Windows 10'da 'Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor' nasıl düzeltilir? Bölüm 2

Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor hatasını çözme hakkındaki önceki makalenin devamı niteliğindeki bu makalede, bilinen internet / ağ sorununa ek çözümler anlatacağız.

 1. Netshell komutuyla TCP / IP'yi sıfırlayın:

TCP (İletim Kontrol Protokolü) ve IP (İnternet Protokolü), her bilgisayarın internete normal şekilde bağlanması için ihtiyaç duyduğu ayarlar veya parametrelerdir. Ayarlarında bir şeyler ters gittiğinde, kullanıcılar Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor bildirimi ile tanımlananlar gibi bağlantı sorunları yaşarlar.

Burada, yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresinde belirli komutları çalıştırarak TCP / IP kurulumlarını sıfırlamanızı istiyoruz. Çok sayıda kullanıcı, bilgisayarlarında TCP / IP'yi sıfırlayarak ağ geçidi sorununu çözmeyi başardı, bu nedenle aynı şeyi yapmanızı istiyoruz.

TCP / IP'yi sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • Öncelikle, yönetici haklarına sahip bir Komut İstemi penceresi açmanız gerekir:
 • Power User menü listesini görmek için ekranınızın sol alt köşesindeki Windows simgesine sağ tıklayın.
 • Programlar ve seçeneklerden, Komut İstemi'ni (Yönetici) seçmelisiniz.

Bilgisayarınız şimdi yükseltilmiş Komut İstemi penceresini açacaktır.

 • Şimdi, şu komutu yazmalı ve çalıştırmalısınız:

netsh int ip sıfırlama

 • Burada, şu komutlardan birini çalıştırmalısınız (ilk komut - IPv4 kullanıyorsanız, ikinci komut - IPv6 kullanıyorsanız):
 1. netsh int ipv4 sıfırlama
 2. netsh int ipv6 sıfırlama

Not: Bilgisayarınızın hangi IP sürümünü kullandığını bilmiyorsanız, her iki komutu da çalıştırmanız iyi olacaktır. Hiçbir şey ters gitmeyecek.

 • Komut İstemi penceresini kapatın.

Şimdi, 'ağ geçidi kullanılamıyor' hatasıyla tanımlanan bağlantı sorununun iyi bir şekilde çözülüp çözülmediğini görmek için interneti daha önce uğraştığınız her şekilde kullanmayı denemelisiniz.

 1. Sorunlu ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü yeniden yükleyin:

Windows'ta sürücüler, donanım aygıtlarını ve yazılımları (veya kodu) içeren etkileşimleri veya işlemleri kontrol eden ve yöneten programlardır. Örneğin, makinenizin donanım bileşenleri sürücüler olmadan çalışamaz. Ağ bağdaştırıcısı sürücüsü, internet için bağlantı işlemlerinde önemli bir rol oynar.

Burada, bilgisayarınızın kullandığı ağ bağdaştırıcısı sürücüsünde bir sorun olduğunu varsayıyoruz - ve bu, Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor hatasının sizi rahatsız ettiğini açıklayabilir. Sorunun tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz ve öğrenmemize de gerek yok. Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü yeniden yükleyerek, tutarsızlıkları veya tutarsızlıkları ortadan kaldırmak için ayarlarında ve kodunda ciddi sarsıntılara zorlayabilirsiniz.

Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü yeniden yüklemek için izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

 • Power User menü listesini görmek için ekranınızdaki Windows simgesine sağ tıklayın.
 • Aygıt Yöneticisine tıklayın.

Windows şimdi Aygıt Yöneticisi uygulama penceresini açacaktır.

 • Kategori listesini kontrol edin, Ağ bağdaştırıcılarını bulun ve ardından Ağ bağdaştırıcıları için genişletme simgesine tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi Ağ bağdaştırıcıları kategorisi altındaki aygıt sürücülerini gösterecektir.

 • Bilgisayarınızın internete bağlanmak için kullandığı ağ adaptörünü bulun ve ardından üzerine sağ tıklayın.
 • Kaldır'ı seçin.

Windows muhtemelen kaldırma işlemini onaylamanızı isteyecektir.

 • Her şeyi onaylamak için Kaldır'a tekrar tıklayın.

Sisteminiz artık sorunlu ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü kaldırmaya çalışacaktır.

 • Aygıt Yöneticisi penceresini kapatın.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

Yeniden başlatmanın ardından, her şey yolunda giderse, Windows değişiklikleri otomatik olarak algılar ve önemli bir sürücünün eksik olduğunu fark eder. Sisteminiz daha sonra gerekli yazılımı kendi başına bulup kurmak için harekete geçecektir. Her şey birkaç dakika içinde tamamlanır.

Gerekli tüm efektlerin uygulanmasını sağlamak için bir süre beklemenizi ve ardından bilgisayarınızı bir kez daha yeniden başlatmanızı öneririz. Son olarak, rahatsız edici varsayılan ağ geçidi hatası görünmeden artık bilgisayarınızda interneti kullanabileceğinizi doğrulamak için (önceki prosedürlerin sonunda yaptığınız gibi) bazı testler yapmalısınız.

 1. Sorunlu ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü güncelleyin:

Varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor mesajı ile tanımlanan sorunlar, Windows sorunlu ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü başarıyla yeniden yükledikten sonra bile devam ederse, o sürücüyü güncellemeniz gerekir. Veya Windows gerekli sürücü yazılımını yükleyemezse (sürücüyü kaldırdıktan sonra), sürücü güncelleme prosedürü bir sonraki eyleminiz olmalıdır.

Burada, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzün hatalı çalıştığını ve sorunlara neden olduğunu varsayıyoruz çünkü yazılımı güncel değil ve internet bağlantınızın yüklediği talepleri artık karşılayamıyor. İşleri düzeltmek için, büyük olasılıkla göreve bağlı olan yeni bir sürücü sürümü yüklemelisiniz. Sürücü güncelleme işlemi yine de basit olmaktan uzak.

 • Sürücü güncelleme prosedürünü tanımlayan sıkıcı ve karmaşık işlemlerle kendinizi zorlamak istemiyorsanız, Auslogics Driver Updater'ı edinmeli ve bu programın sizin için tüm zor işi yapmasına izin vermelisiniz. Bu uygulama, bilgisayarınızdaki kötü (bozuk, güncel olmayan ve bozuk) sürücüleri belirlemek, bunlarla ilgili gerekli bilgileri toplamak ve sonra onlar için iyi yedekleri bulup kurmak için taramalar çalıştıracaktır.

Temel olarak, birkaç tıklama ile bilgisayarınız, ona bağlı hemen hemen tüm aygıtlar için (sadece ağ bağdaştırıcınız değil) üreticinin önerdiği sürücü sürümleriyle son bulacaktır. Çevrilmemiş taş kalmaz. Mücadele ettiğiniz varsayılan ağ geçidi sorununun, güncellenen veya bozulan başka bir ağ bağdaştırıcısı sürücüsüyle (veya genel olarak başka bir sürücüyle) ilgisi olsa bile, tüm sürücü sorunlarını çözebilirsiniz (tüm cihazlar için) en iyi sonuç.

 • Aksi takdirde, sürücü güncelleme görevi için manuel işlemlerle ellerinizi kirletmeye aldırmazsanız, o zaman kendi başınıza yapabilirsiniz. Öncelikle, Aygıt Yöneticisi uygulamasını açmanız, sürücüsünü güncellemek istediğiniz ağ bağdaştırıcısı aygıtını bulmanız, özellikler penceresine erişmeniz ve ardından sürücü hakkında olabildiğince çok bilgiyi kopyalamanız veya bir yere yazmanız gerekir.

Gerekli ayrıntıları aldıktan sonra, web tarayıcınızı çalıştırmanız ve ardından gerekli sürücü yazılımını çevrimiçi olarak aramanız gerekir. Sürücü adı, sağlayıcı ve sürüm numarası sorgularınızda terimler olarak yer almalıdır. Sürücüyü çevrimiçi ararken, belirli risklerle uğraşmanız ve bazı önlemler almanız gerekecektir.

Bazı siteler kötü amaçlı olduğu ve bazı indirme merkezleri iyi programlar olarak gizlenmiş zararlı öğeler barındırdığı için ziyaret ettiğiniz veya yazılım indirdiğiniz sayfalara dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınız ve sistem yapılandırmanız için tasarlanmış doğru sürümü aldığınızdan emin olmak için, indirmeden önce bulduğunuz yazılımı da kontrol etmeli veya incelemelisiniz.

Kötü amaçlı bir program indirirseniz, bilgisayarınız tehditlerle dolabilir - ve şu anda sahip olduğunuzdan daha ciddi sorunları çözmek zorunda kalırsınız. Yanlış sürücü sürümünü indirir ve kurarsanız, ağ bağdaştırıcısı sürücünüz çalışması için ihtiyaç duyduğunuz şekilde çalışmayabilir ve yine de internet bağlantısı sorunlarıyla mücadele edersiniz.

Her neyse, ideal sürücü sürümünü bulduğunuzda, paketini indirmeniz ve ardından dosyayı çalıştırmanız gerekecek. Daha sonra, ekranınızda beliren kurulum talimatlarını izlemeniz gerekecektir. Her şey tamamlandıktan sonra, tüm programları kapatmanız ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Gerekli değişikliklerin (yeni bir sürücünün kurulumundan kaynaklanan) ancak yeniden başlatmanın ardından etkili olacağı garanti edilir.

Her durumda, sürücünüzü güncellemeyi bitirdikten sonra (seçtiğiniz araçla), bilgisayarınızdaki internetin artık erişilebilir ve kullanılabilir olduğunu doğrulamak için gerekli testleri yapmanız gerekir.

 1. Ağ geçidi ayarlarını manuel olarak doldurun:

Varsayılan ağ geçidi kullanılamama sorunu bağlantı kurulumunuzun bozulmasına bağlıysa (ve Windows işleri otomatik olarak düzeltemiyorsa), gerekli ağ geçidi ayarlarını manuel olarak girerek sorunu atlayabilirsiniz. Bazen, TCP / IP için sıfırlama işlemi (yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresinde yürütülen kodlar aracılığıyla) gerekli değişiklikleri zorlamaz ve kullanıcılara, her şeyi kendileri yapılandırmaktan başka seçenek kalmaz.

Öncelikle, bilgisayarınızda kullanılan IP adresi alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini almanız gerekir. Şu talimatları izleyin:

 • Yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresi açın: Seçenekler listesini görmek için masaüstünüzdeki Windows simgesine sağ tıklayın ve ardından Komut İstemi (Yönetici) öğesini seçin. Bu sefer, yönetici Komut İstemi penceresinde şu kodu çalıştırmanız gerekir:

ipconfig

Bilgisayarınız bir alan ve değer listesi görüntüleyecektir. Oradaki önemli ayrıntıları not etmelisiniz.

 • IP adresiniz, alt ağ maskeleriniz ve varsayılan ağ geçidiniz için değerleri not edin.
 • Bu noktada, Komut İstemi penceresini kapatmanız gerekir.

Şimdi, Kontrol Panelindeki önemli menülere gitmeli ve orada biraz çalışmalısınız. Şu talimatlara devam edin:

 • Programların ve seçeneklerin Power User menü listesini başlatmak için Windows düğmesi + harf X tuş kombinasyonunu kullanın.
 • Bu sefer, bu uygulamayı başlatmak için Denetim Masası'nı seçmelisiniz.
 • Denetim Masası penceresinde, Görünüm parametresini Kategori olarak ayarlamanız gerekir (ekranınızın sağ üst köşesinde).
 • Şimdi, Ağ ve İnternet'e tıklamalısınız. Sonraki ekranda Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne tıklamanız gerekiyor.
 • Pencerenin sol üst alanına yakın olan bağlantıları kontrol edin ve Adaptör Ayarlarını Değiştir'e tıklayın.
 1. İnternete Ethernet üzerinden bağlanırsanız, bir Ethernet veya kablolu bağlantı göreceksiniz. Mevcut açılır menüyü görmek için üzerine sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i seçin.
 2. İnternete Wi-Fi ile bağlanırsanız, bir Wi-Fi veya kablosuz bağlantı göreceksiniz. Mevcut açılır menüyü görmek için üzerine sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i seçin.
 • Şimdi seçilen bağlantı için Özellikler penceresinde olduğunuzu varsayarak, Bu bağlantı aşağıdaki öğeleri kullanır metninin altındaki listeyi kontrol etmeniz gerekir.
 • Bilgisayarınızın kullandığı IP protokolü olan İnternet Protokolü Sürüm 4'ü (TCP / IPv4) bulun. Üzerine çift tıklayın.

Aksi takdirde, bilgisayarınızın daha yeni protokolü kullandığından eminseniz, İnternet Protokolü Sürüm 6'yı (TCP / IPv6) çift tıklamanız gerekir.

 • IP penceresinde, Aşağıdaki IP adresini kullan kutusunu işaretlemeniz ve daha önce Komut İstemi penceresinden aldığınız değerle gerekli alanları doldurmanız gerekir.
 • Daha sonra DNS bölümüne geçmeli, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kutusunu tıklamanız ve ardından alanları şu değerlerle doldurmanız gerekir:
 1. Tercih edilen DNS sunucusu: 8.8.8.8
 2. Alternatif DNS sunucusu: 8.8.4.4
 • Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Tamam düğmesine (gerekli olduğunda) tıklayın. \
 • Denetim Masası uygulamasını (ve diğer program pencerelerini) kapatın.

İşin bitti. Şimdi, bilgisayarınızın artık varsayılan ağ geçidinin raporları gelmeden normal olarak (olması gerektiği gibi) web'e erişip erişmediğini görmek için bazı testler çalıştırmanız gerekir.

Windows 10 PC'de varsayılan ağ geçidi mevcut değil hatasını çözmek için deneyebileceğiniz diğer şeyler

Bu noktada, 'varsayılan ağ geçidi kullanılamıyor' hatasıyla tanımlanan bağlantı hatalarının nasıl çözüleceğini öğrenmek için geldiyseniz veya Windows 10'da varsayılan ağ geçidini nasıl sıfırlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, prosedürleri ve geçici çözümleri bulmanız muhtemeldir. son listemizde faydalı.

 1. Kablosuz yönlendiricinizin kanal ayarlarını değiştirin:

Bazı kullanıcılar, yönlendiricilerinin kanal ayarlarını değiştirerek ve manuel değerler kullanarak (otomatik rakamlar yerine) varsayılan ağ geçidi sorununu çözmeyi başardılar.

Bilgisayarınıza ve internet kurulumunuza en uygun değerleri bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Bu değerleri kullanın.

 1. Sistem gücünüzü veya pil planınızı değiştirin:

Sisteminizin aktif olarak güç tasarrufu yapmaya çalışması yerine, bilgisayarınızı ihtiyaç duyduğu kadar güç kullanmaya zorlayan bir yapılandırmadan yararlanabilirsiniz.

Dengeli ve güç tasarrufu planları menü dışıdır. Maksimum performans planını kullanın.

 1. Kablosuz yönlendiricinizin frekans ayarlarını değiştirin:

Bilgisayar bağdaştırıcınız yalnızca 2,4 GHz frekansıyla çalışacak şekilde tasarlanmış olabilirken, yönlendiriciniz (özellikle yeniyse) 5 GHz hızında yayın yapıyor olabilir.

Tutarsızlığı gidermek için, yönlendiricinizin ayarlarını, yalnızca bilgisayarınızın muhtemelen tercih ettiği 2,4 GHz'de yayın yapmaya zorlayacak şekilde değiştirmeniz gerekir.

 1. Ağınızı sıfırlayın (bütünüyle) veya Manual Internet Optimizer adlı aracı kullanın.
 1. Windows'u yeniden yükleyin.