Yeniden başlatma nasıl düzeltilir ve uygun önyükleme aygıtı hatası nasıl seçilir?

Windows'ta Yeniden Başlatma ve Uygun Önyükleme Aygıtını Seç hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz! Bilgisayarınızı başlatmaya çalışıyor olabilirsiniz, ancak bu, işletim sisteminize önyükleme yapmanıza izin vermez. Bu sorun birçok Windows kullanıcısını etkiledi. Yani, sizin için çok sayıda etkili çözüm var.

Bu makalede, Windows'ta Yeniden Başlatma ve Uygun Önyükleme Aygıtı Seçme hatasını kolaylıkla ve verimli bir şekilde nasıl düzelteceğinizi göstererek, bu sorunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız. Ayrıca, tekrar olmasını engelleyebilmeniz için bu sorunun neden ortaya çıktığını da göstereceğiz.

"Yeniden Başlat ve Uygun Önyükleme Aygıtını Seç" hatası ne anlama geliyor?

Temel olarak, bilgisayar sisteminizin BIOS'u önyüklenebilir sürücüyü veya diğer önyüklenebilir aygıtları bulmakta sorun yaşadığında "Yeniden Başlat ve Uygun Önyükleme Aygıtını Seç" hatası ortaya çıkar. Başka bir deyişle, bilgisayarınızın ana kartındaki BIOS yongası, işletim sisteminizin kurulu olduğu sürücüyü tanıyamaz. Hata bilgisayarınızı dondurur ve klavyenizin çalışmayı durdurduğunu fark edeceksiniz.

Bu, işletim sistemi sürücüsünün bilgisayarın ana kartıyla bağlantısı kesildiğinde gerçekleşir. Bu makul çünkü sistemin birincil depolama cihazının kablo bağlantısı eskidikçe gevşer. Bu nedenle, Katı Hal Sürücüsü (SDD) veya Sabit Disk Sürücüsü (HDD) yanıt vermemeye başlar.

Bazı durumlarda, BIOS veya sistem sürücüsü düzgün çalışıyor ve yine de hata görünüyor. Nedeni muhtemelen bozuk bir işletim sistemi veya bozuk bir önyükleme birimidir. Bir virüs saldırısı buna neden olmuş olabilir. Öte yandan, bir Windows veya BIOS güncellemesiyle gelen hasarlı kayıt defteri dosyaları olabilir. Bu hatanın meydana gelmesinin birçok olası nedeni vardır, ancak her koşulda sorun her zaman düzeltilebilir.

Her şey sırayla…

Aşağıda listelediğimiz çözümleri gerçekleştirmeden önce, önyükleme sırasını nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir. Bu nedenle, aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Bilgisayarınızı kapatın.
 2. Güç düğmesine basarak açın.
 3. BIOS ayarlarına girmek için uygun düğmeye basın. Anahtar, sahip olduğunuz bilgisayarın markasına göre değişir. En iyisi kullanım kılavuzunuza başvurmaktır, ancak genellikle bu F12, F2, ESC veya Silme tuşu olabilir.
 4. BIOS Kurulum Yardımcı Programına girdikten sonra, Önyükleme Seçenekleri'ne gidin. İşletim sistemi sürücüsünü birincil önyükleme aygıtı olarak ayarlayın. Listenin en üstüne taşımak için ok tuşunu kullanın.Yeniden başlatmayı düzeltmek ve uygun önyükleme aygıtı hatasını seçmek için önyükleme seçeneklerinizi yapılandırın.
 5. Yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yöntem 1: Sisteminizin sürücüsündeki sorunları kontrol etme ve düzeltme

Bahsettiğimiz gibi, sorun bilgisayarınızın işletim sistemi sürücüsünden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, yapmanız gereken ilk şey, SDD veya HDD'nizin bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmektir. BIOS ayarlarına girerek bunu kolayca yapabilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Bilgisayarınızı kapatın.
 2. Açmak için Güç düğmesine basın.
 3. Uygun tuşa basarak BIOS ayarlarını girin. BIOS ayarlarına karşılık gelen anahtarı öğrenmek için bilgisayarınızın üretici kılavuzunu okuyun. Genel olarak, F12, F2, ESC veya Sil tuşu olabilir.

  Önyükleme sorunlarınızı ortadan kaldırmak için BIOS ayarlarınızı değiştirin.

 4. BIOS Setup Utility penceresine girdikten sonra, Ana Ayarlar veya Standart CMOS Özellikleri'ne gidin.
 5. Sisteminizin SDD veya HDD'sinin bu sayfada listelenip listelenmediğini kontrol edin.

Sisteminizin sürücüsünün BIOS menüsünde belirtilmediğini öğrenirseniz, büyük olasılıkla HDD'niz veya SDD'niz bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmamıştır. Kablolar arızalı olabilir veya ana depolama aygıtınız çalışmayı bırakmış olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızın kasasını açmanız ve SATA kablosunu yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Yalnızca tüm kabloların düzgün çalıştığından emin olmak için, depolama aygıtınızın güç konektörünü de değiştirebilirsiniz. Bunu kendi başınıza yapacağınızdan emin değilseniz, size yardımcı olacak bir profesyonel aramak en iyisidir.

Yöntem 2: Disk bölümünü kullanma

"Yeniden başlat ve uygun önyükleme aygıtını seç" hatası, bilgisayarın etkin sürücüsü birincil sabit sürücü olarak yapılandırılmamışsa da ortaya çıkabilir. Birincil sabit sürücünüzü aktif olan olarak ayarlayarak bu sorunu çözebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Windows yükleme diskinizi veya Kurtarma medyanızı bilgisayarınıza yerleştirin.
 2. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeni yerleştirdiğiniz medyadan önyükleyin.
 3. Sistem Kurtarma Seçenekleri penceresine girdikten sonra Sorun Gider'i seçin.
 4. Sorun Giderme seçenekleri altında, Gelişmiş Seçenekler'i tıklayın.
 5. Gelişmiş Seçenekler menüsünden Komut İstemi'ni seçin.
 6. Komut İstemi'nin içine "diskpart" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.

Not: X, işletim sisteminizin kurulu olduğu diskin karşılık gelen numarasıdır. Komut İstemi'ne "liste diski" (tırnak işareti olmadan) yazarak bilgisayarınızdaki disklerin tam listesini kontrol edebilirsiniz.

 1. Aşağıdaki komutları tek tek yazın. Her komuttan sonra Enter tuşuna bastığınızdan emin olun.

liste bölümü

X bölümünü seçin * X'i birincil bölümünüzün numarasına değiştirin * aktif

Yöntem 3: CMOS pilinizi değiştirme

Küçük, dairesel CMOS pili ana kartınızda bulacaksınız. Bu hücre hasar görürse veya başarısız olursa, "Yeniden Başlat ve Uygun Önyükleme Aygıtını Seç" hatası dahil çeşitli sorunlara neden olur. Bu durumda, bilgisayarınızın kasasını açmanız, ana karta erişmeniz ve CMOS pilini çıkarmanız gerekir. Güç düğmesini en az 10 saniye basılı tutarak kalan şarjlardan kurtulduğunuzdan emin olun. Bundan sonra CMOS pilini yenisiyle değiştirin. Bu yöntemi kullanmak hatayı düzeltmelidir.

Sorunu çözdükten sonra, Windows kayıt defterinizi temizlemenizi öneririz. Bu, hatanın geri dönmesine neden olabilecek bozuk veya hasarlı dosya olmamasını sağlayacaktır. Auslogics Registry Cleaner gibi tek tıklamayla bir çözüm seçerek bunu rahatça yapabilirsiniz. % 100 ücretsiz olan bu araç, bozuk kayıt dosyalarını otomatik olarak tarayacak ve onaracaktır. Dahası, bilgisayarınızın hızını ve performansını artıracaktır. En iyi hızlanmayı elde etmek için Auslogics BoostSpeed'i kullanın. Bilgisayarınızın performansını artırmak için geliştirilmiş birçok seçeneğe sahiptir. Örneğin, Uninstall Manager, kalanları silerek sisteminizi optimize etmeye yardımcı olur. Ve muhtemelen bilgisayarınız rasgele yeniden başlatılıyor? Ayrıca bu sorunu çözmek için bazı ipuçlarımız da var.

Auslogics Boost Speed ​​11: kullanımla ilgili ipuçları

Bu sorunu çözmenin daha fazla yolu olduğunu düşünüyor musunuz?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!