülenen sonuçlar listesinden event.contextmenu.enabled'ı bulmanız gerekir . ve ardından bu girişe çift tıklayın.
 • Event.contextmenu.enabled değerini ayarladıktan sonra . false girdisi, Yapılandırma menüsünden çıkmanız gerekir.
 • Firefox'u yeniden başlatın (uygulamayı kapatın ve ardından yeniden açın).
 • İşlevselliğin artık web sitelerinin kurallarından bağımsız olarak her yerde çalıştığını doğrulamak için, sağ tıklama işlevinin genellikle engellendiği sitelerde bazı testler çalıştırın.

Firefox veya Chrome'da sağ tıklamanın çalışmaması sorununu çözmek için deneyebileceğiniz diğer şeyler

Tarayıcınızdaki belirli sitelerdeyken sağ tıklama özelliğini çalıştırmanın bir yolunu henüz bulamadıysanız, yapılması gerekenlerin son listemizdeki prosedürleri ve geçici çözümleri gözden geçirmeniz akıllıca olacaktır.

 1. Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar için tam taramalar yapın:

Belki de kötü amaçlı programlar bilgisayarınızda değişiklikler yaptı ve belirli olaylar için sağ tıklama işlevini bozdu. Bu durumda, tehditler için yoğun taramalar yapmalı ve tüm kötü şeyleri kaldırmalısınız. Önümüzdeki görevler için Auslogics Anti-Malware'e ihtiyacınız olacak.

 1. Chrome uygulamasını yeniden yükleyin:

Burada uygulamayı doğru şekilde kaldırmalısınız (geride hiçbir şey bırakmadan). Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız, farklı bir tarayıcı açmanız (hala bilgisayarınızda), Chrome'un sitesine veya tarayıcının resmi indirme sayfasına gitmeniz, paketi almanız, çalıştırmanız ve ardından Chrome'u yüklemek için ekrandaki talimatları izlemeniz gerekecektir. .

 1. Sitelerde sağ tıklama kuralını devre dışı bırakan bir uzantı veya eklenti edinin.
 1. Sağ tıklama bağlam menüsünü geri getirmek için sitelerin ayarlarını değiştirmek için Chrome Geliştirici araçlarını kullanın.