Herhangi bir Windows 10 dizüstü bilgisayarda Dokunmatik Ekran nasıl devre dışı bırakılır?

Windows 10'da bir dokunmatik ekranın nasıl devre dışı bırakılacağını mı arıyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz.

Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve 2'si 1 arada cihazlar (dizüstü bilgisayar ve tabletin benzersiz bir kombinasyonu) dokunmatik ekranlara sahiptir ve Windows 10, bunlarla iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Tablet kullanıyorsanız, dokunmatik ekran tek giriş birimidir. Ancak masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve klavye ve farenizin de olduğu 2'si 1 arada aygıtlarda, bu yalnızca ikincil giriş olarak işlev görür. Ve bir dizi kişisel sebepten dolayı devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

Dokunmatik Ekranınızı (TS) Neden Devre Dışı Bırakmalısınız?

TS özellikli cihazlar, ekrana dokunmak, imleci sürüklemekten çok daha hızlı olduğu için görevleri daha hızlı gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Dokunmatik ekran yeni bir deneyim oluşturarak standart klavye ve fare girişinden biraz çeşitlilik sağlasa da, geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz bazı durumlar ortaya çıkabilir:

 • Aklımın ucunda, kasıtsız girişlerle sık sık uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Belki de evde çalışan bir annesiniz ve çocuklarınız PC ekranınıza ulaşmaya ve bulunduğunuz sayfayı kapatmaya, Word belgenizdeki imlecin konumunu değiştirmeye veya istenmeyen programları açmaya devam ediyor.
 • Bir başka iyi neden de, TS'yi kullanmaya çalışmadığınız zamanlarda bile arızalı ve rastgele girişler yapıyor olabilir.
 • Ayrıca, TS etkinleştirildiğinde, Windows 10, sistem tepsinizdeki (görev çubuğu bildirim alanı) simgeler arasındaki boşluğu, basılmasını kolaylaştırmak için genişletir. Bu şekilde, istemediğiniz bir programa yanlışlıkla dokunup açmazsınız.

Bununla birlikte, sistem tepsisinde çok sayıda öğe bulunan kullanıcılar görünümü çekici bulmayabilir ve bu nedenle, özellikle yeterince sık kullanmazlarsa dokunmatik ekranı devre dışı bırakmayı tercih edebilirler.

 • Son olarak, PC ekranınıza dokunmaktan ve üzerinde lekeler bırakmaktan hoşlanmayabilirsiniz. Bazılarımız cihazlarımızın her zaman düzgün görünmesini severiz. Ya da belki genellikle fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla çalışıyorsunuz ve ekranda görüşünüzü engelleyebilecek bazı lekeler nedeniyle tasarımınızda hata yapmayı göze alamıyorsunuz.

Sebep ne olursa olsun, cihazınızdaki dokunmatik ekranı yönetmekte rahat değilseniz, devre dışı bırakmanız kolaydır.

Dokunmatik Ekran Nasıl Kapatılır

Windows 10 çalıştırıyorsanız, TS'yi devre dışı bırakma prosedürü, kullandığınız cihaz türünden bağımsız olarak aynıdır (dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet veya 2'si 1 arada).

Ancak, Windows 1o'nun dokunmatik girişi kolayca devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bir seçenek sağlamadığını bilmelisiniz. Bunun için üçüncü taraf yazılım da mevcut değil. Yani bunu Aygıt Yöneticisi aracılığıyla manuel olarak yapmanız gerekecek.

Not: Aygıt Yöneticisi, Windows'un bilgisayarınızdaki tüm aygıtları listelediği ve bunları yönetmenize izin verdiği yerdir. Buna Denetim Masası, Çalıştır iletişim kutusu, WinX menüsü, Cortana veya Başlat menüsündeki arama çubuğu aracılığıyla erişebilirsiniz.

Dokunmatik ekran manuel olarak nasıl devre dışı bırakılır:

Uyarı: Başlamadan önce, alternatif bir giriş yönteminiz olduğundan emin olmanız gerekir. Bir dizüstü bilgisayar, masaüstü veya 2'si 1 arada kullanıyorsanız, klavye ve farenin çalışır durumda olduğuna bakın.

USB bağlantılı klavyesi veya faresi olmayan bir tablette TS'yi devre dışı bırakmaya çalışmayın. Bunu yaparsanız, artık cihazınızı çalıştıramazsınız ve donanımdan sıfırlama yapmanız gerekir.

Şimdi, aşağıda sunulan prosedür Windows 10, Windows 8 ve Windows 8.1'de uygulanabilir.

Hemen başlayalım:

 1. Aygıt Yöneticisine gidin. Görev çubuğu arama kutusuna 'Aygıt Yöneticisi' yazmanız ve ardından sonuçlarda göründüğünde seçeneği seçmeniz yeterlidir.

Aygıt Yöneticisi'ni açmanın başka yolları da vardır:

Kontrol Paneli ile:

 • Başlat menüsü arama çubuğuna 'Denetim Masası' yazın ve göründüğünde seçeneği seçin.
 • Donanım ve Ses'e gidin. Bulmak için, ekranın sağ üst köşesindeki 'Görüntüle:' açılır menüsünde 'Kategori'nin seçildiğinden emin olun.
 • Açılan pencerede, Aygıtlar ve Yazıcılar altında Aygıt Yöneticisi'ni seçin.

WinX menüsü aracılığıyla:

 • Klavyenizdeki Windows logo tuşu + X kombinasyonuna basın.
 • Listeden Aygıt Yöneticisine tıklayın.

Çalıştır iletişim kutusu aracılığıyla:

 • Klavyenizdeki Windows logo tuşu + R kombinasyonuna basın.
 • Metin alanına 'devmgmt.msc' yazın ve Tamam'ı tıklayın veya klavyenizdeki Enter tuşuna basın.
 1. Aygıt Yöneticisi penceresi açıldığında, 'İnsan Arabirim Aygıtları'nı bulun ve çift tıklayarak veya yanındaki oku tıklayarak genişletin.
 2. Şimdi, 'HID uyumlu dokunmatik ekran'ı seçin ve ardından ekranın üst kısmındaki Eylem sekmesine tıklayın. Alternatif olarak, HID uyumlu dokunmatik ekrana sağ tıklayın.
 3. Bağlam menüsünden 'Cihazı devre dışı bırak'ı seçin.
 4. 'Bu aygıtın devre dışı bırakılması, çalışmasının durmasına neden olacak' şeklinde bir uyarı ile sunulduğunda işlemi onaylamak için 'Evet'i tıklayın. Gerçekten devre dışı bırakmak istiyor musun? '

Bu adımları tamamladığınızda, dokunmatik giriş artık etkin olmayacaktır. Bilgisayar ekranınıza dokunarak bunu doğrulayabilirsiniz.

Yeniden etkinleştirmek isterseniz, yukarıdaki prosedürün aynısını izleyin, ancak bunun yerine 4. Adıma geldiğinizde 'Cihazı etkinleştir'i seçin.

<

Profesyonel İpucu: Dokunmatik ekranınız etkinleştirdikten sonra bile çalışmıyorsa, sürücüleri güncellemeniz gerekir. Bunun için Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmanızı öneririz. Araç, sistem özelliklerinizi tanıyacak ve ardından bilgisayar üreticiniz tarafından önerilen en son sürücü sürümünü indirecektir.

Windows 7 kullanıyorsanız, dokunmatik ekranı devre dışı bırakma prosedürü oldukça farklıdır. Denetim Masası'ndan geçmeniz ve Kalem ve Dokunma menüsüne erişmeniz gerekecek.

Şu kolay adımları izleyin:

 1. Başlat menüsüne gidin ve arama çubuğuna 'Denetim Masası' yazın. Arama sonuçlarında göründüğünde seçeneği seçin.
 2. Kalem'e tıklayın ve dokunun ve ardından Dokunmatik sekmesine gidin.
 3. 'Parmağınızı giriş cihazı olarak kullanın' onay kutusunun işaretini kaldırın.

Artık dokunmatik ekranın artık aktif olmadığını doğrulayabilirsiniz.

Bu kılavuzu faydalı bulduğunuzu umuyoruz.

Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen çekinmeden aşağıdaki bölümde bırakın.

Sizden haber almak isteriz