Windows 10'da 0xC0000225 hatasından nasıl kurtulurum?

Auslogics Disk Defrag, Auslogics'in bir ürünüdür, sertifikalı Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisi ÜCRETSİZ İNDİRME

Muhtemelen bu makaleyi buldunuz, çünkü sürekli ekranda beliren bir hata kodundan kurtulmanın bir yolunu arıyordunuz. Belki de bilgisayarınızı her başlatmaya çalıştığınızda, 0xC0000225 hata kodu görünür ve sisteminizi doğru şekilde başlatmanızı engeller. Neyse ki, bu sorunun düzeltilmesi nispeten kolaydır. Bu yazıda, size Windows 10'da 0xC0000225 hatasını nasıl çözeceğinizi öğreteceğiz. Buna neyin sebep olduğunu da açıklayacağız ve hata kodunun tekrar görünmesini engelleyeceğiz.

0xC0000225 Hata Kodu nedir?

0xc0000225 hata kodunu düzeltmeye çalışmadan önce, sorunun ne olduğuna dair bir fikir edinmemiz en iyisidir. Çoğu durumda, bu hata kodu, kullanıcı bilgisayarını başlatmaya çalıştığında görünür. Genellikle şu mesajlarla birlikte gelir:

 • Beklenmeyen bir hata oluştu.
 • Gerekli bir cihaz bağlı değil veya erişilemiyor.
 • Bilgisayarının tamire ihtiyacı var.

Windows, bir bilgisayarı başlatmak için doğru sistem dosyalarını bulamadığında bu hata kodunu gösterir. Bu önemli dosyalar, sisteminize nasıl düzgün şekilde önyükleneceğini söyleyen Önyükleme Yapılandırma Verilerini (BCD) içerir. GPT bölümleme şemasıyla daha yeni UEFI belirtimini kullanan disklerin genellikle 0xc0000225 hata kodundan etkilendiğini belirtmek gerekir.

Daha eski bir Windows işletim sistemi sürümünden yükseltme yaparken sistem dosyalarınızdan bazılarının bozulmuş olması mümkündür. Öte yandan, c0000225 hatası, bir bilgisayar önemli bir güncellemenin ortasında beklenmedik bir şekilde kapandığında da ortaya çıkabilir. Bu, kötü amaçlı yazılım sistem dosyalarına bulaştığında veya PC'de hatalı donanım olduğunda meydana gelebilir.

Her şeyden önce…

0xc0000225 hata kodunu düzeltmek için yapmanız gereken ilk şey, bir Windows 10 yükleme medyası oluşturmaktır. Sisteminize önyükleme yapmakta sorun yaşadığınız için, sorunu Windows içinden gideremezsiniz. Öte yandan, bir Windows 10 yükleme medyası, sisteminizi önyükleyemediğinizde onarım araçlarını çalıştırmanıza izin verecektir.

Bir tane oluşturmak için, en az 8 GB boş alana sahip bir flash sürücünüzün veya DVD'nizin olması gerekir. Windows 10 yükleme medyası oluşturmanın sürücüde bulunan her şeyi sileceğini unutmayın. Bu nedenle, boş bir DVD veya flash sürücü kullanmanız en iyisidir.

Media Creation Tool'u Microsoft'un web sitesinden indirin ve USB flash sürücünüze kaydedin veya DVD'nize yazın. Bunu yaptıktan sonra, yükleme medyanızı bilgisayarınıza takın, ardından önyükleme menüsünü başlatmak için uygun tuşa basın.

1.Çözüm: Windows Otomatik Onarımını Kullanma

0xc0000225 hata kodunu düzeltmenin en kolay yollarından biri, Windows 10'da yerleşik sorun gidericiyi çalıştırmaktır. Bu araç, sisteminizde sorunları otomatik olarak tarayacak ve uygun şekilde çözecektir. Dolayısıyla, bozuk BCD'nizi muhtemelen düzeltebilir ve sisteminizi doğru bir şekilde başlatmanıza izin verir. İşte adımlar:

 1. Sisteminizi Windows kurulum medyasından başlattığınızda, Windows Kurulum penceresini göreceksiniz.
 2. Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından İleri'ye tıklayın.
 3. Şimdi Kur ekranını gördüğünüzde sol alt köşeye gidin ve Bilgisayarınızı Onarın bağlantısını tıklayın.
 4. Bu yolu izleyin:

Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler -> Otomatik Onarım

 1. Aracın sisteminizi taramasına ve sorunları çözmesine izin verin. İşlem tamamlandıktan sonra, sisteminizi normal şekilde başlatmayı deneyin ve 0xc0000225 hata kodunun gidip gitmediğini kontrol edin.

Çözüm 2: SFC Taraması Gerçekleştirme

Sorun gidericiyi kullanmak hatayı düzeltmediyse, sisteminizi taramak için diğer yöntemleri denemenizi öneririz. Şu talimatları izleyin:

 1. Sisteminizi başlatmak için Windows yükleme medyasını kullanın.
 2. Windows Kurulumu penceresinde dilinizi seçin ve İleri'ye tıklayın.
 3. Şimdi Kur ekranında, sol alt köşede bulabileceğiniz Bilgisayarınızı Onarın bağlantısına tıklayın.
 4. Bu yolu izleyin:

Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler-> Komut İstemi

 1. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

sfc / scannow

 1. Sistem Dosyası Denetleyicisi'nin (SFC) Windows'u taramasını ve eksik veya bozuk dosyaları onarmasını bekleyin. İşlem tamamlandıktan sonra şu komutu çalıştırın:

chkdsk c: / r

Not: 'c'yi ana bölümünüzün harfiyle değiştirmeyi unutmayın.

 1. Bu taramaları çalıştırdıktan sonra, bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatmayı deneyin. 0xc0000225 hata kodunun gitmiş olup olmadığını kontrol edin.

3. Çözüm: BCD'yi Yeniden Oluşturma

0xc0000225 hata kodunu düzeltmenin yollarından biri, BCD'yi yeniden oluşturmaktır. Sonuçta, bu dosyanın hataya neden olması muhtemeldir. Bu nedenle, yeniden oluşturmayı deneyin ve sonunda sisteminizi normal şekilde başlatıp açamayacağınızı kontrol edin. Bunu yapmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Windows kurulum medyasını kullanarak sisteminizi önyükleyin.
 2. Bir kez daha, Windows Kurulum ekranını göreceksiniz. Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından devam etmek için İleri'yi tıklayın.
 3. Şimdi Kur ekranının sol alt köşesine gidin ve ardından Bilgisayarınızı Onarın bağlantısını tıklayın.
 4. Şimdi Gelişmiş Seçenekler menüsünden Komut İstemi'ni açmanız gerekiyor. Bunu şu yolu izleyerek yapabilirsiniz:

Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler-> Komut İstemi

 1. Komut İstemi açıldığında, aşağıdaki komutları çalıştırın. Her komutu gönderdikten sonra Enter tuşuna basmayı unutmayın.

bootrec / scanos

bootrec / fixmbr

bootrec / fixboot

bootrec / rebuildbcd

İlk komutla 'eksik' sistem dosyalarını tanımlayabileceksiniz. Öte yandan, ikinci ve üçüncü komutlar, diskinize yeni bir önyükleme sektörü ve MBR yazmanıza izin verir. Son komut, düzeltmeleri uyguladıktan sonra sisteminizi taramanıza izin verir. İşlemler tamamlandığında, bilgisayarınızı normal şekilde başlatmayı deneyin. Sisteminizi hatasız başlatabilirseniz, sorunu çözdünüz demektir!

4.Çözüm: Aktif Bölümünüzü Ayarlama

Aktif bölümünüzü ayarlayarak, sisteminize nereden önyükleneceğini söylüyorsunuz. Ancak, bazı nedenlerden dolayı, aktif bölüm yanlış olana geçerek 0xc0000225 hata kodunun görünmesini isteyebilir. Neyse ki, bunu her zaman değiştirebilir ve sisteminizi doğru bölüme yönlendirebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Yine, sisteminizi başlatmak için Windows kurulum medyanıza ihtiyacınız olacak.
 2. Windows Kurulum ekranını gördükten sonra, tercih ettiğiniz dili seçin ve İleri'ye tıklayın.
 3. Şimdi Yükle penceresinin sol alt köşesindeki Bilgisayarınızı Onarın bağlantısını tıklayın.
 4. Bu yolu izleyerek Gelişmiş Seçenekler menüsünden Komut İstemi'ni açın:

Sorun Giderme -> Gelişmiş Seçenekler-> Komut İstemi

 1. Bu komutları tek tek çalıştırarak Disk Bölümü aracını açın:

diskpart

disk listesi

 1. Bu komutları çalıştırdıktan sonra, farklı Disk girişleri göreceksiniz. Sabit sürücünüz büyük olasılıkla Disk 0'dır. Bununla birlikte, boyutunu kontrol ederek hangi girişlerin olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Aşağıdaki komutları teker teker çalıştırın ve 'X'i HDD'nizin numarasıyla değiştirin:

X diskini seç

liste bölümü

Not: İkinci komut, dahili sürücünüzdeki tüm bölümleri görmenizi sağlar.

 1. Aşağıdaki komutları çalıştırın, 'X'i bölümünüzün numarasıyla değiştirin:

X bölümünü seçin

aktif

 1. Komut İstemi'ni kapatın, ardından sisteminizi normal şekilde başlatın. 0xc0000225 hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Aktif bölümünüzü düzelttikten sonra, sürücülerinizi en yüksek hız ve maksimum verimlilik için optimize etmenizi öneririz. Uzun başlatma sürelerinden veya genel yavaşlamadan kaçınmak için, bilgisayarınızdaki disk parçalanma sorunlarını gidermeniz gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, Auslogics Disk Defrag Pro'yu kullanmaktır. Bu güçlü araç, sabit sürücünüzdeki dosya yerleşimini optimize etmenize yardımcı olarak sistem önyüklemesi ve genel bilgisayar çalışması sırasında daha hızlı erişim sağlar.

Çözüm 5: Sistem Geri Yüklemeyi Kullanma

Geçmişte yaptığınız bir şey için pişmanlık duyduysanız, muhtemelen zamanda geri dönüp farklı şeyler yapabilmeyi dilemişsinizdir. Bunu hayatınızda yapamayabilirsiniz, ancak Windows 10'da sistemde gerçekleştirdiğiniz eylemleri geri alabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme'yi kullanabilir ve bilgisayarınızı 0xc0000225 hata kodunun bulunmadığı bir duruma geri getirebilirsiniz. İşte adımlar:

 1. Önceki çözümlerde yaptığınız gibi Gelişmiş Seçenekler menüsüne gidin.
 2. Şimdi seçeneklerden Sistem Geri Yükleme'yi seçin.
 3. Yeni bir geri yükleme noktası seçin. Bunu yapmak, kişisel dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı önceki bir duruma döndürmenize olanak tanır.
 4. Sisteminizi normal şekilde önyükleyin ve 0xc0000225 hatasının gidip gitmediğini kontrol edin.

Sistem Geri Yükleme'yi kullanmak sorunu çözmezse, son başvurunuz Windows'u yeniden yüklemektir. Bunu yapmak, hasarlı sistem dosyalarını değiştirmenize ve her şeyi yeni başlatmanıza olanak tanır.

Farklı bir hata kodunu çözmeniz mi gerekiyor?

Yorumlarda hangi hata kodunu düzelteceğimizi bize bildirin ve bir sonraki gönderimizde bu kodu öne çıkaralım!