Program Dosyaları ile Program Dosyaları (x86) arasındaki fark nedir?

Hiç Dosya Gezgini'nde dolaşıp neden iki Program Dosyaları klasörü olduğunu merak ettiniz mi? Klasörlerin derinliklerine inerseniz, birinin belirli programları, diğerinin farklı dosyaları olduğunu göreceksiniz. Şimdi, bunun neden böyle olduğunu ve bu iki klasörün ayrı işlevleri olup olmadığını merak edebilirsiniz. Program Dosyaları ve Program Dosyaları (x86) klasörleri arasındaki farkı nasıl bulacağınızı size göstermek için buradayız.

Program Dosyaları ve Program Dosyaları (x86) Tanımı

Microsoft, 15 yılı aşkın bir süredir Windows işletim sistemini hem 32 bit hem de 64 bit sürümlerde sunmaktadır. Şimdi, 64 bit Windows işletim sisteminiz varsa, iki ayrı klasörün program dosyalarını tuttuğunu göreceksiniz:

  • Program Dosyaları - Bu klasör 64 bit uygulamaları ve programları içerir.
  • Program Dosyaları (x86) - Bu klasör 32 bit uygulamaları ve programları içerir.

Microsoft, Program Files klasörünü uygulamaların yürütülebilir dosyalarını, verilerini ve diğer önemli bilgileri depolayacak şekilde tasarladı. 64-bit Windows işletim sistemlerinde, 64-bit programlar bu klasöre otomatik olarak yüklenir. Bununla birlikte, bu işletim sistemi sürümü hala 32 bit uygulamaları desteklemektedir. Elbette Microsoft, 64-bit ve 32-bit yazılımlar aynı klasörde karıştırıldığında teknik sorunlar yaratmak istemiyor. Bu nedenle, 32 bit uygulamalar bunun yerine Program Dosyaları (x86) klasörüne yüklenir.

32 bit programların 64 bit Windows sürümlerinde çalışması için, işletim sistemi Windows 64 bit (WOW64) üzerinde Windows 32 bit adı verilen bir özellik kullanır. Temel olarak, WOW64 öykünme katmanı, 32 bit programların dosya erişimini Program Dosyaları klasöründen Program Dosyaları (x86) klasörüne yeniden yönlendirir. Öte yandan, 64 bit uygulamalar Program Dosyaları klasörüne erişim için standart prosedürü kullanır.

Şimdi, 32 bit Windows işletim sistemi çalıştırıyorsanız, yalnızca bir Program Files klasörünüz olacaktır. Bilgisayarınızda yüklü olan tüm uygulamalar bu klasörde olacaktır. Öte yandan, 64 bit Windows işletim sisteminiz varsa, 64 bit programlar Program Dosyaları klasörüne kaydedilirken, 32 bit uygulamalar Program Dosyaları (x86) klasörüne kaydedilir. Artık bu bilgileri öğrendiğinize göre, programların rastgele iki klasöre yayıldığını düşünemezsiniz.

32-Bit ve 64-Bit Programların Veri Dosyalarına Nasıl Eriştiğine Daha Derin Bir Bakış

Şimdi, "Program Dosyalarını (x86) silebilir miyim?" Diye soruyor olabilirsiniz. Bunu yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Program Dosyaları klasörleri bir uyumluluk özelliği olarak bölünmüştür. Eski 32 bit uygulamalar 64 bit Windows işletim sistemi sürümünün var olduğunu bile tanımayabilir. İşletim sistemi bunları 64 bit kodlamadan uzak tutmak için ayrı bir klasörde saklar.

Ayrıca, 32 bit uygulamaların 64 bit DLL dosyalarını yükleyemediğini de belirtmek gerekir. Şimdi, belirli bir DLL dosyasına erişmeye çalışırlarsa ve yalnızca 64 bit sürümünü bulurlarsa çökebilirler. Bu nedenle, farklı CPU mimarileri için program dosyalarını kendi klasörlerinde tutmak önemlidir. Bunu yapmak, bunun gibi sorunların olmasını önleyecektir.

Şu senaryoya bakalım: işletim sistemi tek bir Program Files klasörü kullanıyor. Şimdi, 32 bitlik bir program çalıştırıyorsanız, bu yoldan bir Microsoft Office DLL dosyasını bulacak ve yükleyecektir:

C: \ Program Dosyaları \ Microsoft Office

Şimdi, Microsoft Office'in 64 bit sürümünü yüklediyseniz, uygulama ya çökecek ya da arızalanacaktır. Öte yandan, ayrı klasörler varsa, program diğer DLL sürümüne hiçbir şekilde erişemez. Microsoft Office'in 64 bit sürümü C: \ Program Files \ Microsoft Office'te saklanacaktır. Bu arada, 32 bit uygulama yalnızca C: \ Program Files (x86) \ Microsoft Office'e erişecektir.

Ayrı klasörler, hem 64 bit hem de 32 bit sürümleriyle gelen programlar için de yararlıdır. Her ikisini de aynı anda kurarsanız, 64 bit sürüm Program Dosyalarında saklanırken 32 bit sürüm Program Dosyalarına (x86) kaydedilir. Şimdi, işletim sistemi program dosyaları için tek bir klasör kullanıyorsa, geliştiricinin uygulamayı 64 bit sürümü farklı bir konumda depolayacak şekilde tasarlaması gerekir.

64-Bit Windows İşletim Sisteminde 32-Bit Uygulamaları Çalıştırmak Zararlı mı?

64 bit Windows işletim sisteminde 32 bit programları çalıştırma konusunda endişelenmeyin. Bahsettiğimiz gibi, WOW64 mükemmel bir 32-bit ortamı taklit eder. Genel olarak, herhangi bir performans kaybı farkedilemez. Hatta öykünmüş uygulamaların bir kenarı olduğunu bile görebilirsiniz. Sonuçta, WOW64 onlara maksimum RAM miktarını tahsis edebilir. Bir x86 Windows işletim sisteminde 32 bitlik bir program çalıştırıyorsanız, bu RAM'in büyük bir kısmı diğer çalışan uygulamalara ve işletim sistemi çekirdeğine tahsis edilecektir.

Neden x86 Yerine 32-Bit Değil?

32 bit ve 64 bit mimariler söz konusu olduğunda, genellikle bunların sırasıyla 'x86' ve 'x64' olarak adlandırıldığını görürsünüz. Bunun arkasındaki sebep, eski bilgisayarların Intel 8086 yongasına sahip olmasıdır. Başlangıçta, çipler 16-bit idi. Ancak, daha yeni sürümler 32 bit oldu. Bugünlerde, 64 bit mimariden önce gelen her şey (16 bit veya 32 bit) x86 olarak adlandırılıyor. Bu arada, 64 bit sürümler genellikle x64 olarak adlandırılır.

Dolayısıyla, Program Dosyaları x86'yı gördüğünüzde, bunun 16 bit veya 32 bit CPU mimarisini kullanan programlar için tasarlanmış klasör olduğu anlamına gelir. Bir yan not olarak, 64-bit Windows işletim sistemlerinin 16-bit programları çalıştıramayacağını unutmamalısınız. Bunun için 32 bit işletim sistemine ihtiyacınız olacak.

Programların Nereye Yükleneceğini Manuel Olarak Seçmeli miyim?

Bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü Windows uygulamaları doğru klasörlere yükler. Nerede depolandıkları önemli değil, programlar Başlat menüsünde görünecek ve sorunsuz çalışacaktır. Herhangi bir Program Files klasörünü kullanmak yerine, hem 64-bit hem de 32-bit uygulamalar kullanıcının verilerini ProgramData ve AppData klasörlerinde depolar. Programın, dosyalarını hangi Program Files klasöründe saklayacağına otomatik olarak karar vermesine izin verebilirsiniz.

Bir Program Kendini Diğer Klasörlere Yüklerse Ne Olur?

İdeal olarak, uygulamalar yalnızca Program Dosyaları ve Program Dosyaları (x86) klasörlerini kullanmalıdır. Şimdi, bir programın başka bir yere yüklendiğini fark ederseniz, şüphelenmelisiniz. Dosyalarınıza bulaşan ve işletim sisteminizin dizginlerini yavaşça tutan kötü amaçlı yazılım olabilir. Emin olmak için, bilgisayarınızı korumak için güvenilir bir anti-virüs kullanmanızı öneririz.

Dışarıda birçok güvenlik uygulaması var, ancak Auslogics Anti-Malware kapsamlı koruma sağlayabilen birkaç uygulama arasında. Arka planda ne kadar gizlice çalışırlarsa çalışsınlar tehditleri tespit edebilir. Böylece, hiçbir kötü amaçlı programın işletim sisteminiz üzerinde yavaş yavaş kontrolü ele geçirmediğini bilerek içiniz rahat olabilir.

X64 işletim sistemini x86 CPU mimarisine tercih ediyor musunuz?

Düşüncelerinizi duymak isteriz! Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!