Windows 10'da Steam hizmeti bileşeni hatası nasıl giderilir?

Video oyunlarıyla ilgileniyorsanız, muhtemelen Steam'i zaten biliyorsunuzdur. Video oyunları için dijital bir dağıtım platformudur. Bilgisayarınıza yüklendiğinde, en sevdiğiniz oyunlara doğrudan cihazınızdan kolayca erişebilirsiniz. Oyunları almak için yerel bir mağazaya gitmenize gerek olmadığından hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar. Site düzenli olarak güncellenir, böylece en yeni başlıkları bile alırsınız.

Bununla birlikte, Steam güvenilir ve güvenilir bir platform olmasına rağmen, onu kurarken veya çalıştırırken hatalarla karşılaşabileceğiniz zamanlar vardır. Steam'i Windows 10'da başlatırken, aşağıdaki hata mesajını alabilirsiniz: “Windows'un bu sürümünde Steam'i düzgün şekilde çalıştırmak için, Steam hizmeti bileşeninin yüklenmesi gerekir. Hizmet yükleme işlemi yönetici ayrıcalıkları gerektirir. " Bu mesajı görürseniz, bir hata oluşmuş demektir.

Steam hizmet bileşenini yeniden yüklemek yönetici ayrıcalıkları gerektiriyorsa bu ne anlama geliyor?

Steam'i her başlatmaya çalıştığınızda bu mesajı görüyorsanız, size bir şeylerin doğru olmadığını söylüyor demektir. Steam hizmetindeki bir sorundan veya reddedilen yönetici haklarından kaynaklanıyor olabilir. Hata, başlangıçta veya Sistem Yapılandırma yardımcı programından Steam'i devre dışı bıraktığınızda da görünebilir.

Bu makalede, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmeniz için Windows 10'da 'Steam hizmeti bileşeni bu bilgisayarda düzgün çalışmıyor' bildiriminin nasıl kaldırılacağına bakacağız.

Steam'i yönetici olarak çalıştırın

Sorunu gidermenize yardımcı olacak ilk adım, Steam'i yönetici olarak çalıştırmaktır. Bunu yaparak, Steam daha önce erişemediği dosyalara erişim veya erişim izni alır. Bunu nasıl yapıyorsun?

 • Bilgisayarınızda Steam kısayolunu arayın ve özelliklerini açmak için sağ tıklayın. Bir bağlam menüsü açılır ve ardından Özellikler'i seçebilirsiniz.
 • Özellikler penceresinde Uyumluluk sekmesine bakın. Bu programı yönetici olarak çalıştır'a tıklayın ve Uygula veya Tamam'a tıklayarak değişiklikleri kaydedin. Herhangi bir iletişim kutusu görünürse, bunlardan geçin ve verilen şartları kabul edin.
 • Erişmeye çalıştığınız oyunu yeniden başlatmayı denemek için Steam simgesine çift tıklayın.

Bu zamana kadar, hata mesajı tekrar oluşmamalıdır. Varsa, farklı bir çözüm denemeniz gerekir.

Steam istemci hizmetini onarın

Hatanın arkasındaki sebep muhtemelen Steam istemci servisinin bozuk olması olabilir ve onu onarmak sorunu yönetmeye yardımcı olacaktır. Bozuk istemci hizmeti, Steam bileşeninin düzgün çalışmasını engeller, ancak iyi olan, sorunu yalnızca birkaç komutla çözebilmenizdir. Steam istemci hizmetini sıfırlamak için izlenecek bazı adımlar:

 • Arama kutusunun açılması için Windows artı R'ye basın ve arama kutusuna cmd girin.
 • Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin.
 • Steam kısayoluna sağ tıklayın ve açılır içerik menüsünden Dosya Konumunu Aç'ı seçin.
 • Üstte bir adres çubuğu görünecektir. C: \ Program Files (x86) \ Steam \ bin \ SteamService.exe olması gereken yola tıklayın ve kopyalayın . Komutu yapıştırın ve ardından enter'a tıklayın. Komutun Steam istemcisini çalıştırmasını ve başlatmasını bekleyin.

Sorun devam ederse başka bir çözüm deneyin.

Steam'in başlangıç ​​türünü kontrol edin

Sorun Steam hizmetinin başlangıç ​​türünden kaynaklanıyor olabilir. Steam'i her açtığınızda Steam hizmetinin çalıştığından emin olmak için bunu Otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak değiştirmek için:

 • Çalıştır kutusunu getirmek için Windows artı R tuşlarına basın.
 • Kutuya service.msc yazın ve enter'a tıklayın.
 • Listede Steam istemci hizmetini arayın. Sağ tıklayın ve bir menü açılacaktır. Özellikler'i seçin.
 • Hizmetin çalışmasını durdurmak için hizmet durumunun altındaki 'durdur'u tıklayın.
 • Başlangıç ​​türü otomatik değilse değiştirin ve Tamam'ı veya Uygula'yı tıklayın.

Güvenlik Duvarınıza İstisna Olarak Steam Ekleyin

Güvenlik Duvarınızın istisnalar listesine Steam'i ekleyerek Windows 10'da Steam hizmeti bileşeni hatasından kurtulabilirsiniz. Bilgisayarınızda üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı yüklüyse bu harika çalışır. Virüsten koruma, verilerinizi koruyan ve bilgisayarınıza zarar verebilecek istenmeyen bağlantıları önleyen yerleşik bir güvenlik duvarına sahip olabilir. Steam güvenilir bir kaynaktır ve bu nedenle bağlantılarına izin verirken rahat hissedebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Virüsten koruma aracının Denetim Masası'nı açın (Avast kullanıyorsanız).
 • Koruma seçeneğine tıklayın.
 • Mor bir bölüm açılır, ardından Güvenlik Duvarı'na tıklayın.
 • Ayarlar'a tıklayın ve aşağı kaydırın ve Valve Corporation'ı kontrol edin. Etkinleştirilmesi gereken tüm bağlantıları burada bulacaksınız.

Bunları etkinleştirdikten sonra Kapat'a tıklayın ve Steam'i başlatmayı deneyin ve hatanın tekrar görünüp görünmeyeceğine bakın.

Bilgisayarınızı güçlendirin

Steam ile yaşadığınız sorun, bilgisayarınızdan kaynaklanan bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Steam hizmeti mükemmel durumda olabilir, ancak bilgisayarınız onu yavaşlatıyor olabilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, bilgisayarınızı aşırı yükleyen gereksiz ve istenmeyen dosyalardan kurtulmak için onu güçlendirmektir. İş için güvenilir hızlandırma yazılımına sahip olduğunuzdan emin olun. Yazılım, gereksiz dosyaları ve bilgisayarın hızını etkileyebilecek veya bazı uygulamaların çökmesine neden olabilecek sorunları kontrol etmek için bilgisayar sisteminde kapsamlı bir kontrol gerçekleştirir. Bunu çalıştırdıktan ve hataları düzelttikten sonra Steam servis hatasının onarılması ihtimali yüksek.

Steam hizmeti hatasıyla karşılaşmak, özellikle belirli bir video oyununu oynamak için çok heyecanlıysanız çok sinir bozucu bir karşılaşma olabilir. Windows 10'da Steam hizmeti bileşen hatasından nasıl kurtulacağınız konusunda mücadele ediyorsanız, sorunu çözmek için bu ipuçlarından herhangi birini deneyin ve hiçbiri işe yaramazsa, bu alarma neden olmalıdır. Bilgisayarınız daha büyük sorunlar yaşıyor olabilir ve bir kontrol için bir profesyonele emanet etmeniz en iyisidir.