Windows 10'da Google Chrome Ölçekleme nasıl düzeltilir?

Birçok kişi, birkaç iyi nedenden dolayı web tarayıcısı olarak Google Chrome'u kullanmayı tercih eder. Birincisi, bireylerin gezinmeyi daha kolay bulduğu daha basit bir arayüze sahiptir. Bununla birlikte, diğer tarayıcılar gibi, Chrome'un da kendi dezavantajları ve sorunları vardır. Google, Chrome 54 güncellemesini sunduğunda, tarayıcı İnç Başına Nokta (DPI) ayarlarını otomatik olarak algılamaya başladı. Sonuç olarak, özellik, özellikle ayarları% 100'ün üzerinde olanlar için Chrome'un kullanıcı arayüzünü ölçeklendirdi. Windows 10'u ölçeklendiren Google Chrome 4k deneyimi yaşıyorsanız, bu kılavuzu gözden geçirdiğinizden emin olun, böylece ayarları güncellemeden önceki haline geri döndürebilirsiniz.

Windows 10'da Yaygın Google Chrome Ölçekleme Sorunları

Ekran ölçeklendirmeyi nasıl devre dışı bırakacağımızı öğrenmeden önce, sorunu daha derinlemesine incelemek ve ne olduğunu daha iyi anlamak en iyisidir. Genel olarak, Chrome ölçeklendirmeyle ilgili bildirilen sorunlardan bazıları şunlardır:

 • İstemeden yakınlaştırılan Google Chrome - Bazı kişiler daha iyi bir görüntüleme deneyimi için tarayıcılarının yakınlaştırılmasını tercih eder. Öte yandan güncelleme ile özelliğe ihtiyaç duymayanlar bile etkilendi. Ayarlar uygulamasında yakınlaştırma düzeyini manuel olarak ayarlamayı veya ölçeklemeyi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Bulanık Chrome ölçeklemesi - Bu nadir de olsa mümkün olabilir. Ölçeklendirmeden sonra Chrome'un bulanıklaşabileceği zamanlar vardır. Bu, güncel bir tarayıcıya sahip olarak çözülebilir.
 • Chrome ölçeklendirmesi çalışmıyor - Chrome ölçeklemesinin düzgün çalışacağından emin olmak için bazı parametreler eklemeniz gerekir. Sorundan kurtulmak için aşağıdaki çözümlerimizden birini deneyebilirsiniz.
 • Windows 8.1'de Chrome ölçeklendirme sorunları - Windows 10 ve Windows 8.1, işletim sistemlerinin birbirinden farklı olabilecek iki sürümüdür. Ancak, Chrome ölçeklendirme söz konusu olduğunda yine de aynı sorunları yaşayabilirler. Endişelenmeyin çünkü bu kılavuz size Windows 10 ve Windows 8.1'de yüksek DPI ölçeklendirmeyi nasıl ayarlayacağınızı öğretecek.

Yöntem 1: Google Chrome'da hedef alanı ayarlama

Google Chrome 4k ölçeklendirmesini düzeltmenin yollarından biri Windows 10 tarayıcıya bir başlatma parametresi eklemektir. İşlem basittir ve yalnızca Chrome kısayolunu bulmanızı gerektirir. Aşağıdaki adımları izleyerek birkaç değişiklik yapmanız yeterlidir:

 1. Masaüstünüzdeki Google Chrome kısayoluna gidin ve sağ tıklayın.
 2. Menüden Özellikler'i seçin.
 3. Hedef bölümüne gidin ve aşağıdaki metni parametrenin sonuna ekleyin:

/ yüksek dpi-support = 1 / force-device-scale-factor = 1

 1. Uygula ve Tamam'a tıklayarak değişiklikleri kaydedin.
 2. Orada bir kısayolunuz varsa, Chrome'u görev çubuğunuzda sabitlemeyi ve yeniden sabitlemeyi unutmayın.

Yöntem 2: Daha yüksek DPI ayarları için ekran ölçeklendirmeyi kapatma

Daha yüksek DPI ayarları için ekran ölçeklemenin nasıl devre dışı bırakılacağını öğrenmek de sorunun en iyi çözümlerinden biridir. Esasen, yapacağınız şey, Chrome'u Windows görüntü ayarlarını yok sayacak şekilde ayarlamaktır. Bunu yapmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir:

 1. Masaüstünüzdeki Google Chrome kısayolunu sağ tıklayın, ardından menüden Özellikler'i seçin.
 2. Özellikler penceresi açıldığında Uyumluluk sekmesine gidin.
 3. 'Yüksek DPI'da ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak' seçeneğini göreceksiniz. Yanındaki kutunun seçili olduğundan emin olun.
 4. Uygula ve Tamam'ı tıklayarak yeni ayarı kaydedin.
 5. Google Chrome'u yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Bu çözümün en iyi Windows 10 ve Windows 8.1'de çalıştığını belirtmekte fayda var. Öte yandan, sistemin eski sürümleri için geçerli olmayabilir.

Yöntem 3: Windows 10'da ölçeklendirme ayarlarını değiştirme

Sorunu çözmek için Windows 10'da yüksek DPI ölçeklendirmeyi nasıl ayarlayacağınızı da öğrenebilirsiniz. Ölçekleme boyutunu kolayca değiştirebilirsiniz ve Google Chrome ayarlamayı otomatik olarak uygular. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + I tuşlarına basın. Bu, Ayarlar penceresini açmalıdır.
 2. Sistem'e tıklayın ve Görüntü kategorisinde olduğunuzdan emin olun.
 3. Ölçek ve Düzen bölümüne gidin.
 4. Bu bölümün altında 'Metnin, uygulamaların ve diğer öğelerin boyutunu değiştir' göreceksiniz.
 5. Değeri% 100 olarak değiştirin. Bu çoğu durumda işe yarar, ancak daha büyük bir ekranınız varsa, diğer değerleri keşfetmekten çekinmeyin.

Ölçeklendirme ayarlarını değiştirin, Google Chrome ölçeklendirme sorunlarını düzeltin.

Az önce yaptığınız değişiklikler otomatik olarak Chrome'a ​​uygulanacaktır. Bu kalıcı olarak problemden kurtulmalıdır.

Yöntem 4: Chrome'un yakınlaştırma düzeyini değiştirme

Bu yöntemin yalnızca bir geçici çözüm olduğunu ve yalnızca ziyaret ettiğiniz web sayfalarının boyutunu değiştireceğini belirtmek gerekir. Bu aynı zamanda Chrome'un kullanıcı arayüzüyle hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelir. Bununla birlikte, şu talimatları izleyin:

 1. Chrome'u açın ve tarayıcıdaki Menü simgesini tıklayın. Sağ üst köşede dikey olarak hizalanmış üç nokta gibi görünmelidir.
 2. Menüden Ayarlar'ı seçin.
 3. Ayar sekmesini açtıktan sonra, Sayfa Yakınlaştırma seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın.
 4. Mevcut ayarı istediğiniz değere değiştirin.

Windows 10'da Google Chrome Ölçeklemeyi düzeltmek için Chrome'un yakınlaştırma düzeyini değiştirin.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, web sayfalarınızın boyutunu buna göre ayarlayabilmelisiniz. Bahsettiğimiz gibi, Chrome'un kullanıcı arayüzü aynı kalacak. Dolayısıyla, Chrome'un kullanıcı arayüzünü kasıtlı olarak değiştirmek istiyorsanız diğer çözümleri denemek isteyebilirsiniz.

Yöntem 5: Chrome'un güncel olduğundan emin olun

Bazı durumlarda, Chrome'u en son sürüme güncellemek, tarayıcıdaki çeşitli ölçeklendirme sorunlarını çözer. Sonuçta, bu yöntem hataları ortadan kaldırır ve Chrome'u kararlı tutar. Chrome kendini otomatik olarak güncellemelidir, ancak bazı sorunlar bunu yapmasını engelleyebilir. Emin olmak için, aşağıdaki talimatları izleyerek güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz:

 1. Google Chrome'u başlatın ve Menü simgesini tıklayın.
 2. Menüden Yardım'ı seçin, ardından Google Chrome Hakkında'yı tıklayın.
 3. Şu anda sahip olduğunuz Chrome sürümünü görebileceksiniz. Tarayıcınız da güncellemeleri kontrol edecektir. Güncellemeler varsa, tarayıcı bunları otomatik olarak indirip kuracaktır.

Güncellemelerden bahsetmişken, sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmanız da yardımcı olacaktır. Bu şekilde, bilgisayarınızın grafik sürücüsünün en uygun durumda çalıştığından emin olabilirsiniz. Auslogics Driver Updater gibi güvenilir bir araç kullanarak bunu rahatça yapabilirsiniz. Bir düğmeye tıkladığınızda, bu program sisteminizi otomatik olarak tanıyacak ve sürücülerinizin en son, uyumlu sürümlerini arayacaktır. En iyi bölüm, tüm sürücü sorunlarını çözmesidir. Dolayısıyla, bilgisayarınızın işlemden sonra daha iyi ve daha hızlı çalışmasını bekleyebilirsiniz.

Yöntem 6: Chrome'u varsayılan ayarlarına geri getirme

Ayarlarda ve yüklü uzantılarda yapılan değişikliklerin Chrome'da ölçeklendirme sorunlarına neden olması mümkündür. Bu durumda, tarayıcınızı varsayılan ayarlarına geri getirmeniz gerekir. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Şu talimatları uygulamanız yeterlidir:

 1. Tarayıcınızda Menü simgesini tıklayın, ardından Ayarlar'ı seçin.
 2. Klavyenizde CTRL + F tuşlarına basın, ardından "gelişmiş" yazın (tırnak işareti yok).Tarayıcınızın gelişmiş ayarlar bölümüne girmek için 'gelişmiş' yazın.
 3. Gelişmiş bölümün içeriğini genişletin.
 4. Ayarları Sıfırla'yı tıklayın. Sıfırla düğmesine tıklayarak değişikliği onaylayın.

Birkaç saniye içinde Chrome varsayılan ayarlarına geri dönecektir. Tarayıcınızı yeniden başlatın ve ölçeklendirme sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözümlerimizden herhangi birini denediniz mi?

Hangisi sizin için çalıştı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!