Windows'ta dosya açmak için Varsayılan Uygulamalar nasıl değiştirilir?

Windows'un belirli dosyaları yanlış uygulamayı kullanarak açması alışılmadık bir durum değildir. Yani, aynı sorunu yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilerek rahatlayabilirsiniz. Elbette, belirli bir uygulamayla açmak istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Birlikte aç seçeneğini seçmenin her zaman daha kolay seçeneği vardır. Ancak, ihtiyacınız olan dosyayı her açtığınızda bu ekstra adımı gerçekleştirmek zorunda kalmak sinir bozucu olabilir.

Bu nedenle, Windows 10'daki varsayılan uygulamaları dosya türüne göre nasıl değiştireceğinizi öğreteceğiz. 'Dosya ilişkilerini değiştirme' olarak da anılan bu yöntem, dosyaları daha rahat açmanıza yardımcı olur.

Windows 10'da Varsayılan Uygulamalar Nelerdir?

Windows 10'u yüklediğinizde, bazı yerleşik uygulamalarla birlikte geldiğini fark edeceksiniz. Bu işletim sistemindeki dosyaları nasıl yöneteceğinizi ve açacağınızı özelleştirmek için araçlar kullanmakta da özgürsünüz. Bu özellik, belirli uygulamalar söz konusu olduğunda profesyonel tercihleriniz olduğunda yararlı olabilir.

Örneğin, Windows 10'da müzik çalmak için yerleşik uygulama Groove Music'tir. Ancak çoğumuz Windows Media Player veya VLC Media Player kullanmayı tercih ederiz. Microsoft, Windows 10'da varsayılan uygulamalarınızı değiştirmenize izin verir. Bu şekilde, tercih ettiğiniz yazılım programını kullanarak ortam dosyalarını açabilir, yönetebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Varsayılan uygulamaları değiştirmek, Windows işletim sisteminde yeni bir özellik değildir. Windows 8 de aynı işlevselliğe sahiptir. Öte yandan, Windows 10, varsayılan uygulamaları yönetmek için yeni bir kullanıcı arayüzü sunar. İşlem, Windows XP, 7 veya 8'in sunduklarından oldukça farklı.

Her şeyden önce…

İlişkisini değiştirmek istediğiniz dosyanın türünü bilmeniz gerekir. Dosyayı sağ tıklayıp ardından bağlam menüsünden Özellikler'i seçerek bunu yapabilirsiniz. Özellikler penceresi açıldığında, Dosya Türü alanına bakın. Yanındaki üç harfli atama dosyanın türü olmalıdır.

Şimdi, Windows 10'da dosya ilişkilerini değiştirmenin iki yolu var:

 • Birlikte Aç Seçeneğini Kullanma
 • Ayarlar Uygulamasını Kullanma

Windows 10'daki varsayılan uygulamaları dosya türüne göre nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin. Ayrıca bu gönderide dosya ilişkilendirmeleriyle ilgili bazı bonus ipuçları da vereceğiz.

Yöntem 1: Seçenekle Aç'ı Kullanma

Tek bir dosya türü için ilişkilendirmeyi değiştirmenin en kolay yolu, daha önce bahsettiğimiz Birlikte aç seçeneğini kullanmaktır. Öte yandan, birden çok dosya türü için ilişkilendirmeleri değiştirmeniz gerekirse, sonraki yönteme geçmelisiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Varsayılan uygulamayı değiştirmek istediğiniz türde bir dosyaya sağ tıklayın.
 2. Ortaya çıkan menüden Birlikte aç'ı seçin.
 3. Dosya için işletim sisteminizin önerdiği uygulamayı veya uygulamaların listesini göreceksiniz. Bu uygulamalardan herhangi biri, uğraştığınız dosya türü için varsayılan olarak işlev görebilir. Beğendiğiniz herhangi bir uygulamayı fark ederseniz, onu seçin. "[Dosya türü] dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan" yazan kutuyu seçmeyi unutmayın.

Not: Tercih ettiğiniz uygulama listede yoksa, Diğer Uygulamalar'ı tıklayarak onu arayabilirsiniz. Bunu yapmak size bilgisayarınızda yüklü uygulamaların genişletilmiş bir listesini gösterecektir. Öte yandan, tercih ettiğiniz uygulamayı 'Mağazada bir uygulama arayın' düğmesine tıklayarak ekleyebilirsiniz.

 1. Dosya türü için uygulamayı seçtikten sonra, varsayılan olarak ayarlamak için gri Tamam düğmesini tıklayabilirsiniz.

Oradan, bu türdeki herhangi bir dosya, seçtiğiniz uygulama ile başlatılacaktır.

Yöntem 2: Ayarlar Uygulamasını Kullanma

Birden çok dosya türü için varsayılan uygulamaları ayarlamak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz Ayarlar uygulamasını kullanmaktır. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + X tuşlarına basın.
 2. Menüden Ayarlar'ı seçin.
 3. Not: Ayarlar uygulamasını başlatmak için Windows Tuşu + I tuşlarına da basabilirsiniz.
 4. Seçeneklerden Uygulamalar'ı tıklayın.
 5. Şimdi, sol bölme menüsüne gidin ve Varsayılan Uygulamalar'ı tıklayın.
 6. Sağ bölmeye gidin, ardından aşağı kaydırın. 'Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin' bağlantısını tıklayın.

Not: Windows 10'un desteklediği tüm dosya türlerinin bir listesini göreceksiniz. Dosya türlerinin yanında, bunlarla ilişkili uygulamaları da göreceksiniz. Henüz dosya türüyle ilişkilendirilmiş bir uygulama yoksa gri bir '+' simgesi göreceksiniz.

 1. İlişkilendirmesini değiştirmek istediğiniz dosya türünü bulana kadar listeye göz atın. Varsayılan uygulamasını değiştirmek için sağındaki + simgesine tıklayın.
 2. Listeden tercih ettiğiniz uygulamayı seçin ve mevcut değilse, 'Microsoft Store'da bir uygulama ara' seçeneğini tıklayın.

Windows, bazı dosya türleri için birden çok uygulama seçeneği önerebilir. Bu arada, önerilen uygulamaları olmayan diğerlerini göreceksiniz. Size bir seçenek sunulmazsa, İnternet'ten uygun bir uygulama indirebilirsiniz. Öte yandan, her zaman 'Microsoft Mağazasında bir uygulama ara' simgesini tıklayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz uygulamayı seçtikten sonra bitirdiniz!

Windows 10'da Tüm Varsayılan Uygulamaları Sıfırlama

Yaptığınız değişiklikleri geri almak istiyorsanız, yukarıdaki iki yöntemde paylaştığımız adımların aynısını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir nedenle, varsayılan ilişkilendirmeleri geri yüklemek isterseniz, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın. Bunu yapmak, Arama kutusunu başlatır.
 2. Arama kutusunun içine "Ayarlar" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Seçeneklerden Uygulamalar'ı seçin.
 4. Sol bölmeye gidin ve Varsayılan Uygulamalar'ı seçin.
 5. Şimdi sağ bölmeye gidin, ardından Sıfırla düğmesini görene kadar aşağı kaydırın.
 6. Yerleşik uygulamaları tüm dosya türleri için varsayılanlar olarak kullanmak için Sıfırla düğmesine tıklayın.

Sıfırla düğmesine tıkladıktan sonra, dosya türleri orijinal varsayılan sistem uygulamalarıyla açılacaktır. Örneğin, web bağlantıları Edge'de yüklenecek ve müzik dosyaları Groove'da açılacaktır.

Diğer Windows Sürümleri için Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir

Bazı kullanıcıların, diğer Windows sürümleri için kılavuz ararken bile bu makaleyi bulduğunu biliyoruz. Bu nedenle, Windows 8 ve işletim sisteminin daha eski varyantları için talimatlar da ekledik.

Windows 8, 7 veya Vista'da Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir

 1. Denetim Masası'nı başlatın. Windows 8'de Güç Kullanıcı Menüsünü (Windows Tuşu + X) kullanabilirsiniz. Windows 7 veya Vista kullanıyorsanız, Denetim Masası'na Başlat menüsünden erişebilirsiniz.
 2. Programlar'ı seçin.
 3. Denetim Masası'nın Denetim Masası Ana Sayfası veya Kategori görünümünde olduğunuzdan emin olun. Varsayılan Programlar -> Bir dosya türünü ilişkilendir'i seçin.
 4. Birkaç saniye sonra, İlişkilendirmeleri Ayarla aracı yüklenecektir. Varsayılan programı değiştirmek istediğiniz dosya türünü bulana kadar listeye göz atın.
 5. Kaydırma çubuğunun üzerinde Programı Değiştir düğmesini göreceksiniz.
 6. Windows 8 için: 'Bu tür bir dosyayı [dosya uzantısı] nasıl açmak istersiniz?' penceresi, dosya türü için tercih ettiğiniz programı arayın.
 7. Windows 7 ve Vista için: 'Birlikte Aç' penceresinde, dosya uzantısıyla ilişkilendirmek istediğiniz uygulamayı arayın. Önerilen Programlar listesinden seçim yapabilirsiniz. Ancak, Diğer Programlar listesinden de seçim yapmakta özgürsünüz. Mevcut olanların dışında başka uygulamalar seçmek isterseniz, programları manuel olarak arayabilirsiniz.
 8. Uygulamayı bulduktan sonra Tamam'ı tıklayabilirsiniz. Dosya türüne atanan yeni varsayılan uygulamayı görmek için dosya ilişkilendirmeleri listesini yenileyebilirsiniz. Değişiklikleri tamamladığınızda, İlişkilendirmeleri Ayarla penceresini kapatabilirsiniz.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra, o türdeki dosyalar seçtiğiniz varsayılan programla açılacaktır.

Windows XP'de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir

 1. Başlat düğmesine tıklayın, ardından Denetim Masası'nı seçin.
 2. Görünüm ve Temalar'ı seçin.
 3. Kontrol Panelinin Kategori Görünümünde olduğunuzdan emin olun.
 4. Pencerenin altında, Klasör Seçenekleri'ni seçin.
 5. Dosya Türleri sekmesine gidin.
 6. Yönetmek istediğiniz dosya uzantısını bulana kadar kayıtlı dosya türlerine göz atın.
 7. Vurgulamak için uzantıyı seçin.
 8. Alt bölümde Değiştir'i tıklayın.
 9. Birlikte Aç ekranında, dosya türü için varsayılan uygulamayı seçin.
 10. Tercih ettiğiniz uygulamayı görmüyorsanız, 'Listeden programı seçin' seçeneğini belirleyip Tamam'ı tıklayabilirsiniz.

Not: Tercih ettiğiniz uygulamayı Önerilen Programlar veya Programlar listesinde görebilirsiniz. Bununla birlikte, Gözat düğmesine tıklayarak uygulamayı manuel olarak da seçebilirsiniz.

Bir dosya türü için varsayılan programı değiştirmiş olmanız, onu destekleyen diğer uygulamaları kullanamayacağınız anlamına gelmez. Örneğin, .mp3 dosyaları için varsayılan uygulama olarak Windows Media Player'ı seçebilirsiniz. Ancak yine de bu dosya türünü VLC Media Player ile açmayı seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, oynatmak istediğiniz.mp3 dosyasına sağ tıklamak ve ardından seçeneklerden Birlikte Aç'ı seçmek. Önemli olan, dosya türlerinin uygun uygulamalarla başlatılmasıdır.

Şimdi, belirli dosya türlerinin tuhaf uygulamalarla açıldığını fark ederseniz, kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İşletim sisteminizde yerleşik güvenlik uygulamasını kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, daha kapsamlı bir tarama istiyorsanız, Auslogics Anti-Malware gibi daha güvenilir bir araç kullanmalısınız. Bu yazılım programı, arka planda ne kadar gizlice çalıştıklarına bakılmaksızın kötü amaçlı programları tespit edebilir. Bilgisayarınızın ve dosyalarınızın tehditlere ve saldırılara karşı güvende olduğunu bilerek içiniz rahat olabilir.

Bu makalenin, dosya türleri için varsayılan uygulamalarla ilgili sıkıntılarınızı çözmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu gönderiyi geliştirmek için önerileriniz varsa, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.