Excel bir belgeyi açmak yerine boş gösteriyorsa ne olur?

Dünyanın her yerinden birçok insan verileri tablo haline getirirken, grafiklerle raporlar oluştururken ve iş, okul ve diğer uygulamalar için diğer önemli bilgileri yönetirken Excel'i tercih ediyor. Bu aynı zamanda, bu yazılım arızalandığında birçokları için sinir bozucu olmasının nedeni de budur. Son tarihinizin hızla yaklaşmasının ne kadar rahatsız edici olduğunu ve ilk seferde Excel dosyasını düzgün bir şekilde açamadığınızı hayal edin.

Belki, dosyayı çift tıkladığınızda, Excel başlar, ancak yalnızca boş bir beyaz ekran alırsınız. Tabii ki, bu sorun için bir çözüm var. Bu, Dosya-> Aç-> Çalışma Kitabı'na tıklamaktır. Ancak, her zaman uzun bir yoldan gitmek yerine dosyayı çift tıklamak her zaman daha uygundur. Bu nedenle, Excel 2016 ve programın diğer sürümlerinde beyaz ekranı nasıl düzelteceğinizi öğretmek için bu makaleyi bir araya getirdik.

Not: Makalenin tamamını okumak istemiyorsanız, burada hızlı bir düzeltmeyi gösteren kısa bir video izleyebilirsiniz:

Auslogics Software Ücretsiz yardımcı programı indirin: //bit.ly/2GmVxGu Abone olun

Bu Excel sorununa ne sebep olur?

Excel'de boş beyaz sayfaların nasıl düzeltileceğini öğrenmeden önce, soruna tam olarak neyin neden olduğunu anlamanız önemlidir. Microsoft Desteği'ne göre, sorun, şirket bir güvenlik yükseltmesi yayınladıktan sonra meydana geldi. Excel'de belirli dosya türlerinin nasıl açılacağını etkiledi. Güvenlik güncelleştirmeleri, yani KB3115262, KB3115322 ve KB3170008, kullanıcıların programın Korumalı Görünüm özelliği ile uyumlu olmayan dosyaları açmasını engeller. Bu nedenle, Excel çalışma kitabını açmaz ve yalnızca boş bir ekran gösterir.

Yöntem 1: DDE'yi Yoksay özelliğini devre dışı bırakma

Excel, Dinamik Veri Değişimi (DDE) özelliği nedeniyle dosyaları düzgün açmıyor olabilir. Bir dosyayı çift tıkladığınızda, programa çalışma kitabını açması için talimat veren bir mesaj göndermesi gerekir. Bu durumda, sorunu çözmek için DDE'yi Yoksay özelliğinin işaretini kaldırmanız gerekir. İşte adımlar:

 1. Excel'i açın ve Dosya sekmesine gidin.
 2. Seçenekler'i tıklayın.
 3. Seçenekler penceresi açıldığında, sol çubuk menüsüne gidin ve Gelişmiş'i tıklayın.
 4. Genel bölümüne ulaşana kadar aşağı kaydırın.
 5. "Dinamik Veri Değişimi (DDE) kullanan diğer uygulamaları yoksay" seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olun.
 6. Tamam'a tıklayın ve Excel'i kapatın.
 7. Açmak istediğiniz dosyaya çift tıklayın ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Excel'in bir belgeyi açmak yerine boş göstermesini durdurmak için DDE özelliğini devre dışı bırakın.

Yöntem 2: Excel'de dosya ilişkilerini sıfırlama

Bu soruna bir başka çözüm de Excel dosya ilişkilendirmelerini varsayılan ayarlarına geri getirmektir. Bununla birlikte, sadece şu talimatları izleyin:

 1. Denetim Masası'nı açın.
 2. Programlar'ı tıklayın, ardından Varsayılan Programlar'ı seçin.
 3. Varsayılanları uygulamaya göre ayarla'yı seçin.Boş görünmesini durdurmak için Excel'deki dosya ilişkilerini sıfırlayın.
 4. Varsayılan programlar listesinden Excel'i seçin.
 5. 'Bu program için varsayılanı seçin'i tıklayın.
 6. Program İlişkilendirmelerini Ayarla ekranı açıldığında, Tümünü Seç'in yanındaki kutuya tıklayın.
 7. Kaydet'i ve ardından Tamam'ı tıklayın.
Hızlı çözüm « Excel'de boş beyaz sayfalar» sorununu hızlı bir şekilde çözmek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli ÜCRETSİZ bir araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.

Yöntem 3: Microsoft Office'i Onarma

Bazı durumlarda, en iyi çözüm Microsoft Office programlarını onarmak olacaktır. Aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Denetim Masası'nı başlatın.
 2. Programlar'ı seçin, ardından Programları Kaldır'ı tıklayın.
 3. Microsoft Office'i bulana kadar aşağı kaydırın.
 4. Tıklayın, ardından kısayol menüsünden Değiştir'i seçin.
 5. Çevrimiçi Onarım'ı tıklayın, ardından Onar'ı seçin.Excel sorunlarınızı düzeltmek için Microsoft Office yüklemenizi değiştirin.
 6. İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 7. Açmak istediğiniz Excel dosyasına çift tıklayın, ardından hatanın düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin.

Yöntem 4: Bilgisayarınızın hızını artırma

Bazen sorun programda değil bilgisayarınızda yatar. PC'nizde hız düşürücü sorunlar olduğu için Excel dosyalarını açmada sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu program, bilgisayarınızın genel verimliliğini artıracak ve Excel'in tam işlevselliğinin keyfini çıkarmanıza izin verecektir. Bu araçla, hatalar ve çökmeler geçmişte kalacak!

Bilgisayarınızı optimize ederek ve dağınıklığı azaltarak Excel'i kararlı hale getirebilirsiniz.

Yöntem 5: Donanım Grafik Hızlandırmasını Devre Dışı Bırakma

Donanım Grafik Hızlandırma özelliğinin Excel'in donmasına veya çökmesine neden olduğu zamanlar vardır. .Xls dosyalarını çift tıkladığınızda yalnızca boş bir ekran açmanızın nedeni de bu olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki talimatları uygulayarak özelliği devre dışı bırakmanızı öneririz:

 1. Excel'i açın, ardından Dosya sekmesine gidin.
 2. Seçenekler'i tıklayın, ardından sol çubuk menüsüne gidin ve Gelişmiş'i seçin.
 3. Ekran bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.
 4. "Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak" ın yanındaki kutunun işaretlendiğinden emin olun.Donanım grafik hızlandırmasını devre dışı bırak seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun
 5. Tamam'ı tıklayın, ardından Excel'i kapatın.
 6. Açmak istediğiniz Excel dosyasına çift tıklayın ve bu yöntemin hatayı düzelttiğini kontrol edin.

Yöntem 6: Eklentileri kapatma

Excel ve COM eklentileri, programın dosyaları düzgün açmasını engelleyebilir. Bu nedenle, bu eklentileri tek tek devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmak, sorunun nedenini belirlemenize olanak tanır. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Excel'i başlatın, ardından Dosya sekmesine gidin.
 2. Soldaki menüden Seçenekler'i seçin.
 3. Seçenekler penceresi açıldığında, Eklentiler'i seçin.
 4. Pencerenin altında Yönet bölümünü göreceksiniz. Yanındaki açılır listeden COM Eklentileri'ni seçin.
 5. Git'i tıklayın.
 6. Kullanılabilir eklentiler varsa bunlardan birinin seçimini kaldırın.
 7. Tamam'ı tıklayın.
 8. Açmak istediğiniz dosyaya çift tıklayın ve hatanın düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin.

Not: Sorun devam ederse, adımları tekrarlamanızı öneririz. Ancak, farklı bir eklentinin seçimini kaldırmanız gerekir. Sorunu izole edene kadar bunu tek tek yapın.

Sizce en iyi yöntem hangisi?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!