Belirli işlemleri devre dışı bırakarak Windows 10 bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim?

Çoğu insan hızlı ve verimli bir bilgisayar ister. Ancak, zaman zaman bir Windows 10 bilgisayarı yüksek hızlarda tutmak zor olabilir. Neyse ki gereksiz işlemleri ve uygulamaları her zaman sona erdirebilirsiniz. Sonuçta, yalnızca işletim sisteminize fazladan yük getirirler.

Bu yazıda, gereksiz işlemleri kapatarak Windows 10'u nasıl hızlandıracağınızı öğreteceğiz. Bilgisayarınızın performansını optimize etmek için başka ipuçlarını da paylaşacağımız için bu makaleyi okuduğunuzdan emin olun.

Yöntem 1: Güç Ayarlarını Yapma

Güç Tasarrufu modunu kullanarak pilinizin ömrünü uzatabileceğiniz doğrudur. Ancak, bu özelliğin bilgisayarınızdaki minimum kaynakları kullanacak şekilde yapılandırıldığını belirtmekte fayda var. Sonuç olarak, dizüstü bilgisayarınızın normalden daha yavaş performans gösterdiğini fark edeceksiniz. Bu nedenle, işletim sisteminizin daha hızlı çalışmasını istiyorsanız bunun yerine Dengeli veya Yüksek Performanslı güç planını kullanmanızı öneririz. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu'na basın.
 2. "Denetim Masası" yazın (tırnak işareti yok) ve ardından Enter tuşuna basın.
 3. Görüntüle seçeneğinin yanındaki açılır listeyi tıklayın, ardından Büyük Simgeler'i seçin.
 4. Seçeneklerden Güç Seçenekleri'ni seçin.
 5. Yeni pencereye ulaştığınızda, Dengeli veya Yüksek Performans'ı seçin.

Yüksek Performans modunu kullandığınızda, bilgisayarınız daha fazla güç tüketecektir. Öte yandan, Dengeli güç planını seçmek, performans ve enerji verimliliği arasında doğru dengeyi bulmanızı sağlayacaktır.

Yöntem 2: Windows İpuçlarını ve Püf Noktalarını Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızdaki belirli işlemleri kapatmaktan bahsettiğimiz için, "Hangi Windows hizmetlerini güvenle devre dışı bırakabilirim?" Diye sorabilirsiniz. Windows İpuçları ve Püf Noktaları, ihtiyacınız olmayan bir işlem örneğidir. Windows 10 işletim sistemini ilk kez kullanıyorsanız, bu özelliği yararlı bulabilirsiniz. Ancak, işletim sistemini uzun süredir kullanıyorsanız, İpuçları ve Püf Noktaları özelliğine ihtiyacınız yoktur. Sonuçta, yalnızca çeşitli performans sorunlarına neden oluyor. Devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmak için klavyenizdeki Windows Key + I tuşlarına basın.
 2. Ayarlar uygulaması açıldığında, Sistem kutucuğuna tıklayın.
 3. Sol bölmeye gidin, ardından Bildirimler ve Eylemler'i seçin.
 4. Şimdi, sağ bölmeye gidin ve ardından 'Windows'u kullanırken ipuçları, püf noktaları ve öneriler alın' bölümüne gidin.
 5. Anahtarı Kapalı konuma getirin.

Yöntem 3: Bloatware'i Kaldırma

Windows 10'da çok fazla arka plan işleminin nasıl düzeltileceğini bilmek istiyorsanız, bloatware'in nasıl kaldırılacağını öğrenmeniz gerekir. Bunlar, bilgisayarınızı yavaşlatan gereksiz programlardır. Devam etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Ara simgesine tıklayın.
 2. Arama kutusunun içine "Denetim Masası" yazın (tırnak işareti olmadan).
 3. Görüntüle seçeneğinin Büyük Simgeler olarak ayarlandığından emin olun.
 4. Programlar ve Özellikler'i seçin.
 5. Şimdi kullanmadığınız programları arayın. Her programa sağ tıklayın, ardından Kaldır'a tıklayın.

Yöntem 4: Başlangıç ​​Uygulamalarının Sayısını Azaltın

Bilgisayarınızı başlatır başlatmaz tüm favori programlarınızın hazır olması uygun olabilir. Ancak, sonunda bazı başlangıç ​​uygulamalarını kullanmayacağınızı fark edeceksiniz. PC'nizin düşük performansına katkıda bulunduklarını belirtmekte fayda var. Bu nedenle, başlangıç ​​uygulamalarının sayısını azaltmanızı öneririz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Klavyenizde Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisini başlatın.
 2. Görev Yöneticisi açıldığında, Başlangıç ​​sekmesine gidin.
 3. Devre dışı bırakmak istediğiniz bir başlangıç ​​uygulamasını seçin.
 4. Devre Dışı Bırak'ı tıklayın.
 5. İhtiyaç duymadığınız her Windows 10 işlemi için 3. ile 4. adımlar arasını tekrarlayın.

Yöntem 5: Disk Temizleme Özelliğini Kullanma

Sisteminiz geçici dosyalar ve diğer türdeki PC çöpleriyle doldurulabilir. Onlardan kurtulmanın en iyi yollarından biri, bilgisayarınızdaki Disk Temizleme Özelliğini kullanmaktır. Gereksiz çöpleri silerek PC'nizin performansını artırabilirsiniz. Disk Temizlemeyi kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutusunun içine "Disk Temizleme" yazın (tırnak işareti olmadan). Klavyenizde Enter tuşuna basın. Birkaç dakika içinde Disk Temizleme, boşaltabileceğiniz alan miktarını hesaplayacaktır.
 3. Disk Temizleme penceresi açıldığında, kaldırmak istediğiniz dosyaları seçin.
 4. İşlemi tamamlamak için Tamam'ı tıklayın.

Profesyonel İpucu: Auslogics BoostSpeed'i kullanın

Disk Temizleme'nin PC çöplerini kaldırmanıza yardımcı olduğu doğrudur. Bununla birlikte, hızla ilgili tüm sıkıntılarınız için kapsamlı çözümler sunan daha uygun bir seçenek var. Bilgisayarınızın performansıyla ilgili tüm sorunları çözmek için Auslogics BoostSpeed'i kullanabilirsiniz. Bu araç, diğerlerinin yanı sıra kullanıcı geçici dosyaları, gereksiz sistem dosyaları, kullanılmayan hata günlükleri, web tarayıcısı önbelleği, kalan Windows güncelleme dosyaları ve geçici Sun Java dosyaları da dahil olmak üzere her tür bilgisayar çöpünü güvenli bir şekilde temizleyebilen güçlü bir temizleme modülüne sahiptir.

Dahası, Auslogics BoostSpeed, bozuk ve geçersiz kayıt defteri anahtarlarını dikkatlice ortadan kaldıran hassas araçlara sahiptir. Böylece, aksaklıkların ve çökmelerin yaygın nedenlerini de onararak sorunsuz ve istikrarlı bilgisayar performansının keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Çoğu işlemin ve işlemin daha hızlı çalışmasını sağlamak için optimum olmayan sistem ayarlarını değiştirecektir. Auslogics BoostSpeed'i kullandığınızda, harika bir bilgisayar deneyiminin keyfine varacaksınız. Kim bilgisayarının işleyişini her yönüyle hızlandırmak istemez ki?

Bir bilgisayarın performansını hızlandırmanın başka yollarını düşünebiliyor musunuz?

İpuçlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşmaktan çekinmeyin! Aşağıdaki tartışmaya katılın!