Windows 10'da Steam'de 41 numaralı hata kodu nasıl düzeltilir?

Steam istemcisini kullanmadan neredeyse hiç video oyunu oynayamazsınız. Bugünlerde popüler oyunların çoğu platforma özeldir ve oyun geliştiricileri, Steam üzerinden yayınlamamayı seçmeleri durumunda ne kaybedeceklerini anlıyorlar.

Steam, bir müşteri ve oyun mağazası olarak mükemmeldir. En iyi kullanıcı deneyimi ve güvenilirliği için onu optimize etmek için çok şey yapıldı. Bununla birlikte, zaman zaman sorunlar ortaya çıkar. Steam'de yaşadığınız sorunlar, uygulama geliştiricilerinin yetersizliğine bağlı değildir; bunların bir kısmı sisteminizden kaynaklanır.

Steam kullanıcılarının yaşadığı birçok sorundan biri, oyuncuların belirli oyunları yüklemesini ve güncelleme indirip yükleme gibi çevrimiçi eylemleri gerçekleştirmesini engelleyen hata kodu 41'dir. Hata mesajı normalde okur:

"Steam sunucuları isteğinizi yerine getirmek için çok meşgul."

Şimdi, bu sorun Steam sunucularında bir sorun olduğunu gösteriyor. Çevrimiçi olup diğer kullanıcıların sorunu yaşayıp yaşamadığını kontrol ederek bunu onaylayabilirsiniz. Steam, durum böyleyse, sunucularının tekrar ne zaman açılacağını belirten bir açıklama ve zaman çizelgesi ile bir açıklama yapmalıdır. Yani, bu durumda tek yapmanız gereken beklemek.

Bununla birlikte, Steam sunucularında sorun yoksa ve mesaj sürekli olarak çıkıyorsa, sisteminizde bir sorun vardır. Sorunun yaygın nedenleri ve nasıl düzeltileceği konusunda size yol göstereceğiz.

Windows 10'da Steam hata kodu 41'in nedenleri nelerdir?

Steam'in çevrimdışı sunucularının yanı sıra, sorunun altında yatan başka nedenler de var. Bunları birbiri ardına anlamak ve üzerinden geçmek, hatadan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu sorunun yaygın nedenlerinden biri hatalı İnternet bağlantısıdır. Sisteminizin interneti arızalıysa, Steam istemcisi sunucularıyla iletişimde sorunlar yaşayacaktır. Aşağıda, kullanıcıların hata mesajını tetiklediğini bulduğu diğer hatalar bulunmaktadır:

Antivirüs çakışması

Virüsten koruma programınız, uygulamanın bilgisayarınızın internet altyapısını kullanma girişimini engelliyor olabilir. Virüsten koruma programını devre dışı bırakmak, bu durumda sorunu kolayca çözecektir. Ancak, Steam'i bir istisna olarak eklemek daha iyidir. Bunu nasıl yapacağınızı daha sonra göstereceğiz.

Eski veya hatalı grafik kartı sürücüleri

Bazı nedenlerden dolayı, güncel olmayan grafik kartı sürücüleri Steam'in bazı faaliyetlerini engelleme eğilimindedir. Sürücünüzü bir süredir güncellemediyseniz, sorunun nedeni bu olabilir. Aynısı eksik veya bozuk bir sürücü için de geçerlidir. Kart sürücüsünün nasıl doğru şekilde güncelleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bozuk veya eksik oyun dosyaları

İnternetiniz mükemmel olabilir ve Steam, sunucuları ile gayet iyi iletişim kurabilir. Hatanın tuhaf bir tetikleyicisi eksik oyun dosyalarıdır. Bu durumda, çalıştırmaya çalıştığınız oyunun kurulum dosyalarını doğrulamanız gerekir.

Diğer olası nedenler arasında Steam beta programı, bozuk oyun önbelleği ve Windows oyun modu bulunur.

'Steam sunucuları bu isteği yerine getirmek için çok meşgul' hata mesajı nasıl düzeltilir

Artık hata mesajının olası temel nedenlerini bildiğinize göre, sorunu çözmek için yol gösterici adımlar atabilirsiniz. Çalışan bir internet bağlantınız olduğunu onaylayarak başlayın ve ardından yukarıdaki sorunlardan herhangi birinin eve yakın olup olmadığını kontrol edin. Bu fikirle, sisteminizdeki hatanın olası nedeni olduğunu düşündüğünüz şeye doğrudan gidebilirsiniz.

Nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, yolculuğunuza bizimle başlayabilir ve sunduğumuz çözümleri, düzenlendikleri sıraya göre ilerletebilirsiniz.

Antivirüs programınızın Steam'i engellemesini önleyin

Daha önce bahsettiğimiz gibi, antivirüs programınız Steam'in faaliyetlerini şüpheli olarak görebilir ve istemcinin ağ altyapınıza erişimini engelleyebilir. Bu oldukça sinir bozucu, ancak güvenlik programını devre dışı bırakarak kolayca problemden kurtulabilirsiniz. Görünüşe göre, programı devre dışı bırakmak birçok oyuncu için işe yaradı.

Bununla birlikte, sisteminizin korumasını kapatmanızı önermiyoruz. Bunu yapmak, özellikle sisteminiz bugünlerde her yerde dolaşan kötü amaçlı yazılımlarla temas ettiğinde sizi risklere açacaktır. Bunun meşru bir program olduğuna ikna olduğunuz için yapılacak en iyi şey Steam'i istisna olarak eklemektir.

İstemciyi bir istisna olarak eklemek, antivirüs programına onu engellememesini söyleyecektir. Yine de, "istisnalar" özelliğinin farklı antivirüs programlarında değişiklik gösterdiğini unutmayın. Bazıları için buna "muafiyetler", diğerleri için "istisnalar" denir. Virüsten koruma programınızın bu özellik için farklı bir adı olabilir, ancak bunun oldukça ilişkilendirilebilir olduğundan emin olabilirsiniz. Nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız, basit bir İnternet araması sizi süreç boyunca size yol gösterecek bir rehbere yönlendirecektir.

Ancak, ana koruma programınız olarak Windows Güvenlik paketini kullanıyorsanız, İnternet araması yapmanız gerekmez; aşağıdaki kılavuz size ne yapmanız gerektiğini gösterecektir:

 1. Windows 10 bilgisayarınızda görev çubuğunuzun en sağına gidin.
 2. Beyaz kalkan üzerine tıklayın. Kalkanı görmüyorsanız, sistem tepsisini yukarı kaydırmak için "Gizli simgeleri göster" okuna tıklayın ve ardından kalkan üzerine tıklayın.
 3. Windows Güvenliği açıldığında, Virüs ve Tehdit Koruması kutucuğuna tıklayın.
 4. Güvenlik programının Virüs ve Tehdit Koruması arayüzüne ulaştıktan sonra aşağı kaydırın ve Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları bölümünün altındaki Ayarları Yönet'e tıklayın.
 5. Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları arayüzünde, aşağı kaydırın ve İstisnalar altındaki "İstisnaları ekle veya kaldır" ı tıklayın.
 • Hariç Tutulanlar sayfası göründüğünde, "Dışlama ekle" simgesine tıklayın ve ardından bağlam menüsünden Klasör'ü seçin.
 • Klasör Seç iletişim kutusu açıldığında, Steam'i kurduğunuz klasöre gidin, Steam klasörünü seçin ve ardından Klasör Seç düğmesine tıklayın.
 • Şimdi, istemciyi çalıştırın ve sorunu kontrol edin.

Oyun Modunu kapat

Bildiğiniz gibi Microsoft, Windows 10'u oyun için optimize etmek için çaba göstermeye devam ediyor. Bu özverinin meyvelerinden biri, Oyun Modu olarak bilinen bir özelliktir. Oyun Modu etkinleştirildiğinde, sisteminizin performansını artırmak ve gecikmelerden ve sorunlardan kurtulmak için oyununuza gücünün daha fazlasını tahsis etmesini sağlar. Başlangıcından bu yana umut verdi, ancak sorunsuz değil.

Görünüşe göre, Oyun Modunu kapatmak, sisteminizdeki 41 hata kodundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu yolu takip edebilir ve sizin için işe yarayıp yaramadığını kontrol edebilirsiniz.

Oyun Modunu nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Hızlı Erişim menüsü göründüğünde Ayarlar'a tıklayın. Ayarlar uygulamasını açmak için Windows ve I tuşlarına aynı anda dokunabilirsiniz.
 2. Ayarlar'ın ana sayfası göründükten sonra Oyun simgesine tıklayın.
 3. Ayarlar uygulamasının Oyun arayüzü göründükten sonra Oyun Modu sekmesine gidin.
 4. Şimdi, Oyun Modunu Kullan anahtarını kapatın.
 5. Artık Steam'i açabilir ve oyunu çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Oyunun başlatma seçeneğini değiştirin

Sisteminizin İnternet bağlantısının sorunla ilgili olmayabileceğini belirttik. Sorun, oynamaya çalıştığınız oyundan kaynaklanıyor olabilir.

Oyunun mevcut başlatma yapılandırmasının yardımcı olmaması mümkündür. Neyse ki, Steam istemcisinde başlatma parametrelerini değiştirebilirsiniz.

Çalıştığı bilinen bir başlatma seçeneği, oyunun tam ekran modunu ayarlamaktır. Aşağıdaki adımlar size süreç boyunca yol gösterecektir:

 1. Başlat menüsüne gidin, Steam'i arayın ve ardından istemciyi başlatın. Uygulamanın masaüstü kısayoluna sahipseniz, bunun yerine çift tıklayın.
 2. Steam göründüğünde, pencerenin üstüne gidin ve Kitaplık'a tıklayın.
 3. Oyun listeniz göründüğünde, sorunu tetikleyen oyuna gidin, sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.
 4. Pencerenin sağ tarafındaki oyunun Özellikler sayfasına gidin.
 5. Genel sekmesinin altında kalın, ardından Başlatma Seçeneklerini Ayarla düğmesine tıklayın.
 6. Başlatma Seçenekleri metin kutusu göründüğünde, "güvenli mod, tam ekran = 0" yazın (tırnak işaretleri olmadan). Kutuda önceden var olan başlatma seçenekleri varsa, bunları bundan ayırmak için virgül ve boşluk kullanmanız gerektiğini unutmayın.
 7. Şimdi, oyunu başlatın ve pencereli modda açılmalıdır.
 8. Oyun pencereli modda başlarsa, Ctrl ve Enter tuşlarına aynı anda dokunarak kolayca tam ekran moduna geri dönebilirsiniz.

Oyun dosyalarınızın bütünlüğünü doğrulayın

Yine de etkilenen oyundan kaynaklanan sorunlarda, bir sonraki adımınız oyunun kurulum dosyalarını doğrulamayı içermelidir. Bu dosyalardan herhangi biri bozulduğunda veya kaybolduğunda, etkilenen dosyaya bağlı olarak birçok farklı sorun ortaya çıkabilir. Bazı oyuncular oyunun kurulum dosyalarını doğruladı ve hata kodunun kaybolduğunu gördü. Öyleyse, bunu yapmayı deneyin ve aynı sonuca ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin.

Aşağıdaki adımlar size bunu nasıl yapacağınızı gösterecektir:

 1. Başlat menüsüne gidin, Steam istemcisini arayın ve ardından başlatın. Ayrıca uygulamanın masaüstü kısayoluna çift tıklayabilirsiniz.
 2. İstemci açıldıktan sonra, pencerenin üst kısmındaki Kitaplık'a tıklayın.
 3. Steam hesabınıza eklenen oyunların listesini gördüğünüzde, etkilenen oyuna sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünde Özellikler'e tıklayın.
 4. Oyunun Özellikler arayüzü pencerenin sağ tarafında göründüğünde, Yerel Dosyalar'a tıklayın.
 5. Şimdi, Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula düğmesine tıklayın.
 6. Steam istemcisi şimdi oyun dosyalarınızı sunucularındakilerle karşılaştırarak taramaya başlayacak. Eksik veya bozuk olan tüm dosyaları otomatik olarak değiştirecektir.
 7. İşlem tamamlandığında, istemciyi yeniden başlatın ve hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol etmek için oyunu başlatın.

Oyunun önbelleğini temizleyin

Diğer bir sorun da oyunun önbelleğidir. Bu, birden çok durumda kullandığınız belirli parametrelerin ve tercihlerin depolandığı yerdir. Önbellek klasörü zaman içinde yanlış ayarlar biriktirebilir veya bozulmuş olabilir. Bu tür sorunlar, 41 hata kodunu tetikleyebilir.

Bu durumda oyunun önbelleğini temizlemek, sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki adımlar size bunu nasıl yapacağınızı gösterecektir:

 1. Başlat düğmesine sağ tıklayıp Hızlı Erişim menüsünde Çalıştır'ı seçerek Çalıştır iletişim kutusunu başlatın. Çalıştır'ı açmak için Windows ve R tuşlarına aynı anda dokunabilirsiniz.
 2. İletişim kutusu göründükten sonra, metin kutusuna% appdata% ”(tırnak işareti yok) yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. AppData klasörü açıldıktan sonra, oyunun klasörüne gidin ve silin.
 4. Şimdi oyunu çalıştırabilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ekran kartınızı güncelleyin

Oyunlar büyük ölçüde grafik kartlarının çalışmasına bağlıdır. Ama sadece oyunlar değil; grafik kartı, Steam istemcisi de dahil olmak üzere bilgisayarınızdaki hemen hemen her uygulamada işlem girdisine sahiptir. Ekran sürücüsünün Steam istemcisiyle gerçekten uyumlu olmaması ve 41 numaralı hata kodunun oluşmasına neden olması mümkündür.

Grafik kartı sürücüsü bozuk, eksik veya eski olabilir. Sorunu çözmek ve hatayı düzeltmek için yazılım parçasını güncelleyin. Bunu yapmadan önce, güncellenmiş sürümle çakışmadığından emin olmak için mevcut sürücüyü kaldırmanızı öneririz. Aşağıdaki adımlar, kaldırma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi gösterecektir:

 1. Başlat düğmesinin yanındaki arama çubuğunu açmak için Windows ve S tuşlarına aynı anda basın. Görev çubuğundaki büyüteç simgesine de tıklayabilirsiniz.
 2. Arama kutusu göründükten sonra, metin alanına "aygıt yöneticisi" (tırnak işareti yok) yazın, ardından sonuçlarda Aygıt Yöneticisi'ni tıklayın.
 3. Şimdi, Aygıt Yöneticisi'ni gördüğünüzde Ekran Bağdaştırıcılarını genişletin.
 4. Video adaptörünüze sağ tıklayın ve Cihazı Kaldır'a tıklayın.
 5. Cihazı Kaldır onay kutusu açıldıktan sonra, "Bu cihaz için sürücü yazılımını sil" yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve ardından Kaldır düğmesine tıklayın.
 6. Windows cihazı kaldırdığında bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sürücüyü ve kalan dosyaları kaldırmak için Display Driver Uninstaller veya AMD Cleanup tool (AMD kullanıcıları için) gibi ücretsiz yazılımları da kullanabilirsiniz.

Şimdi, sürücü kaldırıldıktan sonra, güncellenmiş sürümü yüklemek için doğru adımları attığınızdan emin olun. Kartın en son sürücüsünü indirmek ve yüklemek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Aygıt Yöneticisi, Windows Update ve üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Sürücüyü GPU üreticisinin web sitesinden indirmek, gitmenin başka bir yoludur. Ancak, daha önce belirttiğimiz yöntemleri kullanarak, kartınızın modeli için doğru sürücüyü kontrol etme ve iki kez kontrol etme stresinden kurtulabilirsiniz.

Bu araçları nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, işlemleri birbiri ardına açıklayacağız.

Windows Update'i kullanma

Windows Update, Microsoft uygulamaları ve temel Windows yardımcı programları için sistem çapında güncellemeleri yükler. Ayrıca, grafik kartınız da dahil olmak üzere farklı cihazlar için sürücüleri günceller. Aracı kullanmak, sürücünüzü doğrudan Microsoft sunucularından güncelleyeceğiniz anlamına gelir.

Windows Update'i kullanmanın tek dezavantajı, güncellenmiş sürücülerin mevcudiyetini çevreleyen belirsizliktir. Microsoft bu sürücüleri yayınlamadan önce, sürümleri geciktiren farklı test ve doğrulama süreçlerinden geçer. Bununla birlikte, sisteminizi güncellediğinizde sürücü kullanılabilir olabilir.

Bilgisayarınız için güncellemeleri indirmek ve yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Başlat düğmesinin yanındaki arama yardımcı programını açın. Bunu, görev çubuğundaki büyüteç simgesine tıklayarak veya Windows + S klavye kombinasyonunu kullanarak yapabilirsiniz.
 2. Arama kutusu göründükten sonra, metin kutusuna "güncelle" (tırnak işaretleri olmadan) yazın ve ardından sonuçlarda "Güncellemeleri kontrol et" i tıklayın.
 3. Ayarlar uygulamasının Windows Update sekmesi şimdi görünecektir.
 4. Bekleyen güncellemeleriniz varsa, yardımcı program bunları otomatik olarak indirmeye başlayacaktır. Ancak bazen, işlemi başlatmak için Şimdi İndir düğmesine tıklamanız gerekir.
 5. Araç güncellemeleri indirdikten sonra, PC'nizi yeniden başlatma ve Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayarak bunları yükleme izni verin.
 6. Kurulum işlemi sırasında bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlayabilir.
 7. Güncellemeler yüklendikten ve sisteminiz normal şekilde açıldığında, Steam istemcisini başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Aygıt Yöneticisini Kullanma

Aygıt Yöneticisi ile, Windows'tan grafik kartınızın güncellenmiş sürücü yazılımı için çevrimiçi bir arama gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar size nasıl yapılacağını gösterecektir:

 1. Ekranınızın sol kenarında görünen Hızlı Erişim menüsünü başlatmak için Windows logosu ve X tuşlarına birlikte basın.
 2. Menü göründükten sonra, Aygıt Yöneticisine tıklayın.
 3. Aygıt Yöneticisini gördükten sonra, Ekran Bağdaştırıcıları menüsüne gidin ve solundaki oka tıklayın.
 4. Şimdi, grafik kartınıza sağ tıklayın ve içerik menüsünden Sürücüyü Güncelle'yi seçin.
 5. Sürücüyü Güncelle penceresi göründüğünde, "Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara" yı tıklayın.
 6. Araç şimdi grafik kartınız için en son sürücüyü arayacak ve yükleyecektir.
 7. Sisteminizi yeniden başlatın ve işlem tamamlandıktan sonra istemciyi çalıştırın.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisini Kullanma

Windows Update ve Aygıt Yöneticisi dışında, grafik kartınızın sürücüsünün güncellenmiş sürümünü indirmek ve yüklemek için Auslogics Driver Updater gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz.

Araç, süreci yerleşik Windows araçlarını kullanarak deneyimleyeceğinizden daha kolay hale getirir. Sisteminizi, eksik, güncel olmayan veya bozuk olsun, sorunlu aygıt sürücülerine karşı taramak için tasarlanmıştır. Bu sürücüleri bulduğunda, güncellenmiş sürümlerini otomatik olarak yüklemenize izin verecektir.

Auslogics Sürücü Güncelleyicisini kullandığınızda, Microsoft'un sürücüleri yayınlamasını beklemeniz gerekmez. Program, resmi sürücüleri yayınlandıktan sonra almak üzere tasarlandığından, zamanında sürümleri kolayca edinebilirsiniz. Ayrıca, gelecekteki güncellemelerde, araç mevcut sürücüleri güncellemeden önce yedekleyecektir.

Aşağıdaki adımlar size programı nasıl indireceğinizi, kuracağınızı ve kullanacağınızı gösterecektir:

 1. Bu web sayfasına gidin ve İndir düğmesine tıklayın.
 2. Tarayıcınız kurulum dosyasını indirdikten sonra çalıştırın.
 3. Kullanıcı Hesabı Kontrolü iletişim kutusu açıldığında Evet'e tıklayın.
 4. Kurulum sihirbazı göründükten sonra, kurulum tercihlerinizi girin ve ardından Click to Install butonuna tıklayın.
 5. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, araç otomatik olarak başlamalı ve sisteminizde hatalı sürücüler için tarama yapmaya başlamalıdır. Kendi kendine başlamazsa, Başlat menüsünü açın ve başlatın, ardından Taramayı Başlat düğmesine tıklayın.
 6. Tarama işlemi tamamlandığında, sisteminizdeki tüm sorunlu sürücüleri göreceksiniz. Herhangi bir sorun varsa, grafik kartı sürücünüz listede görünecektir.
 7. Şimdi, Güncelle düğmesine tıklayın.
 8. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve sorunu kontrol etmek için istemciyi başlatın.

Sonuç

Yukarıdaki çözümlerden dikkatlice geçerseniz Steam'deki 41 hata kodu artık rahatsız olmamalıdır. Hiçbir şey işe yaramazsa, Steam beta programından çıkın veya etkilenen oyunu yeniden yükleyin. Başka sorularınız varsa veya konuyla ilgili düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız, aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.