Microsoft Office etkinleştirilmezse ne olur?

İşyerinde veya ders çalışırken rutin olarak metin belgelerini, elektronik tabloları veya sunum slaytlarını kullananlar için Microsoft Office vazgeçilmezdir. Herhangi bir ortak formatta belge oluşturmak, yönetmek ve iletmek için toplam paket söz konusu olduğunda kendi liginde olduğunu da söyleyebilirsiniz. Son zamanlarda Office tahtını taklit edenler ortaya çıkmış olsa da, başka hiçbir uygulama paketinin Microsoft Office ile elde ettiğimiz kolaylığa, çok yönlülüğe ve eski aşinalığa yaklaşmadığı bir gerçek.

MacBook olarak adlandırılmayan çoğu bilgisayar, Microsoft Office'in bazı sürümleri zaten yüklü olarak gelir. Genellikle, eski uygulamaların (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, Publisher, OneDrive ve Skype hizmetlerinin yanı sıra) tam paketi değil, Microsoft Word ve belki de Excel ve PowerPoint de değildir. Üstelik, bu uygulamaların tam sürümü değil, öngörülen süre dolduktan sonra lisanssız hale gelen sınırlı süreli bir sürümdür.

Bu nedenle, yeni bir Windows bilgisayarında Microsoft Office'i oluşturan paketlenmiş üretkenlik uygulamaları, etkinleştirme ücreti OEM tarafından ödenmediği sürece (olası değildir) deneme bazında mevcuttur. Deneme süresi genellikle 30 gün sürer ve ardından Windows size Office'i etkinleştirmenizi söyler. Elbette, bunu yapmak istersiniz, ancak küçük bir sorun var: Ofis çok pahalıdır. Office 2019'un Ev ve Öğrenci sürümü yalnızca Word, Excel ve PowerPoint içerir, ancak tek seferlik satın alma fiyatı 119,99 ABD dolarıyken, Office 365 Ev size yılda 79,99 ABD doları (veya 7,99 ABD doları) geri ödeme yapar.

Aşırı maliyetlerle, Office'i tamamen etkinleştirmek için para harcamak için acele etmiyorsanız anlaşılabilir bir durumdur. Peki deneme süresi biterse ve Office lisanssız kalırsa ne olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Microsoft Office'im etkinleştirilmezse ne olur?

Sağduyu, Office'in lisanssız bir sürümünü kullanıyorsanız, işlevselliği azaltmanız gerektiğini söyler ve tam olarak bu olur. Her uygulamada etkilenen özellikler bilgisayarınızdaki Office sürümüne bağlıdır, ancak genel olarak düzenleme ve oluşturma işlevlerini kaybedersiniz. Bu, Office'inizin lisanssız olduğu süre boyunca yeni belgeler oluşturamaz veya mevcut belgeleri düzenleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Office uygulamalarınız her şeyden çok izleyici olacak.

Office 365'in ortaya çıkmasından önce, PC kullanıcıları, Office yükleme diskiyle birlikte gelen veya çevrimiçi olarak satın alınan ürün anahtarları aracılığıyla Office'i etkinleştirdi. Mevcut yöntem, bulutta depolanan Microsoft hesabı ayrıntılarınızı kullanır. Office artık bir kerelik ödeme ile satın alınan Ev ve Öğrenci sürümü gibi özel sürümlerin yanı sıra bir abonelik modelini benimsediğinden, Office'i kullanmaya devam etmek için artık belirli aralıklarla abonelik ücreti ödemeniz gerekir.

Elimizdeki soruya geri dönecek olursak, Office'inizin 30 günlük ücretsiz deneme sona erdikten sonra nasıl davranacağı, kayıt yönteminize bağlıdır. Yeni bilgisayarlarıyla birlikte Office'i gönderenler, onlardan bir Office sürümü için ödeme yapmalarını isteyen yanıp sönen bir istem alır. Öte yandan, Office'i Office 365 web sitesinden indirdiyseniz, böyle bir mesaj almazsınız. Bunun yerine, yinelenen faturalandırmayı etkinleştirdiyseniz, ücretsiz deneme süresi sona erdiğinde otomatik olarak deneme modundan tam moda geçirilirsiniz. Hesabınız ayrıca, belirtilen süre için seçtiğiniz Office sürümü miktarıyla faturalandırılır. Bu nedenle, Office'i yalnızca deneme amaçlı kullanmayı planlıyorsanız, bu özelliği etkinleştirmemeniz önemlidir; yine de bir istem aldıktan sonra Office aktivasyonu için manuel olarak ödeme yapabilirsiniz.

Word, Excel, PowerPoint ve Publisher gibi gerçek uygulamalarda, Office'inizin devre dışı bırakıldığını ve bir satın alma işlemi yapmanız gerektiğini bildiren çeşitli eylem mesajlarından birini alırsınız. Microsoft Word'de şu mesajlardan birini alırsınız:

 1. ÜRÜN DEVRE DIŞI BIRAKILDI Word'ü kesintisiz olarak kullanmaya devam etmek için lütfen şimdi yeniden etkinleştirin: Bu, araç çubuğu ile sayfa arasında , mesajın yanında beyaz bir Yeniden Etkinleştir düğmesi içeren dikdörtgen turuncu bir şerittir
 2. Üzgünüz, bir şeyler ters gitti ve bunu sizin için şu anda yapamıyoruz. Lütfen daha sonra tekrar deneyin hata mesajı: Bu bir hata çubuğu olarak görünür; hangi noktada uygulamadan yararlanılamaz
 3. Lisanssız Ürün / Ürün Etkinleştirme Başarısız Oldu: Bunların her ikisi de, açılan belgenin başlığının yanındaki başlık çubuğunda görünür. Birincisi yerine ikinci mesaj görünürse, belirsiz bir süre boyunca Word'ün tüm işlevlerini kullanmak hala mümkündür.
 4. Microsoft Office Etkinleştirme Sihirbazı: Bir Word belgesinin açıldığı dakika açılır. Uygulama kopyanızın etkinleştirilmediğini ve (yeniden) etkinleştirme seçeneklerini içerdiğini söyler

Devre dışı bırakmanın Windows için Office uygulamalarına etkileri

Office deneme süreniz sona erdiyse ve henüz yeniden etkinleştirmediyseniz, herhangi bir uygulamayı kullanmak istediğinizde birçok şey olabilir. Microsoft Office etkinleştirilmediyse veya lisanslanmadıysa bunlardan biri gerçekleşir:

 • Sürekli Ürün Etkinleştirme Başarısız mesajları
 • Word, Excel kopyanızın sahte olabileceğini bildiren hata mesajları
 • Devre dışı bırakılan özellikler, zaman geçtikçe şiddeti artıyor
 • Office'in bazı sürümlerinde, ürün anahtarınızı girmeniz için bir iletişim kutusu alırsınız
 • Office 2019'da bir oturum açma istemi alırsınız
 • Office 365 üzerinden kaydolduysanız, hesabınız devre dışı bırakıldıktan 31-120 gün sonra devre dışı bırakılır
 • Hesabınız kullanımdan kaldırıldı ve kapatıldı, sizi Office programından kalıcı olarak siler

Lisanssız Office 2016/2019 nasıl açılır

Office'inizin devre dışı bırakılmasını istemiyorsanız, yalnızca etkinleştirme için ödeme yapabilir ve Office lisansınızı yenileyebilirsiniz. Bu şekilde, Windows bilgisayarınızda Word, Excel ve diğer Office uygulamalarının harika özelliklerinden yararlanmaya devam edersiniz. Office aktivasyonu için kullanılacak iki yöntem vardır:

 • Çevrimiçi bir lisans satın alın

Doğrudan Microsoft'tan çevrimiçi bir lisans satın alarak, evinizin konforunu terk etmek zorunda kalmazsınız. Office.com/renew adresine gidin ve satın almak istediğiniz Office sürümünü seçin.

 1. Yıllık abonelik ödemek için Şimdi yenile seçeneğini seçin
 2. Office için aylık kiraları ödemek için Aylık abonelikle yenile seçeneğini seçin

Office'inizin otomatik olarak yenilenmesini istiyorsanız yinelenen faturalandırmayı etkinleştirin , aksi takdirde kapatın.

 • Ürün anahtarı ile yenileyin

Fiziksel bir kutu veya kartla gelen fiziksel bir Microsoft Office diski satın alırsanız, 25 karakterlik ürün anahtarını içeride bir yerde görmelisiniz. Alternatif olarak, satıcı bunu bir e-posta ile gönderebilir. Office.com/setup adresine gidin ve Microsoft hesabınızda oturum açın. Ardından Office kopyanızı etkinleştirmek için ürün anahtarınızı girin.

Etkinleştirme tamamlandığında, Office'in tüm özelliklerinden yararlanabilmeniz gerekir. Yine de, Office uygulamalarınız, özellikle interneti sık kullanıyorsanız, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarının hedefi olabilir. Uygulamalarınızı korumak ve Office'i kullanırken herhangi bir sorun oluşmamasını sağlamak için, bilgisayarınızdaki tehlikeli ve zararlı öğelerin tamamen yok edilmesi için Auslogics Anti-Malware'i öneririz. İndirip kurun ve bilgisayarınızı olası hasar kaynakları için taramasına izin verin. Onları karantinaya alacak. Ayrıca, bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye atabilecek tüm kimlik avı girişimlerini veya sahte iletileri ve belgeleri otomatik olarak engeller.

Bu makaleden Office hakkında bir şeyler öğrendiyseniz, lütfen yorumlarda bize bildirin.