Windows 10'da çalışmayan Mobil Erişim Noktası nasıl giderilir?

Cihazlarınızdan birini mobil erişim noktası olarak kullanmak, özellikle bir yönlendirici olmadığında kullanışlı olabilir. Bu özellik, tüm gadget'larınızı İnternet'e bağlamanıza olanak tanır. İnternet bağlantısını paylaşırken çoğu zaman telefonlarımızı veya tabletlerimizi kullanırız. Ancak, PC'nizin en iyi seçeneğiniz olduğu zamanlar vardır. Örneğin, otelin Wi-Fi ağına bağlısınız ve izin verilen araç sayısında bir sınır var. Bir başka olası senaryo, evde bir misafir ağınızın olmadığı ve şifrenizi bağlanmak isteyen kullanıcılara vermek istemediğiniz zamandır.

Windows 10'daki mobil etkin nokta özelliğinin kusursuz olmaktan uzak olduğunu belirtmekte fayda var. Bazı kullanıcılar, Win 10 bilgisayarlarını bir mobil etkin noktaya dönüştürmeye çalıştıklarında, "Mobil erişim noktası kuramıyoruz" yazan bir mesaj gördüklerinden şikayet ettiler. Aynı sorunu yaşıyorsanız endişelenmeyin çünkü sorunu çözmenize yardımcı olacağız. Bu makalenin sonunda, 'Mobil erişim noktası kuramıyoruz, Wi-Fi'yi aç' hata mesajını nasıl kaldıracağınızı öğreneceksiniz.

Mobil Erişim Noktam Neden Çalışmıyor ?

Windows 10 bilgisayarınızda mobil erişim noktası hatalarıyla karşılaşmanızın çeşitli olası nedenleri vardır. Birincisi, ağ bağlantınızda sorunlar olabilir. Bir başka olası suçlu, PC'nizdeki etkin nokta ayarlarıdır. Mobil erişim noktanızın normal şekilde çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz tüm çözümleri paylaşacağız. Bu gönderinin sonunda, "Mobil hotspot'um neden çalışmıyor?" Diye sormanıza gerek kalmayacak.

1.Çözüm: Ağ Bağdaştırıcısı Sorun Gidericisini Çalıştırma

Windows 10 ile ilgili harika şeylerden biri, çeşitli sorunlar için tasarlanmış sorun gidericilerle birlikte gelmesidir. Bu nedenle, ağ bağdaştırıcısı sorunlarını gidermeye yönelik yardımcı programdan yararlanmanızı öneririz. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Ara simgesine tıklayın.
 2. Arama çubuğunun içine "sorun giderme" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Sonuçlardan Sorun Giderme Ayarlarını seçin. Bunu yapmak sizi Ayarlar uygulamasının Sorun Giderme bölümüne götürür.
 4. Sağ bölmeye gidin, ardından Ağ Bağdaştırıcısını bulana kadar aşağı kaydırın.
 5. Ağ Bağdaştırıcısı'nı seçin, ardından Sorun Gidericiyi Çalıştır düğmesini tıklayın.

Sisteminizin bir tarama yapmasına izin verin. Ağ bağdaştırıcınızla ilgili herhangi bir sorun tespit ederse, bunları uygun şekilde çözecektir. Sorun giderici ek eylemler önerirse ekrandaki talimatları izlemeyi unutmayın.

2.Çözüm: Ağ Bağdaştırıcısı Sürücünüzü Güncelleme

Çoğu zaman, ağ bağlantısıyla ilgili sorunların güncel olmayan veya bozuk sürücülerle ilgisi vardır. Sürücülerinizi düzenli olarak güncelleme alışkanlığınız yoksa, mobil etkin noktanızla ilgili sorunlar yaşarsınız. Bu nedenle, Windows 10'da 'Mobil erişim noktası ayarlayamıyoruz' hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzü nasıl güncelleyeceğinizi bilmelisiniz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + R tuşlarına basın. Bunu yapmak, Çalıştır iletişim kutusunu başlatır.
 2. Çalıştır iletişim kutusunun içine "devmgmt.msc" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Tamam'ı tıklayın.
 3. Aygıt Yöneticisi açıldığında, Ağ Adaptörleri kategorisinin içeriğini genişletin.
 4. Ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayın, ardından Sürücüyü Güncelle'yi seçin.
 5. Yeni pencerede, 'Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara' seçeneğini seçin.

Aygıt Yöneticisinin ağ bağdaştırıcısı sürücünüzün en son sürümünü aramasına izin verin. Bununla birlikte, bu araca çok fazla güvenmeyin. Donanım mimarinizle uyumlu sürücüleri bulabilse de, sürücü için en son güncellemeyi atlayabilir. Dolayısıyla, üreticinin web sitesinde doğru sürüm için arama yapmaya devam edebilirsiniz.

İşleri kolaylaştırmak için, Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yazılım programını kurduktan sonra, işletim sistemi sürümünüzü ve işlemci tipinizi otomatik olarak algılayacaktır. Bir düğmeye tıklayarak, ağ bağdaştırıcınız için en son sürücü sürümünü bulabilirsiniz. Dahası, Auslogics Sürücü Güncelleyici bilgisayarınızdaki tüm sürücü sorunlarını çözecektir. İşlem tamamlandığında bilgisayarınızın performansında bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

3. Çözüm: Bağdaştırıcı Ayarlarınızı Yeniden Yapılandırma

 1. Klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ayarlar uygulamasında Ağ ve İnternet'i seçin.
 3. Sol bölme menüsüne gidin, ardından Mobil Erişim Noktası'nı tıklayın.
 4. Sağ bölmeye gidin, ardından İlgili Ayarlar altında Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir'i tıklayın.
 5. Mobil erişim noktası adaptörünüzü sağ tıklayın, ardından içerik menüsünden Özellikler'i seçin.
 6. Paylaşım sekmesine gidin, ardından 'Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın İnternet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver' seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu adımları izledikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve mobil erişim noktası hatasının gidip gitmediğini kontrol edin.

4.Çözüm: Kayıt Ayarlarınızı Kontrol Etme

Kayıt defteri ayarlarınızı değiştirmeye başlamadan önce, size adil bir uyarı vermek istiyoruz. Hassas bir veritabanını ele almak üzeresiniz. En küçük hatanın bile işletim sisteminizi işe yaramaz hale getirebileceğini unutmayın. Bu nedenle, yalnızca teknik becerilerinizin ileri düzey kullanıcılarınkilerle aynı seviyede olduğunu biliyorsanız devam etmelisiniz.

Mobil hotspot sorunlarınızı çözmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu başlatın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunun içine "regedit" (tırnak işareti yok) yazın.
 3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni yönetici olarak başlatmanız gerekir. Bu nedenle, Tamam'ı tıklamak yerine klavyenizde Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basmanız gerekir.
 4. Uygulamaya izin vermeniz istenirse, Evet'i tıklayın.
 5. Kayıt Defteri Düzenleyicisi açıldığında, şu yola gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ WlanSvc \ Parameters \ HostedNetworkSettings \

 1. Sağ bölmeye gidin, ardından HostedNetworkSettings anahtarına sağ tıklayın.
 2. Sil'i seçin.

Adımları tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından mobil erişim noktanızı tekrar çalıştırmayı deneyin.

Profesyonel İpucu: Gördüğünüz gibi, kayıt defterinizdeki ayarları değiştirmek zor ve karmaşık olabilir. Bu durumda, en iyi ve en güvenli seçeneğiniz, Auslogics Registry Cleaner gibi güvenilir bir araç kullanmaktır. Bu yardımcı program, kayıt defterinizdeki bozuk veya geçersiz anahtarları bilgisayarınıza zarar vermeden düzeltebilir. Dahası, aracın kullanıcı dostu bir arayüzü vardır ve kayıt defteri ile ilgili sorunları çözmenizi kolaylaştırır.

Çözümlerden hangisi mobil etkin nokta hatasını düzeltmenize yardımcı oldu?

Cevabınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın!