Windows'ta çalışmayan Caps Lock göstergesi nasıl düzeltilir?

Kaybedenler suçu onarır; kazananlar soruna neyin sebep olduğunu çözer '

Denis Waitley

Caps Lock oldukça kullanışlı bir özelliktir: açıkken, girdiğiniz harfleri büyük yapar ve bu nedenle size çok zaman kazandırır. İlk bakışta, eksik bir Caps Lock göstergesi küçük bir sorun gibi görünebilir. Ancak, her açıdan çok yazanlar için gerçek bir sorundur.

Mesele şu ki, Caps Lock'unuzun açık veya kapalı olup olmadığını bilmemek sizi bir tür çıkmaza sokar - yanlışlıkla klavyenizdeki tuşuna basarak Caps Lock'u etkinleştirebilir ve bunun farkında olmayabilirsiniz.

Bu bakış açısını göz önünde bulundurarak, çoğu şifre alanının büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu dikkate almalısınız. Bu ek bir güvenlik düzeyidir, bu nedenle büyük ve küçük harf karakterlerini tam olarak şifrenizde düzenlendikleri şekilde girdiğinizden emin olmalısınız - ve ilgili Caps Lock bilgilerinin bulunmaması nedeniyle bunu yapmakta zorluk çekebilirsiniz.

İyi haber şu ki, doğru yere geldiniz. Burada, Windows 10'da Caps Lock göstergesinin nasıl düzeltileceğine dair kanıtlanmış ipuçlarının kapsamlı bir listesini bulacaksınız:

1. Bunun bir donanım sorunu olmadığından emin olun

İlk sorun giderme adımınız klavyenizi kontrol etmektir: önemli olan şu ki, bu donanım parçası hatalı olabilir ve bu nedenle Caps Lock gösterge ışığını gösteremeyebilir. Bunu göz önünde bulundurarak, cihazı başka bir dizüstü bilgisayara bağlayın ve sorunun olup olmadığına bakın.

Alternatif olarak, BIOS ayarlarınızı girebilirsiniz (bunun için gereken tuşların tam kombinasyonu üreticinize bağlıdır, bu nedenle dizüstü bilgisayarınızın kılavuzuna bakın) ve LED ışığını kontrol edin.

Klavyenizdeki LED sorunları Büyük Harf Kilidi sorununun arkasındaysa, yeni bir cihaza yatırım yapmanıza gerek yoktur. Bu nedenle, banka kartınızı bir kenara koyun ve aşağı doğru çalışmaya devam edin - bu makalede, size ekran üstü ve sesli Büyük Harf Kilidi bildirimlerini nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz, böylece Caps Lock'unuzun açık mı yoksa açık mı olduğunu bulmakta zorluk çekmezsiniz. kapalı.

2. Erişim Kolaylığı ayarlarını değiştirin

Bu günlerde dizüstü bilgisayar üreticileri Caps Lock gösterge ışıklarını çıkarmaya meyilli olduğundan, bildirim seslerinden yararlanmanız gerekebilir. Bu yöntem, klavyenizde LED sorunları varsa da yararlı olacaktır.

Bu nedenle, Win 10 PC'nizin Caps Lock tuşuna her bastığınızda bir bildirim sesi çalmasını sağlamak için aşağıdaki talimatları kullanın:

 1. Görev Çubuğunuzdaki Windows simgesine tıklayın.
 2. Ayarlar uygulamasını açmak için dişli çark simgesine tıklayın.
 3. Erişim Kolaylığı bölümünü seçin.
 4. Sol bölmeden Klavye'yi seçin.
 5. Geçiş Tuşları'na gidin.
 6. 'Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock tuşuna bastığınızda bir ton duyun' seçeneğini açın.Erişim Kolaylığı Ayarlarınızı yapılandırın. Bu, Caps Lock sorunlarınızı çözebilir.

Klavyenizde Caps Lock, Num Lock veya Scroll Lock özelliğini etkinleştirdiğinizde veya devre dışı bıraktığınızda özel bir ses duyacaksınız.

Şimdi bilgisayarınızı Caps Lock açıkken bir ekran bildirimi sağlayacak şekilde yapılandıralım:

 1. Geçiş tuşlarını etkinleştirdikten sonra, Erişim Kolaylığı menüsünden Diğer seçenekler öğesini seçin.
 2. Ses için Görsel bildirimler'e gidin. Arzu edilen seçeneği seçin.

Caps Lock, Num Lock veya Scroll Lock tuşuna her bastığınızda görsel bildirimler göreceksiniz.

3. Lenovo klavye ayarlarınızı yapılandırın

Bir Lenovo cihazınız varsa, size iyi bir haberimiz var: Ekranınızda Caps Lock durumunu görmek için klavye ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Başlat menünüzü açın ve Denetim Masası'na tıklayın.
 2. Aygıt ve Yazıcılar'ı seçin.
 3. PC'nizi listede bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 4. Mevcut seçenekler listesinden Klavye ayarları'nı seçin.
 5. Fare ve Klavye merkezi şimdi açılacaktır.
 6. Microsoft klavye ayarlarını değiştirmek için burayı tıklayın seçeneğini seçin.
 7. Caps Lock'a doğru ilerleyin.
 8. Ekranda Caps Lock durumunu göster seçeneğini açın.

Artık Caps Lock tuşuna basabilir ve ekranınızda bir Caps Lock göstergesi görebilirsiniz.

4. Klavye sürücülerinizi güncelleyin

'Caps Lock göstergesi Windows'ta çalışmıyor' sorunu sizi rahatsız etmeye devam ederse, klavye sürücülerinizin güncel olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda, daha fazla gecikmeden güncellemenizi öneririz.

Bu amaçla, yerleşik Aygıt Yöneticisi aracını kullanabilirsiniz:

 1. Klavyenizdeki Windows logo tuşu + X kısayoluna basın.
 2. Ardından arama sonuçları listesinden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Klavyenizi bulun ve üzerine sağ tıklayın.
 4. Sürücüyü Güncelle'ye tıklayın. Win 10'unuzun güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak aramasına izin verin.

Caps Lock'unuzu tekrar yoluna sokmak için klavye sürücülerinizi güncelleyin.

Güncelleme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

İşin püf noktası, Aygıt Yöneticisi'nin gerekli sürücü sürümünü bulamayabileceğidir. Böyle bir durumda gerekli yazılımı manuel olarak aramanız gerekecektir. Aygıtınızın tam ayrıntılarını bildiğinizden ve neye bakmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun, çünkü yanlış bir klavye sürücüsünün indirilmesi ve kurulması aygıtınızın arızalanmasına neden olabilir.

Açıkçası, sürücülerinizi kendiniz güncellemeniz zaman alıcı ve yorucu bir süreçtir. Bu nedenle, işi yapmak için özel bir alet kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Örneğin, Auslogics Driver Updater, yalnızca klavyenizle ilgili olanları değil, tüm sürücülerinizi tek bir tıklamayla düzeltir.

<

5. İşletim sisteminizi güncelleyin

Kalıcı Büyük Harf Kilidi sorunları, işletim sisteminizin güncellenmesi gerektiğinin bir işareti olabilir. Böyle bir durumda şunları yapmalısınız:

 1. Klavyenizdeki Windows logosu + I kısayoluna basarak Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik bölümüne gidin ve üzerine tıklayın.
 3. Windows Güncelleme merkezine girdikten sonra, Güncellemeleri kontrol et düğmesini bulun ve üzerine tıklayın.İşletim sisteminizin güncellenmesi gerekip gerekmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Windows 10'unuz mevcut güncellemeleri otomatik olarak çevrimiçi arayacak ve arka planda indirecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve kurulmasını sağlayın. Bu numaranın, birçok kullanıcının Caps Lock sorunlarını çözmesine yardımcı olduğu bildirildi. Umarım sizin için de işe yaramıştır.

6. Sorunlu güncellemeleri geri alın

Ne yazık ki, tüm güncellemeler Windows 10'unuza tam olarak uymuyor - bazıları bilgisayarınızda Caps Lock göstergesi sorunlarını tetikleyebilir. Bununla birlikte, sorunlu güncellemeleri oldukça zahmetsizce kaldırabileceğiniz için endişelenmenize gerek yoktur. Bunu yapmak için şu talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Windows logosu ve I tuşlarına aynı anda basın.
 2. Ayarlar uygulaması görünecektir.
 3. Güncelleme ve Güvenlik'i seçin.
 4. Yükleme güncelleme geçmişini görüntüle bağlantısını tıklayın.
 5. Güncellemeleri Kaldır seçeneğini seçin.
 6. Kaldırmak istediğiniz güncellemeyi bulun ve çift tıklayın.

Güncellemeyi kaldırdıktan sonra, bunun sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edin. Öyleyse, Windows 10'unuzun bu güncellemeyi yeniden yüklemesini önlemelisiniz. Bunu yapmak için, resmi Microsoft destek sayfasından 'Güncellemeleri göster veya gizle' aracını indirin ve bilgisayarınıza kurun. Aracı çalıştırın ve İleri'ye tıklayın. Mevcut güncellemeleri aramayı bitirdikten sonra, Güncellemeyi gizle seçeneğini seçin, engellemek istediğiniz sorunlu güncellemeyi bulun ve kontrol edin. Ardından İleri'ye tıklayın. Bu güncelleme Win 10 makinenize kurulumdan atlanacaktır.

Hızlı çözüm «Caps Lock göstergesi Windows üzerinde çalışmıyor» sorununu hızlı bir şekilde çözmek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli bir ÜCRETSİZ araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.

7. Caps Lock göstergesini etkinleştirmek için üçüncü taraf yazılımı kullanın

Bilgisayarınızda Caps Lock bildirimlerini almak için üçüncü taraf uygulamaları kullanmakta özgürsünüz. Piyasada bu tür pek çok araç var, bu yüzden size en uygun olanı seçin. Örneğin, bu programlar görev çubuğunuzda Caps Lock simgesini görmenize, size görsel ve sesli bildirimler göndermenize ve klavyenize olan her şeyin farkında olduğunuzdan emin olmak için başka kullanışlı seçenekler sunmanıza olanak tanır.

8. Ekran klavyesini açın

Yukarıdaki tüm hileler Caps Lock sorunlarınızı çözmede işe yaramadıysa, bu geçici çözümü denemek isteyebilirsiniz. Bir Windows 10 bilgisayarda ekran klavyesini açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar uygulamasını açın (Windows logosu + I).
 2. Erişim Kolaylığı bölümüne gidin ve Klavye'yi seçin.
 3. Ekran Klavyesini açın.

Ekranınızda bir klavye görünecektir. Bilgisayarınızda Büyük Harf Kilidi göstergesinin çalışmaması konusunda endişelenmeden metin (özellikle parolalar) girmek için kullanabilirsiniz.

Bu makalede açıklanan sorunu gidermek için Auslogics tarafından geliştirilen bir yazılım çözümü de edinebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım içermez, tamamen ücretsizdir ve güvenlidir.

Artık Windows 10'da Caps Lock göstergesini nasıl düzelteceğinizi biliyorsunuz.

İpuçlarımız faydalı oldu mu?

Yorumlarınız çok takdir edilmektedir!