Windows 10'da Sedlauncher.exe Yüksek Disk Kullanımı nasıl düzeltilir?

Windows güncellemelerinin işletim sisteminin performansını iyileştirmesi beklenir. Ancak bazı durumlarda kullanıcı deneyimini etkileyen sorunları da beraberinde getirirler. Örneğin, Windows 10 KB4023057 güncelleme yaması yayınlandığında, birçok kullanıcı bunun bilgisayarlarının yavaşlamasına neden olduğundan şikayet etti. Görünüşe göre, Sedlauncher.exe programı disk alanının çoğunu kaplıyor.

Sedlauncher.exe'nin RAM'inizi tüketmesi sinir bozucu olabilir, özellikle de bir web sayfasını açmak veya video oynatmak gibi diğer görevleri yürütmek için çok az bellek bırakır. Bu nedenle, Windows 10'da Sedlauncher.exe yüksek disk kullanımı sorununu nasıl çözeceğinizi öğrenmeniz önemlidir.

Sedlauncher.exe Programı nedir?

Microsoft, Windows 10 KB4023057 güncelleme yamasının hizmet bileşenlerinin güvenilirliğini artıracağını duyurdu. Yama, Windows 10 işletim sisteminin aşağıdaki sürümleri için güvenilirlik iyileştirmeleri sunar:

 • 1507
 • 1511
 • 1607
 • 1703
 • 1709
 • 1803

Sedlauncher.exe gibi program dosyaları KB4023057 güncelleme düzeltme ekiyle birlikte gelir. Bu dosyanın, işletim sistemi için güncelleme işleminin sorunsuz çalışmasını sağlaması beklenir. Sonuç olarak, kullanıcılar beklenmedik hatalar konusunda endişelenmeden Windows 10'un en son sürümünü yükleyebilecekler.

Windows İyileştirme Hizmeti'nin bir bileşeni olan Sedlauncher.exe, Windows 10 güncelleme işleminin hızını korur ve artırır. Bu program dosyasının dijital olarak imzalandığını, yani işletim sisteminize bulaşan bir virüs olmadığını belirtmekte fayda var. Öte yandan, Sedlauncher.exe'nin CPU kullanımını nasıl azaltacağınızı hala bilmek isteyebilirsiniz.

Windows 10'da Sedlauncher.exe Yüksek Disk Kullanımı Sorunu Nasıl Çözülür

Sedlauncher.exe, KB4023057 güncelleme yamasının çok önemli bir bileşenidir, bu da Windows 10'un güncellenmesinde önemli bir rol oynadığı anlamına gelir. Ancak, çok fazla CPU kullandığını fark ederseniz, geçici olarak devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Birçoğu, bu soruna neden olanın İnternet'e erişmeye çalışan KB4023057 bileşenleri olduğuna inanıyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Sedlauncher.exe, Windows İyileştirme Hizmetinin bir parçasıdır. Öyleyse öğrenmek istiyorsan

Sedlauncher.exe'nin CPU kullanımı nasıl azaltılır

ayrıca Windows Düzeltme Hizmetini nasıl kapatacağınızı da bilmeniz gerekir. Merak etmeyin, çünkü bu yazıda size adımları göstereceğiz.

Yöntem 1: Sedlauncher.exe'yi Görev Yöneticisi aracılığıyla devre dışı bırakma

Sedlauncher.exe'yi devre dışı bırakmanın yollarından biri, işlemi Görev Yöneticisi aracılığıyla sonlandırmaktır. İşte adımlar:

 1. Görev çubuğunuza gidin, ardından Windows simgesine sağ tıklayın.
 2. Seçeneklerden Görev Yöneticisi'ni seçin.
 3. Görev Yöneticisi yukarı olduğunda, Windows İyileştirme Hizmetini bulana kadar aşağı kaydırın.
 4. Windows İyileştirme Hizmeti'ne sağ tıklayın, ardından Görevi Sonlandır'a tıklayın.
 5. Değişikliğin etkili olmasına izin vermek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows Düzeltme Hizmeti'ni devre dışı bıraktığınız için, program dosyaları (Sedlauncher.exe, Rempl.exe, Sedsvc.exe ve WaaSMedic.exe dahil) çalışmayacaktır. Sonuç olarak, bilgisayarınızın performansında bir iyileşme fark edeceksiniz.

Yöntem 2: Hizmetler Yardımcı Programı aracılığıyla Sedlauncher.exe'yi kapatma

Sedlauncher.exe'yi devre dışı bırakmak için başka bir seçenek, Windows Hizmeti yönetim aracını kullanmaktır. Başlamak için aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Klavyenizdeki Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu başlatın.
 2. Çalıştır iletişim kutusunun içine "services.msc" yazın (tırnak işareti yok).
 3. Hizmetler yardımcı programı penceresi açıldığında, Windows İyileştirme Hizmetini bulana kadar aşağı kaydırın.
 4. Sağ tıklayın, ardından Özellikler'i seçin.
 5. Şimdi, Genel sekmesine gidin.
 6. Başlangıç ​​Türü'nün yanındaki açılır listeyi tıklayın, ardından listeden Devre Dışı'yı seçin.
 7. Servis Durumu bölümüne gidin, ardından Durdur'a tıklayın.
 8. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Tamam ve Uygula'yı tıklayın.
 9. Not: WaaSMedic.exe yüksek CPU kullanımı sorununu da yaşıyorsanız, sorunu gidermek için Hizmetler yardımcı programını da kullanabilirsiniz. Windows Update Medic Hizmetini arayın, ardından Windows İyileştirme Hizmetini devre dışı bırakmak için izlediğiniz adımları uygulayın.
 10. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından Sedlauncher.exe sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.
Hızlı çözüm « Windows 10'da Sedlauncher.exe Yüksek Disk Kullanımı» sorununu hızlı bir şekilde gidermek için , Auslogics uzman ekibi tarafından geliştirilen güvenli ÜCRETSİZ bir araç kullanın.

Uygulama kötü amaçlı yazılım içermez ve özellikle bu makalede açıklanan sorun için tasarlanmıştır. Sadece bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Ücretsiz indirin

Auslogics tarafından geliştirildi

Auslogics, sertifikalı bir Microsoft® Silver Uygulama Geliştiricisidir. Microsoft, Auslogics'in PC kullanıcılarının artan taleplerini karşılayan kaliteli yazılım geliştirme konusundaki yüksek uzmanlığını doğrulamaktadır.

Yöntem 3: Sedlauncher.exe'yi Engellemek için Virüsten Korunma Programlarını Kullanma

Sedlauncher.exe dosyasının KB4023057 güncelleme yamasında çok önemli bir rol oynadığı doğrudur. Ancak, bu yamayı yükledikten sonra, çok fazla CPU tüketmesini önlemek için program dosyasını devre dışı bırakmanız en iyisidir. Bunu yapmanın seçeneklerinden biri Güvenlik Duvarınızı veya üçüncü taraf bir anti-virüs kullanmaktır. Sedlauncher.exe Güvenlik Duvarınızdan geçemeyeceğinden, CPU'nuzu çalıştıramaz ve kullanamaz.

Yöntem 4: Sistem Geri Yükleme İşlemi Gerçekleştirme

Windows 10 ile ilgili harika olan şey, işletim sisteminizi hatasız, işlevsel bir sürüme geri getirmenize izin vermesidir. Sedlauncher.exe yüksek disk kullanımı sorununu çözmek için önceki bir geri yükleme noktasını kullanabilirsiniz. Kişisel dosyalarınızı veya verilerinizi kaybetme konusunda endişelenmeyin çünkü bu yöntem yalnızca sistem dosyalarını etkiler. İşte adımlar:

 1. Klavyenizde Windows Tuşu + S tuşlarına basın.
 2. Arama kutusunun içine "Geri Yükle" yazın (tırnak işaretleri olmadan).
 3. Sonuçlardan Geri Yükleme Noktası Oluştur'u seçin.
 4. Şimdi, Sistem Geri Yükleme düğmesine tıklayın.
 5. Başlamak için İleri'yi tıklayın.
 6. Geri yükleme noktalarının zaman damgalarına bakın. Sorunun mevcut olmadığı bir seçenek seçin.
 7. Sistem geri yükleme işlemini başlatmak için İleri'ye tıklayın.

Bu yöntemler, Sedlauncher.exe yüksek CPU kullanımını çözmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, hepsini denediyseniz ve yine de bilgisayarınız hala yavaşsa, soruna başka bir şeyin neden olması muhtemeldir. Bu durumda, Auslogics BoostSpeed'i kullanmanızı tavsiye ederiz.

Auslogics BoostSpeed'i kurduktan sonra, tüm sisteminizin kapsamlı bir kontrolünü gerçekleştirecektir. Hız düşürücü sorunları ve gereksiz dosyaları arayacaktır. Windows 10 bilgisayarlardaki sorunları belirlemede kesin teknikler kullanır. İşletim sisteminize zarar verme riski olmadan bu sorundan güvenli bir şekilde kurtulabileceksiniz.

Auslogics BoostSpeed'in, web tarayıcısı önbelleği, kullanılmayan hata günlükleri ve artık Windows Update dosyaları da dahil olmak üzere her türlü PC çöpünü etkin bir şekilde temizleyen güçlü bir temizleme modülüne sahip olduğunu belirtmek gerekir. PC'nizde gigabaytlık sabit disk alanını geri kazandıktan sonra, performansında önemli bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Windows Düzeltme Hizmeti ve Sedlauncher.exe programı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.