Windows 10'da tüm işlemler nasıl durdurulur?

Terminatör 101: Windows 10'daki tüm işlemler nasıl sonlandırılır?

Masaüstünüzde veya dizüstü bilgisayarınızda birden çok açık ve çalışan pencere, sistemin yavaşlamasına ve hatta bazı hatalarla karşılaşmasına neden olabilir. Öyleyse merak edebilirsiniz: Windows 10'da çalışan tüm işlemleri durdurabilir veya tüm açık uygulamaları kapatabilir miyim?

Belki de çalışan tüm süreçleri sonlandırmaya çalışırken, düşündüğünüz ilk şey zorla yeniden başlatmaktır. Yapmayı unutun - zorla yeniden başlatma, bilgisayar ve sistem dosyalarının zarar görmesine neden olabilir. Bunun yerine, Windows 10'daki tüm işlemlerin nasıl düzgün şekilde kapatılacağına ilişkin şu yöntemleri izleyin:

 • Komut İstemi aracılığıyla - Komut İstemi'nde, özellikle yanıt vermeyen Windows 10 işlemlerinin nasıl sonlandırılacağını öğrenin. Bunu aşağıdaki adımlarla yapın:
 1. Ara'ya gidin. Tip cmd ve açık Komut İstemi.
 2. Bir kez orada, bu satır taskkill / f / fi "status eq yanıt vermiyor" yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Bu komut yanıt vermediği düşünülen tüm süreçleri sonlandırmalıdır.
 • Görev Yöneticisi Aracılığıyla - Daha yeni Windows 10 sürümleri, ortak bir küme altında paketlenmiş ilgili işlemlere sahiptir. Tek bir küme altındaki tüm işlemleri, o kümeye sağ tıklayıp Görevi Sonlandır'ı seçerek sonlandırın.
 • CloseAll ve diğer güçlü araçları kullanın - Ücretsiz araç CloseAll, çalışan tüm işlemleri otomatik olarak kapatarak kullanıcıyı Masaüstünde bırakan üçüncü taraf bir yazılımdır. Basitçe açın ve ardından Tamam'a basın. Bir Neowin kullanıcısı olan KillThemAll da aynı görevi yerine getirir ancak kullanıcılara verilerini kaydetme şansı verir. Bununla birlikte, Explorer.exe'yi açık bıraktığını unutmayın.
 • PowerShell'i kullanın - PowerShell'i Yönetici olarak açarak yükseltilmiş olarak çalışan bir işlemi sonlandırın. Çalışan işlemlerin listesini görmek için Get-Process komutunu yazın . Bu cmdlet'i çalıştırarak bir işlemi kendi adına göre öldürün: Stop-Process -Name “ProcessName” -Force . Bu komutu çalıştırarak bir işlemi PID'si ile sonlandırın : Stop-Process -ID PID -Force.
 • Bilgisayarınızı temiz önyükleme - Bu teknik, Windows'u yalnızca minimum sayıda sürücü ve program aracılığıyla başlatmanıza olanak tanır. Ancak, istenen efekti elde etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. İşte bazı adımlar:
 1. Başlat'a gidin. Tür msconfig ve sonra Enter tuşuna basın.
 2. Sistem Yapılandırmasına gidin. Orada, Hizmetler'i tıklayın, Tüm Microsoft hizmetlerini gizle onay kutusunu işaretleyin ve ardından Tümünü devre dışı bırak'ı tıklayın.
 3. Başlangıç'a gidin. Görev Yöneticisi'ni açın.
 4. Her başlangıç ​​öğesini seçin ve Devre Dışı Bırak'ı tıklayın.
 5. Görev Yöneticisi'ni kapatın ve ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows 10'da belirli işlemleri, programları veya uygulamaları sonlandırmak isteyip istemediğinize ne dersiniz?

İşte atmanız gereken belirli adımlar:

 • Tüm arka plan işlemlerini sonlandırmak için Ayarlar, Gizlilik ve ardından Arka Plan Uygulamaları'na gidin. Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver seçeneğini kapatın
 • Tüm Google Chrome işlemlerini sonlandırmak için Ayarlar'a ve ardından Gelişmiş ayarları göster'e gidin. Google Chrome kapatıldığında arka plan uygulamalarını çalıştırmaya devam et seçeneğinin işaretini kaldırarak ilgili tüm işlemleri sonlandırın .
 • Tüm Internet Explorer işlemlerini sonlandırmak için, Komut İstemi'ni yönetici olarak kullanın. Taskkill / F / IM iexplore.exe komutunu girin ve ardından Enter tuşuna basın.

İşte gidiyorsunuz - Windows 10'daki tüm işlemleri veya yalnızca belirli bir işlem grubunu nasıl öldüreceğinizi öğrenmek oldukça kolaydır. Ayrıca, Windows sisteminizi etkin bir şekilde teşhis eden, gereksiz dosyaları temizleyen, sistem kararlılığını geri yükleyen ve hızı ve performansı artıran Auslogics BoostSpeed ​​gibi araçları kullanarak bilgisayarınızı en yüksek performans için ayarlayabilirsiniz.

İyi şanslar ve umarız buradan sorunsuz bir bilgisayar deneyimi yaşarsınız!