Windows 10'da herhangi bir programın internete erişimi nasıl engellenir?

Bilgisayarınızdaki üçüncü taraf uygulamalarının büyük çoğunluğu internete erişebilir - ve bunu farklı nedenlerle yapma eğilimindedirler. Ancak, belirli bir uygulamanın interneti kullanmasını istemediğiniz zamanlar vardır. Bu tür anlarda, uygulamanın web'e erişmesini önlemek için bilgisayar ayarlarınızda değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bu kılavuzda, bir programın internete bağlanmasını nasıl engelleyeceğinizi göstermeyi planlıyoruz.

Bir uygulamanın internetimi kullanmasını neden durdurmak isteyeyim?

Bu sayfaya geldiğinizden beri, muhtemelen bir uygulamanın web erişimini kesmek için nedenleriniz var. Ya da belki de bir uygulamanın internete erişimini neden ilk etapta engellemek isteyeceğini merak ederken merak ettiniz. İkincisi hakkındaki varsayımlarımız doğruysa, o zaman insanların neden programların interneti kullanmasını engellemeye çalıştıklarını öğrenmek üzeresiniz.

Örneğin, güncellemeleri almakta ve bunları (otomatik olarak) yüklemekte ısrar eden bir uygulamayla karşılaşabilir veya onu kullanabilirsiniz, ancak bazı işlevleri bozdukları veya uygulamanın öncekinden daha kötü performans göstermesine neden oldukları için güncellemeleri istemezsiniz. Böyle bir senaryoda, programın internet erişimini kesmek dışında fazla seçeneğiniz olmazdı. Program kendi kendini güncellemeyi durdurma talimatlarınızı dinlemiyorsa, ilk etapta güncellemeleri asla almamasını sağlamalısınız.

İşte başka bir senaryo: Çocuğunuz için yalnızca çevrimdışı modda uygun bir oyununuz olabilir veya koğuşunuzun çevrimiçi (ve gözetimsiz) çok oyunculu unsurlara maruz kalması konusunda kendinizi rahat hissetmiyor olabilirsiniz. Bu durumda, Windows'a oyunun çevrimdışı kalmasını sağlamak için söz konusu oyun uygulamasının internet erişimini engellemesi talimatını vermeniz daha iyi olur.

Ya da sizi iğrenç reklamlarla dolandıran ve reklamların ilk etapta görünmesini durdurmanın bir yolunu arayan bir uygulama kullanıyor olabilirsiniz. Uygulama, reklam verilerini almak için internete ihtiyaç duyduğundan, uygulama için web erişimini keserek reklam spam'ini önleyebilirsiniz.

Bazı senaryolarda, kötü amaçlı veya zararlı olduğundan şüphelendiğiniz bir uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Riskleri en aza indirmek için, böyle bir uygulamanın bilgisayarınızda interneti kullanmasını engellemeniz mantıklıdır. Çalışması için internete bağlı olan kötü amaçlı bir program, web'e erişmesi (ve yaratıcıları veya denetleyicileriyle iletişim kurması) engellendiğinde bilgisayarınıza zarar vermek için mücadele edecektir.

Windows 10'da bir uygulamanın internete erişimi nasıl engellenir?

Bir uygulamanın bilgisayarınızda interneti kullanmasını engellemek için aklınızdaki nedenler ne olursa olsun, Windows Güvenlik Duvarını içeren prosedür, hedefinize ulaşmanız için ideal yolu sağlar. Burada, Windows'a bir kural oluşturarak uygulama internete bağlanmaya çalıştığında ne yapması gerektiğini söyleyeceksiniz.

Windows'un uygulamanın web'e erişimini durdurmasını istediğiniz için, internet engellemesini zorlamak için bir giden kuralı oluşturmanız gerekecektir. Şimdi size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

 1. Uygulama için internet erişimini engellemek için bir Windows Güvenlik Duvarı kuralı oluşturun:

Şu adımları dikkatlice uygulayın:

 • Öncelikle, Windows Başlat menüsüne veya ekranına gitmelisiniz. Cihazınızın ekranının sol alt köşesindeki Windows simgesine tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, makinenizin klavyesindeki Windows logo simgesine basarak Windows Başlat menüsüne gidebilirsiniz.

 • Şimdi, bu anahtar kelimeleri sorgu olarak kullanarak bir arama görevi gerçekleştirmek için metin kutusuna (yazmaya başladığınız anda ortaya çıkan) Denetim Masası yazmanız gerekir .
 • Kontrol Panelinin (Uygulama) artık sonuçlar listesinde ana giriş olarak ortaya çıktığını varsayarsak, gerekli uygulamayı açmak için üzerine tıklamanız gerekir.
 • Kontrol Paneli penceresi açıldığında, parametreye göre Görüntüle'yi (sağ üst köşede) Büyük simgeler olarak ayarlamanız gerekir .
 • Şimdi, Windows Güvenlik Duvarı'na tıklamanız gerekiyor.
 • Şimdi Windows Güvenlik Duvarı menüsünde olduğunuzu varsayarsak, pencerenin sol üst köşesindeki listeye bakmanız ve ardından Gelişmiş ayarlar bağlantısını tıklamanız gerekir.

Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı yardımcı programı penceresinin şimdi açılması gerekiyor.

 • Uygulama penceresinin sol üst köşesine bakın. Giden kurallarına tıklayın veya çift tıklayın.
 • Şimdi, program penceresinin sağ üst köşesine bakmalısınız. Eylemler panelinin altında Yeni kural'a tıklamanız gerekir.
 • Program için radyo düğmesine tıklayın (bu seçeneği seçmek için).

(Sonuçta bir programın internete erişimini engellemek istiyorsunuz).

 • Şimdi, engellemek istediğiniz uygulamanın kurulu olduğu klasöre gitmelisiniz. Gözat düğmesine tıklayın ve oradan çalışmaya devam edin.

Uygulamanın klasörünü belirlediğinizde, uygulama dosyası yolu otomatik olarak görüntülenecektir. Windows'taki uygulama yolu genellikle " C: \ Program Files \ NameOfApp.exe " veya " C: \ Program Files (x86) \ NameOfApp.exe " biçimindedir ; burada NameOfApp , yapmak istediğiniz uygulamanın adıdır internet erişimini engelleyin.

 • Programın dosya yolu belirlendikten sonra, sonraki aşamaya geçmek için İleri düğmesine tıklamanız gerekir.
 • Aşağıdaki ekranda Eylem olması gerekir, Bağlantıyı engelle için radyo düğmesine tıklamanız gerekir.
 • İleri düğmesine tıklayın.
 • Profil ekranında, oradaki tüm parametreleri (Etki Alanı, Özel ve Genel) seçmeniz gerekir.

Etki alanı, bilgisayarınız bir etki alanına bağlandığında geçerli olan kuraldır; Kişisel, PC'niz ev veya ofis ağınız olabilecek özel bir ağa bağlandığında geçerli olan kuraldır; Genel, sisteminiz bir kafede veya havaalanındaki WIFI gibi halka açık bir ağa bağlandığında geçerli olan kuraldır.

Uygulama tarafından kullanılan tüm profiller, ağlar ve kurulumlar için önerilen kuralı uygulamak için Windows'a ihtiyacınız var. Bu nedenle, oradaki tüm parametrelerin seçilmesi gerekir.

 • İleri düğmesine tıklayın.
 • Şimdi Ad ekranında olduğunuzu varsayarsak, Kural için tercih ettiğiniz adla Ad kutusunu doldurmanız gerekir.

İdeal olarak, kolayca tanımlanabilen bir ad kullanmalısınız.

 • Dilerseniz Açıklama için metin kutusunu da doldurabilirsiniz. Buradaki görev isteğe bağlıdır.
 • Bitir düğmesine tıklayın.

Az önce oluşturduğunuz kuralın şimdi Giden Kuralları altındaki listede görünmesi gerekiyor. Bir şeyleri onaylamak için orada kontrol edebilirsiniz.

Her şeyi doğru yaptıysanız, Windows, web erişimini kesmek istediğiniz uygulamadan tüm giden iletişimi engellemek için bir katman yapılandırmış olacaktır. Çoğu durumda, bu genellikle uygulamanın web'e erişmesini engellemek için yeterlidir.

Bununla birlikte, uygulama üzerindeki kontrolünüzü artırmak istiyorsanız, uygulama için tüm gelen iletişimleri engellemek üzere Windows'a özel talimatlar sağlamak için Gelen Kurallarını kullanarak aynı işlemi tekrarlamak için bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Yeni kural bir öncekiyle (daha önce oluşturduğunuz) oldukça aynı olacaktır, ancak görünümdeki uygulama için gelen trafiği yönetecektir.

Windows, bir uygulamanın veri paketleri göndermesini ilk etapta durduracak şekilde zaten yapılandırılmışsa, uygulamanın web'den herhangi bir şey alma olasılığı düşüktür. Başka bir deyişle, Giden iletişim kuralı zaten yapılandırılmışsa, Gelen iletişim için olan kural muhtemelen aşırıdır (ve gerekli değildir).

Güvenlik duvarı kurallarının ne kadar etkili olabileceğini görmek istiyorsanız, basit bir test yapabilirsiniz. Ne olacağını görmek için tarayıcı uygulamanızın bağlantılarını engellemek için bir giden kuralı oluşturabilirsiniz. Kuralı oluşturduktan sonra, tarayıcınızı açmalı ve ardından web'de gezinmeye çalışmalısınız (bir siteye veya sayfaya giderek). İşlem başarısız olursa ve tarayıcınız size web sitesine veya internete bağlanamayacağını bildirirse, oluşturduğunuz kuralın olması gereken etkiyi yaptığını bilirsiniz.

Belirli bir uygulama için internet erişiminin engellenmesi konusunda fikrinizi değiştirirseniz, bir kuralı devre dışı bırakmakta veya silmekte her zaman özgürsünüz. Tek yapmanız gereken, Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Defender Güvenlik Duvarı uygulamasını açmak, gerekli bölümün (Gelen veya Giden listesi) altında kuralı bulmak ve ardından kuralda gerekli görevi gerçekleştirmek için yukarıdaki adımların aynısını yapmaktır.

Programların internete bağlanmasını engellemenin diğer yolları

Burada, bir uygulamanın internete erişimini engelleyebileceğiniz alternatif yöntemleri açıklamayı amaçlıyoruz. Kuralların oluşturulmasını içeren önerilen prosedürün (Windows Güvenlik Duvarı'nda) onu kesmediği senaryolar vardır.

Örneğin belirli oyunları ele alalım. Yapmanız gereken tek şey, NameOfGame.exe için bir engelleme kuralı oluşturmak gibi görünebilir, ancak gerçekte, bu NameOfGame.exe yalnızca başlatıcıdır (uygulamayı açmak için kullanılan yürütülebilir) ve gerçek bağlantı işlemleri Java aracılığıyla yürütülür.

Açıklanan senaryoda, Windows'a Javaw.exe (NameOfGame.exe değil) için bağlantıları engellemesi talimatını vermek üzere bir kural oluşturmanız gerekecektir. Ya da belki de oyunun Java veya benzeri bir bileşen üzerinden çalışıp çalışmadığını bile bilmiyorsunuz, bu da onlar hakkında hiçbir şey bilmediğiniz için hesaba katamadığınız değişkenler hakkında endişelenmeye başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Şeylerin durumu göz önüne alındığında (verilen açıklamalardan herhangi birinde), aşağıdaki yöntemlerden biriyle uygulama için internet erişimini engellemeniz daha iyi olabilir.

 1. Belirli bir adres veya IP için internet erişimini engellemek için sistem ana bilgisayar dosyasını değiştirin:

Burada, bir programın bağlandığı web adresi veya IP adresi bilindiğinde internete erişimini nasıl engelleyeceğinizi göstermeyi amaçlıyoruz. Örneğin, çocuklarınızın belirli bir tarayıcıda internette gezinmesini istiyor ancak belirli siteleri ziyaret etmelerini istemiyorsanız, buradaki prosedürü büyük olasılıkla yararlı bulursunuz.

Windows ana bilgisayar dosyası, işletim sisteminin (makinenizde çalışan) ana bilgisayar adlarını ve IP adreslerini yönetmek için kullandığı dosyadır. Buradaki girişlere web siteleri ekleyebilirsiniz ve Windows bu sitelere erişimi otomatik olarak engellemek için özel talimatlar alır.

Her neyse, buradaki işi yapmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Öncelikle, program simgesine (muhtemelen görev çubuğunuzdadır) tıklayarak Dosya Gezgini uygulamasını açmanız gerekir.

Alternatif olarak, Dosya Gezgini uygulamasını hızlı bir şekilde açmak için Windows logo düğmesi + E harfi klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

 • Dosya Gezgini penceresi açıldığında, içeriğini görmek için Bu PC'ye tıklamanız veya çift tıklamanız gerekir.
 • Bu noktada, bu yoldaki dizinlerde gezinmeniz gerekir:

C: / Windows / System32 / sürücüler / etc / hosts

 • Şimdi, mevcut konumunuzda, hosts dosyasını bulmanız ve ardından açmak için üzerine çift tıklamanız gerekir.

Windows'un dosyayı açmak için hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi soran küçük bir pencere veya iletişim kutusu açması gerekir.

 • Görüntülenen program listesinden, Not Defteri'ni seçmelisiniz.

Ana bilgisayarlar - Not Defteri penceresi görüntülenecektir.

Bunun gibi bir şey görmen gerekiyor:

# Telif hakkı (c) 1993-2009 Microsoft Corp.

#

# Bu, Windows için Microsoft TCP / IP tarafından kullanılan örnek bir HOSTS dosyasıdır.

#

# Bu dosya, IP adreslerinin ana bilgisayar adlarıyla eşleşmelerini içerir. Her biri

# giriş tek bir satırda tutulmalıdır. IP adresi,

# ilk sütuna ve ardından karşılık gelen ana bilgisayar adına yerleştirilmelidir.

# IP adresi ve ana bilgisayar adı en az bir tane ile ayrılmalıdır

# Uzay.

#

# Ek olarak, yorumlar (bunlar gibi) bireye eklenebilir

# satır veya '#' sembolü ile gösterilen makine adından sonra.

#

# Örneğin:

#

# 104.54.95.97 testwebpageorsite.com # kaynak sunucu

# 39.23.63.11 testwebpageorsite.com # x istemci ana bilgisayarı

# localhost ad çözümlemesi DNS'nin kendi içinde ele alınır.

# 127.0.0.1 localhost

# :: 1 localhost

 • Şimdi, son # karakterinin altına internet erişimini engellemek istediğiniz web sitesi URL'sini ve IP adresini yazmanız gerekir.
 • Hosts dosyasını değiştirmeyi tamamladığınızı varsayarsak, şimdi yaptığınız değişiklikleri kaydetmelisiniz.
 • Not Defteri penceresinin sol üst köşesine bakın, oradaki Dosya düğmesine tıklayın (menü seçeneklerini görmek için) ve ardından Kaydet'e tıklayın.

Alternatif olarak, Windows'a ana bilgisayar dosyasına yapılan değişiklikleri kaydetmesi talimatını vermek için Ctrl + S harfi klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

 1. Ebeveyn Kontrolünü kullanarak bir uygulama için internet erişimini engelleyin:

Burada, Windows'daki Ebeveyn Kontrolü özelliği aracılığıyla belirli uygulamalar veya web siteleri için web erişimini engelleyebilirsiniz. Buradaki internet engelleme prosedürü, çocukları tarafından kullanılan uygulamaları (özellikle oyunları) kısıtlamak veya çocukların belirli web sitelerine erişimini engellemek isteyen ebeveynler için uygundur.

Ebeveyn Kontrolünü uygulamak ve kullanmak için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır (internet erişimini engellemek için):

 • Öncelikle Ayarlar uygulamasını açmanız gerekir. Windows logo düğmesi + harf I klavye kısayolu burada kullanışlı olacaktır.
 • Ayarlar penceresi göründüğünde, Hesap seçeneğine tıklamanız gerekir (bu seçeneğin menüsüne girmek için).
 • Pencerenin sol kenarındaki menü listesine bakın ve ardından Diğer insanlar'a tıklayın.
 • Şimdi, pencerenin sağ kenarındaki bölmeye bakmalı ve ardından Aile üyesi ekle seçeneğini tıklamalısınız.
 • Çocuk ekle radyo düğmesine tıklayın (bu seçeneği seçmek için) ve ardından İleri düğmesine tıklayın.

Çocuğun yeni profili şimdi görünecektir (Aileniz bölümünde).

 • Çevrimiçi aile ayarlarını yönet bağlantısını tıklayın.

Hesabınız için Microsoft ebeveyn kontrolü web sayfasına yönlendirileceksiniz. Orada, bilgisayarınızda bulunan tüm yetişkin ve çocuk hesaplarını göreceksiniz.

 • Şimdi, son etkinliği kontrol etmek için sayfanın sağ üst köşesini kontrol etmelisiniz. Bu bağlantıya tıklayın.

Şimdi İçerik Kısıtlaması sekmesine veya ekranına yönlendirileceksiniz. Orada, internet ve uygulamalar için parametrelere farklı kısıtlama ayarları belirleyebilir veya uygulayabilirsiniz.

 • Şimdi, engellemek istediğiniz oyunları ve web sitelerini belirtmeniz gerekiyor.
 • Değişiklikleri kaydedin - bu adım geçerliyse.
 1. Ağ bağdaştırıcısını devre dışı bırakarak internet erişimini engelleyin:

Bir uygulamanın internete bağlanmasını durdurmaya kararlıysanız ve diğer programlar için web erişimini kesmeyi düşünmüyorsanız, buradaki prosedür sizin için idealdir. Aslında, önerilen internet erişimini engelleme yöntemi, internet bağlantı bileşenlerini bırakmanızı gerektirdiği için muhtemelen en etkili yöntemdir.

Bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcılarını devre dışı bırakarak, bilgisayarınızdaki tüm yardımcı programlar veya kurulumlar için internet erişimini engelleyebilirsiniz. Bu yöntem, olabildiğince kusursuzdur.

Ağ bağdaştırıcısını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 • Görev çubuğuna (ekranınızın altında) sağ tıklayıp ardından Çalıştır'ı seçerek Çalıştır uygulamasını açın.

Alternatif olarak, aynı şeyi yapmak için Windows logo düğmesi + R harfi klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

 • Çalıştır penceresi açıldığında , oradaki alanı msc ile doldurmanız ve ardından bilgisayarınızın klavyesindeki Enter düğmesine basmanız gerekir (kodu çalıştırmak için).

Aygıt Yöneticisi uygulama penceresi açılacaktır.

 • Şimdi, kategori listesinden geçmeli, Ağ bağdaştırıcılarını bulmalı ve ardından o kategori için genişletme simgesine tıklamalısınız.

Ağ bağdaştırıcıları kategorisindeki cihazlar şimdi görünür olacak.

 • Bu noktada, bilgisayarınızın internete bağlandığı cihazı bulmanız gerekir.

Bilgisayarınız web'e bir WIFI ağı üzerinden bağlanıyorsa, WAN bağlantı noktalarını devre dışı bırakmanız gerekir. Bilgisayarınızı web'e bağlamak için bir ethernet kablosu kullanıyorsanız, Ethernet bağlantı cihazını devre dışı bırakmanız gerekir. İdeal olarak, hiçbir şeyin dışarıda kalmamasını sağlamak için Ağ bağdaştırıcıları kategorisi altındaki tüm aygıtları devre dışı bırakmanız gerekir.

 • Bir ağ cihazını devre dışı bırakmak için, üzerine tıklamanız (vurgulanması için), mevcut seçenekleri görmek için üzerine sağ tıklamanız ve ardından Cihazı devre dışı bırak'ı seçmeniz gerekir.
 • Devre dışı bırakma görevini uygun cihazlarda (veya tercihen tüm cihazlarda) gerçekleştirin.

Bilgisayarınıza koyduğunuz internet kısıtlamalarına ilişkin fikrinizi değiştirirseniz ve bunları kaldırmaya karar verirseniz, bunu yapmanız gerekir: ağ cihazlarını bulmak için yukarıdaki adımları izleyin, bir cihaza sağ tıklayarak standart seçenekler listesini ve ardından Cihazı etkinleştir'i seçin. Temel olarak, internet erişimini yeniden kazanmak için daha önce devre dışı bıraktığınız tüm cihazlar için etkinleştirme görevini gerçekleştirmeniz gerekecektir. İnternetiniz hemen tekrar açılmazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

İPUCU:

Bilgisayarınızdaki internet erişimini kısıtlamak istediğiniz için, hedeflerinizin bilgisayarınızı güvende tutmak veya birisini zarar görmekten korumak etrafında şekillendiğine inanmak için nedenlerimiz var. Bu amaçla, Auslogics Anti-Malware'i yükleyerek bilgisayarınızın güvenliğini artırmak isteyebilirsiniz.

Önerilen uygulama ile, şu anda durumundan bağımsız olarak (çalışan bir virüsten koruma yazılımınız olsun ya da olmasın) bilgisayarınızın savunma aygıtındaki iyileştirmelerden geçersiniz. Öngörülen iyileştirmelerle, sisteminizin kötü amaçlı programlara düşme (veya bir siber saldırının kurbanı olma) şansı önemli ölçüde azalır.