Windows 10'da tümleşik (yerleşik) bir web kamerası sorunu nasıl giderilir?

Windows işletim sisteminizi Windows 10'a yeni yükselttiyseniz, entegre web kameranızın artık çalışmadığını fark edebilirsiniz. Web kameranıza video konferans, uzaktan çalışma ve aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim gibi çeşitli amaçlar için güvenirseniz, bunu rahatsız edici bulacaksınız.

Neyse ki, sorunu çözmek için birkaç basit yöntem var.

Yerleşik Web Kamerası Neden Çalışmıyor?

'Web' ve 'Kamera' sözcüklerinden türetilen web kamerası, internet üzerinden canlı videolar veya görüntüler yayınlayan veya besleyen bir video kameradır. Çoğu modern dizüstü bilgisayarda entegre web kameraları ve mikrofonlar bulunur, böylece bu cihazları ayrı olarak satın almanız gerekmez.

Ne yazık ki, yerleşik web kameraları ve harici web kameraları (masaüstü bilgisayarlar için) genellikle Windows 10'da düzgün çalışmıyor. Örneğin, bilgisayarınızda web kamerasını kullanmaya çalıştığınızda, "Kameranız" gibi bir hata mesajı alabilirsiniz. bulunamadı. "

Ancak Windows 10 PC'de yerleşik bir web kamerası neden algılanmıyor? Bunun olmasının çeşitli nedenleri var. Ana neden genellikle uyumsuz, güncel olmayan veya bozuk sürücü yazılımıdır. Aygıt Yöneticisi'nde, Ayarlar uygulamasında veya BIOS veya UEFI'de web kamerası devre dışı bırakılmış da olabilir.

Windows 10'da "web kamerası çalışmıyor" sorunu, uygulamalarınız için web kamerası kullanımını yöneten sistem seçeneği kullanılarak düzeltilebilir. Ayrıca uygulayabileceğiniz çeşitli geleneksel sorun giderme yöntemleri vardır.

Windows 10'da Entegre Web Kamerası Nasıl Onarılır

Aşağıda sunulan çözümleri denedikten sonra, web kameranızı kullanmaya geri döneceksiniz:

 1. Ayarlar uygulamasında web kameranızın yapılandırmasını kontrol edin
 2. Cihazı Aygıt Yöneticisi'nde devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin
 3. Web kamerasını BIOS veya UEFI ayarlarında etkinleştirin
 4. Web kamerası sürücüsünü yeniden yükleyin
 5. Web kamerası sürücüsünü güncelleyin
 6. Aygıt sürücüsünü geri alın
 7. Windows'u güncelleyin
 8. Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisini çalıştırın
 9. Yeni bir kullanıcı profili oluşturun
 10. Bir kayıt defteri ayarlaması yapın
 11. PC'nizi sıfırlayın

Şimdi size ayrıntılı adımları sunacağız. Okumaya devam et.

Not: Bazı kullanıcıların Fn + F10 klavye kısayoluna basarak web kameralarını etkinleştirdiklerini bildirdiklerini belirtmekte fayda var. Fn + F10 tuşlarına basmak PC'nizdeki web kamerasını etkinleştirmezse, diğer işlev tuşlarından herhangi birini Fn + kullanmayı deneyin. Ancak, bu deneme yanılma yöntemini kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıda sunduğumuz düzeltmeleri uygulamanız yeterlidir.

Düzeltme 1: Ayarlar Uygulamasında Web Kameranızın Yapılandırmasını Kontrol Edin

Windows 10 Ayarlar uygulamasında, devre dışı bırakıldığında bilgisayarınızdaki tüm uygulamaların web kamerasına erişimini engelleyen seçenekler vardır. Bu seçenekler yalnızca Microsoft Store'daki uygulamaları değil, aksi takdirde UWP (Evrensel Windows Platformu) uygulamaları olarak da anılır, aynı zamanda diğer kaynaklardaki uygulamaları da etkiler. Bu nedenle, yerleşik web kameranız çalışmıyorsa, kamera erişiminin etkinleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Aşağıdaki kolay prosedürü uygulamanız yeterlidir:

 1. WinX menüsünü ortaya çıkarmak için Başlat düğmesine sağ tıklayın veya klavyenizdeki Windows logo tuşu + X'e basın. Ardından listeden Ayarlar'a tıklayın.

İpucu: Windows logo tuşu + I kısayoluna basarak da Ayarlar uygulamasını daha hızlı açabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasının ana penceresine girdikten sonra, Gizlilik'e tıklayın. Sayfanın altında görüntülenir.
 2. Açılan sayfanın sol bölmesinde, Uygulama izinleri altındaki Kamera'ya tıklayın.
 3. Sayfanın sağ tarafında, 'Bu cihazdaki kameraya erişime izin ver' diyen bir seçenek bulacaksınız. "Bu cihaz için kamera erişimi açık" olarak ayarlandığından emin olun. Aksi takdirde, Değiştir düğmesine tıklayın ve kamera erişimini açmak için geçiş düğmesini çevirin.

Not:

Seçenek 'Bu cihaz için kamera erişimi kapalı' olarak ayarlanmışsa, PC'nizdeki uygulamalar web kamerasını algılayamaz ve Windows da algılayamaz. Bu, Windows Hello'nun (cihazınızda parola kullanmaktan daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde oturum açmanızı sağlayan yüz tanıma özelliği) çalışamayacağı anlamına gelir.

 1. Şimdi, 'Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin' seçeneğinin de açık olduğundan emin olun.
 2. 'Hangi uygulamaların kameranıza erişebileceğini seçin' altında, listedeki tüm uygulamaları veya web kameranıza erişmesine izin vermek istediklerinizi açın. Microsoft Store'dan olmayan uygulamaların burada listelenmeyeceğini unutmayın. Ancak, aşağıdaki seçenekler arasında geçiş yaptığınız sürece bu tür uygulamalar web kameranıza erişebilir: 'Bu cihazdaki kameraya erişime izin ver' ve 'Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin.'

Not:

"Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin" kapalıysa, cihazınızdaki hiçbir uygulama (Microsoft Store'dan olmayan uygulamalar dahil) web kamerasını kullanamaz. Bununla birlikte, 'Bu cihaz için kamera erişimi ...' seçeneği 'Açık' olarak ayarlandığı sürece Windows'un kameranıza erişmesi engellenmeyecektir. Böylece yine de Windows Hello'dan yararlanabilirsiniz.

Not: 'Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin' seçeneği yalnızca Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi yayınlanmadan önce UWP (Evrensel Windows Platformu) uygulamalarını etkiledi. Artık Microsoft Store'dan olmayan uygulamaları da etkiliyor.

Ayarlar uygulamasında yukarıdaki seçenekleri etkinleştirdikten sonra, web kameranız çalışır durumda olacaktır. Ancak yine de çalışmıyorsa, aşağıda sunulan düzeltmelere geçin.

Windows 10'da yerleşik web kamerası nasıl düzeltilir?

Düzeltme 2: Aygıt Yöneticisi'nde Aygıtı Devre Dışı Bırakın ve Yeniden Etkinleştirin

Web kamerası cihazı, Aygıt Yöneticisi'nde devre dışı bırakılmış olabilir. Öyleyse, web kameranızı kullanmadan önce etkinleştirmeniz gerekir.

Ancak cihaz açık olabilir. Bazı kullanıcılar, devre dışı bırakmanın ve yeniden etkinleştirmenin "web kamerası çalışmıyor" sorununu çözmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Bunu yapmak için şu kolay adımları izleyin:

 1. WinX menüsünü açmak için Başlat simgesine sağ tıklayın veya klavyenizdeki Windows logo tuşu + X kombinasyonuna basın. Listede 'Aygıt Yöneticisi'ni bulun ve üzerine tıklayın.
 2. Açılan pencerede bilgisayarınızdaki tüm cihazların bir listesini bulacaksınız. Öğeyi genişletmek için "Kameralar" veya "Görüntüleme aygıtları" nın yanındaki oku tıklayın.
 3. Web kamerası cihazına sağ tıklayın. Açılan bağlam menüsünde, 'Aygıtı etkinleştir' ibaresini görüyorsanız bu, web kameranızın devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, web kameranızı işlevsel hale getirmek için seçeneğe tıklayın. Bununla birlikte, web kamerası aygıtına sağ tıklarsanız ve bunun yerine içerik menüsünde 'Cihazı devre dışı bırak' seçeneğini görürseniz, bu zaten aktif olduğu anlamına gelir. Sorunu gidermek için, 'Cihazı devre dışı bırak'ı tıklayın, ardından web kamerası cihazına tekrar sağ tıklayın ve' Cihazı etkinleştir'i tıklayın.

Not: Aygıt Yöneticisi'nde "Görüntüleme aygıtları" veya "Kamera" bulamazsanız veya bunları bulabilirseniz ancak web kamerası aygıtınız bunların altında listelenmemişse, "Ses, video ve oyun denetleyicileri" ni arayın. Oku tıklayarak genişletin. Web kamerası cihazınız 'Tümleşik kamera' adıyla veya benzer başka bir adla listelenecektir.

Düzeltme 3: Web Kamerasını BIOS veya UEFI Ayarlarında etkinleştirin

Bazı dizüstü bilgisayarlarda, BIOS veya UEFI ürün yazılımında, sistem düzeyinde web kamerasını devre dışı bırakmak için kullanılabilecek bir ayar vardır. Bu ayar genellikle işletme sınıfı dizüstü bilgisayarlarda bulunur. Sistem yöneticilerinin güvenlik amacıyla web kamerası erişimini devre dışı bırakmasını sağlar. Bu nedenle, web kameranızı daha önce bu şekilde devre dışı bıraktıysanız, yeniden etkinleştirmeniz gerekecektir. Bunu başarmanın adımları bir bilgisayardan diğerine değişir. Böylece, makineniz için belirli adımlara bakabilirsiniz.

İşletme sınıfı bir dizüstü bilgisayar kullanıyor olsanız da olmasanız da BIOS veya UEFI varsayılanlarını yüklemeyi de düşünmelisiniz. Bunu yapmak, kameranızın çalışmasını engelleyebilecek herhangi bir BIOS veya UEFI sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Bunu yapma adımları da bilgisayardan bilgisayara değişir.

Düzeltme 4: Web Kamerası Sürücüsünü Yeniden Yükleyin

Web kamerası sürücünüzü kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmeyeceğine bakın. Şu kolay adımları izleyin:

 1. Başlat menüsüne gidin (Windows logo tuşuna basın).
 2. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve arama sonuçlarında göründüğünde seçeneğe tıklayın.
 3. Açılan pencerede, altındaki öğeleri ortaya çıkarmak için "Görüntüleme cihazları", "Kameralar" veya "Ses, video ve oyun denetleyicileri" ni çift tıklayın.
 4. Entegre web kamerası cihazınıza sağ tıklayın ve içerik menüsünden 'Cihazı kaldır' seçeneğine tıklayın.
 5. 'Bu cihazı sisteminizden kaldırmak üzeresiniz' yazan bir uyarı alacaksınız. Kaldır düğmesine tıklayın.

Not: 'Bu aygıtın sürücü yazılımını sil' onay kutusunu işaretlerseniz (varsa), Windows aygıt sürücüsünü kaldırdıktan sonra yeniden indirmelidir.

 1. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, Windows eksik web kamerası sürücüsünü otomatik olarak yükleyecektir.

Sürücü yeniden yüklendikten sonra, uygulamalarınızın web kamerasını algılayıp algılayamadığını kontrol edin.

Not: Windows, web kamerası sürücüsünü kaldırdıktan sonra otomatik olarak yükleyemezse yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Aygıt Yöneticisine gidin.
 • Bilgisayarınıza sağ tıklayın (listedeki ilk öğedir) ve 'Donanım değişikliklerini tara'yı tıklayın.

Düzeltme 5: Web Kamerası Sürücüsünü Güncelleyin

Eksik, güncel olmayan, yanlış veya hatalı aygıt sürücüleri, genellikle bilgisayarınızı kullanırken yaşanan donanım sorunlarının nedeni olabilir. Bilgisayarınızda gerekli sürücü yüklü değilse web kameranız çalışmayacaktır. Windows 10, bir aygıta bağlandığınızda gerekli sürücüleri otomatik olarak yükleyebilse de, işlev başarılı bir şekilde çalışmayabilir.

Gerekli aygıt sürücüsü mevcut olsa bile, sürüm eski olabilir veya bozulmuş olabilir.

Bu nedenle, entegre web kameranızın yeniden çalışmasını sağlamak için, cihaz üreticinizin resmi web sitesini ziyaret etmeniz ve cihaz sürücülerinizi güncellemek için en son sürücü paketini indirmeniz gerekir.

Aşağıdaki kolay adımları izleyerek Aygıt Yöneticisi üzerinden de güncelleme yapabilirsiniz:

 1. İnternet bağlantınızı açın.
 2. Başlat menüsüne gidin (Windows logo tuşuna basın).
 3. Arama çubuğuna Aygıt Yöneticisi yazın ve arama sonuçlarında göründüğünde seçeneğe tıklayın.
 4. Aygıt Yöneticisi penceresi açıldığında, web kamerası aygıtınızı "Kameralar", "Görüntüleme Aygıtları" veya "Ses, video ve oyun denetleyicileri" altında arayın. İpucu: İçerdikleri öğeleri ortaya çıkarmak için seçeneklere çift tıklayın veya yanlarındaki oku tıklayın.
 5. Web kamerası cihazınıza sağ tıklayın ve içerik menüsünden 'Sürücüyü güncelle'yi seçin.
 6. 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğini seçin. Windows, cihazınız için en son sürücü yazılımı için bilgisayarınızı ve web'i arayacaktır.

Not: En son sürücüyü resmi web sitesinden zaten indirdiyseniz, 'Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat' seçeneğine tıklayabilirsiniz. Daha sonra, sürücünün bilgisayarınıza kaydedildiği konumu manuel olarak seçmeniz ve sürücüyü yüklemeniz gerekir.

 1. Sürücü başarıyla indirilip yüklendikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve entegre web kameranızın artık çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Profesyonel İpucu: Donanım aygıtlarınız için gerekli sürücüleri indirip yüklemenin kolay bir yolu, Auslogics Sürücü Güncelleyici gibi güvenilir üçüncü taraf yazılımları kullanmaktır. Bunu yapmak yalnızca yanlış sürücüleri almamanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızın her zaman en iyi şekilde çalışmasını sağlamanıza da yardımcı olur çünkü aygıt sürücülerinizden herhangi biriyle ilgili bir sorun olduğunda her zaman bilgilendirileceksiniz.

Auslogics Driver Updater, tüm güncel olmayan, eksik, bozuk ve yanlış sürücüleri bularak bilgisayarınızda tam bir tarama gerçekleştirir. Tarama tamamlandıktan ve devam ettirdiğinizde, gerekli sürücü yazılımının üreticinin önerdiği en son sürümü indirir ve yükler. Ayrıca, gerekirse geri alabilmeniz için güncellemeden önce sürücülerin mevcut sürümünü de yedekler. Bilgisayarınızı her zaman en iyi durumda tutmak için mükemmel bir araçtır ve donanım aygıtlarınızla ilgili can sıkıcı sorunlarla karşılaşmamanızı sağlar.

Düzeltme 6: Web Kamerası Sürücüsünü Geri Alın

Aygıt Yöneticisi'nde, herhangi bir donanım aygıtının mevcut sürücüsünü kaldırmanıza ve bunun yerine sürücünün önceki sürümünü yüklemenize olanak tanıyan bir seçenek vardır. Bu seçenek mevcuttur çünkü en son sürücüler bazen hatalı olabilir. Ancak, daha yeni sürümler genellikle iyileştirmeler olduğu için sürücülerinizi düzenli olarak güncellemeniz önerilir.

Bu nedenle, web kamerası sürücünüzü yakın zamanda güncellediyseniz, sorunun nedeni bu olabileceğinden geri almak iyi bir fikirdir.

Yerleşik (entegre) web kamerası sürücünüzü geri almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. WinX menüsünü açmak için Windows logo tuşu + X kısayoluna basın.
 2. Listede 'Aygıt Yöneticisi'ni bulun ve üzerine tıklayın.
 3. Altındaki öğeleri ortaya çıkarmak için Görüntüleme Aygıtlarının yanındaki oka tıklayın.
 4. Web kamerası aygıtınıza sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin.

Not: Entegre web kamerası cihazınızı Görüntüleme Aygıtları altında bulamazsanız, 'Kameralar' veya 'Ses, video ve oyun denetleyicileri' altında arayın.

 1. Web kamerasının Özellikler penceresinde, Sürücü sekmesine tıklayın.
 2. Sürücüyü Geri Al düğmesine tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Not: Sürücüyü Geri Al düğmesi etkin değilse, bu sürücünün önceki bir sürümünün mevcut olmadığı anlamına gelir.

Düzeltme 7: Windows'u Güncelleyin

Windows'un güncel olduğundan emin olun. En son güncellemeleri indirmek web kamerası sorununu çözebilir. Windows güncellemelerini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

 1. Windows logo tuşuna basarak Başlat menüsüne gidin.
 2. Ayarlar'a tıklayın (dişli simgesi olarak görüntülenir).

Alternatif olarak, Ayarlar uygulamasını hızlı bir şekilde açmak için Windows logo tuşu + I kısayoluna basın.

 1. Ayarlar uygulamasının ana sayfasında Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 2. Sol bölmedeki Windows Update'e tıklayın.
 3. Şimdi sağ bölmedeki 'Güncellemeleri kontrol et' düğmesine tıklayın. Mevcut güncellemeler varsa, bunları indirin ve kurun.
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ardından entegre web kamerası sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Düzeltme 8: Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini Çalıştırın

Windows işletim sisteminde, bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz çeşitli sorunları kolayca tanılamanıza ve çözmenize olanak tanıyan yerleşik yardımcı programlar vardır. Böyle bir yardımcı program, Donanım ve Aygıtlar sorun gidericisidir. Çalıştırmak için aşağıdaki kolay adımları izleyin ve bunun web kameranızı tekrar işlevsel hale getirip getirmeyeceğini görün:

 1. Klavyenizde Windows logo tuşunu basılı tutun ve Ayarlar uygulamasını açmak için I tuşuna basın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Açılan sayfanın sol tarafında Sorun Gider'i tıklayın.
 4. Sağ bölmede 'Donanım ve Aygıtlar'ı bulun ve' Sorun gidericiyi çalıştır 'düğmesini tıklayın.
 5. Tarama tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve web kamerasının şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Düzeltme 9: Yeni Bir Kullanıcı Profili Oluşturun

Kullanıcı profilinizin bozuk olması ve bu nedenle yerleşik web kameranızın çalışmaması mümkündür. Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmayı deneyin, yönetici ayrıcalık ayarlarını değiştirin ve ardından web kamerasının yeni profilde görünüp görünmeyeceğine bakın.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlat menüsüne gidin ve Ayarlar'a (dişli simgesi) tıklayın.
 2. Ayarlar penceresinde Hesaplar'a tıklayın ve ardından sol bölmeden 'Aile ve diğer kullanıcılar'a tıklayın.
 3. Sayfanın sağ tarafında, 'Diğer Kullanıcılar' altında, 'Bu bilgisayara başka birini ekle' seçeneğini tıklayın.
 4. Yeni kullanıcı hesabı için gerekli kimlik bilgilerini girin.
 5. "Hesap türünü değiştir" i tıklayın.
 6. Açılır menüyü genişletin ve hesabı yönetici düzeyine ayarlamak için 'Yönetici' seçeneğini seçin.
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 8. Yeni oluşturulan hesaba giriş yapın ve ardından web kameranızın işlevsel olup olmadığını kontrol edin.

Yeni hesapta oturum açtığınızda kamera çalışıyorsa, eski kullanıcı profilinizle ilgili bir sorun var demektir. Bu durumda, aşağıdaki adımları izleyerek sorunu çözebilirsiniz:

 1. Yeni hesabınızda oturumunuz açıkken yukarıdaki 1. ve 2. Adımları izleyin.
 2. 'Aile ve diğer kullanıcılar' sayfasındayken eski kullanıcı hesabınızı seçin.
 3. 'Hesap türünü değiştir'e tıklayın.
 4. Standart Kullanıcı hesabı türünü seçin ve Tamam düğmesine tıklayın.
 5. Hesap türünü değiştir düğmesine tekrar tıklayın ve "Yönetici" yi seçin.
 6. Tamam düğmesini tıklayın.
 7. 3. ila 6. adımları birkaç kez tekrarlayın. Bunu yapmanın, sorunlu kullanıcı profilini onarmaya yardımcı olduğu söylenir.
 8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve eski hesabınıza giriş yapın. Kameranızın çalışıp çalışmayacağını kontrol edin.

Düzeltme 10: Bir Kayıt Defteri Ayarlaması Yapın

Görüntüleme cihazınızı düzeltmek için LowerFilters ve UpperFilters dosyalarını kayıt defterinizden kaldırmayı deneyin. Aşağıdaki prosedürü izleyin:

 1. Başlat menüsüne gidin ve arama çubuğuna 'Sistem konfigürasyonu' yazın.
 2. Arama sonuçlarından seçeneğe tıklayın.

Alternatif olarak, Windows logo tuşunu basılı tutun ve Çalıştır iletişim kutusunu çağırmak için R tuşuna basın. Ardından metin alanına 'msconfig.exe' yazın ve Tamam'ı tıklayın veya Enter tuşuna basın.

 1. Açılan pencerede, Önyükleme sekmesine gidin ve Önyükleme seçenekleri bölümünün altındaki 'Güvenli önyükleme' onay kutusunu işaretleyin.
 2. Tamam düğmesini tıklayın.
 3. Açık dosyaları kaydedin ve ardından komut istemi göründüğünde Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
 4. Windows Güvenli Modda önyükleme yaptığında, aşağıdaki konuma gidin: C: \ windows \ system32 \ drivers. Adresi kopyalayarak bunu kolayca yapabilirsiniz. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows logo tuşu + R kısayoluna basın. Adresi yapıştırın ve Tamam'ı tıklayın veya Enter tuşuna basın.
 5. Dosya Gezgini sayfası açıldığında, "lvmvdrv.sys" adlı dosyayı bulun ve "lvmvdrv.sys.backup" olarak yeniden adlandırın. Ancak, dosyayı bulamazsanız, bir sonraki adıma geçin.
 6. Şimdi, Çalıştır iletişim kutusunu (Windows logosu + R) açın ve metin alanına 'Regedit' yazın ve Enter'a basın veya Tamam'a tıklayın.
 7. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) istemi görüntülendiğinde Evet düğmesine tıklayın.
 8. Açılan Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinde, HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Class \ {6BDD1FC6-810F-11D0-BEC7-08002BE2092F} konumuna gidin.
 9. Daha ileri gitmeden önce, klasörün bir yedeğini oluşturmanız gerekir. {6BDD1FC6-810F-11D0-BEC7-08002BE2092F} ' yi sağ tıklayın ve içerik menüsünden' Dışa Aktar'ı tıklayın. Güvenli bir yer seçin ve Kaydet'i tıklayın.

Not: Aşağıdaki düzenleme sırasında veya sonrasında bir şeyler ters giderse, kayıt defteri klasörünün yedeğini kaydettiğiniz konuma gidin ve varsayılan kayıt defteri değerlerini yüklemek için klasörü açın.

 1. 11. Adımı tamamladıktan sonra, {6BDD1FC6-810F-11D0-BEC7-08002BE2092F} 'yi tıklayın. Sayfanın sağ tarafında, LowerFilters veya UpperFilters'a sağ tıklayın (biri listede değilse diğeri orada olmalıdır) ve içerik menüsünden Sil'i tıklayın.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın. Sisteminizi normal modda başlatmak için 1. ila 5. Adımları yeniden başlatın ve sisteminizi yeniden başlatın.
 3. Yerleşik web kameranızın şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Düzeltme 11: Bilgisayarınızı Sıfırlayın

Yukarıdaki tüm çözümleri denediyseniz ve bilgisayarınızın yerleşik web kamerası hala çalışmıyorsa ve Windows ve uygulamalar bunu algılayamıyorsa, sahip olduğunuz bir sonraki seçenek Windows 10 işletim sisteminizi yeniden yüklemektir. Bunu yapmadan önce, dosyalarınızı yedeklemek en iyi uygulamadır. Size tüm dosyalarınızı saklama seçeneği sunulacak olsa da, manuel olarak yedekleme yapmak yine de iyi bir fikirdir.

Dosyalarınızı yedekledikten sonra, bilgisayarınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 1. Klavyenizdeki Windows logo tuşunu basılı tutarak ve ardından I tuşuna basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik'e tıklayın.
 3. Sayfanın sol bölmesinde, Kurtarma'ya tıklayın.
 4. Sayfanın sağ bölmesinde Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıklayın.

Bu kılavuzun size yardımcı olduğunu ve yerleşik web kameranızın artık çalıştığını umuyoruz.

Herhangi bir yorumunuz, sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin. Sizden haber almaktan mutluluk duyarız.

Şerefe!